- Учителю
- Урок Написання похідних прийменників разом і окремо. Дефіс у прийменників
Урок Написання похідних прийменників разом і окремо. Дефіс у прийменників
Тема:
Написання похідних прийменників разом і окремо. Дефіс у прийменників.
Мета:
-
вчити учнів писати похідні прийменники, разом, окремо і через дефіс, відрізняти омонімічні слова від прийменників;
-
формувати вміння групувати за певними ознаками мовні явища;
-
розвивати критичне мислення, бажання шукати і знаходити;
-
виховувати пізнавальний інтерес до рідної мови, любов до українського слова, наполегливість у навчанні;
-
формувати комунікативну та соціальну компетентності.
Тип уроку: Урок засвоєння нових знань
Обладнання: Підручник, екран-проектор, роздавальний матеріал, сигнальні картки, оцінні листи.
Методи, прийоми і форми роботи:слово вчителя, робота в парах, робота в групах, робота з підручником, музичне прослуховування, метод «Мікрофон», «Коло ідей», мовна гра, вибірковий та коментований диктанти
Хронометраж уроку
Перебіг уроку
-
Організаційний момент. Цілевизначення й планування уроку
-
Слово вчителя
Учитель: Любі учні, шановні гості! Наш сьогоднішній урок буде не схожий на попередній. Він буде нестандартний (мультимедійний урок - презентація).
Звертаю вашу увагу на те, що клас об'єднаний у творчі групи. Отже, на уроці у нас присутні:
1 група «Мовознавці»
2 група «Пошуковці»
3 група «Митці»
(Групи по черзі проголошують свої девізи)
1 група «Не кажи не знаю - кажи навчусь»
2 група «Шукати і знайти, знайти і не здаватись»
3 група «Як парость виноградної лози - плекайте мову».
Отже, розпочинаємо нашу спільну працю, я зичу всім успіху. Хочу, щоб урок став для вас святом. Пам'ятайте, що свято - це особливий стан душі, а поруч завжди вірні друзі. Перед вами на партах лежать символічні голуби-птахи злагоди, миру, дружби. Напишіть вашому сусідові побажання щодо нашого уроку.
-
Актуалізація і перевірка опорних знань
-
Перевірка домашнього завдання.
Взаємоперевірка в парах вправи за підручником. На екрані схема - шпаргалка.
Максимальна кількість балів - 3 бали
-
Мовна гра - розминка «Так чи ні» (на екрані)
Кількість балів - 2,5 б
-
Прийменник служить для з'єднання однорідних членів речення (Ні)
-
Прийменники за будовою поділяються на прості й складені (Ні)
-
Для - простий прийменник (Так)
-
У реченні Край рідний мій. Слово «край» - прийменник (Ні)
-
Похід - простий прийменник (Ні)
-
За походженням прийменники поділяються на похідні й непохідні (Так)
-
Без - непохідний прийменник (Так)
-
У словосполученні «підійшов близько» слово «близько» - прийменник (Ні)
-
У сполученні слів навколо хати слово навколо - прийменник (Так)
-
Із - за, попід - похідні, складені прийменники (Так)
-
Вибірковий диктант «Знайди мене»
(на фоні тихої музики учитель читає вірша)
Протягує руку Прийменник.
-
Прийми, - йому каже Іменник.
Прийменник: - Я не приймаю,
Бо права такого не маю.
Кожен з нас - це слово окреме,
Тому ти тримайся окремо від мене.
Та куди б не сховався Іменник:
На столі й під столом,
У селі й за селом,
Біля лісу, коло ставу,
У театрі, на виставі.
Вчепився за нього хвостом
І міняє так часто хвоста
Наш іменник, мабуть, неспроста.
Тільки правило знайте просте.
Хвіст той ніколи не приросте
(Учні перевіряють правильність виконаного завдання).
Кількість балів - 1,5 б
Учитель. Зробимо висновок за правилом
«Прийменник як частина мови»
(На екрані тема уроку)
-
Оголошення теми, мети і завдань уроку
-
Проблема
-
А як би ви написали прийменники:
Попід, із-за, навколо, понад?
-
Хто впевнений у своїх припущеннях на всі 100%?
-
До якої групи за походженням належать ці прийменники
-
Ознайомлення з новим матеріалом, його осмислення
(нам екрані проектора завдання для 3 груп однакове)
Робота виконується на швидкість. Група, яка впоралась перша підіймає сигнальну картку (картки різного кольору). (Завдання на екрані)
-
Проведіть дослідження: поділіть прийменники на групи, запишіть у 3 колонки: «Разом», «Окремо», «Через дефіс»
Із за, по під, з під, з попід, задля, за\лежно\ від, в\наслідок, з\поміж, з\за, в\здовж, відповідно\до, по\над
-
Завдання для кожної групи
I гр. «Мовознавці»
Завдання: спробуйте сформулювати тезу: які з похідних прийменників пишуться разом.
II гр. «Пошуковці».
Завдання: сформулюйте правило, за яким треба писати похідні прийменники окремо.
III. гр. «Митці»
Завдання: спробуйте сформулювати правило, за яким треба писати похідні прийменники через дефіс.
Перевірка результатів методом «Коло ідей»
-
Робота з підручник. Зіставте свої припущення й гіпотези з матеріалом підручника. Зробіть висновок.
Кількість балів - 1,5 б
ІV. Виконання вправ на застосування й закріплення вмінь і навичок.
-
Коментований диктант
З-під води, із-за рогу будинку, задля задоволення, поміж деревами, вздовж вулиці, згідно з наказом, наприкінці року, заради щастя, попід вікнами, протягом місяця, з-поміж учнів, посеред столу, поперед себе, через вікно, з-понад дві тисячі.
-
Робота в групах. (завдання на екрані).
Крок I
Завдання для «Мовознавців»: прочитайте, проаналізуйте поданий зразок і спробуйте розкрити дужки, поясніть свій вибір.
Крок II
Завдання для «Пошуковці»: прочитайте, проаналізуйте поданий зразок, поясніть правопис омонімічних слів.
Крок III
Завдання для «Митців»: побудуйте речення, використавши подані словосполучення.
Перевірка. Кожна група аналізує по одному кроку.
Кількість балів - 1,5 б
-
Творча робота в групах «Спільний проект»
(на екрані ілюстрація)
Підготуйте письмову розповідь (5-6 речень) за ілюстрацією. Вживайте прийменники: біля, поруч, поблизу, з-під, навколо, із-за.
Читання складених творів.
Кількість балів - 1,5 б
-
Самооцінювання й оцінювання. Рефлексія.
Робота оцінювальними картками .
-
Домашнє завдання диференційоване. (1хв.)
-
Опрацювати теоретичний матеріал параграф 34 ст. 235 - 240
-
Скласти речення зі словами: в бік - вбік, по своєму , по-своєму, із-за хмар
-
Вправа 460.
-
Творче завдання високого рівня. Скласти казку про прийменник, використавши матеріал параграфа 34.
-
Підбиття підсумків
«Мікрофон»
-
Сьогодні я навчився (навчилась) ……
-
Тепер я знаю ….
-
Мені потрібно ще працювати над ….