7


  • Учителю
  • Урок літератури на тему 'Улюблена казка'

Урок літератури на тему 'Улюблена казка'

Автор публикации:
Дата публикации:
Краткое описание:
предварительный просмотр материала

МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ МОЛОДІ ТА СПОРТУ УКРАЇНИ

ДОНЕЦЬКА ЗАГАЛЬНООСВІТНЯ ШКОЛА І-ІІІ СТУПЕНІВ №30




Улюблені казки

Підготувала:

учитель Донецької школи № 30

Авдеєва Наталя Петрівна

1 клас





м. Донецьк 2014

Тема: Улюблені казки

Мета: закріпити знання про назви відомих казок; вчити школярів на прикладах героїв казок оцінювати вчинки, знаходити правильне рішення; розвивати емоціональну вольову сферу, творчість, артистичність, зв'язне мовлення, мислення, увагу; виховувати бажання слухати казки та розповідати їх.

Обладнання: ілюстрації до казкок «Рукавичка», «Ріпка», «Колосок», «Колобок», «Солом'яний бичок», «Курочка Ряба», відеозапис казки, маски півника, двох мишенят, малюнок потягу.

Тип уроку: урок - подорож.

Форми роботи: колективна, індивідуальна, парна.


ХІД УРОКУ


І. Організація класу та емоційне налаштування на урок.

Наш урок цікавим буде!

Казку люблять усі люди!

І дорослі, і малі,

Тобто, й наші школярі.

Будемо ми працювати,

Й руку вправно піднімати.

Працюватиме старанно,

Щоб почути у кінці,

Що всі діти МОЛОДЦІ!


  • Сьогодні я запрошує вас у подорож до чарівної казки.

  • Казка - це подорож в країну чудес, це світ чарівний та незвичайний.

Казок дуже багато, але кожна з них по-своєму гарна!


Зараз ми з Вами сідаємо у потяг і вирушаємо до першої зупинки.


( супроводжується звуком потягу)


Слайд №1


І перша наша зупинка - мовленнєва розминка.


ІІ. Мовленнєва розминка.

  1. Вправа «Впізнай звук»

Жук, жолудь, Жучка, жаба, книжка.


  • Який звук часто повторюється?


  1. Гра « Вилучи зайве слово» (Діти слухають ряди слів і вилучають зайві ляскаючи в долоні)


  • Корівка, кішка, мишка, чашка, ложка, півник, жабка.

  • Дід, баба, внучка, Жучка, рукавичка, кішка, мишка.

  • Ведмідь, лисиця, журавель, кабан, собака, фарба.


Зараз ми повертаємось у потяг і вирушаємо до наступної зупинки.

І друга наша зупинка має назву «Ерудита»


ІІІ. Зупинка «Ерудита»

  1. Гра «Впізнай казку»


а) «Покликала бабця онучку:

онучка за бабцю,

бабця за дідуся,

дідусь за ріпку -

тягнуть - потягнуть, витягти не можуть!» ( «Ріпка» ) (слайд №2)


б) «Знайшов півник колосок,

Змолов борошна мішок.

У своїй печі

Напік - калачі.

Мишенят не пригощав,

Бо жоден з них не помагав.» («Колосок») (слайд №3)


в) « А хто-хто тут живе?

- Мишка - шкряботушка, жабка - скрекотушка та зайчик - побігайчик. А ти хто?

- А я лисичка - сестричка. Пустіть і мене.

- Та йди.» («Рукавичка») (слайд №4)


  1. Гра «Впізнай казку за ілюстрацією» (слайди № 5 - 12)

ІV. Повідомлення теми та мети уроку

Учитель. Ми з вами мандруємо казковими стежинами, відкриваємо двері у неповторну країну. І наступна наша зупинка - «Творча».


V. Зупинка Творча. Робота над темою уроку.


1. Відеозапис казки «Колосок». (у додатку)

Діти уважно дивляться казку.

- Чи вдалося півнику вмовити мишенят допомогти йому?

- Хто виконував роботу?
- Що робили мишенята?

- Як вчинив з мишенятами півник, коли приготував калачі?


2. Гра « Поверни слова у казку»

Хтось постирав слова у казці. Нам їх необхідно повернути. (Вчитель зачитує уривок з казки)

Жили собi двоє мишенят - Круть та Верть і півник Голосисте Горлечко. Мишенята було тільки й знають, що танцюють та співають. А півник удосвіта встане, всіх піснею збудить та й до роботи береться. Ото якось підмітав у дворі та й знайшов ……...

-Круть, Верть,- став гукати півник, - а гляньте-но, що я знайшов!

Поприбігали мишенята та й кажуть:
- Коли б це його обмолотити...
-………….? - питається півник.
-………….! - одказує одне мишеня.
-………….! - каже й друге мишеня.
-…………., - каже до них півник. І взявся до роботи.
А мишенята й далі граються.
От вже й обмолотив півник колосок та й знов гукає:
- Гей, ………., гей, …….., а йдіть гляньте, скільки зерна я намолотив!
Поприбігали мишенята.
- Треба, - кажуть, - зерно до млина однести та ……… намолотити.
-…………? - питає півник.
- Не я! - гукає Круть.
-Не я! - гукає Верть.


