7


  • Учителю
  • План методического совета на тему Оқушылардың функционалдық сауаттылығын дамытудың жолдары

План методического совета на тему Оқушылардың функционалдық сауаттылығын дамытудың жолдары

Автор публикации:
Дата публикации:
Краткое описание:
предварительный просмотр материала

Әдістемелік кеңес: «Оқушылардың функционалдық сауаттылығын дамытудың жолдары»

Исжанова Княз Мусулумовна

«Ж.Құдайбергенов атындағы орта мектебі

мектепке дейінгі шағын орталығымен»

коммуналдық мемлекеттік мекемесі,

әдістемелік ісі жөніндегі орынбасарыМерзімі

06 қаңтар 2014 жыл

Кеңестің тақырыбы:

Оқушылардың функционалдық сауаттылығын дамытудың жолдары

Мақсаты:

Сыни тұрғыдан ойлауға алғашқы қадамдар жасау

Сілтеме:

Мұғалімдерге арналған нұсқаулық 20-21 б.

Күтілетін нәтиже:

Әріптестеріме сыни тұрғыдан ойлау модулі туралы түсінік қалыптасады; Оқу мен оқыту үрдісін жақсарту мақсатында сабақтарында сыни тұрғыдан ойлау модулін қолданатын болады.

</ Сабақта қолданылатын материалдар:

Слайд-презентация, үлестірме қағаздар, суретшілердің суреті,

түрлі-түсті стикертер

Оқыту әдістері:

Жаңа әдістер

Сұрақ-жауап, түсіндіру әдісі

«Болжау» стратегиясы,

«Ой толғау» тапсырмасы

Тапсырмалар:

Топтық талдау, болжау, тапсырмаларға ат қою, салыстыру, зерттеу

Кеңес бойынша коуч пен мұғалімдердің іс-әрекетіІ. Психологиялық ахуал туғызу (2 мин)

Коучтың іс-әрекеті

Көтеріңкі көңіл орнату үшін «Мен елімді сүйемін» тренингін ұйымдастырамын.

Егер сіздің досыңыз болса, көршінің арқасынан сипаңыз;

Егер сіздің үйіңізде мысық болса, өз басыңызды сипаңыз;

Егер сіз құстарды жақсы көрсеңіз, қолыңызды созып, құстарша қанат қағыңыз.

Егер сіз өз мектебіңізді жақсы көрсеңіз, аяғыңызды топырлатыңыз;

Егер сіздер Отанымызды жақсы көрсеңіздер, алақандарыңызды соғыңыздар!

Рахмет.

Мұғалімдердің іс-әрекеті

Мұғалімдер жүргізушінің соңынан сұрақтарға іс-қимылдар арқылы жауап беріп отырады.

Ұйымдастыру кезеңі

Топтарға бөлу

«Менің ұнататын әуенім». Осылайша тәуелсіз топтарға бөлінудің арқасында әртүрлі адамдар бір топтың астына бірігеді.

Жүргізуші әртүрлі әндердің аттары жазылған қағаздарды қатысушыларға таратады. Әуен жүрген кезде қолдарында жазылған ән аттары бойынша топтарға бөлінеді. Тапсырмалар орындаған кезде топ мүшелері өзара ақпараттармен алмасады, пікірталас жүреді.

Коучтың іс-әрекеті

Мұғалімдердің іс-әрекеті

«Болжам» стратегиясы

Топтарға бірдей тапсырма беріледі. Тапсырманың тақырыбы:

Топ спикерлері тапсырмаларды қорғайды. Әрбір топ тапсырмаларын қорғағаннан кейін басқа топтар бағалап отырады. Топтардың бір-бірін өзара бағалауында қиындықтар туындады. Себебі оларға алдын ала бағалау критерилері берілмеген-ді.Осы жерде бағалаудың түрлерін, бағалау критерилеріне тоқталып, талқыланды.

Коучтың іс-әрекеті

Мұғалімдердің іс-әрекеті

«Ой толғау?» тапсырмасы

Топтарға әртүрлі суреттер беріледі. Суреттерге зерттеп, ондағы ой мен мағынаны ашу керек.

Әріптестерім ең алдымен жұпта, кейін топтың ішінде суреттердіталқылайды. Осы сурет арқылы автор не айтқысы келгенді туралы толғанады. Әртүрлі көзқарастар айтылады.

Коучтың іс-әрекеті

Мұғалімдердің іс-әрекеті

Суреттерді қорғау

Уақыт өткеннен кейін әрбір топ өздеріне берілген тапсырмаларды қорғайды.

Топтар өздерінің пікірін, көзқарасын білдіреді.

Рефлексия

әріптер

Қатысушыларға кері байланысы ұсынылды.

Мұғалімдер бүгінгі сабақ арқылы не білгендігі туралы, әлі де қарастыратын мәселелері жайлы жазады. Әркім өз пікірлерін ұсынады.

















































Мерзімі

04 наурыз 2015 жыл

Коучингтің тақырыбы:

Оқу-тәрбие жұмысын жоспарлау

Мақсаты:

Жоспарлауда басқалардың пікірін тыңдау маңыздылығын түсіндіру; топтаса жоспарлау дағдысын қалыптастыру; топ арқылы жоспарлаудың үлгісін жасауды үйрету.

Сілтеме:

Басшыға арналған нұсқаулық

Күтілетін нәтиже:

Жоспарлауда басқалардың пікірін тыңдау маңыздылығын түсінеді; топтаса жоспарлау дағдысы қалыптасады; топ арқылы жоспарлаудың үлгісін жасауды үйренеді.

