7


  • Учителю
  • Цикл уроків української мови у 5 класі з теми «Синтаксис»

Цикл уроків української мови у 5 класі з теми «Синтаксис»

Автор публикации:
Дата публикации:
Краткое описание: У данній роботі представлена система уроків української мови у 5 класі з теми «Синтаксис» з досвіду роботи над проблемою «Управлiння розвитком творчого потенцiалу дитини». Рекомендовані різноманітні форми роботи, ефективні методи опрацювання нового матеріалу та його з
предварительный просмотр материала

Система уроків української мови

у 5 класі з теми «Синтаксис»

З досвіду роботи над проблемою

«Управлiння розвитком творчого потенцiалу дитини»




Тема уроку


Форма проведення



Очікувані результати

1

Речення з однорідними членами

Практикум

Учень інтонаційно правильно відтворює речення з однорідними членами та узагальнювальними словами при них; обґрунтовує постановку розділових знаків за допомогою вивчених правил;

поширює речення однорідними членами та узагальнювальними словами; правильно будує речення з однорідними членами з урахуванням родо-видових відношень між ними; знаходить і виправляє помилки на вивчені правила в своєму і чужому текстах; правильно вживає речення з однорідними членами та узагальнювальними словами при них; редагує текст, усуваючи невиправдані повтори речень з однорідними членами.

2

Речення із звертанням. Розділові знаки при звертанні

Дослідження

Школяр знаходить у реченні звертання і наводить приклади; інтонаційно правильно відтворює речення із звертаннями;

будує речення із звертаннями;

оформляє пунктограмами інтонаційні особливості речень із звертаннями; знаходить і виправляє пунктуаційні помилки на вивчені правила; дотримується правильної інтонації в реченнях із звертаннями.

3

Вставні слова. Виділення вставних слів на письмі комами

Відкриття

Учень знаходить вставні слова; наводить приклади; інтонаційно правильно відтворює речення із вставними словами; будує речення із вставними словами з урахуванням ставлення до адресата мовлення; оформляє пунктограмами інтонаційні особливості речень із вставними словами; знаходить і виправляє пунктуаційні помилки на вивчені правила; використовує вставні слова як засіб зв'язку речень у тексті; дотримується правильної інтонації в реченнях із вставними словами.

4

Розвиток мовлення. Лист. Адреса








Творча лабораторія

Дитина пише приватні листи з урахуванням комунікативного завдання з описом подій, вражень і почуттів, використовуючи вивчені мовні засоби; вдосконалює написане; правильно надписує конверт; знаходить і виправляє недоліки в змісті, будові та мовному оформленні власних творах, спираючись на засвоєні знання.

5

Складні речення з безсполучниковим і сполучниковим зв'язком. Кома між частинами складного речення

Мозковий штурм

Учень розрізняє просте і складне речення; визначає межі компонентів складного речення; інтонаційно правильно відтворює складні речення; знаходить вивчені пунктограми і пояснює їх за допомогою правил; перебудовує прості речення у складні; правильно ставить розділові знаки між частинами складного речення; знаходить і виправляє пунктуаційні помилки на вивчені правила; робить синтаксичний розбір речень;

правильно вживає у мовленні складні речення.

Тема: Речення з однорідними членами. Розділові знаки при однорідних членах

Мета: поглибити знання учнів про однорідні члени речення, формувати вміння визначати у реченнях однорідні члени, розставляти розділові знаки у реченнях з однорідними членами; формувати вміння правильно інтонувати речення з однорідними членами; виховувати любов до природи; розвивати логічне мислення, спостережливість, пам'ять, естетичні почуття.

Тип уроку: формування нових знань, умінь і навичок.

Форма: практикум.

Обладнання: смайл «Радість», малюнок сонця, закритого хмарами, картки, дидактичний матеріал, підручник «Українська мова. 5 клас» Н.В.Бондаренко, А.В.Ярмолюк.


