- Учителю
- Урок по украинскому языку 'Розділові знаки між головною й підрядною частинами складнопідрядного речення' (9 класс)
Урок по украинскому языку 'Розділові знаки між головною й підрядною частинами складнопідрядного речення' (9 класс)
10.02.2014 р 9-Б клас Українська мова Вчитель Поліщук Н.М.
Урок № 40
Тема: Розділові знаки між головною й підрядною частинами складнопідрядного речення.
Мета: поглибити знання учнів про особливості будови складнопідрядного речення, засоби зв'язку в ньому; розділові знаки; повторити основні види складнопідрядних речень; розвивати організаційно-контрольні вміння оцінювати роль різних видів складнопідрядних речень у текстах; за допомогою мовленнєво-комунікативного дидактичного матеріалу виховувати любов і повагу
до Т.Г.Шевченка
Обладнання: мультимедійна дошка, презентація до уроку, додатковий матеріал (вправи на картках).
ХІД УРОКУ
І. Організаційний момент
Знову день почався, діти,
Всі зібрались на урок.
Тож пора нам починати
Кличе в подорож дзвінок.
ІІ. Актуалізація опорних знань.
-
Перевірка домашнього завдання
-
Повторення вивченого матеріалу (презентація)
ІІІ. Ознайомлення з темою, метою й завданнями уроку
ІV. Мотивація навчальної діяльності. Розвиток пошукової пізнавальної активності
-
Вибіркова робота на основі тексту
► Виразно прочитати речення з твору Шевченка. Дібрати заголовок. Назвати складнопідрядні речення, пояснити, чому речення є складнопідрядними.
Реве та стогне Дніпр широкий,
Сердитий вітер завива,
Додолу верби гне високі,
Горами хвилю підійма.
І блідий місяць на ту пору
Із хмари де-де виглядав,
Неначе човен в синім морі,
То виринав, то потопав.
Ще треті півні не співали,
Ніхто ніде не гомонів,
Сичі в гаю перекликались,
Та ясен раз у раз скрипів.
Т.Г.Шевченко
V. Усвідомлення теоретичного матеріалу в процесі практичної роботи
-
У кожному реченні підкреслити граматичні основи, поставити питання від головної частини до підрядної. Розставити розділові знаки. Накреслити схему виділеного речення.
-
Швидше будемо писати, бо хочеться спати і вам, і мені. 2. Між горами старий Дніпро, неначе в молоці дитина, красується, любується на всю Україну. 3. Нехай ще раз послухаю, як те море грає. 4. Тоді я веселий, тоді я багатий, як буде серденько по волі гуляти.
(З творів Шевченка)
2. Творче моделювання
- Відновити складнопідрядні речення, вставивши замість крапок відповідні підрядні частини. Усно визначити головну і підрядну частини, пояснити засоби зв'язку між ними.
-
Їй Ярема розказував,
-
А я собі йшла за водою,
-
Я не знаю,
-
Ярема гнувся,
Довідка: бо не знав, що виросли крила; як жить вони будуть укупочці, як золото і волю добуде ; поки сестри не зустріли, не взяли з собою;чи єсть у Бога люте зло, щоб у тій хаті не жило. (З тв. Шевченка)
Зробити синтаксичний розбір четвертого речення.
Фізкультхвилинка
Раз - підняти руки вгору,
Два -нагнутися додолу,
Не згинайте, діти, ноги,
Як торкаєтесь підлоги,
Три, чотири - прямо стати,
Будем знову починати.
Хто зуміє присідати
І ногам роботу дати?
Раз - піднялись, два - присіли,
Хай мужніє наше тіло.
Хто втомився присідати,
Може вже відпочивати.
Руки в боки, руки так,
Руки вгору, як вітряк.
3.Практичний синтаксис
Об'єднати умовно прості речення в складнопідрядні. Записати їх. Пояснити розділові знаки.
