- Учителю
- Конспект личностно ориентированного урока по украинскому языку
Конспект личностно ориентированного урока по украинскому языку
Конспект особистісно орієнтованого уроку в 7 класі
Тема: Дефіс у прислівниках.
Мета: пояснити правила написання прислівників через дефіс; формувати вміння визначити в словах орфограму «Дефіс у прислівниках» та обґрунтувати вибір написання відповідним правилом; розвивати орфографічну зіркість; виховувати повагу до образного слова.
Тип уроку: комбінований
Вид уроку: урок - мандрівка
Обладнання: папір для вітрил, квітка за великими пелюстками, «чарівна» торбинка, аркуш зошита з плівки, м'яка іграшка, підручник.
Методи и прийоми: мозкова атака; гра «Квіточка», дослідницька робота в групах, естафета, самоосвітня робота.
Очікувані результати: учні вирізняють прислівники , які пишуть через дефіс, правильно пишуть прислівники, пояснюють правопис за правилами, вміють виправляти помилки. Формувати мотиваційні, мовні, мовленнєві, соціальні компетентності.
План уроку
-
Орієнтація
-
Актуалізація опорних знань учнів (робота за варіантами; фронтальне опитування)
-
Мотивація навчальної діяльності учнів
-
Сприйнята й засвоєння навчального матеріалу (робота в групах, самостійна робота, естафета)
-
Закріплення вивченого ( робота в зошитах, гра «М'ячик», робота з самоконтролю )
-
Підведення підсумків.
-
Завдання додому.
Перебіг уроку
І. Орієнтація
1. Привітання
2. З'ясування емоційної готовності учнів до уроку (1хв.). Заповнення щоденника настрою на початку уроку.
ІІ. Актуалізація навчання учнів
-
Орфографічна розминка «Вітрила» (5 хвилин)
-
Діти, щоб розпочати урок, нам треба відшукати чарівну торбинку із завданнями. Тому вирушаємо у плавання. Правила мандрівки такі: я диктую швидко, перепитувати й розмовляти не можна. Сам на плоті, тому й розмовляти нема з ким. Повернешся до сусіда - пліт перевернеться.
Слова пишуться у колонку, і вітрильце щоразу треба згортати (загинати на одне слівце). У бурю ж вітрила згортають.
Лівий борт (І варіант), помахайте лівою рукою. Правий (ІІ варіант), підніміть вгору вітрильце. Усі готові. Попливли!
Учитель ( або підготовлений учень ) диктує одне слово для лівого борту, одне - для правого і т.д.
слова для лівого борту слова для правого борту
марево вариво
премудрий освічений
склеїти пів'яблука
зроблений мавпячий
хтозна-якого будь-хто
південнослов'янський ніким не скошена трава
ще не вивчений жовта-блакитний
по-нашому північно-східний
тінню все одно
сонно зрання
м'ясо-молочний хто-небудь
-
Хвилі меншають. Море затихає. Підняти вітрила! Розгортаємо папірці,відкриваючи по слову. Лівий борт, оберіть командирам (пояснює орфограми). Помилка - доведеться на цьому місті робити дірку. Ручкою. Справжню. Наскрізь. А вдома це вітрило «залатати» (виконати роботу над помилками). Правий борт, оберіть командира (пояснення орфограм).
Завдання виконали - отримуємо квітку та чарівну торбинку.
-
Гра «Квіточка». На пелюстках квітки - запитання з теми (4 хвилини).
-Чому прислівник належить до самостійних частин мови, хоча й не змінюється? У чому подібність і відмінність прислівників і дієприслівників? Наведіть приклади прислівників, утворених способом переходу однієї частини мови в іншу. Написання яких слів викликало у вас труднощі?
ІІІ. Мотивація навчання учнів.
-
Оголошення теми уроку (1 хвилина)
-
Етап визначення мети та планування роботи (2 хвилини)
Визначте мету, завдання уроку.
