7


  • Учителю
  • Урок з української мови на тему 'Відмінювання іменників 4 відміни' (6клас)

Урок з української мови на тему 'Відмінювання іменників 4 відміни' (6клас)

Автор публикации:
Дата публикации:
Краткое описание:
предварительный просмотр материала

Українська мова 6 клас

Автор:

Шовкопляс О.В . - учитель української мови та літератури Запорізької ЗШ № 65

Тема : Відмінювання іменників IV відміна.

Мета : навчити учнів писати відмінкові закінчення іменників четвертої відміни, сприяти зміцненню навичок відмінювання іменників IV відміни та позначити орфограми у відмінкових закінченнях,пояснювати їх за допомогою відповідних орфографічних правил; доречно їх вживати у власному мовленні ; розвивати пізнавальну діяльність школярів, спостережливість , вміння робити висновки ; виховувати любов до рідної природи .

Очікувані результати : учні відмінюють іменники; визначають форму іменника в реченні ; позначають орфограми у відмінкових закінченнях, пояснюючи їх за допомогою відповідних орфографічних правил; використовують іменники IV відміни у власному мовленні.

Тип уроку : вивчення нового матеріалу.

Обладнання : підручник, дидактичний матеріал.

Перебіг уроку


  1. Організаційний момент

  2. Перевірка домашньої роботи

Гра «Передай слово». Вставте потрібну букву і поясніть орфограму.

Гран…ю, пам'ят…ю, радіст…ю, зав'яз…ю, спірал…ю, вічніст…ю, тверд…ю, цвіл…ю, Любов…ю, причетніст…ю, осін…ю, гордіст…ю, відстан…ю, відстан…ю, блакит…ю, радіст…ю, прозоріст…ю, памороз…ю, свіжіст…ю, матір…ю, подорож…ю, щедріст…ю, тін…ю, ніч…ю.

Для вчителя ( Гранню, пам'яттю, радістю, зав'яззю, спіраллю, вічністю, твердю, увіллю, Любов'ю, причетністю, осінню, гордістю, відстанню, відстанню, блакиттю, радістю, прозорістю, памороззю, свіжістю, матір'ю, подорожжю, щедрістю, тінню, ніччю.)

Вправа 1

Перепишіть, подані в дужках іменники ставлячи в потрібній формі. Визначте їхні відмінки.

1. Пильнуй, мій сину, заповіді батька свого, не відкидай навчання (мати) твоєї. (З Біблії). 2. Маю я святе синівське право з (мати) побуть на самоті. (В. Симоненко). 3. На сонці тепло, а біля (мати) добре. 4. (Мати) кожної дитини жаль. (Народна творчість). 5. Як на ті чорнобривці погляну, бачу (мати) стареньку. (М. Сингаївський). 6. У (мати) немає вихідних, шершавіють, немов коріння, руки. (М. Малахута). 7. Не шкодуй, моя мила (мати), що я степ рясний залишив. (Микола Хвильовий). 8. Дивлюсь я на дітей, на (матері). (В. Сосюра).

  1. Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми і мети уроку.

  2. Актуалізація опорних знань.

Пригадайте, на які відміни поділяються іменники ?

Розгляньте малюнки.

Напишіть назви

маленьких тварин .

  • Які іменники належать до IV відміни. У чому їх особливість при відмінюванні?

Дослідження (вправа 112).
Поясніть, чому іменники першого рядка належать до ІІ відміни,хоч мають суфікс -ят, а другого - до IV

  1. Поросятко, орлятко - ІІ відміна.

  2. Порося, орля - IV відміна.


  1. Сприйняття і засвоєння навчального матеріалу

  1. Робота з підручником

  • Відмінювання іменників IV відміни. Вправа 113.
    Слово вчителя.
    Більшість іменників відміняється як іменники теля і лоша . Як ім'я, відмінюється тільки племʼя та сімʼя.

  • Опрацювання теоретичного матеріалу с.45,с.46.

  1. Тренувальні вправи

Вправа №1

Спишіть речення, ставлячи подані в дужках іменники у потрібному відмінку.
1. (Теля) й справді було жарко, воно не паслося і важко дихало (Б.Комар).
2. Дівчина погладила (лосеня) по голові, почухала за вухом. (Лосеня) це дуже сподобалось (Г.Скребицький).
3. В старім гнізді танцюють (лелеченя) (Л.Костенко).
4. Ой горе, горе тій чайці-небозі, що вивела (чаєнята) при битій дорозі (Народна творчість).


Вправа 2

Випишіть іменники тільки IV відміни і поставте їх у родовому і давальному відмінках однини.

Орля, левеня, зайченя, дитина, курчатко, малятко, ягня, зозуленя, дівча, дівчина, сім'я, дівчатко, дівчисько, лоша, дитинча. Складіть 2 речення із будь - якими словами із вправи

  1. Закріплення знань умінь і навичок.

1. Усне опитування

- В яких відмінках однини іменники ІV відміни мають паралельні форми?
(ім. із суф. - ен мають паралельні форми в О.в., іменем - ім'ям, племенем і плем'ям)

- В якому відмінку множини іменники ІV відміни мають паралельні форми?
(ім.. ІV в. у зн. відм. множ. , що означають назви тварин, бачив левенят і левенята,ягнят і ягнята, племенем і племʼям)

2. Ігрове завдання «Четверте зайве»

Знайдіть «зайве слово», що випадає з ряду

  • тигреня, соколя, орля, поросятко

  • жабеня, дівчатко, циганча, немовля

  • вівця, тім'я, плем'я, зайченя

  1. Підсумки уроку.
    Прочитайте скоромовку
    Бобер на березі з бобренятами бублики пік.

Рефлексія. «Мікрофон». Продовжіть речення

Я вмію… Я навчився…

VIII. Домашнє завдання

I. Високий, достатній рівень: Вивчити теоретичний матеріал§13.
Складіть казку про курча й кошеня, які заблудилися від мам. Запишіть її, іменники IV відміни підкресліть.

ІІ. Середній рівень.
Вивчити теоретичний матеріал. Виконати вправу 115.


Підручник : Українська мова для загальноосвіт. навч. закл. з навч. рос. мовою: підруч. для 6 кл. загальноосвіт. навч. закл./ О.В.Заболотний, В.В.Заболотний .- К.: Генеза,2014.



 
 
X

Чтобы скачать данный файл, порекомендуйте его своим друзьям в любой соц. сети.

После этого кнопка ЗАГРУЗКИ станет активной!

Кнопки рекомендации:

загрузить материал