7


  • Учителю
  • Конспект уроку з у к р а ї н с ь к о ї м о ви в 5 класі «Подорож країною Чергування»

Конспект уроку з у к р а ї н с ь к о ї м о ви в 5 класі «Подорож країною Чергування»

Автор публикации:
Дата публикации:
Краткое описание: Урок-подорождо країни «Чергувань»Тема. Найпоширеніші випадки чергування звуків.Мета:ознайомити учнів з основними випадками чергування [о],[е] з [і];навчити правильно їх перевіряти за допомогою правил;ознайомити учнів з чергуванням голосних [и] та [і] у коренях слів;формув
предварительный просмотр материала

НАВЧАЛЬНО-ВИХОВНИЙ КОМПЛЕКС «ШКОЛА-САД» № 36

СІМФЕРОПОЛЬСЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИ

РЕСПУБЛІКИ КРИМ



Конспект уроку

з у к р а ї н с ь к о ї м о ви

в 5 класі


«Подорож країною Чергування»

Підготував учитель

української мови та літератури

В. І. Кубрак







2014 рік

Урок-подорож

до країни «Чергувань»

Тема. Найпоширеніші випадки чергування звуків.

Мета:ознайомити учнів з основними випадками чергування [о],[е] з [і];навчити правильно їх перевіряти за допомогою правил;ознайомити учнів з чергуванням голосних [и] та [і] у коренях слів;формувати загально пізнавальні вміння знаходити слова з поданими орфограмами в текстах;

розвивати творчі вміння використання слів з чергуванням голосних [и] та [і] при побудові власних висловлювань;за допомогою мовленнєво-комунікативного дидактичного матеріалу виховувати повагу до повір'їв, звичаїв, традицій українського народу.

Тип уроку: формування практичних вмінь і навичок на основі набутих знань.

Хід уроку

I. Організаційний момент.

II. Повідомлення теми й мети уроку, усвідомлення її учнями. Оголошення епіграфа уроку і робота з ним.

Привітання вчителя

Сіли, дітки, всі рівненько,

Усміхнулися гарненько,

Настрій на урок взяли

Й працювати почали.

Працюватимем старанно.

Щоб почули у кінці,

Що у нашім п'ятім класі

Учні просто молодці.

III. Мотивація навчальної діяльності

Коментар учителя.

Діти! Погляньте на цю карту. Сьогодні ми маємо здійснити мандрівку. На старті розправив вітрила наш човен. У цій подорожі нас надихатимуть слова В. Симоненка, автора відомої вам казки про веселого Лоскотна:

Геть із мулу якорі іржаві -

Нидіє на якорі душа!..

Б'ються груди об вітри тужаві -

Каравела в мандри вируша.

1.- Звивиста стрічка маршруту пролягає через океани й моря. Щоб вийти у відкритий океан Мовлення, треба обминути мілину Безсистемності. А для цього ви маєте відповісти на деякі запитання. І так:

IV. Генерація знань (відтворення теоретичних відомостей, застосування

яких буде потрібним на уроці.

Евристична бесіда

1. Поясніть поняття «чергування в українській мові».

2. Які звуки можуть чергуватися?

3. Наскільки стале чергування в українській мові, чи є певні відхилення

від правил?

Коментар учителя.

1.В українській мові у багатьох коренях як при зміні, так і при утворенні

слів [о], [е] чергуються з [і]. Звуки [о], [е] вимовляється у відкритих

складах, звук [і] - у закритих: слово-слів. Це чергування відбувається і в суфіксах слів:батькова-батьків.

2. Чергування голосних

До найбільш поширених чергувань голосних можна віднести такі:

а) Чергування [о], [е] з [і]. Голосні [о], [е], що стоять у відкритому складі, чергуються з [і] в закритому складі. Це може відбуватися не лише у різних формах одного слова, а й у споріднених словах: сокола - сокіл, сходу - схід - східний, Львова - Львів - львів'янин, слово - слів - багатослівний, мого - мій, трохи - трішки, попелу - попіл - попільничка, осені - осінь - осінній, Києва - Київ - київський (є - jе], ї = [jі]). Чергування [о], [е] з [і] властиве тільки українській мові, в жодній з інших слов'янських мов не відбувається.

