- Учителю
- Розділові знаки між простими реченнями у безсполучниковому складному реченні. Двокрапка. Тире 9 клас
Розділові знаки між простими реченнями у безсполучниковому складному реченні. Двокрапка. Тире 9 клас
Донецька загальноосвітня школа I -III ступенів №88
Міністерства освіти і науки
Донецької Народної Республіки
Урок української мови для 9 класу
" Розділові знаки між простими реченнями у безсполучниковому складному реченні. Двокрапка. Тире."
Трунаєва А. С.,
учитель української мови та літератури ,
заступник директора з НВР
Донецьк
Тема:Розділові знаки між простими реченнями у безсполучниковому
складному реченні. Двокрапка. Тире.
Мета: поглибшити й повторити знання учнів про безсполучникове складне речення, детально розглянути пояснювальний причиновий зв'язок, пояснити застосування умовного, протиставного та наслідкового зв'язку в цих реченнях;
удосконалювати вміння учнів правильно вживати розділові знаки у • безсполучникових складних реченнях;
розвивати асоціативне мислення, виховувати в учнів любов до природи. Обладнання: текст, грамзапис "Пори року" П.Л.Чайковського, підручник,
таблиця, картки.
Тип уроку: засвоєння нових знань.
Методи й прийоми: слово вчителя, бесіда, вправи, спостереження над мовним матеріалом.
Хід уроку
I Мотивація навчальних досягнень учнів
1 .Організаційний момент.
Метод «Криголам». Для створення комфортного психологічного клімату в колективі, для хорошої атмосфери під час уроку пропоную повернутися до товариша за партою, назвати своє ім'я, посміхнутися і подарувати словом чи фразою якесь хороше побажання, чи просто адресувати добре, щире слово.
2.Оголошення теми та мети уроку
II Актуалізація опорних знань учнів
1 .Перевірка домашнього завдання (учні читають твір-мініатюру "Мрія .... Проліска", діалог "Пролісок і Сніжинка" (з використанням безсполучникових складних речень) або Вправа. 114, с.49)
2.Фронтальне опитування:
а) Яке речення називається безсполучниковим?
б) Які смислові відношення існують у безсполучниковому
складному реченні?
в) Яку роль відіграє в такому реченні інтонація?
(Частіше такі речення вживаються в розмовному та художньому стилях)
З.Знайдіть в тексті (додаток №1) VI абзац. Запишіть перше речення. Пояснітъ розділові знаки.
Я весь у полоні незвичайного зимового пейзажу білих -пребілих тонів, темних ліній, голубих блакитних відтінків; щосъ незбагненне і потаємне є в цих чарах природи.
(Між реченнями, які входять до складу безсполучникового складного речення, ставиться крапка з комою, коли вони менш пов'язані між собою.)
III Сприйняття и застосування учнями навчального матеріалу.
1 .Читання тексту (учень читає, бринить музика)(над цим текстом працювали на попередньому уроці).
2.Робота з текстом:
а) Знайдітъ перше речення. Запишіть його. Накреслітъ схему
речення. Поясніть розілові знаки.
Зійшло сонце и освітило дивовижну картину: дерева стоять у білому інеї, ніби на них за ніч виросли маленькі, немов пташиний пух, листочки.
(Друге речення пояснює зміст першого, тому ставиться двокрапка. Можна вставити сполучники, а саме що. Можна до першої частини поставити питання що? а саме? який? як? що побачив?
б) знайдіть у тексті безсполучникове складне речення, в якому ставиться тире. Запишіть його. Поясніть розділові знаки.
Ступнеш-сніг заспіває веселу пісеньку під ногами.
(Друге речення містить у собі наслідок того, про що говориться в першому реченні. Можливі сполучники тому, бо).
в) Чи є безпосередній зв'язок між інтонацією і постановкою тире між
реченнями?
(Перша частина складного речення вимовляється із значним шдвищенням тону і різкою зупинкою голосу в кінці; далі йде пауза, якій на письмі відповідає тире; на початку другої частини тон помітно знижується.)
З.На парті лежать картки з реченнями. Треба поставити розділові знаки й пояснити
а) Ліс ще дрімає ...а з синім небом вже щось діється воно то зблідне наче від жаху то спалахне сяйвом немов од радощів. (двокрапка, пояснювальний зв'язок )
б) Все бачив він на своєму віку все вистраждав і вистояв він
нездоланний як та земля на якій він стоїть.
(тире, причиново - наслідковий зв'язок )
в) Подивись з початку року на землі лежать сніги
(двокрапка, пояснювальний зв'язок )
4.Розглянути подану таблицю і сформулювати правила вживання двокрапки и тире у безсполучниковому складному реченні
Розділові знаки
кома, кома з краткою
двокрапка
тире
Смислові
ВІДНОШЕННЯ
одночасність,
ПОСЛ1ДОВН1СтЬ, СуМ1СН1СТЬ.
причина, пояснення, доповнення.
протиставлення, умова, час,
висновок, швидка зміна подій
Сполучники, які можна вставити
л
I (и), а(і), та
бо, тому що, що, через те що, а
саме
а, але, коли якщо, як, ніби, так що
IV Закріплення вивченого матеріалу
1 .Творча робота
Продовжити безсполучникові складні речения при цьому врахувати різні смислові відношення між частинами.
а) Сонце ще не зійшло... (одночасність)
б) Двері скрипнули... (швидка зміна подій)
в) Вітер війнув... (наслідок, висновок)
г) Мені здається... (пояснення)
2.Сформулювати правила вживания тире, двокрапки у безсполучникових складних реченнях.
V Домашнє завдання диференційоване:
1.с.50-51 прав., впр. 118
2.Виписати з художньої літератури 4 безсполучникових складних речення.
VI Оцінювання.
Підсумки уроку. Рефлексія.
Учні мають письмово закінчити речення:
-
Сьогодні на уроці я дізнався (лась), що…
-
Набуті знання мені знадобляться, щоб…
-
Найбільше на уроці мені сподобалось…
-
Мій настрій після уроку…