1. Усього кілька днів минуло. Прилетіли лелеки, бузьки, бусли, чорногузи. 2. Машину залишити вони не наважувалися. Порятувати її ніяк не змогли б. 3. Я зовсім не боялася гарних слів. Думала про того хлопчика. 4. Я була мала. Читала казку про підступного брата Березня й про довірливого Квітня.
4.Робота з підручником
Виконання вправи 209 (коментоване письмо)
-
Лінгвістичне дослідження
Прочитати речення й визначити, якій із поданих схем відповідає його структура
Любив я ті дні, коли вдома в нас збиралися гості.
коли? за якої умови? які?
1. [ ], (коли..) 2. [ ], (коли..). 3. [ім.], (коли...).
Поле вступило в тінь, бо нахлинули хмари.
для чого? у зв'язку з чим? яку?
1. [ ], (бо...). 2. [ ], (бо...). 3. [ ], (бо...).
VІ. Систематизація й узагальнення вивченого
Подумати і дати відповіді на запитання:
-
Яке речення називається складнопідрядним?
-
Як встановлюється смисловий зв'язок між головним і підрядним реченням?
-
Якими сполучниками поєднуються частини складнопідрядного речення?
-
Які розділові знаки ставляться між частинами складнопідрядних речень?
VIІ. Домашнє завдання
Зробити повний синтаксичний розбір 3 речень з творчості Т.Г.Шевченка.
Вправа ________
Додатковий матеріал
Вибіркова робота на основі тексту
► Виразно прочитати речення з твору Шевченка. Дібрати заголовок. Назвати складнопідрядні речення, пояснити, чому речення є складнопідрядними.
Реве та стогне Дніпр широкий,
Сердитий вітер завива,
Додолу верби гне високі,
Горами хвилю підійма.
І блідий місяць на ту пору
Із хмари де-де виглядав,
Неначе човен в синім морі,
То виринав, то потопав.
Ще треті півні не співали,
Ніхто ніде не гомонів,
Сичі в гаю перекликались,
Та ясен раз у раз скрипів.
Т.Г.Шевченко
Вибіркова робота на основі тексту
► Виразно прочитати речення з твору Шевченка. Дібрати заголовок. Назвати складнопідрядні речення, пояснити, чому речення є складнопідрядними.
Реве та стогне Дніпр широкий,
Сердитий вітер завива,
Додолу верби гне високі,
Горами хвилю підійма.
І блідий місяць на ту пору
Із хмари де-де виглядав,
Неначе човен в синім морі,
То виринав, то потопав.
Ще треті півні не співали,
Ніхто ніде не гомонів,
Сичі в гаю перекликались,
Та ясен раз у раз скрипів.
Т.Г.Шевченко
Вибіркова робота на основі тексту
► Виразно прочитати речення з твору Шевченка. Дібрати заголовок. Назвати складнопідрядні речення, пояснити, чому речення є складнопідрядними.
Реве та стогне Дніпр широкий,
Сердитий вітер завива,
Додолу верби гне високі,
Горами хвилю підійма.
І блідий місяць на ту пору
Із хмари де-де виглядав,
Неначе човен в синім морі,
То виринав, то потопав.
Ще треті півні не співали,
Ніхто ніде не гомонів,
Сичі в гаю перекликались,
Та ясен раз у раз скрипів. Т.Г.Шевченко
Вибіркова робота на основі тексту
► Виразно прочитати речення з твору Шевченка. Дібрати заголовок. Назвати складнопідрядні речення, пояснити, чому речення є складнопідрядними.
Реве та стогне Дніпр широкий,
Сердитий вітер завива,
Додолу верби гне високі,
Горами хвилю підійма.
І блідий місяць на ту пору
Із хмари де-де виглядав,
Неначе човен в синім морі,
То виринав, то потопав.