Хід уроку

Організаційний етап

(Прикріпляю на дошці смайл "Радість" і бажаю всім учням гарного настрою, легкого засвоєння теми)

Діти, зверніть увагу на те, що сьогодні за вікном дуже ясно (дуже похмуро). І на уроці ми будемо намагатися підтримувати такий же гарний настрій, який дає нам сонечко (розігнати хмари, щоб наш настрій був яскравим та сонячним). Для цього треба розігнати чорні хмари, які закрили сонечко в нашому класі. І будемо ми це робити своїми гарними знаннями, гарним настроєм та бажанням дізнатися більше нового та цікавого.

(Звертаю увагу на прикріплене намальоване на ватмані сонце, яке заздалегідь заклеєне уявними хмарами, що складаються з чорних клаптиків паперу, яких стільки, скільки учнів у класі.)

Постановка теми. Визначення мети

Актуалізація опорних знань

Фронтальне опитування

  • Що називається додатком?

  • Що називається означенням?

  • Що називається обставиною?

  • Які речення називаються поширеними?

  • Які речення називаються непоширеними?

Перевірка домашнього завдання

Записати речення, визначити головні і другорядні члени. Вказати слова, які відповідають на одне й те саме питання, належать до одного й того самого члена речення. Як називаються такі слова?

Хвиля тихо черкалась об берег і шелестіла. Зеленіють по садочку черешні та вишні. Барвінок рясно цвів і зеленів, слався, розстилався. Важкі й прозорі краплі роси падали зрідка і тихо в траву.

Вивчення нового матеріалу

Розповідь учителя

Однорідні члени речення - це такі члени речення, які відповідають на одне й те саме питання і відносяться до одного й того самого слова. Вимовляються вони з інтонацією переліку. Однорідними можуть бути як головні, так і другорядні члени речення. Між ними ставиться кома.

Бесіда за таблицею

Однорідні


члени речення


Приклади

На яке питання відповідають


Однорідні

підмети


Однорідні

присудки


Однорідні

додатки


Однорідні

означення


Однорідні

обставини


Дуб, сосна, верба, тополя ген ростуть посеред поля.


Лине дощ ласкавий, нагинає трави.


Шипшину й пісню не віддам нікому.


Шумлять сади вишневі, яблуневі.


Задзеленчав дзвоник довго, дзвінко, весело.



Росте що?

Дощ що робить?

Не віддам що?

Сади які?

Задзеленчав як?


Робота за підручником

Знайдіть таку інформацію, про яку ще не йшлося у нашій розмові.


Робота за опорним плакатом

«Розділові знаки при узагальнювальних словах»

Записати речення, поставити розділові знаки, визначити узагальнювальне слово (УС), підкреслити однорідні члени речення.

Весна й осінь, літо і зима - всі пори року гарні по-своєму.

Хвилинка відпочинку

Розслабтесь. Заплющіть очі. Уявіть собі найкумедніші випадки, які сталися з вами за отанній час, посміхніться, бо недарма кажуть, що усмішка - показник здоров'я. Вона розтопить кригу, зігріє того, кому ви усміхнулися. Пам'ятайте про це і частіше посміхайтеся. Розплющіть очі, подивіться вгору, вниз, ліворуч, праворуч. Знов заплющте очі, розплющте. Працюємо далі.

Закріплення навчального матеріалу


Диктант із коментуванням

Визначте, яку синтаксичну роль виконують однорідні члени.

Обережний, хитрий лис до нори вечерю ніс. Прибігло лисенятко до води, тихенько зупинилось, задивилось, змочило теплу мордочку в росі й зникло десь за кущиком ліщини. Лис послухав тишу, обійшов ярок, кинувся на мишу, а спіймав листок.

Робота в парах

Доповнити кожне речення однорідними членами, підкреслюючи їх відповідними лініями.

Вечір був чудовий, ... .

Дерева від вітру шумлять, ... .

Біля школи зацвіли айстри, ... .

(Звучить спокійна музика)

Робота у групах

І. Списати речення. На місці пропуску вставити узагальнювальне слово.

Золотом виблискують на осінніх вулицях ...: каштани, тополі, клени та ясени. Я вивчила напам'ять твори таких ...: Тараса Шевченка, Лесі Українки, Андрія Малишка. Жито, пшениця й овес - ... разом поспіло й посохло.

ІІ. Виконати вправу 146.

