- Учителю
- Конспект уроку та презентація до уроку української мови 'Незмінювані іменники'
Конспект уроку та презентація до уроку української мови 'Незмінювані іменники'
Українська мова 6 клас
Тема. НЕЗМІНЮВАНІ ІМЕННИКИ
Мета: дати уявлення про незмінювані іменники, їх відмінність з іменниками, що
змінюються; навчити розпізнавати їх у тексті, удосконалювати навичку
визначати рід та відмінок незмінюваних іменників; вчити правильно
використовувати незмінювані іменники у власному мовленні; розвивати усне та
писемне мовлення, навички граматичного аналізу; удосконалювати вміння
співвідносити слово та його лексичне значення; збільшувати лексичний запас
учнів; виховувати індивідуальні моральні якості (цілеспрямованість, прагнення
підвищувати свій рівень)
Обладнання: «цеглинки», опорні таблиці, картки «Рід іменників», тексти, пазли з
прислів'ями
ХІД УРОКУ
І. Організаційно- мотиваційна частина
Байка про черепаху
Одного разу Зевс (бог) влаштував велике свято та запросив всіх тварин. Не прийшла тільки черепаха. На наступний день він запитав її про причини відсутності. На що вона відповіла: «Свій будинок - найкращий будинок». Зевс розгнівався та примусив її з того часу завжди носити з собою свій будинок. Так і багатьом людям приємніше мати біля себе всі необхідні їм речі. Наприклад, власні знання. З одного боку, вони нічого не важать, але, в той же час, дуже часто стають у нагоді.
І ми сьогодні на уроці будемо будувати міцний будинок наших знань. Кожна його цеглинка - це нові набуті знання. Я думаю, що лише той будинок буде міцний, де не буде порожніх місць.
Отже, розпочнімо…
ІІ. Актуалізація опорних знань
«Цеглинки слів"
Цеглинки наші незвичайні. Двоколірні. На них написані певні відомості з теми, яку ми вивчаємо. Якщо ви знаєте про це слово, ми прикріпимо світлим кольором. Що не знаємо - сірим.
Отже, ми розпочали будувати міцний фундамент розділу «Морфологія». Попереду чекають нові цеглинки знань.
А сьогодні ми заповнимо ще одне вільне місце, розглянувши тему «Незмінювані іменники». Запишіть число, тему уроку. На уроці…
ІІ. Вивчення нового матеріалу.
1. Проблемна ситуація
Я нещодавно почула дужа цікавий вірш, але, як нам мене, щось там не так.
Якось з другом рано-вранці
Сіли ми в швидку метру.
І поїхали в метрі
Дивитись фільм про кенгурів.
Люблять кіни дітвора,
Якщо в кінах кенгура
Ходить-бродить шосею,
Носить в сумці шимпанзу.
Кенгуру в кафу зайшла,
Друзів там своїх знайшла.
Тепер сидить за доміною
З какадою й шимпанзою.
-Що не так? І справді, деякі слова не потрібно змінювати. Тому й називаються вони незмінюваними. Які ж іменники незмінювані?
2. Робота з опорною таблицею
3. Спостереження за мовним явищем -
Порівняймо будову слів
Манго - відро;
шосе - поле;
доміно - болото;
шимпанзе - море.
-Що ви помітили?
Отже, у незмінюваних слів немає закінчення
4. Розподільний диктант. На екрані будуть з'являтись слова. Вам потрібно записати їх у дві колонки
Вікно, бюро, фонтан, жалюзі, рефері, фонтан, поле, какао, поні, пальто, какаду, журі, радіо, пенсне.
Взаємоперевірка. Оцінювання
-
Лексичне значення якого слова вам не зрозуміле?
5. У світі «розумних» слів. Довідничок (пенсне, кашне, кашпо, сафарі)
6. Встановлення відповідностей «слово»-«лексичне значення»
манто
А
спортивний суддя (в боксі)
кашне
Б
працівник консульства
кашпо
В
видатний музикант чи композитор
жалюзі
Г
хутряне широке жіноче пальто
аташе
Д
декоративний піддон для вазона
маестро
Е
штори, які складаються з жорстких пластин (пластика, дерева...)
рефері
Є
шарф, що одягається під пальто чи костюм
каное
Ж
невеликий човен з веслом
Перевірка
-
Визначення роду незмінюваних іменників (прийом «Доріжка орфограм»)
Доміно, леді, какао, журі, депо, поні, манго, кенгуру, колібрі, ківі (фрукт), ківі (пташка), сафарі, капучино, броколі, танго, мадам, Кіліманджаро, ЗНО, СТО, Таїті, ФК, кеш'ю, ЗМІ
-
Складання речень з незмінюваними іменниками
Фото відомих співачок . Скласти речення, поставивши імена у непрямому відмінку. Визначення відмінка
ІІІ. Закріплення вивченого.
У тексті підкреслити незмінювані іменники (тексти роздаються кожному учневі)
Минулої весни мадам Анна Вікторівна Осипенко їздила на екскурсію країнами Європи. Дорогою з Фінляндії до Швеції вона дізналась про страшне цунамі, що було на Капрі.
Коли великий пароплав підходив до Стокгольма, Анна Вікторівна стояла на палубі. Навіть в манто та кашне було прохолодно. Її вразили урочисті, ніби зроблені з пап'є- маше, вежі «міста веселого Карлсона». На обід вона із задоволенням поїла філе риби з пюре, випила трохи пепсі.
Ввечері під світлом бра вона читала та мріяла, як поїде наступного року до Монако.
Перевірка
Минулої весни мадам Анна Вікторівна Осипенко їздила на екскурсію країнами Європи. Дорогою з Фінляндії до Швеції вона дізналась про страшне цунамі, що було на Капрі.
Коли великий пароплав підходив до Стокгольма, Анна Вікторівна стояла на палубі. Навіть в манто та кашне було прохолодно. Її вразили урочисті, ніби зроблені з пап'є- маше, вежі «міста веселого Карлсона». На обід вона із задоволенням поїла філе риби з пюре, випила трохи пепсі.
Ввечері під світлом бра вона читала та мріяла, як поїде наступного року до Монако.
ІV. Домашнє завдання
Рівень А
Напишіть невелику розповідь про навколосвітню подорож, використовуючи незмінні іменники, або розповідь «У зоопарку» про тварин, назви яких не змінюються, та їх батьківщину.
Рівень Б
Виконати вправу 321 (С. 167)
V. Підсумки уроку. ПАЗЛИ (розрізані в довільному порядку)
Б
У
Д
Ь
*
*
Г
О
С
П
О
Д
А
Р
Е
М
*
С
В
О
Є
М
У
*
С
Л
О
В
У
*
П
О
*
Р
О
Б
О
Т
І
*
Ч
Е
С
Т
Ь
*
П
О
*
З
А
С
Л
У
З
І
*
С
Л
А
В
А
*
*
*
К
О
Л
И
*
П
О
Ч
И
Н
А
Є
Ш
*
Д
У
М
А
Й
*
П
Р
О
*
К
І
Н
Е
Ц
Ь