- Учителю
- Урок - прогулка в 7 классе по повести М. Стельмаха ' Гуси - лебеди летят'
Урок - прогулка в 7 классе по повести М. Стельмаха ' Гуси - лебеди летят'
Новоивоновская ОШ I -II ступеней
Амвросиевский район
Донецкая Народная Республика
ПЛАН-КОНСПЕКТ
ОТКРЫТОГО УРОКА
ПО УКРАИНСКОЙ ЛИТЕРАТУРЕ
В 7 КЛАССЕ
НА ТЕМУ:
(урок - прогулка)
«ЕДИНСТВО МИРА ПРИРОДЫ И
ДЕТСКОЙ ДУШИ В ПОВЕСТИ
М. СТЕЛЬМАХА
«ГУСИ - ЛЕБЕДИ ЛЕТЯТ»
Подготовила
учитель украинского языка
и литературы
Ковалёва Тамара Ивановна
Урок
Тема: Єдність світу природи і світу дитячою душі в повісті
М. Стельмаха «Гуси-лебеді летять»
Мета: Дослідити, як у творі поєднується світ природи зі світом головного героя у його вчинках, поведінці, роздумах, переживаннях; розвивати культуру зв'язного мовлення, логічне мислення, увагу, спостережливість, уміння грамотно висловлювати власні думки, почуття, спостереження, бажання навчатися та пізнавати нове, цікаве, захоплююче, життєво необхідне; виховувати почуття пошани, поваги, любові до рідної літератури, її митців; домогтися розуміння того, що людина - мудрий друг і охоронець природи.
Тип уроку: Урок-прогулянка.
Т. л.: Пейзаж, символи
Методи, прийоми і форми роботи: Пошук, евристична бесіда, самостійні аналізи.
Обладнання: Підручник, портрет М. Стельмаха, малюнки учнів до твору, дидактичний матеріал.
Перебіг уроку
-
Організаційний момент
-
Перевірка домашнього завдання
Огляд малюнків учнів до твору М. Стельмаха «Гуси-лебеді летять» на тему «Чаруюча краса природи очима Михайлика».
Учні демонструють свої малюнки з відповідним коментарем.
-
Оголошення теми, мети уроку.
Мотивація навчальної діяльності школярів
-
Основний зміст уроку
Повість М. Стельмаха вся виросла на глибокій народній основі, самий її характер пов'язаний з рідною природою, з піснею і казкою.
Юрій Лукін (критик)
Самий смисл буття чи не в тому, щоб жити у мудрій злагоді з природою, знати насолоду праці і поезію людських взаємин. І щоб навчитися цим дорожити, треба відчути потребу це берегти.
О. Гончар
Єдність світу природи і світу дитячої душі
-
Вступне слово вчителя. Людина - частина природи. Оголосивши себе війцем творіння, вона змушує довкілля працювати на себе, не помічаючи, що таким чином рубає гілку, на якій сидить сама. Протиставивши себе природі ми витратили суть свого призначення на землі. Сьогодні ми спробуємо окреслити власне місце в навколишньому середовищі, з'ясувати вплив природи на формування особистості. Людина - це частина природи, її слуга і повелитель. Допоможе нам у цьому твір М. Стельмаха «Гуси-лебеді летять». Супутником під час прогулянки сторінками повісті й мальовничими куточками нашого краю буде сам головний герой - Михайлик.
-
Опрацювання навчального матеріалу
Учитель
Михайлик (роль Михайлика виконує Молчанов Б.):
Прямо над нашою хатою пролітають лебеді. Вони летять нижче розпатланих, обвислих хмар і струшують на землю бентежні звуки далеких дзвонів. Дід говорить, що так співають лебедині крила. Я придивляюся до їхнього маяння, прислухаюсь до їхнього співу, і мені теж хочеться полетіти за лебедями, тому й піднімаю руки, наче крила. І радість, і смуток, і срібний передзвін огортають й огортають мене своїм снуванням.
Учитель. Уважне ставлення і любов до природи допомагають людині краще зрозуміти себе, своє місце в житті. Людина здавна прагне усвідомити, що відбувається навколо: не просто бачити, а й осягнути це внутрішнім зором. Найпроникливіше виливає свої спостереження у власних творіннях
Учитель.Майже у кожному творі письменники вдаються до описів природи - пейзажів.
Пейзаж - опис природи будь-якого незамкнутого простору зовнішнього світу.
У повісті «Гуси-лебеді летять» дуже багато пейзажів. Вони не просто створюють тло, на якому розгортаються події, а є вираженням природи як живої сущності без якої головний герой себе не мислить. Прогулянка викликає у Михайлика море почуттів і спонукає до власних міркувань і висновків. Спираючись на пейзажі в тексті, підтвердіть або спростуйте їх.
Михайлик.Людина - маленька часточка природи.
Учень. «Я стаю, ніби меншим, а навколо більшає, росте і міняється увесь світ: і загачене білими хмарами небо, і одноногі скрипучі журавлі, що нікуди не полетять, і полатані зеленим мохом стріхи, і блакитна діброва під склом, і чорнотілий туманець, підволохачена земля, що пробилася з-під снігу».
Михайлик. Людина завжди прагне дізнатися більше.
Учень. «Переді мною, наче брама, розчиняється діброва, наближаються далекі тихі води, і простягаються до них зорі. Це в таких краях, де я ще не бував. І покотилася туди моя стежина, мов клубочок».
Михайлик. Саме природа дає силу людині.
Учениця. «Мати вірила: земля усе знає, що говорить чи думає чоловік, вона може гніватися і бути доброю, сповнювати її силою, і на самоті тихенько розмовляла з нею, довіряючи свої радості і болі, і просячи, щоб вона родила на долю всякого: роботящого і ледащого».
Робота зі слайдами, відповіді учнів
Додаток №1
Учитель.Природа сповнена глибокого символізму. Письменники часто використовують ці символи у своїх творах, аби «напророкувати» читачеві долю героїв.
(запис до літературного словника)
Символ - це умовне означення якогось явища або поняття за допомогою іншого з метою стисло і яскраво передати певну ідею.
-
Знайдіть у тексті символи і розкрийте їх значення. Який символічний зміст має цей пейзаж?
(картинка пейзажа с лебедями 2 шт)
-
Підбиття підсумків
Михайлик. «За хмарами-хмарами куталось сонце: воно зрідка опускало під краї неба імлаві просвітки, і тоді земля трималась в них, мов колиска. Навколо тихо бринів золотий півсон передосіннього степу. Здалеку, наче по блакитній воді поволі пропливає притомлений до плуга орач, а за ним біля самого неба вітряки намотували на свої крила бабине літо - час…»
-
Поясніть значення останньої фрази.
-
Оцінювання
-
Домашнє завдання: написати твір-мініатюру «Болять мені землі глибокі рани». (негативний вплив людської діяльності на природу)
Додаток №1