- Презентации
- Математика пәнінен Шеңбер және дөңгелек тақырыбындағы ашық сабақ
Математика пәнінен Шеңбер және дөңгелек тақырыбындағы ашық сабақ
Автор публикации: Көштаева Г.А.
Дата публикации: 02.12.2016
Краткое описание:
1
Шеңбер және дөңгелек
2
Сабақтың тақырыбы: Шеңбер. Дөңгелек. Сабақтың мақсаты: Шеңбер мен дөңгелек туралы түсінік беру, шеңбердің элементтерімен таныстыру, шеңбер мен дөңгелекті ажырата білуге үйрету. Міндеттері: 1. Өздігінен білім дәрежесін арттыру, логикалық ой-өрісін дамыту, меңгерген білімдерін есептер шығаруда қолдана білуге дағдыландыру, 2. Әр топтың тез, шапшаң жұмыс істеуінде оқушылардың қызығушылығын ояту, 3. Жылдамдыққа, шапшаңдыққа баулу, ұжымдық тәрбие беру. Көрнекіліктер: дөңгелек, шеңбер элементтері көрсетілген кесте, үлестірме қағаздар, шығармашылық тапсырма, циркуль, өлшегіш лента, киіз үй (макет), сызғыш, қарандаш. Сабақтың түрі: жаңа сабақты меңгерту
0
Благодаря этой рекламе сайт может продолжать свое существование, спасибо за просмотр.
3
1. Ұйымдастыру кезеңі 2. Үй жұмысын тексеру бөлімі 3. “Топпен жұмыс” сөзжұмбақ шешу 4. Миға шабуыл (жаңа материалға дайындық бөлімі) 5. Жаңа сабақты меңгерту 6. Оқулықпен жұмыс 7.cергіту сәті 8. Cабақты бекітуМатематикалық диктант 9. Уйге тапсырма 10Бағалау
4
Ұйымдастыру кезеңі Тобыңды тап Оқушыларды топқа бөлу
5
Сәлемдесу Қайырлы таң, достым! Қайырлы күн болсын! Сенбінің әрбір күні Сәттілікке толсын! Біздің алар бағамыз Кілең «бестіктер» болсын!
6
Көңіл-күйіміз қалай? Жақсы Орташа Нашар
7
Үй жұмысын тексеру бөлімі “Сен маған, мен саған” №477 Теңдеудің түбірін тап
8
Сөзжұмбақ шешу (топпен жұмыс)
9
Арақашықтықты өлшейтін құрал . Түзудің екі жағынан щектелген бөлігі . Құрамында белгісізі бар өрнек Бір нүктеден шығатын екі сәуледен тұратын бөлік . Түзудің бір жағынан шектелген бөлігі Бұрышты өлшейтін құрал
10
с ы з ғ ы ш к е с і н д і т е ң д е у б ұ р ы ш с ә у л е т р а н с п о р т и р
11
ІІІ. Миға шабуыл (жаңа материалға дайындық бөлімі) Мына фигураларға назар аударыңыз. А, В, С, Д фигураларының қайсысының барлық нүктелері берілген нүктеден ( О, Е, К, L) бірдей қашықтықта жатыр? . О . Е . К . L А В С D
12
Сақина мен монетаның ұқсастығы неде, айырмашылығы неде?
13
14
Қазақтың тұрмыс тіршілігінде де шеңбер мен дөңгелек тәрізді денелер кеңінен орын алған. Олар: түрлі әшекейлік бұйымдар және киіз үй. Киіз үйдің толық құрылысы шеңбер мен дөңгелек тәрізді фигуралардан құралған. Табаны дөңгелек болса, керегелері доға пішіндес болғандықтан шеңбер жасайды. Киіз үй шаңырағының жиегі шеңбер тәрізді. Киіз үй – шеңбер мен дөңгелектерден тұратын қазақтың ұлттық өнерінің ерекшелігін бейнелейтін құрылыс.
15
16
Шар емес, дөңгелек емес Бірақ осылардың бөлігі Радиус,диаметрін іздегенде Онсыз болмайды келісі Жұмбақ
17
шеңбер
18
12.11.2016 Шеңбер . Дөңгелек
19
Шеңберді циркуль деген құралмен саламыз
20
Шеңбер Шеңбер –барлық нүктелері бір жазықтықта және центрден (О нүктесінен) бірдей қашықтықта жататын фигура. О
21
• O • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • •
22
сыртқы аймақ Ішкі аймақ
23
Радиус Радиус - шеңбердің центрін оның бойындағы кез келген нүктемен қосатын кесінді. Бір шеңбердің барлық радиустары тең. О А B Радиус R әрпімен белгіленеді R = OА, ОВ - радиус
24
Диаметр Шеңбердің центрі арқылы өтіп, оның бойындағы екі нүктені қосатын кесінді диаметр деп аталады. Диаметр D әрпімен белгіленеді. Диаметр шеңбер радиусынан екі есе ұзын. D=2∙R С D О
25
Доға. Шеңбердің бойында жатқан екі нүкте арасындағы бөлігі шеңбердің доғасы деп аталады. AВ , BD, DC, CA – доғалар. Жазылуы: U АВ ,U ВD, U DС, U CA В А С D О
26
Дөңгелек Жазықтықтың шеңбердің ішіндегі бөлігі, шеңбердің өзімен қоса дөңгелек деп аталады.
