- Учителю
- Урок української літератури Моя стежка до Кобзаря
Урок української літератури Моя стежка до Кобзаря
МОЯ СТЕЖКА ДО КОБЗАРЯ
МЕТА: Узагальнити знання учнів про життя видатного сина українського народу - Т.Г.Шевченка ; розвивати творчі здібності учнів, спонукати їх до власної творчості; виховувати любов і повагу до традицій нашого народу, патріотизм.
ОБЛАДНАННЯ : портрет Т.Г. Шевченка, дитячі малюнки, роздатковий матеріал, літературне лото, карта самооцінки, віночок, фільм «Тарас Шевченка. Заповіт» (1992).
ХІД УРОКУ
1.ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ
У нас сьогодні підсумковий урок з вивчення творчості Тараса Григоровича Шевченка - видатного поета, письменника , громадського діяча , патріота рідної України. Записати дату та тему уроку
2.АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ
-
АСОЦІЮВАННЯ ( ГРОНУВАННЯ)
Занотуйте свої асоціації до імені Тараса Шевченка( Кобзар, поет, письменник, кріпак, художник, світоч, громадський діяч, перекладач, драматург)
-
СЛОВО ПРО ПИСЬМЕННИКА
Про творчість Шевченка було сказано та написано дуже багато , ось , наприклад , вислів Івана Франка , прослухайте ( звучить уривок з висловом Франка , фільм «Тарас Шевченка. Заповіт» (1992). Які вислови про митця ви знаєте? ( учні зачитують 5 - 6 висловів)
-
ЛІТЕРАТУРНЕ ЛОТО «ЧИ ЗНАЄМО МИ ШЕВЧЕНКА?»
-
Кожний учень класу вибирає одне питання - і дає коротку
відповідь.
-
1.Скільки дітей було у родині Шевченків? (6)
-
2.Найвідоміша збірка Шевченка («Кобзар»)
-
3. Що означає ім*я Тарас? (Бунтар)
-
4.Коли вперше видано «Кобзар»? (1840)
-
5.Як звали матір та сестру поета? ( Катерина)
-
6. Де народився поет? (с. Моринці)
-
7. Скільки років провів Шевченко у засланні? (10)
-
8.Скільки років було Шевченкові , коли він «пас ягнята за селом» ? (13)
-
9.Як називається гора, де поховано Шевченка? (Чернеча)
-
10.Як звали батька Шевченка? ( Григорій)
-
11.Назвати рік народження Тараса? (1814)
-
12.Назвати рік викупу з кріпацтва (1838)
-
13. У якому році поета не стало? (1861)
-
14.Чий портрет намалював К. Брюллов , щоб викупити Шевченка з кріпацтва? ( Жуковського)
-
15.Хто автор оповідання «У бур'янах» ( Васильченко)
-
16.Коли вручатимуть Шевченківську премію? (9 березня)
-
17.Який художній засіб: «…вечірня зіронька встає …» ( Метафора АБО персоніфікація)
-
18. Який художній засіб: «…а туман, неначе ворог, закриває море…» (порівняння)
-
19. Найпопулярніший вірш Шевченка ( «Заповіт»)
-
20. Ким за освітою був Шевченко? ( Художник)
-
ВІДПОВІДНОСТІ
У нас на дошці розташовано шість дат ( 1840, 1857, 1814, 1861, 1838, 1847) . Вам треба розташувати їх в хронологічному порядку і пояснити , яке значення вони мали в житті поета.
Зразок відповіді:
1814 р. народився Т. Шевченко 1838 р. викуп з кріпацтва
1861 р. помер поет 1840 р. перше видання «Кобзаря»
1847 - 1857 період заслання
-
ПОЕТИЧНА ХВИЛИНКА
Не можна говорити про Шевченка, не згадуючи його поезії( Діти читають напам'ять твори поета)
-
ГРУПОВА РОБОТА «ПОШУК ХУДОЖНІХ ЗАСОБІВ»
-
Які художні засоби ви знаєте? ( епітет, метафора, порівняння)
-
Який художній засіб називається епітет?
-
Який художній засіб називається порівняння?
-
Який художній засіб називається метафора?
На кожній парті знаходяться картки із уривками з поезій Тараса Григоровича . Учням треба виписати по одному художньому засобу.Зразок карток: Сади рясні похилились;
Тополі по волі
Стоять собі, мов сторожа,
Розмовляють з полем.