б) Чергування [е] з [о] після шиплячих та [j], що відбувається у спільнокореневих словах. Голосний [е] вживається тоді, коли далі йде

м'який приголосний або склад з [е] чи [и], що походить з давнього [і]. Наприклад: четвертий, вечеря; женити, шести ([и] <- [і]); краєчок, окраєць, копієчка.

Примітка. У давнину шиплячі приголосні [ж], [ч], [ш] були м'якими, тому

у словах краєчок, копієчка [е] після [j] (графічно є) виступає закономірно.

• Голосний [о] після шиплячих та [j] з'являється за умови, якщо далі йде твердий приголосний або склад з голосними [а], [о], [у] та [и], що походить з давнього [ы]. Наприклад: чотири ([и] <-[ы]), вечора, вечоровий; жонатий, шостий ([и] <- [ы]); крайок, копійок.

Пристань «Кмітливі»

Коментар учителя.

Ось і подув теплий вітерець-бриз. Він дасть змогу дістатися наступної пристані. А яку теплу зустріч нам тут приготували? Але щоб зійти з трапу треба попрацювати.

На цій пристані дуже модно. А ви повинні «побачити і впізнати» господарів країни (виписати з вірша слова, в яких відбулося чергування голосних)

Впертий кіт

Дмитрик котика муштрує,

А кіт вдає, що не чує.

- Стрибни людям напоказ,
Стрибни, котику, хоч раз.
Дмитрик просить і чекає,

А кіт впертий не стрибає. (Котик - кіт; [о] - [і].)


Ведмідь малює

Ведмідь малював картину:

Осику, березу, ялину

Й між ними - червону калину.

А поруч поставив пасіку

І вікна відкрив у поле,

А сам у кущі сховався,

Щоб не кусали бджоли.

Бо дуже хотілося меду

Рудому ведмедю.

(М. Сингаївський)

(Ведмідь - ведмедю, [і] - [е].)

- Отже, звуки [о] - [і], [е] - [і] чергуються у ко­ренях спільнокореневих слів.

V. Виконання системи практичних завдань.

Словниковий диктант

Б…регти, зб..рігати, л…тіти, с…ло, с..лянський, в…ля, в…льний, вих…д, вих….дити, к…лок, сліп…ць, кін…ць.

  1. Молодці! Ви вдало обійшли мілину й вивели наш вітрильник у відкрите море! Щоб подорожувати далі, маємо обминути острів Помилковий, інакше залишимося тут назавжди.

- Верховодить на острові пірата Помилка. Вона переконана,

що ви не знаєте нічого про чергування. Щоб залишити вас на своєму острові, вона прислала картки. Рятуйтеся - виправляйте помилки, розставляйте правильні літери.

Розподільний диктант

Записати подані слова, розподіляючи їх у дві колонки: у першу з літерою и

в корені слова, у другу - з літерою і.

Ч…танка, ш…сть, шк….льний, г…ря, шк….дник, к…стлявий, прич…нити, ч…ткий, ч…пляти, х…мерний, к…шка, г…рський.

Робота з підручником. Опрацювати матеріал підручника на стор … .

Коментар учителя.

Ось і острів Помилковий розтанув у тумані. А наш вітрильник пливе далі й наближається до берегів графства Творчого моделювання. Щоб пройти

до замку володаря, треба виконати його улюблене завдання

Слова змініть так, щоб відбулося чергування голосних звуків та запишіть їх парами.
Київ,Львів,Чернігів,Харків,Миколаїв,Тернопіль,Обухів,Бориспіль,Бердичів.
Фізкультхвилинка

Коментар учителя.

Уперед! На човен! Мандруємо далі. Ось на горизонті берег Кресляндії. Дивна земля: ні слів, ні речень - лише якісь чудернацькі риски. А хто не розуміє їхньої мови, карають - не дають солодкого. Спробуймо говорити по-їхньому?!