27
Кейбір аспаптардың шкалалары шеңбер бойымен орналасады.Мысалы, сағат циферлатының жиегі шеңбер, ал пішіні дөңгелек болып табылады.
28
Оқулықпен жұмыс
29
Ауызша есептер: № 478 • В • С • О • Е • К • L • A •D Шеңбердің бойында Дөңгелекте Дөңгелектің сыртында B, D С, О, E L, K, А
30
Оқулықпен жұмыс: № 479 Дәптерге О нүктесін белгілеңдер.О нүктесін центр етіп алып, шеңбер сызыңдар.Дөңгелекті бояңдар. 1) Шеңбердің радиусын өлшеп, оны жазыңдар 2)Дөңгелектің диаметрі неше сантиметр? Оны жазыңдар
31
Оқулықпен жұмыс: Дөңгелек тобы А деңгейі № 480 (1) Шеңбердің радиусы 11 см.Шеңбердің диаметрін табыңдар Шеңбер тобы А деңгейі № 480 (2) Айдың диаметрі 3474 км. Айдың радиусы неше километр?
32
Оқулықпен жұмыс: В деңгейі № 486 3.34- суретте центрі А нүктесі болатын бірінші дөңгеелек және центрі В нүктесі болатын екінші дөңгелек кескінделген. Қай нүктеелер: 1) Бірінші дөңгелектің де, екінші дөңгелектің де ішінде орналасқан, 2)Бірінші дөңгелекке ғана тиісті: Екінші дөңгелекке ғана тиісті
33
Сергіту сәті
34
Б+50+ ар= 40+ қабат= Тем+ 2= М+3+е= 7+су= 6+бақан= 100+к= 7+ген= М+10+шақ= Лим+10=
35
Кім жылдам ойыны Шешімін дұрыс тауып, кестені толтырсаң, шеңберге қатысты ұғым атауын оқисың. Ғ. D=12, R = ? О. R = 2, D= ? Д. D=14, R = ? А. R = 4, D= ? 7 4 6 8
36
Логикалық жаттығу 1. Жыл он екі айдың ішінде 30 және 31 сандары ауысып отырады. Ал 28 және 29 сандары қай айда кездеседі? 2. Қосарланып жегілген ат-арбамен Самат 8 шақырым жол жүрді. Оның әр аты неше шақырым жол жүрді? 3. 2адам шахматты 2ойнайды.Әрқайсысы қанша уақыттан ойнайды? 4.Үстел беті төртбұрышты. Оның бір бұрышын арамен кесіп алсақ, неше бұрыш қалады.
37
. 1. Шеңбердің центрі арқылы өтіп, оның бойындағы екі нүктені қосатын кесінді … деп атайды. 2. Шеңбердің центрін оның бойындағы кез келген нүктемен қосатын кесіндіні шеңбердің… деп атайды. 3. Барлық нүктелері бір жазықтықта және центрден бірдей қашықтықта жататын фигура … деп атайды . 4. Жазықтықтың шеңбердің ішіндегі бөлігі, шеңбердің өзімен қоса ………. деп атайды. 5. Шеңбердің бойында жатқан екі нүкте арасындағы бөлігі шеңбердің …… деп аталады.. Сабақты бекіту Математикалық диктант.
38
Үй тапсырмасы: № 481, № 488
39
Тарихи мәліметтер “Дөңгелек” ұғымы алғаш рет ежелгі гректерде қалыптасқан. “Диаметр” грек тілінен аударғанда “көлденеңдік” дегенді білдіреді. Үнділер мен вавилондықтар дөңгелектің ең негізгі элементі радиус деп есептеді. Радиус латынның radius – доңғалақтың сым шабағы сөзінен алынған.
40
Шеңберді айналдыра циркульменен, Сызамыз дөңгелетіп бір қолменен Дәл қақ орта тұсы болып табылатын О центрі, екі радиус диаметрімен. Математика пәні қызық есебімен Ойлауға, жылдамдыққа үйретумен Келеді санамызды тым арттырып, Бүгінгідей ашық сабақ өткізумен.
41
«Алған әсерің қандай»
42
Рефлексия Менің сабаққа да, өзіме де көңілім толды, Тапсырмаларды өте жақсы орындап,жақсы баға алдым. Сабақ жақсы және қызық болды. Сабаққа жақсы қатыстым деп ойлаймын. Сабақтан жақсы ештеңе алған жоқпын. Не айтылғандарын да түсінбедім. Қызық емес.
43
Сабақ аяқталды Рахмет
44
Назарларыңызға рахмет!!!
45
Сау болыңыздар!