Сабақта қолданылатын материалдар:

Слайд-презентация, үлестірме қағаздар,

түрлі-түсті стикертер

Оқыту әдістері:

Жаңа әдістер

Сұрақ-жауап, түсіндіру әдісі

Тапсырмалар:

Топтық талдау, болжау, тапсырмаларға ат қою, салыстыру, зерттеу

Кеңес бойынша коуч пен мұғалімдердің іс-әрекетіІ. Психологиялық ахуал туғызу (2 мин)

Коучтың іс-әрекеті

Көтеріңкі көңіл орнату үшін «Мен елімді сүйемін» тренингін ұйымдастырамын.

Егер сіздің досыңыз болса, көршінің арқасынан сипаңыз;

Егер сіздің үйіңізде мысық болса, өз басыңызды сипаңыз;

Егер сіз құстарды жақсы көрсеңіз, қолыңызды созып, құстарша қанат қағыңыз.

Егер сіз өз мектебіңізді жақсы көрсеңіз, аяғыңызды топырлатыңыз;

Егер сіздер Отанымызды жақсы көрсеңіздер, алақандарыңызды соғыңыздар!

Рахмет.

Мұғалімдердің іс-әрекеті

Мұғалімдер жүргізушінің соңынан сұрақтарға іс-қимылдар арқылы жауап беріп отырады.

Ұйымдастыру кезеңі

Топтарға бөлу

«Менің ұнататын әуенім». Осылайша тәуелсіз топтарға бөлінудің арқасында әртүрлі адамдар бір топтың астына бірігеді.

Жүргізуші әртүрлі әндердің аттары жазылған қағаздарды қатысушыларға таратады. Әуен жүрген кезде қолдарында жазылған ән аттары бойынша топтарға бөлінеді. Тапсырмалар орындаған кезде топ мүшелері өзара ақпараттармен алмасады, пікірталас жүреді.

«Ойланайық, пікірлесейік» стратегиясы

«Нәтижеге жету жолында» мультфильмін көрсету арқылы мұғалімдерге ой тастау

Нәтижеге жету үшін не істеу керек?

Ассосациялық қатар құру

Жоспарлау сөзіне ассосациялық қатар құруға 1 минут беру

Мұғалімдер жоспарлау сөзіне ассосациялық қатар жазады.

Жоспарлау үшін алынған сауалнама

Мектепте мұғалімдердің кәсіби біліктілігін арттыруға мектеп әкімшілігінің көңіл бөлуі

А. Үнемі

Ә. Кейде

Б. Сирек

Мектепішілік бақылаудың жүзеге асырылуы

А. Үнемі

Ә. Кейде

Б. Сирек

Мұғалімдердің сабақта жаңа әдіс-тәсілдерді қолдануы

А. Үнемі

Ә. Кейде

Б. Сирек

Оқушы мен мұғалім арасындағы қолайлы қарым-қатынастың орнауы

А. Үнемі

Ә. Кейде

Б. Сирек

Мұғалімнің сабақты жоспарлауда оқушы қажеттілігін қанағаттандыруы

А. Үнемі

Ә. Кейде

Б. Сирек



Мұғалімдер берілген сауалдар бойынша шынайы жауап беруі керек

«Еттартқыш пен шабадан» стратегиясы

Мұғалімдерге сауалнаманың нәтижесін шығаруға ұсыныс беру

SMART-салу

S - нақты болу керек

M - өлшенетін болу керек

A - қолжетімді болу керек

R - шынайы болу керек

T - уақыт шектеулігі айқын болу керек

Сауалнама қорытындысы бойынша мұғалімдер пікірін еттартқышқа тартып, ішіндегі ең маңыздысын шабаданға салады. Яғни, маңызды басымдықты анықтайды.

Топтық жұмыс

Жоспарлау үлгісін көрсету

Проблемасы:

Басымдықтар

Табыс критерийлері

Мұғалім үшін:

Оқушы үшін:

Даму 3 бағытта жүреді:

  1. Өзін-өзі дамыту

  2. Сыныпты дамыту

  3. Әлеуметтік және кәсіби серіктестік

Іс-шара

Мақсаты

Жауапты

Мерзімі

Ресурстар

Эвалюация

Мониторинг

Күтілетін нәтиже

Қайта қарау





















.

Слайд

Жоспарлау бойынша слайд көрсете отырып мұғалімдермен диалогқа түсу



«Дейін - кейін» стратегиясы

«Дейін - кейін» стратегиясы арқылы бүгінгі коучингке кері байланыс беру ұсынылады.

Мұғалімдер коучингке дейін жоспарлау туралы қалай ойлады, ал, коучингтен кейін қандай ой түйгендігін ауызша айтады.

Рефлексия



«Алма ағашы» әдісі



Мұғалімдерге сабақ басында екі түсті "алма" беріледі. Сабақ соңында оны алма ағашына ілу керек. Қызыл түсті алма - мен бүгін бәрін жақсы орындадым деп ойлаймын: менің көңіл - күйім көтеріңкі. Жасыл түсті алма - мен тапсырманы орындай алмадым, көңіл - күйім жоқ.







 
 
X

Чтобы скачать данный файл, порекомендуйте его своим друзьям в любой соц. сети.

После этого кнопка ЗАГРУЗКИ станет активной!

Кнопки рекомендации:

загрузить материал