Пропорция. Пропорцияның негізгі қасиеті
Автор публикации: Қазез Н.Қ.
Дата публикации: 30.04.2016
Краткое описание:
1
Сабақтың тақырыбы Пропорция. Пропорцияның негізгі қасиеті
2
Сабақтың мақсаты: Білімділігі: Жаттығулар мен тапсырмалар орындау арқылы оқушылардың прапорция туралы алған білімдерін еске түсіру, тереңдету,бекіту. Дамытушылығы: Оқушылардың логикалық ойлау қабілеті мен есеп шығару дағдысын жетілдіру, дамыту. Тәрбиелігі: Оқушыларды достық қарым-қатынасқа ,жылдамдыққа,тапқырлыққы тәрбиелеу.
Благодаря этой рекламе сайт может продолжать свое существование, спасибо за просмотр.
3
І. Ұйымдастыру кезеңі. Сабақта жұмыс істеуге жағдайды қамтамасыз ету және оқушыларды сабақ барысында психологиялық дайындық. ІІ. Үй тапсырмасын тексеру. №138 есептерінің жауаптарын сұрау.
4
Топқа бөлу І-топ : тура пропорция ІІ-топ : кері пропорция
5
ІІ.Өткенді пысықтау. Миға шабуыл 1. Пропорция дегеніміз не? 2. Пропорцияның негізгі қасиетін ата? 3. Пропорцияның белгісіз ортаңғы мүшесін қалай табуға болады? 4. Пропорцияның белгісіз шеткі мүшесін қалай табуға болады? 5.Тура пропорционал шама дегеніміз не? 6.Кері пропорционал шамалар дегеніміз не?
6
7
8
Берілген сандардың қайсысынан пропорция құрауға болады? болмайды 9:45=7:35 18,6,42,7 60,100,3,5 9,7,28,30 45,35,9,7 60:100=3:5 болмайды
9
Пропорцияның негізгі қасиетін пайдаланып есептерді шығару І-топ ІІ-топ * X:2,8=5:7 12:7=9:x = = жауабы 2 21 5,25 5
10
2-кезең: Ойлан тап (Мәселе есептер)
11
500 гр ерітіндіде 40 гр тұз бар. Осы ерітіндінің 200 грамында неше грамм тұз бар? 500г------40г 200---------х Х=200*40/500 X=16г шешімі
12
Сүттің 7%-қаймақ.200кг сүттен неше килограмм қаймақ алынады? шешімі 200 кг ----------------100% X кг--------------------7% 200/x=100/7 X=200*7/100 X=14 кг
13
4 тігінші 15 күнде 20 көйлек тігеді. Өнімділігі осындай 2 тігінші 9 күнде неше көйлек тігеді? Шешімі 6
14
3-кезең: Сандар сыр шертеді!
15
Қазақстандағы ең көрікті ауыл = Қ. Л.6,5:5,2=X:8 Ш.4.5X:27=9:1.8 Б. = = A. Ұ.4,5:3.6=X:4 Ү. = ШЕШІМІ 3 30 9,6 5 10 7,5 0,12 Ү Ш Б Ұ Л А Қ
16
17
Егер сынып оқушылары әр партаға 2-ден отырса, онда 3 оқушыға орын жетпей қалады. Ал егер 3-ден отырса, онда 3 парта бос қалады. Сыныпта қанша оқушы бар? А)27 В)25 С)23 Д)21 Е)29
18
1-ші, 2-ші және 3-ші фигурадағы сандар белгілі бір тәртіпке байланысты орналастырылған. Сол тәртіпті ескеріп, сұрақ белгісінің орнына қандай сан болады? 9 8 3 14 7 9 13 8 5 А)10 В)16 С)18 Д)8 Е)12 12 14 ?
19
«Кестені толтырыңыздар» х 3 4 6 8 9 12 14 у 12 16 24 32 36 48 56
20
Х:20=2:5 6:X=3:7 5:6=2x:3 4:x=2:6 8 14 1,25 12
21
Рефлексия -Сабақта нені үйрендім? -Сабақ ұнадыма? -Сабақтың ең қиын болған -жерлері қандай? -Өзіңізге қанша баға қояр едіңіз?
22
23
24