- Учителю
- Поема «Мойсей» І. Франка- геніальна проекція біблійного сю- жету на українську історію, найвище досягнення українсько го класика
Поема «Мойсей» І. Франка- геніальна проекція біблійного сю- жету на українську історію, найвище досягнення українсько го класика
Урок - пошук істини
Тема уроку . Поема «Мойсей» І. Франка- геніальна проекція біблійного сю-
жету на українську історію, найвище досягнення українсько
го класика
Мета уроку:
розкрити зміст і духовне багатство поеми;
допомогти учням усвідомити монументальність образу
Мойсея- народного проводиря і пророка;
розвивати навики виразного читання, аналізу поетичних
творів;
виховувати в учнів любов до України.
Тип уроку: урок - пошук істини
Обладнання: портрет письменника, хрестоматії з текстом поеми,
Біблія,Закон Божий, видання творів І. Я. Франка, повідом-
лення учнів.
ХІД УРОКУ
І Мотивація навчання школярів
Оголошення теми, мети, завдань уроку.
Учитель: Іван Франко - автор багатьох чудових , оригінальних поем, передусім глибокого філософського спрямування, але поемою всіх Франкових поем є його всесвітньо відомий «Мойсей». На сьогоднішньому
Уроці ми маємо доторкнутися до цієї поеми, розкрити її зміст і духовне багатство, спробуємо усвідомити монументальність одного з найскладніших образів у світовій літературі, а саме - образу пророка Мойсея, співвіднести його з образом самого автора, якого часто називають «українським Мойсеєм».
Хто ж був Мойсей? На це питання Гриценко В., який досліджував це питання.
Повідомлення 1(учень)
Учитель : До біблійного образу Мойсея зверталося чимало геніальних митців світу. Вважають, що найбільшим досягненням в цьому плані є драма Г. Гауптмана «Мойсей». В українській літературі вперше до образу легендарного пророка звернувся Успиянович, який створив картину (1888р.) і написав вірш «Мойсей» (1891 р.). В 1905р. з'явилася поема «Мойсей» І.Я.Франка.
Повідомлення 2 « Історія написання поеми» (Гришина Христина)
Повідомлення 3 « Образ пророка Мойсея в творчості Франка»(Іванова Надія)
Висновок : (учитель) Ми з вами дійшли висновку, що І. Я. Франко звернувся до образу біблійного Мойсея невипадково, й шлях автора до створення цього образу був довгий і тяжкий, бо це був шлях усього його власного життя. І сьогодні, працюючи над змістом плоеми «Мойсей» ви повинні дати відповідь на запитання, що є проблемним для сьогоднішнього уроку: чому академік
О. Білецький назвав пролог до поеми «Мойсей» «поетичним заповітом українському народові?»
ІІ Робота над змістом поеми.
Учитель: Ми сьогодні говоримо, що І.Я.Франко всебічно і широко зрозумів образ Мойсея. У 1913 р. у передмові до польського перекладу поеми він писав:»Мойсей стоїть перед нами як найвеличніша фігура старовинної історії людства, оточена такою силою глибоко правдивих і часто чудесних деталей, що як не для історика, то бодай для уяви кожної людини і для її поетичного відображення дає невичерпне джерело тем і натхнень. Мойсей народжений в неволі та у своїй молодості піднесений до життя у королівському палаці. Мойсей убивця і вигнанець, він пастир, що отримує об'явлення Божої волі. Мойсей проти своєї волі проводир народу, що виводить цей народ із урожайної і багатої Єгипетської землі на пустиню, а одночасно з неволі на волю, і нарешті, Мойсей - не признаний пророк, що 40 років вів свій народ по пустині і не міг із ним перейти невеликого простору від Єгипту до Палестини, який навіть тодішні мандрівники переходили протягом кількох днів - ось ряд чудесних тем для поета.
Складання асоціативного куща
Роботу над змістом поеми, яку ми прочитали, почнемо з того, що кожна група напише на окремому аркуші свої слова - асоціації до назви твору.
(групи записують і пояснюють свої асоціації)
Композиція поеми 20 пісень + пролог
ІІІ Робота над прологом
Учитель: Пролог до «Мойсея» - чи не найважливіша частина поеми. Внучка Каменяра З. Франко підкреслювала: «Пролог являє собою апострофу ( звертання) високого громадянського звучання з усіма формальними ознаками монологічної розмови, де автор ототожнюється із трибуном свого народу і веде розмову із слухачем і сприймачем драматичного прологу - народу».
Пролог написано терциною.
Повідомлення учнів про терцину (Осадча Людмила)
Учитель: Терцина звучить урочисто, піднесено, патетично. Учитель зачитує початок поеми:
«Народе мій …
Помилуйте, заснути я не можу»
Що змусило Франка саме такими словами звернутись до народу?
Така характеристика - це вина зневаги чи любові й болю?
Чому запитально - трагічні акценти переходять в оптимістично - стверджувальні?
Які два настрої поеми окреслюються?
Які художні засоби використовує при цьому автор?
У чому актуальність прологу у наш час?
ІV Робота над іншими частинами поеми. Робота в групах(скласти запитання за прочитаними частинами )
Складання сенкану
Учитель : Працюючи над текстом поеми, ми з вами часто стикалися зі словами «народ», «воля», « пророк». Пропоную групам скласти сенкани на ці слова:
І група - «народ»
ІІ група - «воля»
ІІІ група - «пророк»
(Зачитуються складені сенкани)
Далі групам пропонується скласти порівняльні характеристики
І група - Біблійний Мойсей - Мойсей у поемі
ІІ група - Пророк Мойсей - сам Франко
ІІІ група - Ізраїльський народ - народ України
(записати порівняльні характеристики у вигляді схеми)
Мозковий штурм
Хто є головним героєм поеми?
V Підсумок робить учитель
Можна відзначити величезну ерудицію Франка, його знання і відчуття Вічної книги, сміливість, з якою він звернувся до теми Мойсея, і вміння побачити її по-своєму. Гадаю, що це була чудова зустріч, і пророки різних часів та народів немов простягли один одному свої руки та підтримали вогнем сердець.
У поемі діють різні особи, звучать різні голоси, ставиться багато питань. Усе в ній реальне, як у житті або театрі. І якщо справедливо, що життя - театр, то поема Франка - величезна поетична містерія, поставлена за сторінками Вічної книги з органічним використанням біблеїзмів.
VІ Домашнє завдання
І рівень - скласти цитатний план до прологу
ІІ рівень - обґрунтувати : « Як поєднуються в «Мойсеї» релігія і філософія?»
ІІІ рівень - написати твір « Як в поемі розкривається проблема «Моцсей і Україна»?