ІІІ. Відредагувати речення ( за вправою 149)


Творча робота

Скласти речення з однорідними членами за поданими схемами:

1) О, О, О

2) О, а (але, та) О

3) О, і О, і О

4) О, О і О

Повідомлення домашнього завдання

Вивчити §16, письмове завдання за групами:

І - виконати вправу 147; ІІ - виписати 5 речень з однорідними членами з підручника української літератури, побудувати схеми; ІІІ - скласти невеличку розповідь про осінь, використовуючи речення з однорідними членами.

Підсумок

Пояснювальний диктант

Шануй батька і неньку, буде тобі скрізь добренько. Мудрим ніхто не вродився, а навчився. Дружба та братерство дорожче багатства. Будь сміливим не язиком, а ділом. Щире слово, добре діло душу й серце обігріло.


  • Які члени речення називаються однорідними?

  • Які члені речення можуть бути однорідними?

  • Як поєднуються між собою однорідні члени речення?

  • Які розділові знаки ставляться між однорідними членами речення?

  • З якою інтонацією вимовляються речення з однорідними членами?

Оцінювання

Ми добре попрацювали. І з нашого класу всі чорні хмари зникли. Гарний настрій супроводжатиме увесь день.


Додаткове завдання

Перепишіть речення, на місці крапок вставляючи пропущені букви та розставляючи пропущені розділові знаки. Однорідні члени речення підкреслити. Складіть схеми до двох перших речень.

Осінній вечір заховав під кр...ло голову підігнув одну ногу й так стоїть очікує завтрашній холод. Небо розгорнуло синій ш...рокий гл...бокий намет. Місяць безжурно д...вився на гори долини на вт...хаюче місто. Дощові крапельки на д...ревах і в травах м...рехтіли з...леними іскорками сповнювали ліс тоненьким дзвоном.


Тема: Речення із звертанням. Розділові знаки при звертанні


Мета: сформувати поняття про звертання у мові, його функції та способи вираження; познайомити з правилами постановки розділових знаків при них; формувати вміння визначати їх у тексті; звернути увагу на особливості вживання форм іменників у ролі звертання; формувати вміння і навички конструювати речення; формувати навички ввічливого спілкування; вихову-вати любов до рідної мови, повагу до людей старшого віку, інтерес до вивчення предмета.

Тип уроку: формування нових знань, умінь і навичок.

Форма: дослідження.

Обладнання: ілюстративний матеріал: "квіточка" та "пуп'янок" у кожного учня, картки, навчальні таблиці, схеми речень, підручник «Українська мова.

5 клас» Н.В.Бондаренко, А.В.Ярмолюк.


Хід уроку


Організаційний етап. З'ясування емоційної готовності до уроку

Погляньте за вікно. Яка сьогодні погода? Яким словом можна висловити настрій? А тепер посміхніться один одному, мені. Стало світліше... Побажайте товаришу успіхів. Стало сонячно. Давайте бачити добре і красиве довкола нас!

Постановка теми

Є в нашій мові прекрасні звертання,

Добрі та щирі, чудові слова.

Визначення мети

  • чого навчимось;

  • що зрозуміємо;

  • навіщо це нам.


Перевірка домашнього завдання

Конкурс на кращий твір-мініатюру


Актуалізація опорних знань

До роботи! Успіхів вам і мені! Які запитання поставите стосовно виконаного вами домашнього завдання? Подаруйте один одному запитання про речення.

Спишіть речення з дошки, поставте і прокоментуйте розділові знаки. Завдання виконуємо за варіантами.

1) А наше все круг нас і води й дерева і переплески хвиль і вогкість лісова.

2) Деркачів перепілок куликів курочок усякого птаства було повно на берегах Десни.

  • Які члени речення називаються однорідними?

  • Які розділові знаки ставляться при однорідних членах речення?


Вивчення нового матеріалу

Розповідь учителя

Звертання - це слово або сполучення" слів, які називають особу або предмет, до якого звертається мовець. При вимові звертання виділяється паузою, на письмі комами чи знаком оклику. Звертання не є членом речення. Воно буває поширеним і непоширеним.

О рідна земле, я навік з тобою! Без мови рідної, юначе, й народу нашого нема.