Підкреслити усі члени речення (біля дошки)

Ходить пісня яснолика між дерев, ми її в серця навіки заберем.


Коментар учителя.

  1. Любі діти! Позаду перешкоди й шторми! А попереду світиться маяк. То порт Поетичний. Тут ви зможете відпочити, відновити сили. Заспокойтеся, розслабтеся, а я вам прочитаю вірш Д. Білоуса про нашу рідну мову:


Якщо з українською мовою

В тебе, друже, не все гаразд,

Не вважай її примусовою,

Полюби, як весною ряст.

Примусова тим, хто цурається,

А хто любить, той легко вчить:

Все як пишеться, в ній вимовляється, -

Все, як пісня, у ній звучить.

І журлива вона і піднесена,

Тільки фальш для неї чужа.

В ній душа Шевченкова й Лесина.

І Франкова у ній душа.


Орфографічний практикум


Переписати, вставляючи, де треба, пропущені літери, пояснити вживання

їх. Дібрати до слів, у яких пропущена літера, такі споріднені, у яких відбувалося б чергування голосних, з'ясувати його.


1. Ходить пісня яснолика між дерев, ми її в серця навіки заб..рем.

2. Два вітри підкрались стиха, в баби вир..вали нитки і по­рвали на шматки (О. Пархоменко). 3. Біла ромашко, як ти цвітеш! З медом від тебе л..тить бджола. Дівчинка в коси тебе запл..ла (М.Сингаївський). 4. Ми повибігаємо, снігу нак..чаємо купу за садком. 5. Баба буде плакати, будуть сльози

капати, знівечать кожух. Голова пок..титься і в калюжу - бух! (Л.Глібов).

6. Можна все на світі виб..рати, сину, виб..рати не можна тільки Батьківщину (В.Симоненко). 7. У зеленому намисті, синьоока, чарівна, ст..ле килими барвисті, йде дібровами весна. 8. Осінь ялинки не ч..пає, доглядає, наче

мати, - все про неї тільки й дбає, щоб зимі подарувати (Г.Донець).

9. Дожидаю із роботи маму. І на кухні, і в світлиці підм..ла, прибрала

(О. Пархоменко). 10. Внучка сміливо прод..рається лісовими хащами.


Перекласти з російської мови на українську, записати й пояснити написання е чи о.


Чело, вечером, щека, пшеничный, женатый, желтый, пшенный, шорох, пчела, щебень, шов, шел, шелк, чернить, чесать, жестокость, шофер, жесть, шерстяной, шоколад, шестой, шелестеть, чего, человек, черепица, жернова.


Рефлексія

- Сонечко вдячне вам за ваші теплі слова і хоче подарувати вам гру

«Сонячний зайчик» .

Сядьте зручно та уявіть себе на березі теплого моря.

В ваші оченята зазирнув сонячний зайчик. Заплющіть їх. Зайчик пробіг по обличчю-погладьте його ніжно долоньками:на лобі,на щічках,на підборідді. Правда приємно?Погладьте легенько його шийку,лапки, животик. Раптом він заліз на комір. Погладьте його і там. Він любить і пестить тебе. А ти гладь його й подружися з ним. Прислухайся ще трохи до своїх почуттів і повертайся в клас.

- Дякуємо тобі,сонячний зайчику,що ти нас розвеселив. Давайте встанемо і подякуємо йому дружними оплесками ( плескати можна перед грудьми,над головою, за спиною,присівши).

Пристань «Ловись рибко».

Коментар учителя.

Ось настав час і порибалити.

Рибалка - це справа серйозна. Кому як повезе. Тому рибалити йдуть ті, хто вважає, що фортуна сьогодні на їхньому боці. А ось і пристань «Ловись, рибко».

Учні витягують завдання на папірцях у вигляді рибок.


Дослідження-трансформація

Подані прикметники чоловічого роду змінити за родами, поєднавши кожен прикметник з іменником. Записати, простежити за зміною о, е з ів основі прикметників, назвати морфему, в якій вона відбувається, та фонетичну умову.