3. Пантоміма "Впізнай, хто я" (за допомогою рухів, жестів, виразу обличчя створити образ героя).


4. Драматизація казки «Колосок» (використовуючи маски; вчитель читає за автора)

Жили собi двоє мишенят - Круть та Верть і півник Голосисте Горлечко. Мишенята було тільки й знають, що танцюють та співають. А півник удосвіта встане, всіх піснею збудить та й до роботи береться. Ото якось підмітав у дворі та й знайшов пшеничний колосок.
-Круть, Верть,- став гукати півник, - а гляньте-но, що я знайшов!

Поприбігали мишенята та й кажуть:
- Коли б це його обмолотити...
- А хто молотитиме? - питається півник.
- Не я! - одказує одне мишеня.
- Не я! - каже й друге мишеня.
- Я обмолочу, - каже до них півник. І взявся до роботи.
А мишенята й далі граються.
От вже й обмолотив півник колосок та й знов гукає:
- Гей, Круть, гей, Верть, а йдіть гляньте, скільки зерна я намолотив!
Поприбігали мишенята.
- Треба, - кажуть, - зерно до млина однести та борошна намолотити.
- А хто понесе? - питає півник.
- Не я! - гукає Круть.
-Не я! - гукає Верть.
- Ну, то я однесу, - каже півник. Узяв на плечі мішок та й пішов.
А мишенята собі одно скачуть - у довгої лози граються.
Прийшов півник додому, знову кличе мишенят!
- Гей, Круть, гей, Верть! Я борошна приніс.
Поприбігали мишенята, пораділи:
- Ой, півничку! Вже тепер тісто треба замісити та пиріжечків спекти.
- Хто ж міситиме? - питає півник.
А мишенята й знов своє:
- Не я! - пищить Круть.
-Не я! - пищить Верть.
Подумав, подумав півник та й каже:
- Доведеться мені, мабуть.
От замісив півник тісто, приніс дрова та й розпалив у печі. А як у печі нагоріло, посадив пиріжки.
Мишенята й собі діло мають: пісень співають, танцюють.
Аж ось і спеклися пиріжки, повиймав їх півник, виклав на столі.
А мишенята вже й тут. І гукати їх не треба.
- Ох, і голодний я! - каже Круть.
- А я який голодний! - каже Верть.
Та й посідали до столу.
А півник і каже:
- Стривайте-но, стривайте! Ви мені перше скажіть, хто знайшов колосок.
- Ти, - кажуть мишенята.
- А хто його обмолотив?
- Ти, вже ти хіше відказують Круть із Вертем.
- А тісто хто місив? Піч витопив? Пиріжків напік?
- Ти, - вже й зовсім нищечком кажуть мишенята.
- А що ж ви робили?
Що мали казати мишенята. Нічого. Стали вони тут вилазити з-за столу, а півник їх не тримає. Хто ж отаких лінюхів пиріжками пригощатиме?


VI. Підсумок уроку

От і наблизилися ми до останньої зупинки. Нам залишилося підбити підсумок.

  • Хто з героїв казки вам сподобався? Чим саме?

  • Чи може прислів'я «Хочешь їсти калачі - не лежи на печі» виражати головну думку казки?

  • Чому навчили Вас сьогодні казки?

  • Давайте подякуємо потягу за цікаву подорож, тому що він дуже втомився та хоче відпочити.

VII. Домашнє завдання

Розфарбувати малюнки до казки.

Аналіз очікуваних та отриманих результатів

Оцінити результати роботи, сприяти отримуванню дітьми задоволення від досягнутих результатів. У школярів зросте інтерес до українських народних казок, розуміння їх моральної цінності, збагатиться естетичний досвід дітей на основі знань про театр та театралізовану діяльність. Сформуються комунікативні навики, емоційна виразність мови.

На уроках я багато уваги приділяю вивченню казок. Діти з задоволенням читають, інсценують казки, "показують" героїв, дають оцінку їх вчинкам. Вони залюбки грають, співають, відповідають на питання, із задоволенням діляться своїми думками та враженнями. У дітей поширюється словниковий запас, розвиваються мовленнєві навички.


Джерела

  1. Мультфільм «Колосок»

  2. Савченко О.Я. Дидактика початкової школи. - К. Абрис, 1997

  3. Фесюкова Л.Б. Воспитание сказкой. - Харьков: Фолио, 1996

  4. Цимбалюк В.І. Жайворонок В.В. Світлиця. Народознавство. - Київ: Витоки, 1992

  5. Текст казки «Колосок»

Додаток

Маски до інсценізації




1 шт.





2 шт.



Або таких 2 шт. Вирізати.





 
 
X

Чтобы скачать данный файл, порекомендуйте его своим друзьям в любой соц. сети.

После этого кнопка ЗАГРУЗКИ станет активной!

Кнопки рекомендации:

загрузить материал