Робота за підручником

Тепер звернемося до помічника - підручника. Що нового дізнались? Перевірте вчителя, доповніть уже відоме.

Хвилинка ерудита

(Слово підготовленого учня про кличний відмінок в українській мові)

В українській мові форму кличного відмінка мають:

  • -імена (Оксано, Маріє, Дмитрику);

  • -назви людей (батьку, брате, сусіде, козаче);

  • -назви тварин (вовчику, коню, лисичко);

  • -назви явищ природи (гаю, земле, зоре).

Творча робота

А зараз поставте у формі кличного відмінка своє ім'я, ім'я товариша, мами, тата, сестрички чи братика. Запишіть і познайомте із своїми записами сусіда. Обміняйтеся зошитами. Уявіть себе вчителями. Перевірте і оцініть знання своїх друзів. Коли прочитаєте, то неомінно станете ближчими один одному.

Взаємоперевірка робіт


Робота за опорним плакатом


ЗВЕРТАННЯ! …


ЗВЕРТАННЯ, …


… ,ЗВЕРТАННЯ, …


… , ЗВЕРТАННЯ.

… , ЗВЕРТАННЯ!(?)

Хвилинка духовності

Добре, коли все так, як ми хочемо: сонечко сміється, всі здорові, друзі щирі, у щоденнику - найвищі бали.... А якщо щось не так - ми подумки чи вголос звертаємосвої слова-прохання в молитві до Всевишнього, Матері Божої, Ангелів-охоронців. Яку молитву ми знаємо усі? ("Отче наш!"). У цьому святому слові теж є звертання. Назвіть його. І подумки попросіть Господа про те, що для кожного з вас зараз важливо. І пам'ятайте, що вам є до кого звернутися і в щасті, і в радості.

Закріплення навчального матеріалу

Перевіримо, як ви засвоїли теоретичний матеріал. Будьмо дослідниками!

Вибіркове письмо

Знайдіть і випишіть звертання. Які вони: поширені чи непоширені? У якому відмінку стоять слова, що називають того, до кого ми звертаємось? Хто буде вчителем і все пояснить?

"Дозвольте Вас, бабусю,

колись намалювати.

У Вас красиві очі

І руки вузлуваті".

"Авжеж, - бабуся мовить,-

Малюй, моя дитино!

Дивилась в небо довго -

Та й маю очі сині..."


Самостійна робота

Списати речення, ставлячи слова, що в дужках, у формі звертання. Поставити розділові знаки.

Допоможіть мені (учитель) обрати спортивну секцію. (Лікар) порадьте, будь ласка, комплекс вправ для виправлення статури. Давай подивимось чемпіонат світу з баскетболу (Микола).

Робота в парах

Гра "Розумне перо"

Проаналізуємо звертання у реченнях. Які, на вашу думку, коректні, ввічливі? Запишіть їх.

  • Тітко, проходьте вперед!

  • Шановна пані, пройдіть, будь ласка, вперед!

  • Жінко, передайте на квиток.

  • Громадянко, будьте ласкаві, передайте на квиток.

  • Папашо, сідайте, он місце звільнилося.

  • Шановний, сідайте, будь ласка, ось місце звільнилося.

Важливо не лише правильно будувати речення, а й не забувати про ввічливість і повагу.

(Двоє учнів складають "питальник" з теми цього уроку)

Робота у групах

Гра "Ми - творці"

Перед вами світлини двох людей. Умовно назвемо їх Марія Яківна та Микола Іванович. Працюємо двома групами по рядах. Завдання записане на дошці. Дайте відповідь на запитання:

  • Як його (її) називають діти?

  • Як його (її) називають сусіди?

  • Як його (її) називає дружина (чоловік)?

  • Як його (її) називають племінники?

  • Як його (її) називають друзі?

  • Як звернеться незнайомий, щоб запитати котра година?

Підсумок

Опитування, використовуючи складений "питальник".

Рефлексія

Чи задоволені ви результатами своєї роботи? Підніміть "квіточку" ті, хто все запам'ятав і вміє знаходити звертання та вводити його в речення. А "пуп'янок" підніміть ті, кому ще потрібна допомога. Будьте правдиві, насамперед перед собою. А я зрозумію, кому необхідна консультація та індивідуальне домашнє завдання.

