- Учителю
- Урок з української мови для 6 клас «Відмінювання іменників»
Урок з української мови для 6 клас «Відмінювання іменників»
Відкритий урок
Тема. Відмінювання іменників.
Мета. повторити і поглибити знання учнів про іменник як частину мови, сприяти зміцненню навичок визначення відмінків іменників, розрізнення їх за значенням; сприяти формуванню загально пізнавальних умінь знаходити іменники в текстах, визначати їх роль у реченнях; розвивати творчі вміння використовувати іменники у власних висловлюваннях;
за допомогою мовленнєво-комунікативного дидактичного матеріалу виховувати навички культури здоров'я, цікавість до фізичної культури.
Тип уроку: урок узагальнення, систематизації та поглиблення практичних умінь і навичок з елементами поглиблення.
ХІД УРОКУ
І. Організаційний момент
Діти заходять до класу та сідають по групах.
Учитель: Добрий день, діти! Ще один урок
До вас прийшов за розкладом сьогодні,
Отож давайте зробимо ще крок,
Щоб знов пірнуть в іменників безодню.
-
Сьогодні у нас на уроці присутні гості, давайте привітаємо їх!
( нахилом голови!) А зараз я пропоную вам гру «Інтелектуальний фітнес»!
Стоячи проводимо гру «Інтелектуальний фітнес» (проводять лідери груп)
-
Розділ науки про мову, яка вивчає слово як частину мови (морфологія)
-
Морфологія вивчає частини мови. Скільки їх? (десять)
-
Вони поділяються на … (самостійні та службові)
-
Службові - скільки їх? (4-відгук, частка, сполучник, прийменник)
-
Самостійні - скільки їх? (6-дієслово, прислівник, займенник, числівник, прикметник, іменник)
-
Самостійна частина мови, яка називає предмети і відповідає на питання хто? що? називається? (іменник)
-
На питання хто? відповідають іменники, що позначають назви (істот)
-
На питання що? відповідають іменники, що позначає назви (явищ, ознак, кількостей, дій, процесів);
-
Іменники мають форму одного з трьох родів: ( чоловічий, жіночий, середній);
-
Назвіть граматичні ознаки іменника.. (рід, число, відмінок);
-
Число іменника (однина і множина);
-
Синтаксична роль у реченні (підмет, присудок, додаток, обставина)
-
Про яку частину мови ми сьогодні будемо говорити?
Учень підсумовує: На уроці ми будемо продовжувати вивчення частини мови іменник.
Вправа «Градусник»
-
Подивиться, будь ласка, на дошку. Що ви бачите?
-
Так, це градусник. Він сьогодні буде показувати нам не прогноз погоди, а наш з вами душевний емоційний стан у градусах.
-
У вас на столі лежать смайлики. Ваша задача зараз взяти один з них, підійти до нашого градусника і, наклеївши свій смайлик, показати нам температуру свого настрою, і пояснити чому вона у вас така.
-
Я хвилююсь, у нас багато гостей, і потребую вашої допомоги (клею смайл на 8-9градусів)
Далі діти: дівчатка всі разом, потім всі хлопці.
-
Сідайте, будь ласка, на свої місця по групах зі своїми друзями. Вам так зручно?
ІІ. Ознайомлення учнів з темою, метою й завданнями уроку
Сьогодні на уроці я чекаю від вас, щоб ви були(слайд)
-
У - уважними
-
Р - розумними
-
О - організованими
-
К - кмітливими
-
Учні (по черзі) кажуть основні тези уроку.
-
Працювати ми з вами будемо в групах, ви вже визначились з ролями в них: хто - Лідер, секретар, посередник,доповідач, залишилось визначитися з назвами.
Гра «Хто швидше?»
Учні сидять в класі по групах. Щоб дізнатися їх назви даємо завдання: «Хто швидше розгадає анаграму,дізнається назву своєї групи?»(отримує смайл)
Я`ВЗДОРО(здоров'я) ПРОСТ(спорт) УНАКА(наука)
! Слайд з хаотично бігаючи ми буквами, потім вони складаються у слова
-
Молодці! Скажіть, будь ласка, про що ми говоримо на уроці?
-
Про іменник; здоров'я, спорт і науку, як же без неї.
ІІІ. Установчо-мотиваційний етап
Виводимо тему і мету уроку Відкрийте зошити, запишіть число й тему уроку. Сьогодні сьоме грудня…
Гра «Я- редактор»
-
Діти, нам на електронну пошту надійшов незрозумілий лист. Допоможіть його прочитати.