Ще треті півні не співали,
Ніхто ніде не гомонів,
Сичі в гаю перекликались,
Та ясен раз у раз скрипів. Т.Г.Шевченко
Вибіркова робота на основі тексту
► Виразно прочитати речення з твору Шевченка. Дібрати заголовок. Назвати складнопідрядні речення, пояснити, чому речення є складнопідрядними.
Реве та стогне Дніпр широкий,
Сердитий вітер завива,
Додолу верби гне високі,
Горами хвилю підійма.
І блідий місяць на ту пору
Із хмари де-де виглядав,
Неначе човен в синім морі,
То виринав, то потопав.
Ще треті півні не співали,
Ніхто ніде не гомонів,
Сичі в гаю перекликались,
Та ясен раз у раз скрипів.
Т.Г.Шевченко
Вибіркова робота на основі тексту
► Виразно прочитати речення з твору Шевченка. Дібрати заголовок. Назвати складнопідрядні речення, пояснити, чому речення є складнопідрядними.
Реве та стогне Дніпр широкий,
Сердитий вітер завива,
Додолу верби гне високі,
Горами хвилю підійма.
І блідий місяць на ту пору
Із хмари де-де виглядав,
Неначе човен в синім морі,
То виринав, то потопав.
Ще треті півні не співали,
Ніхто ніде не гомонів,
Сичі в гаю перекликались,
Та ясен раз у раз скрипів.
Т.Г.Шевченко
У кожному реченні підкреслити граматичні основи, поставити питання від головної частини до підрядної. Розставити розділові знаки. Накреслити схему виділеного речення.
1.Швидше будемо писати, бо хочеться спати і вам, і мені. 2. Між горами старий Дніпро, неначе в молоці дитина, красується, любується на всю Україну. 3. Нехай ще раз послухаю, як те море грає. 4. Тоді я веселий, тоді я багатий, як буде серденько по волі гуляти. (З творів Шевченка)
У кожному реченні підкреслити граматичні основи, поставити питання від головної частини до підрядної. Розставити розділові знаки. Накреслити схему виділеного речення.
1.Швидше будемо писати, бо хочеться спати і вам, і мені. 2. Між горами старий Дніпро, неначе в молоці дитина, красується, любується на всю Україну. 3. Нехай ще раз послухаю, як те море грає. 4. Тоді я веселий, тоді я багатий, як буде серденько по волі гуляти. (З творів Шевченка)
У кожному реченні підкреслити граматичні основи, поставити питання від головної частини до підрядної. Розставити розділові знаки. Накреслити схему виділеного речення.
1.Швидше будемо писати, бо хочеться спати і вам, і мені. 2. Між горами старий Дніпро, неначе в молоці дитина, красується, любується на всю Україну. 3. Нехай ще раз послухаю, як те море грає. 4. Тоді я веселий, тоді я багатий, як буде серденько по волі гуляти. (З творів Шевченка)
У кожному реченні підкреслити граматичні основи, поставити питання від головної частини до підрядної. Розставити розділові знаки. Накреслити схему виділеного речення.
1.Швидше будемо писати, бо хочеться спати і вам, і мені. 2. Між горами старий Дніпро, неначе в молоці дитина, красується, любується на всю Україну. 3. Нехай ще раз послухаю, як те море грає. 4. Тоді я веселий, тоді я багатий, як буде серденько по волі гуляти. (З творів Шевченка)
У кожному реченні підкреслити граматичні основи, поставити питання від головної частини до підрядної. Розставити розділові знаки. Накреслити схему виділеного речення.
1.Швидше будемо писати, бо хочеться спати і вам, і мені. 2. Між горами старий Дніпро, неначе в молоці дитина, красується, любується на всю Україну. 3. Нехай ще раз послухаю, як те море грає. 4. Тоді я веселий, тоді я багатий, як буде серденько по волі гуляти. (З творів Шевченка)
У кожному реченні підкреслити граматичні основи, поставити питання від головної частини до підрядної. Розставити розділові знаки. Накреслити схему виділеного речення.