-Так, сьогодні ми маємо навчитися правильно писати прислівники, які пишуться через дефіс.
-Запропонуйте форми вивчення навчального матеріалу (можливі відповіді: робота у групах, круговий огляд, змагання між командами, робота у зошиті з плівки, гра «М'ячик», робота «на дружбу»).
IV. Сприйняття й засвоєння навчального матеріалу
Учні достають із торбинки завдання №1 (№2, №3 і т.д.)
Завдання №1. Дослідницька робота у групах (4 хвилини)
Розгляньте подані прислівники. Спробуйте сформулювати правило написання прислівників через дефіс.По-перше по-нашому будь-де де-не-де
По-друге по-моєму коли-небудь коли-не-коли
По-третє по-українські казна-куди ось-ось
хтозна-куди далеко-далеко
якось-то вряд-годи
Завдання №2. Порівняйте висновки з матеріалом підручника ( 3 хвилини ).
Учні читають матеріал підручника.
Запитання вчителя:
-
До яких висновків, поданих у підручнику, ми дійшли самостійно? Який висновок не вдалося зробити? Чому?
Завдання №3. Робота біля дошки: естафета хвилинних випробувань ( 5 хвилин ).
Біля дошки одночасно працюють 3-5 учнів. Обов'язкова умова - учні виконують одне завдання. Діти записують три слова, далі - наступні 3-5 учнів і т.д. (Правопис кожного слова пояснюють учні, якщо потрібно - коментує учитель).
По-українські, по-перше, будь-де, вряди-годи, пліч-о-пліч, як-небудь, по-п'яте, по-нашому, хтозна-коли, всього-на-всього, казна-коли, казна-де, далеко-далеко, з діда-прадіда, коли-небудь, по-моєму, сяк-так, будь-що-будь, по-третє, де-не-де, коли-не-коли.
V.Закріплення знань, умінь, навичок.
Завдання №1. Робота у зошитах з плівки (3 хвилини).
Завдання: вставити пропущені розділові знаки, букви (Дві сторінки формату А-4 з надрукованими завданнями вставляємо у файл, виходить один аркуш зошита з плівки. На плівці працюємо маркером ).
Коли по…доброму сусіде живи по…своєму і розцвітай (М.Самійленко). Між соснами ледь…ледь бр…нить промін…я (Є. Гуцало ). Де…не…де лиш дощик запізніло прошумить (І.Гнатюк). Калина у гаптованій сорочці із солов'єм зустрілась віч…на…віч (Є.Гуцало). Коли став підкрадатися ранок до лісу по…лисячи місяцб нірко всміхався надбер…гом обрію висячт (Є.Гуцало).
Завдання №2. Гра «М'ячик» ( 3 хвилини ).
Учні перекидають один одному м'ячик, називаючи: 1) прислівники ; 2) прислівники, що пишуться через дефіс. ( наприклад: вперше, по-перше ).
Завдання №3. Робота з самоконтролем ( 2 хвилини ).
Учні пишуть з карток.
Як(небудь), будь(що)будь, десь(то), по(християнському), хоч(не)хоч, по(третє), будь(коли),де(не)де, по(нашому), віч(на)віч, будь(коли), десь(інколи), по(людськи), (хтозна)як.
VI. Підбиття підсумків уроку
-
Самоконтроль. Учні отримують відповіді самостійної роботи, перевіряють, оцінюють себе ( 2 хвилини ).
-
Рефлексія. «Вільне письмо «: що сподобалось і не сподобалось на уроці. Пишемо одну хвилину не зупиняючись ( 2 хвилини ).,
-
Заповнення щоденника настрою ( 1 хвилина ).
VII. Домашнє завдання (2 хвилини).
- Обери те завдання, яке бажаєш виконати:
-
Вправа з підручника;
-
Написати казку про правопис прислівників через дефіс;
-
Підготувати усне повідомлення «Правопис прислівників через дефіс»;
-
Скласти кросворд або вправу, яка перевіряє правопис прислівників через дефіс.