На екрані з'являється лист:
Любі друзю! У мене біді! Я потребую вашої допомогу! На мене образилися друзі за те, що я не встигаю виконувати домашні завдання та не вмію правильно вживати відмінкові форми іменників. Але я же займаюсь футболом і хочу грати в збірній України. Навіщо мені граматика?
З повагою Смайлику
-
Чому цей лист для нас не зрозумілий?
-
Що треба зробити, щоб розібрати написане?
(не правильно вжиті відмінкові форми іменників; треба виправити іменникові закінчення)
- Отже, зараз ми поговорити про відмінки іменників. Сьогодні ми згадаємо те, що ви вивчали в початковій школі, закріпимо тему відмінювання іменників.
V. Сприймання й усвідомлення мовного матеріалу
Спостереження над мовним матеріалом
-
Як ви вважаєте, чи потрібно смайлику знати граматику, якщо він хоче бути відомим футболістом? (так)
-
Чому?
«Здоров'я» «Спорт» «Наука»
Кожна людина має Спілкування з Інтерв'ю
знати рідну мову фанатами
Сила без голови шаліє,
Розум - скарб людини. Сила та розум - краса людини. а розум без сили мліє.
-
А ви знаєте граматику?
-
Тоді давайте пригадаємо з вами правила відмінювання іменників, які не знає Смайлик.
Давайте згадаємо:
-
Що називається відмінками? (Граматичні форми іменника, що виражають його залежність від інших слів у реченні, називають відмінковими формами або скорочено відмінками.)
-
Скільки відмінків в українській мові? (7)
-
Яку роль відіграють відмінкові закінчення? ( закінчення служать для зв'язку слів у сполуки а речення)
! Відмінкові форми виражають різні відношення предмета до його дій або інших предметів. Це й становить граматичне значення відмінкової форми.
-
Пригадайте, будь ласка, назви відмінків і їх питання?(запишіть на картках назви та питання відмінків)
Є (хто? що?) називний
Немає (кого? чого?) родовий
Радий (кому? чому?) давальний
Бачу (кого? що?) знахідний
Задоволений (ким? чим?) орудний
живу(на)
їду(на). (кому? чому?) місцевий
кличний
-
Як ще називається відмінок, який, до речі, є тільки в українській мові? А що ви про нього можете сказати?
Кли́чний або зверта́льний відмі́нок чи вокати́в ( vocativus) позначає звертання до певної особи чи предмета. Кличний відмінок посилює стилістичні функції звертань.
Кличний відмінок мають усі іменники першої, другої та третьої відмін в однині. У множині форма кличного відмінка збігається з формою : сестри, брати.
-
Визначаючи відмінкову форму іменників, для зручності краще ставити два питання
Бачив (кого? що?) гостей
Не бачив (кого? чого?) гостей
-
Чи є в іменника початкова форма? (так. Називний відмінок однини - початкова форма іменника)
-
Які відмінки є прямими? А які непрямими?
(Називний відмінок є ПРЯМИМ. Іменники в цьому відмінку, як і в кличному, уживаються завжди без прийменників.
Решта відмінків називаються НЕПРЯМИМИ. У формі місцевого відмінка іменники вживаються тільки з прийменником, а в інших відмінках - і з прийменником, і без.)
-
Згадайте, чи всі іменники відмінюються і які?
// НЕ ВІДМІНЮЮТЬСЯ такі іменники:
· іншомовні з кінцевим голосним: таксі, кіно, журі,радіо;
· жіночі прізвища на приголосний та на [о]: Ользі Буркіт, у Тетяни Костенко;
· більшість складноскорочених слів: збудувати ГЕС.
-
А як називаються ті іменники, які не відмінюються? (Іменники, що не відмінюються, називаються НЕЗМІНЮВАНИМИ.)
-
Отже, який висновок ми можемо зробити? Що передамо Смайлику щодо його листа?
Отже, у реченні іменники поєднуються з іншими словами. При цьому вони змінюють свою форму, тобто відмінюються. відмінкові форми іменників потрібні нам, щоб наша мова була зрозумілою, правильною.
-
Давайте знайдемо та виправимо всі помилки в листі Смайлика.
