- Учителю
- Конспект уроку української мови в 11 класі 'Узагальнення й систематизація знань учнів з теми «Просте речення»
Конспект уроку української мови в 11 класі 'Узагальнення й систематизація знань учнів з теми «Просте речення»
11 клас. Українська мова
Тема: Узагальнення і систематизація знань учнів з теми «Просте
речення»
Мета: закріпити знання учнів про види простих речень, розвивати вміння
практично визначати види речень, складати речення різного типу; роз-
вивати логічне мислення, ораторські , творчі здібності, вміння використо-
вувати здобуті знання на практиці; виховувати любов до сім»ї, пошану
до старшого покоління, сімейних традицій.
Тип уроку: урок - практикум узагальнення і систематизації матеріалу
Методи: тестування, пунктуаційна правка, лінгвістичне повідомлення у вигляді
«асоціативного грона», повідомлення учнів, складання діалогів, коменто-
ване письмо, мозковий штурм, лексична робота, творча робота-рефлексія
Обладнання: схема -асоціативне гроно до теми «Просте речення», індивідуальна
картка, портрети письменників Т.Г.Шевченка, Лесі Українки, В.М.Сосюри
та композиторів Й.Баха та В.Моцарта, картка «Родина», музичний запис
пісні «Родина» у виконанні Івана Васильченка, репродукції
картин О.Мурашка «Селянська родина», Т.Шевченка «Благословення
дітей», В.Костецького «Повернення», Т.Яблонської «Життя продовжується»
Рембрандта ван Рейна «Повернення блудного сина».
ХІД УРОКУ:
На дошці епіграф-загадка до уроку:
Допомагаю мислити, мріяти, творити,
Без мене важко було б людям жити.
Допомагаю всім у спілкуванні,
Висловлюю думки, накази, спонукання,
Предикативний центр у собі завжди маю,
Коли простим, коли - й складним буваю.
(Речення)
І) Організація класу
ІІ) Мотивація навчальної діяльності учнів
-
Сьогодні, діти, у нас урок, який можна назвати "Урок - практикум»,а всі ви - творчі практиканти -дослідники, які покажуть рівень знань і вмінь з пройденої теми. А якої теми - здогадайтеся із загадки, яку я придумала для вас. (вчитель читає загадку на дошці)
ІІІ) Оголошення теми і мети уроку
-
Отже, сьогодні на уроці ми повторимо й узагальнимо матеріал про речення і будемо розвивати вміння практично визначати типи речень і складати речення
різних типів.
ІV ) Актуалізація опорних знань учнів
Творче домашнє завдання від учня- «ТЕСТИ ЗА ТЕМОЮ «РЕЧЕННЯ» ( із взаємоперевіркою)
1) Який розділ мовознавства вивчає речення?
А) пунктуація; Б) синтаксис; В) морфологія
2) Які основні ознаки речення?
А) Модальність; Б)логічність; В) інтонація; Г) предикативність; Д)яскравість
3) Яка функція речення у мовленні?
А) засіб спілкування; Б) вираження бажань; В) ствердження мрій
4) В чому різниця між реченням і словосполученням?
А) Речення більше за обсягом слів; Б) має предикативний центр;
В) виражає закінчену думку
5) Що таке предикативний центр?
А) центральне словосполучення у реченні; Б) підмет і присудок;
В) другорядні члени
6) Які бувають речення за будовою?
А) повне і неповне; Б) ускладнене і неускладнене; В) просте і складне
7) Які елементи в реченні є ускладнюючими?
А) коми і тире; Б) вигуки; В) однорідні члени речення; Г) звертання
8) Який буває порядок слів у реченні?
А) Інверсія; Б) анафора; В) прямий; Г) суміжний
9) Яке серед поданих речень є складним?
А) Сопілка - український народний інструмент.
Б) Батько й мати - найближчі люди, від них одержуємо життя.
10) Яке з поданих речень непоширене?
А) Мати хоче научати - соловейко не дає.
Б) Не скупіться не теплі слова, бо у світі багато тепла.
11) Яке з поданих речень є неповним?
