7


  • Учителю
  • Урок зі світової літератури в 7 класі за творчістю Г. Белля №1

Урок зі світової літератури в 7 класі за творчістю Г. Белля №1

Автор публикации:
Дата публикации:
Краткое описание:
предварительный просмотр материала

Цикл уроків з творчості Генріха Белля.

1 урок.

Урок-дослідження в 7 класі (світова література)

Антигуманна сутність війни в оповіданні Г.Белля «Подорожній, коли ти прийдеш у Спа…»

Мета:

навчальна: ознайомити учнів з твором Г. Белля; розкрити контраст ілюзій та воєнної дійсності, показати авторську позицію щодо подій Другої світової війни та вплив його особистого досвіду на творчість;

розвивальна: розвивати навички проблемного аналізу прозового твору; уміння визначати тему й головну думку;

виховна: виховувати почуття неприйняття війни як антигуманного явища, любов до життя.

Обладнання:

1)Мультимедійна презентація.

2)Портрет Г.Белля.

3)Виставка книг: А.Камю «Чума», М.Шолохов «Вони воювали за Батьківщину»,К. Симонов «Живі і мертві».

4)Ілюстрації до твору.

5)Музичне оформлення.

Тип уроку: урок засвоєння нових знань.

Хід уроку

1.Організаційний момент.

2. Мотивація навчальної діяльності .Увага на дошку

(під музику демонструються слайди про війну).

Питання до класу.

  • Що ви побачили на цих слайдах? (кадри кінохроніки про війну).

  • Шляхом «Мозкового штурму» давайте з'ясуємо значення самого слова «війна». Кожен спробує висловити свою думку одним словом( жах, смерть, страх, страждання, голод, вибухи, руйнація, жорстокість, пожежі, каліцтво, сльози).

  • Страшні слова, жахливі картини. Як ви думаєте, чи потрібно в мирний час говорити про війну,дивитися подібні картини по телебаченню? Використовуючи метод критичного мислення «Лінію 0-10», висловте свою думку, обравши відповідну кількість балів від 0 до 10. Ми повернемося до цього методу в кінці 2 уроку й подивимося, чи зміниться в когось думка.(Чому ви обрали таку кількість балів? 2,7,9).

3.Актуалізація опорних знань.

Питання до учнів.

- Вдома ви досліджували життєвий і творчий шлях Г. Белля та прочитали його твір. Який зв'язок початку нашого уроку із попереднім завданням, яке ви готували вдома?( Метод «Цілепокладання». Формулювання учнями мети року). Спробуйте сформулювати мету уроку.

Отже, мета нашого уроку:

навчальна: ознайомити учнів з твором Г. Белля; розкрити контраст ілюзій та воєнної дійсності, показати авторську позицію щодо подій Другої світової війни та вплив його особистого досвіду на творчість;

розвивальна: розвивати навички проблемного аналізу прозового твору; уміння визначати тему й головну думку;

виховна: виховувати почуття милосердя до людей, любов до життя; неприйняття війни як антигуманного явища.

Учитель. Називаючи мету, ви визначили тему. Отже, тема нашого уроку: антигуманна сутність війни в оповіданні Г. Белля «Подорожній, коли ти прийдеш у Спа…» .

Запишіть у зошити число й тему уроку. Зверніть увагу на листки само оцінювання, за якими ви будете оцінювати свою роботу в кінці уроку.

У темі прозвучало слово «антигуманна», а як ви розумієте слово «гуманність»? Відповіді учнів.

А ось як це слово пояснюється в тлумачному словнику: (латин. -людяний) соціальна чи індивідуальна риса, яку характеризує людяність, повага до людини, її прав та свобод, вміння ідентифікувати себе з іншими людьми, їхніми стражданнями та болем.

- А людина- це хто? (особа, істота, частина природи, найрозвиненіше створіння, Божа душа).

- Яке призначення людини? ( нести добро, народжувати дітей, допомагати іншим, розвивати науку, удосконалюватися, зберігати мир, збагачувати країну).