1.Швидше будемо писати, бо хочеться спати і вам, і мені. 2. Між горами старий Дніпро, неначе в молоці дитина, красується, любується на всю Україну. 3. Нехай ще раз послухаю, як те море грає. 4. Тоді я веселий, тоді я багатий, як буде серденько по волі гуляти. (З творів Шевченка)
У кожному реченні підкреслити граматичні основи, поставити питання від головної частини до підрядної. Розставити розділові знаки. Накреслити схему виділеного речення.
1.Швидше будемо писати, бо хочеться спати і вам, і мені. 2. Між горами старий Дніпро, неначе в молоці дитина, красується, любується на всю Україну. 3. Нехай ще раз послухаю, як те море грає. 4. Тоді я веселий, тоді я багатий, як буде серденько по волі гуляти. (З творів Шевченка)
У кожному реченні підкреслити граматичні основи, поставити питання від головної частини до підрядної. Розставити розділові знаки. Накреслити схему виділеного речення.
1.Швидше будемо писати, бо хочеться спати і вам, і мені. 2. Між горами старий Дніпро, неначе в молоці дитина, красується, любується на всю Україну. 3. Нехай ще раз послухаю, як те море грає. 4. Тоді я веселий, тоді я багатий, як буде серденько по волі гуляти. (З творів Шевченка)
Творче моделювання
- Відновити складнопідрядні речення, вставивши замість крапок відповідні підрядні частини. Усно визначити головну і підрядну частини, пояснити засоби зв'язку між ними.
-
Їй Ярема розказував,
-
А я собі йшла за водою,
-
Я не знаю,
-
Ярема гнувся,
Довідка: бо не знав, що виросли крила; як жить вони будуть укупочці, як золото і волю добуде ; поки сестри не зустріли, не взяли з собою;чи єсть у Бога люте зло, щоб у тій хаті не жило. (З тв. Шевченка)
Зробити синтаксичний розбір четвертого речення.
Творче моделювання
- Відновити складнопідрядні речення, вставивши замість крапок відповідні підрядні частини. Усно визначити головну і підрядну частини, пояснити засоби зв'язку між ними.
-
Їй Ярема розказував,
-
А я собі йшла за водою,
-
Я не знаю,
-
Ярема гнувся,
Довідка: бо не знав, що виросли крила; як жить вони будуть укупочці, як золото і волю добуде ; поки сестри не зустріли, не взяли з собою;чи єсть у Бога люте зло, щоб у тій хаті не жило. (З тв. Шевченка)
Зробити синтаксичний розбір четвертого речення.
Творче моделювання
- Відновити складнопідрядні речення, вставивши замість крапок відповідні підрядні частини. Усно визначити головну і підрядну частини, пояснити засоби зв'язку між ними.
-
Їй Ярема розказував,
-
А я собі йшла за водою,
-
Я не знаю,
-
Ярема гнувся,
Довідка: бо не знав, що виросли крила; як жить вони будуть укупочці, як золото і волю добуде ; поки сестри не зустріли, не взяли з собою;чи єсть у Бога люте зло, щоб у тій хаті не жило. (З тв. Шевченка)
Зробити синтаксичний розбір четвертого речення.
Творче моделювання
- Відновити складнопідрядні речення, вставивши замість крапок відповідні підрядні частини. Усно визначити головну і підрядну частини, пояснити засоби зв'язку між ними.
-
Їй Ярема розказував,
-
А я собі йшла за водою,
-
Я не знаю,
-
Ярема гнувся,
Довідка: бо не знав, що виросли крила; як жить вони будуть укупочці, як золото і волю добуде ; поки сестри не зустріли, не взяли з собою;чи єсть у Бога люте зло, щоб у тій хаті не жило. (З тв. Шевченка)
Зробити синтаксичний розбір четвертого речення.
Творче моделювання
- Відновити складнопідрядні речення, вставивши замість крапок відповідні підрядні частини. Усно визначити головну і підрядну частини, пояснити засоби зв'язку між ними.