А) Золота осінь. Б) Ти будеш складати пісню? В) Еге ж!
12) Яке з поданих речень є ускладненим?
А) Як мені вас не любити, рідний батьку й нене!
Б) Батько - розуму навчає, мати - приголубить.
В) Зацвітає калина, зеленіє ліщина.
Взаємоперевірка учнями тестів, виставлення оцінок
Робота з індивідуальною карткою на дошці. «Пунктуаційна правка» ( правильно розставити розділові знаки у реченнях, визначити порядок слів у них):
Діти, батько й мати - найрідніші і найближчі кожному з нас люди. Кожен з нас добре знає своїх бабусь та дідусів: невтомних трудівників, скарбничих мудрості нашого народу, зберігачів сімейних звичаїв та традицій, цікавих казкарів. «Є три біди у людини: смерть, старість і погані діти», - говорить народна мудрість.
V) Узагальнення і систематизація знань учнів
-
Лінгвістичне повідомлення учня за темою «Речення» за допомогою методу «Асоціативне гроно»
Синтаксична одиниця Оформлена за законами мови Мета - спілкування
Структурний елемент РЕЧЕННЯ Виражає закінчену
тексту думку
Має предикативний Ознаки: модальність, Порядок слів: прямий,
центр інтонація, предикативність непрямий (інверсія)
2. Аналіз роботи учня біля дошки з індивідуальною карткою
3. Коментоване письмо ( визначення типів речень) - робота біля дошки
Діти, батько й мати - найрідніші і найближчі кожному з нас люди. (розп., просте, поширене, двоскладне, повне, неокличне, ускладнене однорідними підметами й означеннями)
Кожен з нас добре знає своїх бабусь та дідусів: невтомних трудівників, скарбничих мудрості нашого народу, зберігачів сімейних звичаїв та традицій, цікавих казкарів.
(розп., просте, поширене, двоскладне, повне, неокличне, ускладнене однорідними додатками)
«Є три біди у людини: смерть, старість і погані діти», - говорить народна мудрість.
(розп., складне безсполучникове, поширене, двоскладне, повне, неокличне, ускладнене однорідними підметами)
4. Лексична робота.
-
Діти, ви, мабуть, звернули увагу на те, що вже багато речень на уроці прозвучало на тему «Сім'я». А хто б з вас міг дати визначення такому поняттю як сім'я?
Сім'я - це група людей, що складається з чоловіка, жінки, дітей та інших близьких родичів, які живуть разом.
-
А який синонім можна підібрати до слова сім'я? (родина, рід, родовід, рідня)
- Підберіть і запишіть прикметники до слова сім'я ( дружня, міцна, велика, повна, багатодітна, музикальна, відома, талановита, творча, забезпечена тощо)
5. Складання «Асоціативного грона» до слова РОДИНА.
Виховання Покоління Нащадки Предки Рід Діти Мати Батько
Розвиток РОДИНА Традиції
Реліквії Шана Любов Злагода Домівка батьківщина мудрість
6. Пошукова робота ( знайти прилів'я та фразеологізми , пов'язані з темою «Родина»)
Прислів'я:
Які мама й татко, таке й дитятко.
Яке коріння, таке й насіння.
Шануй батька й неньку - буде скрізь гладенько.
Там земля мила, де мати породила.
Кожній матері своя дитина найкраща.
Яблучко від яблуньки недалечко падає.
Який ясен, такий клин, який батько, такий син.
Фразеологізми:
Поспішати поперед батько в пекло; Родитися в сорочці;
Викопаний батько; Мамин син;
По синку свитка; Не виносити сміття з хати;
Ні роду ні племені; Як у себе вдома
7. Дослідницька робота (Повідомлення учнів про відомі родини письменників та музикантів).
-
Традиційно українські родини були великими, під однією стріхою жили кілька сімей, причому різних за віком. Від старшого покоління передавався досвід і життєва мудрість, традиції і звичаї молодшому поколінню. І нерідко нащадки своїми справами продовжували добрі професійні традиції. А інколи бувало так, що більшість членів родини ставали відомими у країні або навіть у всьому світі митцями.