Село! І серце одпочине:
Село на нашій Україні -
Неначе писанка, село.
Зеленим гаєм поросло.
А туман, неначе ворог,
Закриває море
І хмароньку рожевую,
І тьму за собою
Розстилає туман сивий…
Сем*я вечеря коло хати,
Вечірня зіронька встає.
Дочка вечерять подає,
А мати хоче научати,
Так соловейко не дає.
Над Дніпровою сагою
Стоїть явір меж лозою,
Меж лозою з ялинкою,
З червоною калиною.
Дніпро берег риє - риє,
Яворові корінь миє.
Стоїть старий , похилився,
Мов козак той зажурився.
По діброві вітер виє,
Гуляє по полю,
Край дороги гне тополю
До самого долу.
Стан високий,лист широкий
Нащо зеленів?
Кругом поле, як те море
Широке, синіє.
За сонцем хмаронька пливе,
Червоні поли розстилає,
І сонце спатоньки зове
У синє море: покриває
Рожевою пеленою, мВ мати дитину.
Закувала зозуленька
В зеленому гаї,
Заплакала дівчинонька
Дружини немає.
А дівочі молодії
Веселії літа,
Як квіточки за водою,
Пливуть з сього світу.
Реве та стогне Дніпр широкий,
Сердитий вітер завива,
Додолу верби гне високі,
Горами хвилю підійма.
І блідий місяць на ту пору
Із хмари де - де виглядав,
Неначе човен в синім морі,
То виринав, то потопав.
-
СКЛАДАННЯ СЕНКАНУ
Сьогодні ми складемо сенкани зі словами : 1 варіант - КОБЗАР, 2 варіант - УКРАЇНА
Але спочатку давайте згадаємо, які вірші ми називаємо сенканами.
Сенкан - це східний стиль написання віршів, він допомагає узагальнити інформацію.
Сенкан - це вірш, що складається з п'яти рядків. Слово "сенкан" походить від французького слова "п'ять" і позначає вірш у п'ять рядків.
1 рядок - 1 слово іменник
2 рядок - 2 прикметника
3 рядок - 3 дієслова
4 рядок - 4 слова відношення до теми
5 рядок - 1 слово - синонім чи антонім.
А щоб нам легше було згадати - складемо колективно сенкан «Дніпро» (складається колективно сенкан, діти самостійно складають сенкани із заданими словами)
Зразок : Дніпро
Могутній, широкий
Стогне, хвилює, обіймає
Шевченко оспівав красу річки
Славутич
-
СТВОРЕННЯ КОЛЕКТИВНОГО ВІНКА - ОБЕРЕГА
Тарас Григорович заповідав нам у своєму «Заповіті» :
І мене в сім'ї великій,
В сім'ї вольній, новій,
Не забудьте пом*янути
Незлим тихим словом.
Ми ніколи не забуваємо Тараса - його ім'ям названо вулиці, парки, селища , стоять тисячі пам'ятників поетові. Він бажав рідній країні тільки благополуччя. Наша країна вже більше 20 років самостійна та незалежна держава, але саме сьогодні слова про волю Тараса такі потрібні . Тому ми з вами зараз створимо вінок , бо він - не просто прикраса , а й оберіг від злих сил. Раніше віночок був у кожній хаті. Складається він з стрічок та квіток.( на дошці фрагмент вінка зі стрічками) Кожна стрічка щось символізує ,наприклад, синя - небо і воду, червона - багатство, зелена - живу природу, жовта - сонце, жовтогаряча - хліб, світло - коричнева - землю. Кожен з вас приєднає свою квіточку - побажання . Першою буде моя - чорнобривець - символ рідного краю, рідної домівки. ( Діти приєднують квіточки з побажаннями)
3.УЗАГАЛЬНЕННЯ. РЕФЛЕКСІЯ
У кожного з вас на парті залишився один листочок «Карта самооцінки» ( учитель оголошує оцінки за урок, проставляє учень і сусід ,листочок разом із зошитом здається на перевірку)КАРТА САМООЦІНКИ
учня ( учениці) 5 класу
ПІ учня _____________________Оцінка учня, поставлена учителем
Самооцінка роботи на уроці
Оцінка сусіда по парті за роботу на уроці
Підсумкова оцінка
4.ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ: Підготувати усну доповідь «Лауреати Шевченківської премії - наші земляки».
-