Зразок: братів син, братова сім'я, братове доручення - чергування о відкритого складу з і закритого складу у суфіксі.


Батьків, Михайлів, Вячеславів, Олександрів, Віталіїв, Сергіїв, Андріїв, Петрів, Василів, Володимирів, сусідів, товаришів, Владиславів, Денисів, Аркадіїв, Потапів, Богданів, онуків, синів, Вікторів, дядьків, директорів, деканів, дідів.

Не відбувається чергування

У дієслівних коренях [о] не чергується з [а]:

вимовити - вимовляти

виростити - вирощувати

простити - прощати установити - установлювати [о], [є] не переходить в [і]:

1) у групах -ор-, -ер-, -ов- між приголосними: вовк - вовка, шовк - шовку;

2) у групах із повноголоссям -оро-, -оло-, -єре-: город, мороз, порох, берег, зелень, через;

3) коли [о], [є] вставні або випадні: земля - земель, казка - казок, вітер - вітру.

Орфографічний практикум

Перепишіть слова, вставляючи пропущені букви. Перевірте правильність написаного за орфографічним словником.

Зб..рати, вип..кати, г..няти, завм..рати, шк..льний, щ..ка, к..ня, Льв..в, л..ду, підп..рати, торговельний.


VI. Підсумок уроку.
Хвилинка відпочинку.
VI. Систематизація й узагальнення знань.

  • Назвіть найпоширеніші випадки чергування голосних звуків.

  • З яким звуком чергується [о] та [e] при словозміні та словотворенні?

  • У яких складах вимовляється [о],[е],а в яких -голосний [і]?

  • Чи можливе чергування у суфіксах слів? Наведіть приклади.

  • У яких випадках чергування [о], [е] з [і] у закритому складі не відбувається?

VII. Підсумок уроку.

VIII. Д/з. Параграф 50,51. Повторити чергування звуків [о], [е] з [і].

Як чергуються голосні

В переливах слів ми раді

Відтінити тут одне;

Там де і в закритім складі,

У відкритім - о та е.

У закритім складі кінь,

У відкритому - коня.

Поміркуй над цим, прикинь -

Не поїдем навмання.

У закритім складі гість,

У відкритім - гостя жди.

У закритім складі шість.

У відкритому - шести.

На кінець тут приклад дам:

Лебідь - лебедя; обід - обода,

Невід - невода, чобіт - чобота...

А є й виняток: хобот - хобота.

А й ще сучасніший: робот - робота.

(Д. Білоус)


Коментар учителя.


Любі діти! Перед нами столиця країни Орфографії - місто Контрольград. Тут на вас чекає остання пригода - демонстрація знань.

- Мої розумники й розумниці! Наша подорож закінчується. Чи можна її назвати вдалою? Залишилося дізнатися, який скарб приготувала для вас володарка Мова. По секрету скажу, що цій поважній пані подобаються перлини, підняті з океану Мудрості народної, - прислів'я та приказки. Ось і для вас вона прислала декілька прислів'їв, вибирайте!


Що маєш говорити - наперед обдумай.

Слово не горобець: вилетить - не піймаєш.

Не хочеш почути поганих слів, не кажи їх сам.

Від теплого слова і крига скресає.

Умієш говорити - умій і слухати.

Дав слово - дотримай його.

Книга вчить, як на світі жить.


- Хочу, щоб ці мовні скарби, супроводжували вас завжди!

На жаль, позаду мандрівка, ми знову в звичній обстановці класу. Залишається тільки сказати, що ви були сьогодні -

  • сміливими, бо знали правила!

  • мужніми - і виконали всі завдання!

  • старанними - і дістали скарб у цій подорожі!

А ще хочете подорожувати планетою Мови?

Тоді вдома прочитайте параграф 50,51.



 
 
X

Чтобы скачать данный файл, порекомендуйте его своим друзьям в любой соц. сети.

После этого кнопка ЗАГРУЗКИ станет активной!

Кнопки рекомендации:

загрузить материал