- Учителю
- Групи слів за значенням. Синоніми.
Групи слів за значенням. Синоніми.
Донецька загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів № 88
Тема уроку: «Групи слів за значенням.Синоніми»
(5 клас)
Учитель української мови та літератури
Трунаєва Алла
Станіславівна
Тема: Групи слів за значенням.Синоніми
Мета: ознайомити учнів із поділом слів на групи за значенням; формувати вміння визначати синоніми в тексті; розвивати пам ять, логічне мислення ,культуру усного й писемного мовлення;
виховувати повагу до рідного слова, збагачувати й уточнювати словниковий запас учнів.
Тип уроку: Урок осмислення нових знань, формування умінь і навичок.
Хід уроку
І. Організація класу
ІІ. Мотивація навчальної діяльності
Я всміхаюсь сонечку-
Здрастуй, золоте!
Я всміхаюсь квіточці-
Хай вона росте!
Я всміхаюсь дощику-
Лийся мов з відра!
Друзям усміхаюся-
Зичу всім добра!
-Я теж бажаю всім добра, успішного навчання.
ІІІ. Актуалізація опорних знань
1.Орфографічна хвилинка
Виправте орфографічні помилки в словах. Поясніть написання.
Пам'ять ,бє, в юн, р'ясний ,мавп'ячий, торф яний, Лукян, мишяк, , п юре, м'яч, в'ється ,півящика, мякий.
-
Яке значення можуть мати багатозначні слова? Наведіть приклади.
-
Яке значення слова називається переносним?
(М'який- хліб, тканина, характер)
2.Назвати слова з прямим і переносним значенням.
Лютий
Всі річки тепер в обнові,-
Біле скло над бережком.
Ходить лютий по діброві|
Застеляє світ сніжком.
Вишні в інею розквітли,
В білих шубах всі дубки.
Позирають ночі світлі
В розмальовані шибки.
Є вже саночки новенькі,
Є хороші ковзани.
А мороз веселий дзенька.
Налітає з далини!
І така привітна й люба
Тиша білої зими,
І в кімнаті тепла груба.
Й нові книги на столі.
-Чи відрізняються багатозначні слова й омоніми?
-Які слова ми називаємо синонімами?
ІІІ. Повідомлення теми, мети й завдань уроку
1. Мотивація навчальної діяльності школярів.
- Діти, що ви очікуєте від вивчення цієї теми?
-
Навіщо нам потрібні знання з лексикологіі?
-
Як ви думаєте, що допоможе нам у роботі?
ІV.Вивчення нового матеріалу
1.Дослідження-аналіз
А) Прочитайте та відгадайте загадку. Чи є в тексті слова з однаковим чи близьким лексичним значенням.
Хто дід?
З'їжджалися дочки у гості до діда:
Ось там Завірюха санчатами їде,
За нею Метелиця слідом мете,
Хурделиця Хугу з собою веде,
А тільки-но вітер у полі завіє,
Як стануть на межі Хуртеча й Завія.
Нарешті, удвох з Заметіллю приїхала
Найменша - улюблена донечка Віхола.
-Яка пора року описана у вірші? (Зима)
-Яка ж тоді зимою буває погода?(Морозяна, холодна, студена, вітряна)
-Як ви гадаєте, за допомогою синонімів наша мова робиться багатшою чи біднішою? Чому?
Б) Виписати до слова хуртовина синоніми .
-Що таке синонімічний ряд?
За своїм лексичним значенням синоніми об'єднуються в синонімічні ряди. Так, у синонімічному ряді хуртовина, завія, метелиця, заметіль, хурделиця, віхола, хуга, хуртеча найуживанішим і стилістично нейтральним є слово хуртовина.
-
Тренувальні вправи
А) Доберіть синоніми до поданих нижче слів:
говорити - (балакати, гомоніти) ,веселий - (радісний, потішний),
ходити - (походжати, човгати), сильний - (міцний, кремезний),
добрий - (гарний, вдалий)
Б) Замініть слово «хоробрий» відповідними синонімами із довідки:
хоробрий політ -... хоробрий вчинок - ... хоробра вдача -... хоробрі війська -... хоробрий розвідник -...
Довідка: відважний, мужній, безстрашна, доблесні, сміливий.
3.Лінгвістична гра «Поміркуй»
Вранці виплило ясне сон. чко на погідне небо оглянути, що зробила ніч із з.емлею. Віт.ер стих і чистий свіжий сні... сріблом сяяв під блакитним наметом неба. З.мля наче вбралась на (Рр)іздво у білу сорочку.
-
Вставити пропущені літери.
-
Назвати слова в переносному значенні.
-
Працюємо зі словником
Знайти і записати синоніми до слів ясне- прозоре, яскраве, безхмарне, (с.120)
сяяв- сіяти, ясніти, променіти, зоріти, горіти(с.114).
Хвилина відпочинку
Щось не хочеться сидіти,
Мабуть, треба відпочити.
Руки вгору потяглись,
Руки вниз.
На сусіда подивись.
Руки вгору, руки в боки.
І ступи чотири кроки.
V.Систематизація й узагальнення знань, умінь і навичок
1. Творча робота
З дужок у запропонованому вірші дібрати такі синоніми, щоб слова в ньому римувалися (1-3 і 2-4 рядки).
Мрію
Як виросту - збудую
(дім, будинок, хату)
На хаті колесо(приладнаю, приб'ю, прикріплю),
А там я поселю(крилату, летючу, літаючу),
Лелечу клекітну(родину, сім'ю, пару).
Нехай розводиться(селиться, гніздиться)
По всіх деревах і(будинках, хатах,оселях),
Нехай мені щоночі (здасться, сниться, ввижається),
Що я літаю, наче(пташка, птиця,птах)
(Д. Павличко)
VІ.Підсумок уроку
«Мікрофон»
-
Продошмии речення; «Скжжь ми
-
Навести приклади сиполпмів іменників, прикметників, листів, прислівників,
-
3 якою мстою синоніми вико ристовуються ^ усному Й ПИчСМ ниму мовленні?
-
Навести приклади синонімів* які маюгть однакове значеній
«ча:
мен - існит)
-
Навести приклади синонімів, чкі різняться відтінками лиачч*нь. {Лити мчи.ч*и%
-
Домашнє завдання Станція «Виконай сам»
-
рад вир. >?-!•; підгот> ваги інфСф мацію про значення синонімів,
-
ряд вир, $69; дати вилначеши синонімів,
-Навести приклади синонімів, які мають однакове значення(градусник- термометр, екзамен-іспит)
-Навести приклади синонімів, які різняться відтінками значень
(Бігти-мчати, говорити-балакати).
Рефлексія
-Які завдання були складними?
Чому? З якими завданнями впоралися легко?
VІІ. Домашнє завдання
1)підготувати інформацію про значення синонімів.
2) Вправа№344 стор.149