Оцінювання

Дякую за працю. Ви усі були старанними і багато навчились. Але мені ще потрібна ваша допомога: на цьому листочку поставте бали собі за роботу на уроці. Це допоможе мені об'єктивно оцінити ваші відповіді. Пам'ятайте про справедливість!

Повідомлення домашнього завдання

Обов'язкове для всіх: вивчити § 17, ст. 66-67, вправа 155. Для тих, хто підняв "пуп'янок", вправа 153. За бажанням - виконати творче завдання: складіть 3-5 речень із звертаннями на тему "Я мрію". Додатково - знайти пояснення значення власного імені.

Додаткові завдання

Картка № 1

Переписати речення, поставити розділові знаки, підкреслити однорідні члени.

Пахло м'ятою чебрецем материнкою. Я в царстві трав річок і таємничих озер. І все було палким в годину творчу і небо і земля і камінь і різець і серце майстра.


Картка № 2

Переписати речення, поставити розділові знаки, підкреслити однорідні члени. Учні збирали різні фрукти груші сливи яблука. Радощі і чорну днину все я з вами розділю. Природа довго боролась шуміла протестувала і не хотіла коритись.

Картка № З

Переписати речення, поставити розділові знаки, підкреслити однорідні члени речення і узагальнювальне слово.

На будинках деревах парканах усюди червоний відблиск.На галявину виходить синьоокий вересень розмальовує все навколо жовтми червоними багряними фарбами. М'ята любисток душиця шпориш лікарські рослини.


Тема: Вставні слова. Виділення вставних слів на письмі комами


Мета: ознайомити учнів з найуживанішими вставними словами, розділовими знаками при них; формувати вміння та навички правильного, доречного їх вживання і постановки розділових знаків; виховувати спостережливість, уважність, чуття мови.

Тип уроку: формування нових знань, умінь і навичок.

Форма: відкриття.

Обладнання: картки, навчальні таблиці, схеми речень, «зірочки» для оцінювання, підручник «Українська мова. 5 клас» Н.В.Бондаренко, А.В.Ярмолюк.


Хід уроку

Організаційний етап

Уже дзвінок нам дав сигнал:

Працювати час настав.

Тож і ми часу не гаймо .

Роботу швидше починаймо.


Актуалізація опорних знань


Чи здатні ви до творчості, покаже наступна робота. Кожен з вас повинен перебудувати речення так, щоб підмет перетворився на звертання:

І в. Рідна земля зустрічає своїх синів.

ІІ в. Весела пісня оживає над просторами.

Перевірка домашнього завдання

Ви добре знаєте, що будь-який шлях краще долати разом з друзями й добрими приятелями, тож давайте дізнаємося один про одного якомога більше.Передаючи один одному уявний мікрофон, назвіть своє ім'я, поясніть його значення. Як, на вашу думку, ім'я відповідає вашому, характеру?

Орієнтовне повідомлення учениці:

Я Олеся. Ім'я похідне від Олександра. Давні греки так називали сміливих воїнів, захисників слабких. Як і захисники, я справедлива, добра.

Постановка теми. Визначення мети

Вивчення нового матеріалу

Спостереження над мовним матеріалом

Порівняти два тексти, виявити різницю за змістом.

Ми поїдем в далеку Австралію Ми, здається, поїдем в Австралію

І зустрінем там кенгуру. Може, стрінемо там кенгуру.

Ми - це два кучерявих Віталії, Ми, на жаль, - це лише два Віталії,

Нас батьки у мандрівку беруть. Нас в мандрівку - от радість!- беруть.

Розповідь учителя

Вставні слова - це такі слова або сполучення слів, якими мовець виражає своє ставлення до того, про кого чи про що він повідомляє.

Робота з підручником

Які значення можуть виражати вставні слова?


Робота за опорним плакатом

Які розділові знаки треба ставити при вставних словах?


