- Учителю
- «РОЗДІЛОВІ ЗНАКИ У ВИВЧЕНИХ СИНТАКСИЧНИХ КОНСТРУКЦІЯХ (РЕЧЕННЯ З ОДНОРІДНИМИ ЧЛЕНАМИ, ЗВЕРТАННЯМИ, ВСТАВНИМИ СЛОВАМИ)»
«РОЗДІЛОВІ ЗНАКИ У ВИВЧЕНИХ СИНТАКСИЧНИХ КОНСТРУКЦІЯХ (РЕЧЕННЯ З ОДНОРІДНИМИ ЧЛЕНАМИ, ЗВЕРТАННЯМИ, ВСТАВНИМИ СЛОВАМИ)»
Донецька загальноосвітня школа І - ІІІ ступенів № 93 ім.М.П.Жердєва
Розробка уроку з української мови для 8 класу
на тему:
« РОЗДІЛОВІ ЗНАКИ У ВИВЧЕНИХ СИНТАКСИЧНИХ
КОНСТРУКЦІЯХ ( РЕЧЕННЯ З ОДНОРІДНИМИ ЧЛЕНАМИ,
ЗВЕРТАННЯМИ, ВСТАВНИМИ СЛОВАМИ ) »
Підготувала
Учитель української мови
та літератури
Пономаренко М.Г.
ДОНЕЦЬК - 2015
ТЕМА: РОЗДІЛОВІ ЗНАКИ У ВИВЧЕНИХ СИНТАКСИЧНИХ
КОНСТРУКЦІЯХ ( РЕЧЕННЯ З ОДНОРІДНИМИ ЧЛЕНАМИ,
ЗВЕРТАННЯМИ, ВСТАВНИМИ СЛОВАМИ )
МЕТА: повторити й узагальнити вивчене про вживання розділових
знаків у реченнях з однорідними членами, звертаннями,
вставними словами; удосконалювати вміння визначати
відповідні пунктограми та обґрунтовувати вибір вживання
розділових знаків відповідними правилами;формувати
вміння працювати в групах, виділяти головне, аналізувати,
узагальнювати і робити висновки; розвивати творчі здібності
мовленнєву культуру учнів; сприяти вихованню любові до
народних традицій та вірувань українців.
ОБЛАДНАННЯ: дидактичний матеріал, ілюстративний матеріал,
карта України, комп'ютер, мультимедійний проектор, екран.
МЕТОДИ РОБОТИ: робота в групах, метод групового дослідження,
метод « Мікрофон», « Метод незакінчених речень».
СОЦІОКУЛЬТУРНА ЗМІСТОВА ЛІНІЯ : роль народних традицій,
звичаїв у формуванні світогляду українців.
ТИП УРОКУ: урок систематизації й узагальнення вивченого
ХІД УРОКУ.
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ.
-
Звучить пісня про рідний урай.
-
Учні виносять хліб на рушнику:
1-й учень: Гостей дорогих
Ми вітаємо щиро!
Стрічаємо з хлібом,
Любов'ю і миром.
2-й учень: Для людей відкрита
Хата наша світла
Тільки б жодна кривда
В неї не забігла
3-й учень: Хліб ясниться в хаті,
Сяють очі щирі,
Щоб жилось по правді,
Щоб жилось у мирі…
-
Підносять хліб гостям
Учитель : Доброго дня, шановні гості, любі діти!
Сьогодні у нас урок незвичайний:
Учитель знайомий й багато гостей.
Та прошу вас, друзі, в процесі навчання
Уважними бути урок увесь цей!
-
Створення емоційно - позитивного фону.
Учитель : Простягніть долоню, подаруйте для роботи на уроці
старанність, наполегливість, творчість.
Простягніть іншу долоню. На неї я дарую вам
свою любов, терпіння і повагу.
А тепер обміняймося дарунками
( доторкніться долонькою до долоньки ).
* Налаштуватися на серйозну роботу допоможе аутотренінг.
-
Подивіться на дошку і прочитайте кожен для себе:
Я особистість творча.
Я впевнений у своїх силах.
Я вмію аналізувати, співставляти,
висловлювати свою думку.
Я активно працюватиму на уроці.
У мене гарний настрій.
Я бажаю своїм однокласникам успіху і
гарних оцінок!
ІІ . МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ.
1. Слово учителя.
- Звичаї, традиції, так само як і рідна мова, об'єднують людей в один народ. Епіграфом нашого уроку будуть слова
Л. Німенко :
Привітний і світлий наш сонячний дім.
Як радісно й весело жити у нім.
Тут мамина пісня і усмішка тата.
В любові й добрі тут зростають малята.
Дзвінка наша пісня до сонечка лине,
Мій рідний краю, краю мій рідний!
-
Батьківщина! Як багато почуття вкладено в це слово.
Чарівна і велична земля, квітучий край, солов'їні гаї,
безмежні степи, синьоокі ріки та озера, оспівані багатьма поетами.
Тож поринемо сьогодні у цей прекрасний світ!
