- Презентации
- Сандар тізбегі Ашық сабақ 9-сынып
Сандар тізбегі Ашық сабақ 9-сынып
Автор публикации: Осеров А.Б.
Дата публикации: 20.03.2016
Краткое описание:
1
Қостанай облысы Жангелдин ауданы Қ.Топаев атындағы орта мектеп Сандар тізбегі 9 сынып Математика пәні мұғалімі: Салыкова Зауреш сапабекқызы
2
Мақсаты. 1.Оқушылардың сандар тізбегімен танысудағы білімдерін қайталау және пысықтау арқылы білімдерін байқау, 2.Оқушылардың логикалық ойлау шеберлігін,математикалық сөйлеу қабілеттерін дамыту,тез шешім қабылдай білуге үйрету, 3.Оқушыларды ұжыммен жұмыс жасай білуге және өз білімін тиімді пайдалана білуге үйрету
0
Благодаря этой рекламе сайт может продолжать свое существование, спасибо за просмотр.
3
Сабақтың технологиялық құрылымы Ұйымдас- тыру Ойлан тап Қорытындылау Біліміңді шыңда Бағыңды сына Ойлы болсаң, озып көр
4
Сабақтың түрі: математикалық сайыс Сабақтың әдісі: сұрақ-жауап,топтық жүмыс Сабақтың көрнекілігі: билеттер, карточкалар, үлестірме тапсырмалар
5
Сабақтың барысы:
6
І.Ұйымдастыру кезеңі Сабақтың тақырыбы 2.Сабақтың эпиграфы Болмасаң да ұқсап бақ Бір ғаламды көрсеңіз, Ондай болмақ қайда деп, Айтпа ғылым сүйсеңіз. АБАЙ.
7
I.Ұйымдастыру. Оқушылар билеттер алып, топтарға бөлінеді. Б тобы А тобы Р тобы Билеттегі номер 3-ке Билеттегі номерді Билеттегі номерді еселік сандар а n = 3n-1 формуласы p1=1,p n =pn-1 +3 бойынша есептейміз формуласы бойынша есептейміз 3,6,9,12,15,18,21 2,5,8,11,14,17,20 1,4,7,10,13,16,19,22 Баяндау тәсілі Аналитикалық тәсіл Рекурренттік тәсіл Әрбір оқушы өз номерін кестеге жазады.
8
II- кезең «Ойлы болсаң, озып көр»
9
Б тобы 1.Тізбектің алғашқы бес мүшесін жазыңдар: а)7-ге еселік тақ натурал сандар тізбегі, ә) 6-ға бөлінбейтін жұп натурал сандар тізбегі, б) 3-ке және 8-ге де бөлінетін натурал сандар тізбегі, в) жай сандардың квадраттарының тізбегі, г)10-ға бөлгенде қалдығы 8-ге тең болатын натурал сандар тізбегі. 2. Келесі тізбектердегі сандардың орналасуын баяндап беріңдер: а) 1,4,9,16,25,..., в) 2,-2,2,-2,2,-2,..., ә) 1,3,5,7,9,11,..., г) 1,7,31,127,511,..., б)1,4,8,16,32,64,...,
10
А тобы 1.Төмендегі тізбектердің алғашқы бес мүшесін жазыңдар: а) аn =|(-1)n n3|, в) аn = 2n3 , ә) аn = (-1)n + (-1)n+1, г) аn = 2n + (-2)n. б) аn = (-3)n+2, 2.Тізбектің n-ші мүшесінің формуласын табыңдар: а) 4,16,36,64,100,..., в) 2,-2,2,-2,2,-2,..., ә) 19,32,45,58,..., г) 6,12,24,48,96,..., б)3,1,3,1,3,1,...,
11
Р тобы 1.Рекуренттік формула түрінде берілген тізбектің алғашқы бес мүшесін жазыңдар: а) а1=а2=1, аn+2=аn+1 +2an, ә) а1=5, аn+1=(-1)n ·аn -7, б) а1=-1,а2=1, аn+2=2аn+1 -3an, в) а1=-4, аn+1=8-2an, г) а1=7, аn+1=0,1аn +10. 2. Тізбектің рекуренттік формуласын табыңдар: а) 1,4,1,4,1,4,..., в) 1024,512,256,..., ә) 1,3,12,60,..., г) -4,3,-4,3,.... б)-5,5,-5,5,-5,5,...,
12
III-кезең «Бағыңды шыңда» Оқушылар кезек-кезек сандар тізбегінің қасиеттерін атайды Монотонды Шенелген кемімелі өспелі жоғарыдан төменнен
13
1-тапсырма Төмендегі тізбектердің өспелі не кемімелі болатынын анықтаңдар. Жауаптарыңды негіздеңдер. Бтобы А тобы Р тобы сn= аn= 9n -10 рn= cn=n2+2n-3 аn= 3n2-17n +1 рn=-9n2+10n+25 сn= аn= рn=
14
2-тапсырма Төмендегі тізбектердің жоғарыдан не төменнен шенелген болатынын анықтаңдар. Жауаптарыңды негіздеңдер. Б тобы А тобы Ртобы сn= аn=17n-5 рn= сn= аn= рn= (-1)nn2
15
IV-кезең «Бағыңды сына» Сандар тізбегін жалғастырыңдар. Жауаптарыңды негіздеңдер.
16
Б тобы 1.18,20,24,32,?,..., 2.6,8,10,11,14,14, ?,..., 3.7,13,24,45, ?,..., 4. 4,5,7,11,19 ,?,.... А тобы 1. 6,7,9,13,21,?,..., 2. 64,48,40,36,34, ?,..., 3. 15,13,12,11,9,9, ?,..., 4. 7,14,10,12,14,9 ,?,.... Р тобы 1. 172,84,40,18,?,..., 2. 1,5,13,29, ?,..., 3. 0,3,8,15, ?,..., 4. 4,7,9,11,14,15 ,19,?,....
17
V-кезең «Ойлан, тап» Кестені толтырыңдар. Жауаптарыңды негіздеңдер.
18
1711239 28 ? 49 1236 14 15?16 1710212 14 ?11 447 366 264 262?521 48 6 62 4 86 ? 39 3 57 1 7 1 ? 94 1 66 2 19 ?
19
Қорытындылау
20
Ңазарларыңызға рахмет!