Хвилинка здоров'я

(Ознайомлення із комплексом вправ для профілактики простуди)

Закріплення навчального матеріалу

Робота в парах

Виправити пунктуаційні помилки

Гори здавалося стояли тут поруч. Мені, здається, що жила я завжди.На щастя дощ раптово припинився. Мати подарувала молодим рушник, на щастя.

Робота у групах

Записати текст у варіантах: першим передати впевненість мовця, другим - невпевненість.

Наступного літа ми поїдемо у Карпати.Побуваємо у чудовому заповіднику. Побачимо столітні буки, рідкісні дерева. Будемо милуватися красою гірських річок. Побачимо дивовижні вироби народних умільців.

Творча робота

Скласти речення або зв'язний текст зі вставними словами: напевно, отже, кажуть.

«Спотиканочка»

Чи є у реченні вставні слова?

Зима викида білі стяги, але не здається вона.

Повідомлення домашнього завдання

Вивчити § 17, ст. 68-69, виконати вправу 161; за бажанням - скласти інструкцію «Як поводитися в гостях» із використанням вставних слів.


Підсумок

  • Які слова називаються вставними?

  • Як вони виділяються на письмі та усному мовленні?

  • Чи можуть бути вставні слова членами речення?

Рефлексія «Незакінчене речення»

На сьогоднішньому уроці для мене найбільш важливим відкриттям було…

Ця тема дозволяє нам зробити висновок ...


Оцінювання

Візьміть свої зірочки і підніміть їх угору. Утворимо своє зоряне небо, приєднаємося до зоряного шляху. Подивіться, як вони яскраво палахкотять. У кого найбільше зірочок?


Тема: Лист. Адреса


Мета: пояснити учням особливості написання листа; формувати вміння підписувати конверт та складати лист; розвивати мислення, мовлення, пам'ять, розвивати культуру писемного мовлення, збагачувати словниковий запас учнів; виховувати любов до рідного слова і мовленнєву культуру, зацікавити особливостями національного етикету.

Тип уроку: розвиток зв'язного мовлення.

Форма: творча лабораторія.

Обладнання: пам'ятки, опорні плакати, конверти, папір для листування.


Хід уроку

Організаційний етап

Постановка теми. Визначення мети

Нехай слова В.Мономаха підтримають усіх присутніх:

Що вмієте, того не забувайте,

а чого не вмієте, того навчайтеся!

Як ви розумієте епіграф до нашого уроку?

Актуалізація опорних знань

Послухайте лист Василя Олександровича Сухомлинського до свого сина-студента. Знайдіть складні речення.

Добрий день, любий сину! Ти просиш порадити, як економно використовувати час. Дам тобі кілька порад. Умій змушувати себе читати щодня. Не відкладай цієї роботи на завтра. Найцікавіше завжди залишай на кінець роботи. Не втрачай часу на дрібниці. Ніколи не розлучайся з книжкою. Бажаю тобі міцного здоров'я, доброго настрою. Міцно обнімаю і цілую тебе.

Твій батько

Редагування

Ми переписуємося. (Ми листуємося). Почтовий ящик. (Поштова скринька). Я не получаю пісєм уже декілька неділь. (Я не отримую листів уже декілька тижнів). Заказне письмо. (Рекомендований лист).

Мотивація навчання

Як ви думаєте, чи потрібно вміти писати листи, адже можна комусь зателефонувати, надіслати телеграму чи відправити лист по Інтернету?


Вивчення нового матеріалу

Розповідь учителя

Листування - один із видів письмового спілкування. Лист - це написаний текст, метою якого повідомлення про щось адресата. Листи бувають ділові (службові) та особисті (приватні).

Повідомлення учня

В особистому листуванні існують певні традиції. Розпочинається лист звертанням. Через звертання, як правило, висловлюється ставлення до адресата (повага, любов, ніжність). Чемна людина завжди поцікавиться життям адресата, його здоров'ям, успіхами. Далі йде виклад того, про що хочуть сповістити.

Вихована людина ніколи не нав'язує своїх думок, тому використовує вставні слова та сполучення слів (на мою думку, здається , як на мене). Закінчується лист побажаннями та прощанням.Підпис є обов'язковим. Ознакою культури є зазначення дати написання листа.