-
Пригадайте, будь ласка, чиї родини відомих письменників чи поетів прославилися на весь всіт? ( Брати Грім, О.Дюма батько і син, О.С.Пушкін і його дядько Василь Пушкін, Леся Косач і мати Олена Пчілка тощо)
-
А хто з відомих музикантів чи співаків прославили свою родину? ( Барикіни,
Газманови, А. Пугачова і Х.Орбакайте, сестри Завальські, брати Грім, брати Яремчуки, Білоножки, Мозговий; у Лисичанську - Бориса Малишева, Людмили Філоненко, Ірини Петрівни Фрейнліх)
-
Які відомі акторські родини ви знаєте? ( Бондарчуків, Сумських, Табакови, Міхалкови тощо)
-
А учні нашого класу приготували повідомлення про родини композиторів Вольфганга Амадея Моцар та Іоганна Себастьяна Баха, а також поетів
Т.Г.Шевченка, Лесі Українки та В.М.Сосюри (див. Додаток)
8.Повідомлення учнів
-
А відомий український артист Іван Васильченко так з ніжністю і любов'ю говорить у пісні «Родина» про значення сім»ї для кожного з нас. Прослухайте, будь ласка, уривок музичного запису.
9.Прослуховування музичного запису пісні «Родина»
-
Тема родини завжди турбувала митців усіх поколінь. Згадаймо твори української художньої літератури, в яких прослідковується доля родини
( І.Нечуй - Левицький «Кайдашева сім'я», П.Мирний «Хіба ревуть воли, як ясла повні?», Марко Кропивницький «Глитай або ж павук», Карпенко - Карий «Сто тисяч», «Хазяїн», Леся Українка «Лісова пісня», Ольга Кобилянська «Земля»
10.Робота з репродукціями картин
-
Не тільки митці літератури, музики, але й образотворчого мистецтва часто зверталися до теми родини. Перед вами репродукції картин відомих українських та зарубіжних художників:
Володимир Костецький «Повернення»
Рембрандт Ван Рейн «Повернення блудного сина»
Олександр Мурашко «Селянська родина»
Тетяна Яблонська «Життя продовжується»
Тарас Шевченко «Благословення дітей»
11.Практикум з розбору речення:
Родинна тематика прослідковується у полотнах відомих художників: Володимира Костецького «Повернення»,Рембрандта Ван Рейна«Повернення блудного сина»,Олександра Мурашка «Селянська родина»,Тетяни Яблонської «Життя продовжується»,Тараса Шевченка «Благословення дітей»
- Дайте письмову характеристику даного речення ( розп., просте, поширене, двоскладне, повне, неокличне, ускладнене однорідними прикладками)
12. Культура зв»язного мовлення «Складання діалогу на тему «Знайомство у родині»
-
Уявіть собі таку ситуацію : до вас у гості прийшла людина, яка зовсім не знайома з членом вашої родини. Учениці вашого класу отримали домашнє завдання побудувати невеличкий діалог до цієї ситуації з використанням слів мовленнєвого етикету. (див. Додаток)
13.Рефлексія. Твір - мініатюра «Я пишаюся своєю родиною»
- Нашу Україну можна уявити у вигляді великого дерева, де кожна гілка - це один із народів, що проживає в нашій країні, а кожен із листочків - це один із її громадян. Коріння дерева - це глибока сива давнина, з якої починається історія держави,. Коріння живить дерево, а листочки всмоктують все необхідне для життя. Так і кожен з нас, діти, має родинне дерево, де корінням виступають його предки - прадідусі і прабабусі - , а листочки - це ви, молоде покоління. Вивчаючи історію свого роду, ми живимося славним минулим наших предків, збагачуємо наше життя родинними звичаями й традиціями. Тому перед вами зараз стоїть наступне завдання: скласти міні - твір «Я пишаюся своєю родиною»
VI Підведення підсумків уроку. Оцінювання роботи учнів.
VII Диференційоване домашнє завдання:
1 варіант - скласти «Родинне дерево» й дати йому письмову характеристику
2 варіант - скласти творчий проект «Пишаюся своєю родиною»