2. Зорово - слуховий диктант .
- Записати епіграф по пам'яті.
- Пояснити вживання розділових знаків.
- Підкреслити однорідні члени речення.
- Зробити синтаксичний розбір останнього речення.
ІІІ. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ, ЗАВДАНЬ УРОКУ.
Отже, тема нашого уроку:
РОЗДІЛОВІ ЗНАКИ У ВИВЧЕНИХ СИНТАКСИЧНИХ
КОНСТРУКЦІЯХ ( РЕЧЕННЯ З ОДНОРІДНИМИ ЧЛЕНАМИ,
ЗВЕРТАННЯМИ, ВСТАВНИМИ СЛОВАМИ ).
Мета: закріпити знання про однорідні члени речення,
звертання, вставні слова( речення, словосполучення);
формувати вміння визначати їх; удосконалювати
навички синтаксичного розбору; сприяти вихованню
любові до народних традицій, інтерес до вивчення рідної
мови.
ІV. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ.
-
Диференційована індивідуальна робота.
А) Тестові завдання ( по 1 учню від групи ).
Б) Творче завдання ( скласти сенкан, використовуючи
асоціативний рядок ):
Червона, гордина, гордовина, весільні обряди, дівоча краса, сімейне щастя, калина похилилася - Україна зажурилася, зацвіла калина -засміялась дівчина, калину ламати - дитя напувати.
СЕНКАН
-
КЛЮЧОВЕ СЛОВО
-
2 ПРИКМЕТНИКА
-
3 ДІЄСЛОВА
-
РЕЧЕННЯ
-
СЛОВО - СИНОНІМ ( АСОЦІАЦІЯ ).
2) Бліц - опитування « Ти - мені, я - тобі »( Учні ставлять одне одному запитання за темою уроку: записують на маленьких соняшниках).
-
Словосполучення і речення вивчає -…
-
Вживання розділових знаків вивчає -…
-
Однорідними називаються -…
-
Однорідними можуть бути - … ( головні та другорядні )
-
Між однорідними членами речення можливі такі зв'язки…
-
Однорідні члени речення бувають… ( поширені та непоширені)
-
Однорідні члени речення вимовляють з інтонацією…
-
Звертання - це…
-
Звертання виділяється …
-
Звертання не виступає …
-
Вставні слова - це…
-
Вставні слова виділяються в реченні …
-
Звертання та вставні слова не виступають …
3) Перевірка індивідуальної роботи.
- у рейтинговій перфокарті оцініть себе: який бал ви собі поставите на початку уроку?
На початку уроку
Оцінюю себе
Кінець уроку
Оцінка
Однорідні члени речення
Однорідні члени речення
Звертання
Звертання
Вставні слова
Вставні слова
-
ОСНОВНИЙ ЗМІСТ УРОКУ.
-
Слово вчителя.
- Рідний край… починається він від батьківського порога, стежини, тополі стрункої, з барвінку, який ніжно стелиться по садочку.
Найсвятішим для кожного з нас є слово -
Батьківщина. Адже Батьківщина - це не тільки земля, а й
рідна домівка і те місце, де тим народився і виріс. Людина не має
права бути безбатченком, завжди повинна пам'ятати батьківську хату.
-
« НА ДРУЖБУ » ( вибірковий диктант ).
-
Виписати речення , поставити і пояснити розділові знаки.
І ГРУПА - зі вставними словами; зробити синтаксичний розбір першого (з виписаних речень ).
ІІ ГРУПА - з однорідними членами речення; підкреслити однорідні члени речення;
ІІІ ГРУПА - із звертаннями; зробити синтаксичний розбір першого (з виписаних речень ).
Мамина пісня, батькова хата, дідусева казка, бабусина вишиванка, рушник, сорочка, калина біля вікна - все це наші символи.
Хато моя, українська хата! Ти -колиска нашого народу!
Тут, звичайно, творилася його оптимістична доля. Тут жеврів і вибухав його гнів. Тут кохалися, народжували і вмирали.
Рідна хато, з тебе пішли у світ велетні думки. Безумовно, цей перелік можна продовжувати і далі. Тоді б простягнувся ланцюг людських доль нескінченно, аж у Всесвіт, де долівка - земля, стіни - гори і ліси, а стеля - небо з зірками і кометами…
-
Слово вчителя.
-
Українська земля щедро обдарована природою.
В давнину люди вважали свій зв'язок із рослинами кровним,
обожнювали їх, вважаючи родоначальниками, покровителями роду.
Священними були: дуб, тополя, верба, ясен та інші.
-
« ДОСЛІДЖУЄМО ТЕКСТ ( робота в групах).
- Прочитати текст.
- Визначити однорідні члени речення, звертання, вставні слова.
- Пояснити розділові знаки.
- Зробити синтаксичний розбір виділеного речення.
І ГРУПА.
Верба - універсальний символ Прадерева життя, а Великодня верба -
його живе втілення. Уособлення працездатності й родючої сили. Вона - образ весни, Батьківщини, України і, разом з цим, жіночого смутку та вдівства.