У тексті листа необхідно вживати етикетні формули (слова ввічливості). Це слова привітання і прощання, найрізноманітніші побажання.

Робота з підручником

Виразне читання текстів листів(вправа 162).

Аналіз текстів та обговорення недоліків.


Бесіда

- У зв'язку з чим виникла потреба у листуванні?

- З яких частин складається лист?

- Кому пишуться листи, на які види розподіляються?

- Чи може електронне листування замінити звичайне?

- Чи уявляєте ви собі лист без вживання звертання та формул етикету?

Хвилинка ерудита

Дівчата-лексикологи підготували для вас пам'ятки. (Учениці роздають пам'ятки). Прочитайте уважно, хто такий адресат, а хто - адресант; також запам'ятайте, що називається адресою та з яких частин вона складається.

Пам'ятка

Адресат - особа, якій пишеться й адресується лист або інше поштове відправлення.

Адресант - особа, яка відправляє поштою листа, телеграму.

Адреса - це точна, за певною формою складена вказівка, кому слід вручити поштове відправлення, де проживає чи знаходиться адресат.

Адреса складається з таких частин: а) хто посилає лист; б) звідки він; в) кому призначений; г) куди направляється.

Робота в парах

Складіть «Правила листування».

Пояснення вчителя щодо оформлення конверта

На заздалегідь підготовлених конвертах написати власну адресу й адресу, кому відправляєте листа. Подивіться на плакат (він має вигляд конверта).

Зверніть увагу на правильне скорочення слів і розділові знаки. Запам'ятайте: конверт потрібно підписувати грамотно, без зайвих позначок.

(Учні підписують конверти)

Взаємоперевірка

А тепер міняєтеся конвертами й виконуєте взаємоперевірку.

Фізхвилинка

(Вправи для відпочинку очей)

Пам'ятка "Як складається лист"

Визначити важливу інформацію щодо будови листа.

Кредо творчих та винахідливих

Видумуй, пробуй, твори!

Розум, фантазію прояви!

Активним і уважним будь

І про охайність не забудь!

Самостійна творча робота

Складання листа до товариша (подруги), бабусі за зразком на чернетці.

(Під час виконання роботи звучить тиха, спокійна мелодія)

Аналіз творчих робіт

(З'ясування ролі звертань, вставних слів та формул етикету, постановки розділових знаків)

Повідомлення домашнього завдання

Опрацювати § 18, виконати вправу 168. Оголошується конкурс на найкумедніший лист.


Підсумок. Оцінювання

Кожному присвоюється почесне звання «Листописець».

Рефлексія

  • Про що дізналися на уроці?

  • Що найкраще вдалося?

  • У чому відчували труднощі?

Тема: Складні речення. Кома між частинами складного речення


Мета: поглибити поняття про складне речення; формувати уміння визначати граматичні основи у складних реченнях, вживати розділові знаки; розвивати мислення, мовлення, пам'ять, розвивати культуру писемного мовлення, збагачувати словниковий запас учнів; формувати позитивний настрой; виховувати любов до рідного слова.

Тип уроку: формування нових знань, умінь і навичок.

Форма: мозковий штурм.

Обладнання: малюнок «Дерево осені», картки, навчальні таблиці, схеми речень, підручник «Українська мова. 5 клас» Н.В.Бондаренко, А.В.Ярмолюк.


Хід уроку


Організаційний етап

Психоформула

Люблю я свій розум, увагу та пам'ять.

Працює мій мозок. І вчусь я старанно.

Сприймаю все нове і мислю логічно.

Учителя слово здійсняю практично.


Постановка теми

Як ви розумієте девіз нашого уроку?


Визначення мети

Оціни правильність розуміння набутих знань. Старайся не помилятися.

Будь наполегливим, повір у свої сили. Успіху тобі !


Актуалізація опорних знань

Тести

Пропоную тобі дати відповідь на тестові завдання.

1. Правила вживання розділових знаків вивчає:

а) синтаксис;

б) пунктуація;

в) орфографія.

2. Синтаксис вивчає:

а) словосполучення і речення;,

б) будову слова;

в) звуки і букви.

3. Речення, якими кого-небудь заохочують до дії, називають:

а) питальними;

б) розповідними;

в) спонукальними.

