- Учителю
- Безсполучникове речення. Смислові відношення між простими реченнями. Розділові знаки (урок із використанням інтерактивних методів та прийомів).
Безсполучникове речення. Смислові відношення між простими реченнями. Розділові знаки (урок із використанням інтерактивних методів та прийомів).
Конспект-уроку з української мови в 9 класі
Учителя Кузнецової Надії Андріївни
СШ№63 міста Маріуполя
УРОК
Тема: Безсполучникове речення. Смислові відношення між простими реченнями. Розділові знаки (урок із використанням інтерактивних методів та прийомів).
Мета: 1. Навчити учнів бачити проблеми і вміти приймати рішення, характеризувати безсполучникове речення, визначати смислові відношення і засвоювати вивчене про смислові зв'язки у безсполучникових складних реченнях; інтонаційно правильно читати складні речення;
2. Розвивати уміння і навички розставляти розділові знаки у безсполучниковому складному реченні, аналізувати, зіставляти мовні факти, робити узагальнюючі висновки; самостійно працювати з підручником; отримувати і використовувати інформацію, сприяти розвитку логічного мислення, проводити експеримент щодо перебудови сполучникових речень у безсполучникові;
3. Виховувати любов до рідного слова.
Обладнання: підручник з української мови, опорний конспект уроку у схемах: складне речення, види складних речень, розділові знаки у безсполучникових складних реченнях, смислові відношення, інтонація; сполучники, які можна вставити; графічні схеми.
Тип: урок засвоєння нових знань.
ХІД УРОКУ
І. Актуалізація опорних знань.
Мозковий штурм ( 2 - 3 хв.)
- Як поділяються складні речення в залежності від наявності чи відсутності в них сполучників чи сполучних слів?
- Напишіть види сполучникових складних речень. Яка різниця між ними?
ІІ. Повідомлення теми і мети уроку.Мусим добре знати: крім весни і літа, є
Ще в нашім серці осінь і зима.
М. Ткач
Безсполучникове складне реченняОднорідні частини
(синтаксично рівноправні)
Неоднорідні частини
(одне з яких пояснює інше)
Смислові відношення1. Одночасність дій, явищ;
2. Часову послідовність;
3. Зіставлення і протиставлення змісту одного речення зі змістом іншого.
1. Умова - наслідок;
2. Причина - наслідок;
3. Зі значення часу;
4. Коли друге пояснює перше;
5. Зі значенням причини.
-
Снігу меншає, чорними латами криється земля. (У. Самчук).
-
Минула осінь, одвіяла - відхурделила зима, настала бентежна пора рясту. (М. Стельмах).
-
Стояла тиша , чути було шепіт сніжинок з пожовклим листям. (В. Гжицький).
-
Розтанули сніги, збігли струмки і струмочки. (Ю. Збанацький).
-
Стояв свіжий осінній надвечірок, морозець ще не заганяв людських рук у кишені. (І. Сенченко).
-
Тихо в лісі: ніщо не шеберхне. (М. Коцюбинський).
-
Небо заволоклося сніглвими хмарами, рвучкий вітер забивав дух.
План роботи
Вивчаючи БСР, учні повинні засвоїти такі поняття:
-
інтонація БСР;
-
смислові відношення БСР;
-
синонімія БСР із ССР і СПР;
-
розділові знаки БСР.
-
Вправа-дослідження.
Пригадайте прислів'я та приказки, крилаті вислови. Простежте, як впливає інтонація речень на розділові знаки. Сформулюйте висновок про співвіднесеність інтонації з розділовими знаками.
У січні кімнатні птахи мовчать - холод ще триматиметься.
Вік живи, вік учись.
Іду дивлюсь: мій край, моя земля.
Таким чином:
-
якщо для БСР характерна інтонація переліку, то між його частинами ставиться кома або крапка з комою;
-
якщо для БСР характерне зниження голосу в кінці першої частини, то ставиться двокрапка;
-
якщо для БСР характерне підвищення голосу в кінці першої частини, то ставиться тире.
-
Робота з текстом.
Прислів'я і приказки - стислі крилаті вислови: в них зібрано житейську мудрість і філософію народу.
Своїм мовним багатством і змістовим розмаїттям українські прислів'я і приказки охоплюють усі сторони життя людини: її погляди на світ, суспільні явища, громадські та родинні взаємини, побут тощо. Люди кажуть: "Посієшь вчасно - збереш рясно". І жодного слова звідси не викинеш: тут сконцентровано багатовіковий досвід народу.
Завдання: випишіть БС речення, накресліть схему, вкажіть смисловий зв'язок БСР.
-
Розподільний диктант. Розділові знаки у БСР.
-
Слово вчителя.
Безсполучникові структури співвідносяться зі сполучниковими: одні речення можна легко перетворити у складносурядні, інші - складнопідрядні. Наприклад: Світило сонце, парувала земля. Сіли перепочити і раптом помітили: хтось до них іде. Сіли перепочити і раптом помітили, що хтось до них іде.
Однак іноді безсполучникові складні речення важко перетворити чи взагалі неможливо перетворити у сполучникові. Це буває тоді, коли між складовими частинами пояснювальні відношення. Наприклад: І мало не всюди сходило на одне: надії відцвітали, мов сади.
ІІІ. Підсумок уроку.
Зверніть увагу на епіграф уроку. Яке за будовою це речення? Який смисловий зв'язок? Чому саме двокрапка у цьому реченні?
IV. Домашнє завдання.
Скласти навчальний посібник з теми: "Безсполучникове складне речення". Клас поділено на чотири групи. Кожна із груп повинна створити власний проект вивчення БСР.
І група - науковці (монологічний виступ);
ІІ група - стилісти;
ІІІ група - дослідники;
IV група - журналісти.