-
Поки групи виправляють помилки, біля дошки по 1 учню з кожної групи відмінюють іменники
-
Провідміняйте іменники в однині і в множині. Виділіть закінчення Здоров`я, спорт, наука, спортсмени
Н. здоров'я наука спортсмени спорт
Р. здоров'я науки спортсменів спорту
Д. здоров'ю науці спортсменам спорту
Зн. здоров`є науку спортсменів спорт
Ор. здоров`єм наукою спортсменами спортом
М. (на) здоров`є науці спортсменах спорті
Кл. здоров`є науко спортсмени спорте
-
З якою метою ми робили цю вправу? (закріпити тему відмінювання іменників)
Працюйте разом
-
При відмінюванні іменників були допущені помилки. Знайдіть їх та запишіть правильно.
Р. судьїв статів кручь суддів статей круч
Д. судьям статям кручям суддям статтям кручам
О. судьями статями кручями суддями статтями кручами
Кл. суддьо статте кручо судде стаття круче
- Нагадайте, навіщо нам знати відмінкові закінчення іменників?
Динамічна пауза
Що ж мабуть, прийшла пора
Трохи відпочити.
Хочу на фізкультхвилинку
Всіх вас запросити.
4. Поставте іменники, що стоять у дужках, у потрібному відмінкові, враховуючи чергування приголосних.
Тримати в (рука) тріщина у (дошка) розповідати (тітка)
пригоди у (казка) візерунок на (ложка) летіти на (муха)
біль у (вухо) подарунок (свекруха) на одній (нога)
руці, казці, вусі дошці, ложці, свекрусі тітці, мусі, нозі
Підсумок: Що відбулося в словах? (чергування в коренях слів)
Назвіть їх? к//ц, х//с
«Наука» - а в нас відбулося чергування г//з
5. Розглянь малюнки.
2) За кожним малюнком складіть і запишіть речення. Знайдіть іменники і визначте, у яких відмінках вони ужито …
6. Знайдіть і вправте помилки у вживанні іменників.
1. Сідайте, пане Василе.
2. Сергіє, ти маєш цю книжку? Тв.. гр.. закінчення -о
3. Заходьте до нас, Гале. М'яка гр. - -ю, -е, -є
4. Приїздіть, бабусе. Міш гр. - -е
7. Поставити в кличний відмінок імена хлопці - дівчат, дівчата - хлопців.
Дар'є, Марино, Дарино, Олексію, Павло, Олександре, Ігорю, Микито, Віталію, Іллю.
8. Перевірочний міні-тест (На закріплення та перевірку ваших знань з теми сьогоднішнього уроку, я пропоную вам міні-тест. Сідайте за комп'ютери)
V. Підбиття підсумків.
- Що ми повторили сьогодні на уроці?
- Як вивчене знадобиться в житті?
-
Яке завдання вам більше сподобалось на уроці?
-
Яке завдання найлегше? Найскладніше?
(мій настрій в кінці уроку - наклейка смайлик)
Заповнення карток групової роботи
-
Ви маєте зараз оцінити роботу групи в цілому та кожного її учасника зокрема.
Виставлення оцінок
Рефлексія ( як змінився мій настрій протягом уроку - наклейка смайлик)
VІ. Домашнє завдання.
-
Опрацювати параграф підручника 15.
-
Спробуйте скласти лист - відповідь нашому новому знайомому Смайлику (навіщо вивчати й знати граматику; вміти правильно вживати відмінкові закінчення іменників);
-
Запиши, розкриваючи дужки. Визнач рід, відмінок іменників.
Най пошир(е,и)ніші види спорту в наші дні - фу(д,т)бол, вол(е,и)йол, баск(е,и)тбол, хокей. У них спільна (Б,б)батьківщина - (А,а)нглія, а в слів спільне походження - (А,а)англійська мова.
Найулюбл(е,и)ніша гра в усьому світі - фу(д,т)бол. Ця гра вин(е,и)кла в (А,а)нглії дуж(е,и) давно. Існує вона близько восьмисот років. Важко уявити сьогодні ж(е,и)ття будь-якого народу без фу(д,т)болу. (За А. Коваль)
Колективна оцінка учнями діяльності малої групи
ПОКАЗНИКИ
Завжди
Іноді
Ніколи
Ми перевірили, чи всі учасники групи розуміють, що потрібно зробити
Ми відповідали на запитання, даючи пояснення, коли це було необхідно
Ми з'ясовували те, що було нам незрозуміло
Ми допомагали одне одному, щоб усі могли зрозуміти і застосувати на практиці отриману інформацію
Ми надавали всім можливість узяти участь в обговоренні, прийняті рішення та представленні результатів групи
Підписи членів групи:_____________________________________________________________
Поставте подані іменники у давальному відмінку однини і запишіть їх у дві колонки.