4. Окличним є речення:

а) Вже почались шкільні канікули;

б) Вже почались шкільні канікули?

в) Вже почались шкільні канікули!

5. Головними членами речення є:

а) обставина і означення;

б) додаток і означення;

в) підмет і присудок.

6. Обставина - це другорядний член речення, який відповідає
на питання:

а) який? чий?;

б) кого? чого? кому? чому?;

в) де? куди? звідки? як?


Самоперевірка тестових завдань


1 б 4 в

2 а 5 в

3 в 6 в


Пояснювальне письмо

Записати речення. Знайти в них граматичні основи. Пояснити вживання розділових знаків.

В небі жайворонки в'ються, заливаються, сміються, грають, дзвонять цілий день, і щебечуть, і співають, і з весною світ вітають дзвоном радісних пісень. Цвіте й гуде земля, і серце повне вщерть. Солов'ями затьохкає ніч горобина, рясними дощами обірветься спека.

Вивчення нового матеріалу

Робота за опорною схемою

Метод «Ти - мені, я - тобі»

Поставте запитання учителю за темою, використовуючи матеріал опорної схеми.

Робота з підручником

Опрацювання теоретичного матеріалу (ст. 77)


Закріплення навчального матеріалу


Коментоване письмо

Зробити синтаксичний розбір останнього речення.

Не має спочинку ріка, бо течія стрімка. Не цвітуть квітки зимою, і дерева не шумлять. Біжить по вулиці струмок, навколо сніг прив'яв та змок. Молоденькому вітру здалося, що всі хмари він прожене.


Робота за картками


Картка 1

Відгадати загадки. Списати, вставляючи пропущені букви і розділові знаки. Підкреслити граматичні основи.

Два брати весь вік ж...вуть один на одного дивляться а докупи не зійдуться. Хто вік біжить але ніколи не втомлюєт...ся?

Картка 2

Відгадати загадки. Списати, вставляючи пропущені букви і розділові знаки. Підкреслити граматичні основи.

С...стра до брата в гості йде а він од неї ховається. Ми в окропі кипіли в...лику муку т...рпіли за те нас усі хвалять та не всі варять.


В і д г а д к и : небо і земля; вода; день і ніч; вареники.

Перевірка роботи за картками


Фізхвилинка

(Вправи для профілактики сколіозу)


Самостійна робота

Виконання вправи 179 : скласти речення за схемами І варіант - 1, 2;

ІІ варіант - 3, 4.


Перевірочний диктант

Сонце обливало землю рожевим світом і ніжно цілувало тисячами своїх гарячих іскорок. Сонце спускалося до обрію, і вся вулиця палахкотіла прозорим полум'ям. Який же ти, світе, теплий і широкий! Зоре моя вечірняя, зійди над горою. Усе чарує зір кругом: роса, і луг, і води.

Робота у групах

(1 хвилина - на перевірку)


Творча робота

А також продовжити речення, утворивши спочатку просте, а потім складне:

І в. Настала осінь і… Настала осінь, і…

ІІ в. Сонце зійшло, але… Сонце зійшло, але…


Повідомлення домашнього завдання

Опрацювати § 19, вивчити схему синтаксичного розбору складного речення (ст. 79), І група - впр.171, ІІ група - знайти в художній літературі приклади цікавих синтаксичних конструкцій (5 речень).


Підсумок

Метод "Мікрофон"

(Учні ставлять один одному питання з теми)


Діти, ви можете прикріпити до «Дерева осені» використані під час уроку листки-образи осені тим учням, які засвоїли сьогоднішній урок, щоб ми за кількістю цих листків змогли подивитися, чи все зелене та радісне листя вже зірвала холодна осінь, готуючи нас до зими, чи ще залишилось тепло в наших душах, яке не дасть нам сумувати та впадати у відчай.

(До намальованого на ватмані фантастичного дерева діти наклеюють листя)


20



 
 
X

Чтобы скачать данный файл, порекомендуйте его своим друзьям в любой соц. сети.

После этого кнопка ЗАГРУЗКИ станет активной!

Кнопки рекомендации:

загрузить материал