Дуже жадібна до сонця і води, тепла і вологи, які є основою життєдіяльності. А тому надзвичайно живуча: вона може вирости , як кажуть, із звичайного вербового кілка, вбитого в сиру землю.
Разом з тим ,на диво, верба беззахисна і вразлива, якщо опиниться не у своєму середовищі - холодному і сухому.
ІІ ГРУПА.
Тополя - символ дівочої краси, а також, на жаль, жіночого й дівочого суму, їх самотності. Тополя край дороги - це образ жінки чи дівчини, що чекають своєї долі чи свого судженого.
Вона, сказати правду, струнка і красива від ранньої молодості до зрілих літ. Під тополею, як то кажуть, лихий колисав на своїх колінах Іуду - немовля , майбутнього Христового зрадника, тому гілля тополине потягнулося вгору, до неба, втікаючи від чортової колиски.
Кажуть, тополя забирає з людей негативну енергію й очищає повітря від злих духів.
ІІІ ГРУПА.
Ясен - символ чоловічої чистоти та скромності. Уособлює благородство чоловічих почуттів і поетичність внутрішнього світу справжнього чоловіка.
Ясен водночас і потужний, і стрункий, і, безперечно, елегантний. Чистота, яку він символізує, конкретна і вимоглива. Деревину ясена можна, таким чином, без вагань використати в ділі, а в затінку спокійно відпочивати.
Україно моя! Доки жити буду, доти відкриватиму тебе!
-
Слово вчителя.
Українська пісня! Хто не був зачарований нею? Хто не пов'язує її
з найсвітлішими спогадами про дитинство і юність, з мріями бути красивим і ніжним, сильним і хоробрим?
У мене вмить заб'ється в грудях серце,
Коли до болю рідна й чарівна
Десь українська пісня розіллється
І жайвором над нами залуна .
Так писав про українську народну пісню Ігор Муратов. А російський письменник Лев Толстой сказав студентові - українцю: « Щасливі ви, що народилися серед народу з такою багатою душею…Хто має таку пісню, тому нічого боятися за своє майбутнє! »
-
« Відроди слова » + ( презентація « Моя Батьківщина!» )
А) ТВОРЧА ГРУПА - завдання творчого характеру - написати твір - мініатюру « У рідному краї і серце співає! »
Б) Слова з пісень розгубилися. Потрібно їх відродити. Пояснити розділові знаки.
І ГРУПА.
… моя, біла…,
Рідна моя сторона!
Пахне …
Мальви цвітуть край вікна.
Довідка: хато, любисток і м'ята
Дай мені, … , рушник на щастя
Вишитий … червонястими
Довідка: мамо рідна, півнями
ІІ ГРУПА.
Наснились …, рута м'ята
І скрип криничний …,
І смерекова отча …
Яку давно покинув я.
Довідка: мальви, журавля, хата
…, чого зажурилась?
Дайте тепло ваших рук,
В … назавжди лишилось,
Болі …
Довідка: мамо, хаті, тривог і розлук.
ІІІ ГРУПА
Як на ті … погляну,
Бачу … стареньку.
Бачу руки твої, …
Твою ласку я чую, …
Довідка: чорнобривці, матір, моя мамо, рідненька
Мій дім, … , моя хата!
Стежина в двір - під ноги, …
Там сни дитинства ходять по кімнатах,
Мій дім їх, як … ,зберіг.
Довідка: моя хатино, як рушник, святі скарби.
? Назвати пісні ( « Хата моя, біла хата », « Смерекова хата »,
« Чорнобривці », « Мамина казка »)
В) Перевірка творчого завдання.
VІ. ПІДСУМОК УРОКУ.
-
« Мікрофон »
-
Чи досягли ми поставленої на початку уроку мети?
-
Що нового ви дізналися на уроці ?
-
Поставте собі ( у перфокарті ) оцінку наприкінці уроку.
-
Рефлексія.
-
- Вибрати визначення :
УРОК ПРОЙШОВ.
цікаво; результативно;
недаремно; творчо;
ефективно; зацікавлено;
нудно; звичайно;
корисно; активно
-
-
Вправа « Батьківщина як сонечко »
-
Учитель: А зараз кожен з вас прислухається до свого серця і скаже щирі
слова про Батьківщину , щоб сяяла вона, як сонечко для всього світу.
( діти виходять до карти і кріплять на неї слова:
мила, дорога, славна, рідна, свята, чарівна, чудова, прекрасна, щедра,
гарна, мальовнича, люба)
VІ. ОЦІНЮВАННЯ.
VІІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ.
-
ВИБЕРИ САМ!
А) Творча робота на тему: « Краєчок хмари, наче блискавиця,
горить у надвечірніх небесах » ( Д. Павличко.)
Б) Знайти та відобразити у вигляді електронної презентації
Інформацію про:
-
квіти - символи: льон, ромашка, м'ята;
-
птахи - символи: соловейко, голуб, зозуля.
- Виписати в зошити речення з однорідними членами речення.