Двір, папір, планер, очевидець, секретар, семафор, смоляр, тесляр, снігур, отвір, вир, друкар, писар, анемометр, псар.
Із закінченням -ові
Із закінченням -еві
Підкресліть 2-у від початку букву і прочитаєте ім'я та прізвище автора вислову: «У морі байдужості штормів не буває.»
Валентин Чемерис - український письменник(гумористичні твори, історичні, фантастичні «В Сузір'ї Дракона»
Подані іменники поставити у формі родового відмінка множини і згрупувати за закінченнями. Заповнити таблицю, вписавши іменники у
відповідну колонку
Іменники мають закінчення:
нульове
-ей
-ій
-ів
Груп, кухонь, меж, сосен, пісень, земель, війн, змагань, передач, круч
Статей, сімей, людей,
Операцій, надій,
Суддів, футболістів, вчителів, сусідів, м'ячів,
Мрія, група, кухня, суддя, стаття, футболіст, межа, вчителька, сосна, пісня, земля, війна, сусіда, операція, сім`я, надія, змагання, людина, м'яч, передача, круча. Самоперевірка на слайді
Складання листа-відповіді Смайлику
Здрастуй, Смайлику! Пишуть тобі учні 6-Б класу. Ми отримали твого листа й вирішили відповісти. Ти хочеш стати хорошим футболістом, але не хочеш навчатися. Говоримо відверто: «Гарним футболістом збірної України тобі не бути, тому що ти не вмієш грамотно писати, а, звідси, й говорити! Спілкування між гравцями, інтерв'ю, а фанати? За допомогою відмінкових закінчень іменник пов'язується з іншими частинами мови. Відмінки іменників можуть виражати різні значення. Таких значень багато. А відмінків в українській мові тільки сім. Вчись і станеш гарною людиною й футболістом.
З повагою учні 6-б
Відредагувати текст:
Є така тонка і ніжна, сильна і мужественна, не_
доторкана і незламна річ - гідність людської особи_
стості. В жизні людина зустрічається з красой і
підлістю, радістю і горем, а в її духовном житті бу_
вают часи торжества і страждання; душу її зтря_
сає всепоглинаюча любов і вітчуття мерзенності.
Бувають такі повороти і співпадення обставин, ко_
ли треба одказуватися від задоволення і підти на
жертву в ім'я блага рідної людини.
Після окремих вправ і фрагментів уроку можна провести усне обговорення за питаннями:
З якою метою робили цю вправу? Які думки вона у вас викликала? Які почуття? Чому ви особисто навчилися? Чого б хотіли навчитися надалі?
Колективна оцінка учнями діяльності малої групи
ПОКАЗНИКИ
Завжди
Іноді
Ніколи
Ми перевірили, чи всі учасники групи розуміють, що потрібно зробити
Ми відповідали на запитання, даючи пояснення, коли це було необхідно
Ми з'ясовували те, що було нам незрозуміло
Ми допомагали одне одному, щоб усі могли зрозуміти і застосувати на практиці отриману інформацію
Ми надавали всім можливість узяти участь в обговоренні, прийняті рішення та представленні результатів групи
Підписи членів групи:_____________________________________________________________
Оцінка учнем власної участі в роботі малої групи
Як добре я працював зі своїми товаришами?
Завжди
Звичайно
Іноді
Ніколи
Я співробітничав з іншими, коли ми працювали на досягнення спільних цілей
Я ретельно працював над завданням
Я висловлював нові ідеї
Я вносив конструктивні пропозиції, коли мене просили допомогти
Я підбадьорював інших
Оцінювання роботи учня в групі
Я пропонував ідеї
1
2
3
4
5
Я задавав уточнюючі питання
Я уважно слухав пропозиції всіх членів групи
Мені цікаво було працювати в групі
Нагадати учня про ролі, які вони повинні розподілити між собою і виконувати під час групової роботи.
Лідер, спікер, головуючий(керівник групи):
-
зачитує завдання групі;
-
організовує порядок виконання;
-
пропонує учасникам групи висловитися по черзі;
-
заохочує групу до роботи;
-
підбиває підсумки роботи;
-
визначає доповідача.
Секретар:
-
веде записи результатів роботи групи;
-
як член групи, повинен бути готовий висловити думки групи при підбитті підсумків чи допомогти доповідачу.
Посередник:
-
стежить за часом;
-
заохочує групу до роботи.
Доповідач:
-
чітко висловлює думку групи;
-
доповідає про результати роботи групи.
Після виконання вправи всі члени групи беруться за руки та піднімають їх вгору.