-Чи таке призначення людини на війні? (на війні все відбувається навпаки, виходить парадокс: на війні все направлено проти : замість щастя-горе, замість удосконалення- деградація, замість будівництва- руйнація. Тобто війна спрямована проти людини!)

Недарма відомий німецький письменник Вольфганг Борхерт сказав: (епіграф) «Ніколи не оповідай своїм дітям казок про війну, кажи правду, якою вона є, правду багряну, неначе кров, неначе спалахи гарматного вогню, неначе зойки жаху».

5.Робота в групах.

Удома ви досліджували, як війна пов'язана з життям і творчістю самого автора.

Для цього ви розділилися на групи.

1)Історики. Батько Г. Белля, скульптор і талановитий тесля, пройшов солдатом усю Першу світову війну, багато уваги приділяв вихованню 6 дітей, намагався виростити їх чесними та гуманними, прищеплював почуття відрази до фашизму. Саме батько наполіг на вступі сина до гуманітарної гімназії, що відповідало родинним мріям про виховання молодшого сина на ідеалах гармонійної античності.

2)Біографи. Генріх Белль 6 років воював на фронтах Другої світової війни. І хоч був телефоністом і дослужився лише до єфрейтора, а його гвинтівка залишалася в обозі, він не вважав це виправданням для себе. Він був солдатом тієї армії, яка нападала на Польщу, Францію, Голландію, Румунію, Бельгію. Входив у Київ, Одесу, Крим. Він до останніх днів відчував докори сумління й особисту відповідальність за всі злочини гітлерівського вермахта.

3)Літературознавці. Генріх Белль-найвідоміший письменник повоєнної Німеччини. Перші твори почав писати до війни під впливом Джонатана Свіфта, Федора Достоєвського, Ернеста Хемінгуея. Але всі ці твори були знищені в зруйнованому фашистами Кельні. Повернувшись після війни, він пише повісті, романи і збірку оповідань «Подорожній, коли ти прийдеш у Спа…» Основною темою його творів стала війна. Він єдиний серед повоєнних німецькомовних письменників був удостоєний Нобелівської премії.Уся його творчість стала своєрідною сповіддю-застереженням людству.

6. Основна частина уроку.Отже, переходимо до роботи над твором.Удома ви повинні були заповнити паспорт твору.

1) Який жанр твору? Дайте визначення.(Оповідання- невеликий прозовий твір переважно про одну подію з життя головного героя).

2) Про що у творі розповідається? Яка його тема? (Поступове впізнавання молодим пораненим солдатом гімназії, у якій він навчався 8 років і яку залишив 3 місяці тому; змалювання жахливої суті війни очима молодої людини, яка стає калікою не тільки фізично, а й духовно).

3) Бесіда за змістом твору.

- Де і коли відбувається дія твору?( Під кінець 2 світової війни у німецькому містечку Бендорфі у приміщенні класичної гімназії, що перетворилася на військовий шпиталь. Військові дії йдуть уже на території Німеччини).

- Від чийого імені йде розповідь? (Від імені головного героя. Це ніби внутрішній діалог із самим собою: герой ставить собі запитання й шукає на них відповідь. Він- випускник німецької класичної гімназії Фрідріха Великого, у якій провчився 8 років і став солдатом 3 місяці тому і тепер поранений потрапляє в рідне місто Бендорф до стін рідної школи як жалюгідний обрубок кривавої війни, до якої так старанно й довго готував його цей дім знань).

-Як звали головного героя і який його характер? (Автор не дає йому імені, нічого не розповідає про його характер, підкреслюючи цим, що це типовий образ, це звичайний німецький юнак, яких було тисячі. Просто чиясь владна рука закинула їх на фронт, послала на неминучу смерть.


Фізкульт.хвилинка.

Намалюйте очима коло за часовою стрілкою,проти неї,подивіться на кінчик носа,на дошку, сильно заплющіть очі,покліпайте очима, а тепер намалюйте заплющеними очима оцінку ,яку ви хочете отримати сьогодні на уроці.


4) Дослідження зорових образів.