-
Їй Ярема розказував,
-
А я собі йшла за водою,
-
Я не знаю,
-
Ярема гнувся,
Довідка: бо не знав, що виросли крила; як жить вони будуть укупочці, як золото і волю добуде ; поки сестри не зустріли, не взяли з собою;чи єсть у Бога люте зло, щоб у тій хаті не жило. (З тв. Шевченка)
Зробити синтаксичний розбір четвертого речення.
Творче моделювання
- Відновити складнопідрядні речення, вставивши замість крапок відповідні підрядні частини. Усно визначити головну і підрядну частини, пояснити засоби зв'язку між ними.
-
Їй Ярема розказував,
-
А я собі йшла за водою,
-
Я не знаю,
-
Ярема гнувся,
Довідка: бо не знав, що виросли крила; як жить вони будуть укупочці, як золото і волю добуде ; поки сестри не зустріли, не взяли з собою;чи єсть у Бога люте зло, щоб у тій хаті не жило. (З тв. Шевченка)
Зробити синтаксичний розбір четвертого речення.
Практичний синтаксис
Об'єднати умовно прості речення в складнопідрядні. Записати їх. Пояснити розділові знаки.
1. Усього кілька днів минуло. Прилетіли лелеки, бузьки, бусли, чорногузи. 2. Машину залишити вони не наважувалися. Порятувати її ніяк не змогли б. 3. Я зовсім не боялася гарних слів. Думала про того хлопчика. 4. Я була мала. Читала казку про підступного брата Березня й про довірливого Квітня.
Практичний синтаксис
Об'єднати умовно прості речення в складнопідрядні. Записати їх. Пояснити розділові знаки.
1. Усього кілька днів минуло. Прилетіли лелеки, бузьки, бусли, чорногузи. 2. Машину залишити вони не наважувалися. Порятувати її ніяк не змогли б. 3. Я зовсім не боялася гарних слів. Думала про того хлопчика. 4. Я була мала. Читала казку про підступного брата Березня й про довірливого Квітня.
Практичний синтаксис
Об'єднати умовно прості речення в складнопідрядні. Записати їх. Пояснити розділові знаки.
1. Усього кілька днів минуло. Прилетіли лелеки, бузьки, бусли, чорногузи. 2. Машину залишити вони не наважувалися. Порятувати її ніяк не змогли б. 3. Я зовсім не боялася гарних слів. Думала про того хлопчика. 4. Я була мала. Читала казку про підступного брата Березня й про довірливого Квітня.
Практичний синтаксис
Об'єднати умовно прості речення в складнопідрядні. Записати їх. Пояснити розділові знаки.
1. Усього кілька днів минуло. Прилетіли лелеки, бузьки, бусли, чорногузи. 2. Машину залишити вони не наважувалися. Порятувати її ніяк не змогли б. 3. Я зовсім не боялася гарних слів. Думала про того хлопчика. 4. Я була мала. Читала казку про підступного брата Березня й про довірливого Квітня.
Практичний синтаксис
Об'єднати умовно прості речення в складнопідрядні. Записати їх. Пояснити розділові знаки.
1. Усього кілька днів минуло. Прилетіли лелеки, бузьки, бусли, чорногузи. 2. Машину залишити вони не наважувалися. Порятувати її ніяк не змогли б. 3. Я зовсім не боялася гарних слів. Думала про того хлопчика. 4. Я була мала. Читала казку про підступного брата Березня й про довірливого Квітня.
Практичний синтаксис
Об'єднати умовно прості речення в складнопідрядні. Записати їх. Пояснити розділові знаки.
1. Усього кілька днів минуло. Прилетіли лелеки, бузьки, бусли, чорногузи. 2. Машину залишити вони не наважувалися. Порятувати її ніяк не змогли б. 3. Я зовсім не боялася гарних слів. Думала про того хлопчика. 4. Я була мала. Читала казку про підступного брата Березня й про довірливого Квітня.