- Учителю
- Урок природоведения 'Вода и её свойства', 1 класс
Урок природоведения 'Вода и её свойства', 1 класс
Природознавство. 1 клас.
Урок №18
Тема. Вода та її властивості.
Мета. Дати уявлення про основні властивості води; виховувати свідому потребу пізнавати світ, сприяти створенню теоретичної бази для інтелектуального розвитку учнів; формувати інформаційну та комунікативну компетентності.
Обладнання. Довідник, сіль, цукор, пісок,молоко,склянки з водою,склянки різної форми.
Хід уроку.
І. Організаційний момент
-
Пролунав уже дзвінок, починаємо урок!
-
Вправа «Сьогодні»:
-
Яка зараз пора року?
-
Який місяць?
-
Яке число?
-
Тепло чи холодно?
-
Який стан неба?
-
Чи є вітер? Якої сили?
-
Чи були сьогодні опади?
ІІ. Актуалізація опорних знань.
-
Вправа «Мікрофон»
-
Що належить до світу неживої природи?
-
Які у цих об'єктів ознаки?
ІІІ. Повідомлення теми та мети уроку.
-
Робота над загадкою.
Буває хмаркою вона, легка, як пух, буває.
Бува, як скло, крихка й тверда.
Нагріється і потече … (вода).
-
Сьогодні ми будемо говорити про воду та її властивості.
-
Довідка (Дитина, що вміє читати, робить доповідь, користуючись довідником).
Вода - це прозора безбарвна рідина, найпоширеніша в природі речовина, без якої неможливе життя на Землі. Запаси води великі. Вода займає 71% поверхні Земної кулі. Лише близько ¼ земної поверхні припадає на сушу. Вода є:
-
в океанах; - в озерах; - у морях;
-
у річках; - у ставках; - на болотах;
-
у ґрунті; - під землею.
Вода має певні властивості. Вона: текуча, прозора, без запаху, без кольору, розширюється внаслідок нагрівання й стискається під час охолодження; не має своєї форми; розчиняє деякі речовини.
-
Пропоную дослідити властивості води.(Клас об'єднується в групи для проведення дослідів).
ІV. Вивчення нового матеріалу
-
Демонстрація властивостей води
(на столах по 3 склянки з водою, склянка з молоком, ложки, блюдечка з цукром, сіллю, піском)
-
Скуштуйте воду. Чи є у неї смак? (Вона не має смаку) Увага! Якщо ви не впевнені, що джерело чисте, пити воду не можна!
-
Подивіться, я наливаю воду в блюдечко, в вузьку склянку, в широку склянку. Що відбувається з водою, яку вона має форму? (Вода певної форми не має, набуває форми посуду. Її не можна взяти до рук, вона витікатиме. Вода - рідина.)
-
Додайте в склянки сіль, цукор, пісок. Розмішайте. Що відбувається? (Кристали солі та цукру зменшуються, незабаром зникають. Піщинки опустились на дно і не змінюються. Вода може розчиняти деякі речовини.)
-
Очистити воду від нерозчинних речовин можна за допомогою фільтрів. Найпростіший фільтр я зробила з паперової воронки, шматка марлі, вати та вугілля. (Вода очистилася від піщинок). Але це вода не придатна до пиття, її треба дезінфікувати.
Чому джерельна вода чиста? (Вона проходить через природний фільтр - товстий шар ґрунту).
-
Опустіть ложку в склянку з водою і в склянку з молоком. Що ви спостерігаєте? (В склянці з молоком ложку не видно, а в склянці з водою ложку видно. Вода безбарвна і прозора.)
-
Понюхайте воду.( Вода запаху не має.) Нюхати невідомі речовини можна на відстані 20-30 см від обличчя і рухами руками спрямовувати потік повітря. Інакше різким запахом можна обпалити носову порожнину.
-
Наступний дослід доводить, що при нагріванні вода розширяється, при охолодженні - стискається. (Нагріти колбу з водою на спиртівці). Вода закипає при температурі 100 градусів і починає випаровуватися.
Фізкультхвилинка (Діти доповнюють слова рухами)
Тече вода з-під явора
Яром на долину.
Пишається над водою
Червона калина.
Пишається калинонька,
Явір молодіє,
А кругом їх верболози
Й лози зеленіють.
V. Узагальнення й систематизація знань та вмінь учнів
-
Робота над прислів'ям.
Вода - колиска життя на Землі.(Запис зроблено без пробілів між словами.)
-
Виправте помилку в записі.
-
Що означає цей вираз?
-
Гра «Так чи ні»
-
Вода має запах.
-
Вода не має кольору.
-
Вода не має форми.
-
Вода тверда.
-
Вода не прозора.
-
Вода має смак.
-
Вода розширюється внаслідок нагрівання.
-
Вода кипить при температурі 0 градусів.
-
Вода розчиняє сіль та цукор.
VІ. Підсумок уроку
-
Вода - рідина без кольору, без запаху, без смаку, тече, прозора, не має форми, випаровується, розчиняє деякі речовини. Життя на Землі без води неможливе.