Учитель. Важливе значення у творі мають зорові образи. Проведемо їхнє дослідження. Пригадайте деталі інтер'єру гімназії в тій послідовності, у якій вони з'являються перед очима героя.Створимо сюжетний ланцюжок образів. А допоможуть нам зрозуміти значення образів група мистецтвознавців, у яку об'єдналися історики та літературознавці.

Зображення

а ) Картина «Медея». Медея- героїня давньогрецької міфології, символ помсти. Ця картина прикрашала гімназію недарма. Режим Гітлера нав'язував дітям думку про те, що німецький народ має помститися за поразку в Першій світовій війні Англії, Франції, Росії.

б) Статуя « Хлопчик, що виймає терня» присвячена спартанському хлопчику, який виграв змагання з бігу, незважаючи на гостре терня в нозі. Висновок.Юнаків у гітлерівській Німеччині виховували за спартанськими звичаями. Особливу увагу звертали на слухняність, хоробрість, витривалість та фізичну підготовку. Усі ці принципи були запозичені нацистами для формування майбутніх «володарів світу».

в) Фриз Парфенону- храм грецької богині Афіни в Афінах.Афіна- богиня війни й перемоги, також богиня мудрості. У німецькій гімназії не було нічого випадкового. Усі елементи її оформлення підкреслювали тотожність Німеччини зі славою античності.

г) Грецький гопліт- давньогрецький воїн- піхотинець. Мав призначення настроїти молоде покоління на неминучість війни.

ґ) Три погруддя: Гай Юлій Цезар- римський диктатор і полководець, який майже все життя провів у військових походах; Марк Тулій Цицерон- римський політичний діяч, оратор, письменник, адвокат; Марк Аврелій- рим. Імператор, який зі своєю армією здійснив низку загарбницьких війн.

д) Гермесова колона. Гермес- давньогрецький бог красномовства та мислення,покровитель шкіл і гімназій для хлопчиків.

е) Зображення Зевса. Зевс- головний бог у давньогрецькій міфології, кинув у Тартар свого батька Кронуса, став володарем людей та світу. Цей образ- уособлення самого Гітлера.

є) Портрет Фрідріха Ніцше- німецький філософ 20 ст.Його пророцтва, ідеї про « надлюдину» були використані ідеологами нацизму. Концепція Ніцше була антигуманною, але філософ не міг собі уявити, як її спотворить гітлерівський режим, виховуючи з молоді «надлюдей».

Чому на слайді ми бачимо напис «Легка хірургія»? Половину портрета було заліплено папером із написом «Легка хірургія».

ж) Того- держава на заході Африки, яка в кінці 19- п.20 ст. стала колонією Німеччини. Висновок: цей краєвид мав би спонукати до спроб відновлення втрачених територій. Того- уособлення права на поневолення народів. ( Яка деталь на цьому краєвиді мала переконати героя в тому, що він у своїй школі? (Надряпане на банані «Хай живе Того!» )

5. Питання до учнів.

  • Яке враження на героя справляли ці образи? (Ніяке. Він не звертав на них уваги, коли тут навчався. Вони не впливали на душу, почуття героя).

  • Який образ вам запам'ятався найбільше і чому?

6. Підсумок 1 уроку.

Отже, проаналізуємо нашу роботу на уроці.

1) Рефлексія. Продовжіть незакінчені речення.

Під час уроку я…

На уроці мене зацікавило…

Я вражений…

2) Самооцінювання. А тепер оцініть свою роботу, скориставшись листками самооцінювання.

3)Слово вчителя.

Отже, ми з вами простежили, як війна пов'язана з життям і творчістю Г.Белля завдяки повідомленням істориків, біографів і літературознавців. Частково перевірили, як ви заповнили паспорт твору, також поговорили про головного героя та дослідили зорові образи твору. На наступному уроці ми детальніше поговоримо про твір.

4) Домашнє завдання:

достатній рівень: виписати кольори, які використовує автор у творі;

високий рівень: написати есе за епіграфом до уроку..




 
 
X

Чтобы скачать данный файл, порекомендуйте его своим друзьям в любой соц. сети.

После этого кнопка ЗАГРУЗКИ станет активной!

Кнопки рекомендации:

загрузить материал