- Учителю
- Відкритий урок.5клас.Звертання. Розділові знаки при звертанні.
Відкритий урок.5клас.Звертання. Розділові знаки при звертанні.
Тема уроку. Звертання. Розділові знаки при звертанні.
Мета: - ознайомити учнів зі звертанням;вчити аналізувати їх
стилістичну роль;правильно інтонувати речення;
розставляти розділові знаки;поглибити знання учнів про
форми кличного відмінку;
-
розвивати вміння трансформувати прості речення у речення зі звертаннями;поширювати речення шляхом введення в них слів-звертань;утворювати слова в кличному відмінку;
-
виховувати культуру спілкування.
Тип уроку:комбінований.
Обладнання: підручник,таблиця,дидактичний матеріал.
Хід уроку
І.РЕФЛЕКСІЯ.
1.Організаційний момент.
2.Підготовка учнів до сприйняття уроку.
Звучить запис музики «Джингл Бенс». Учитель націлює учнів на злагоджену роботу на уроці.
ІІ.АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ.
1.Бесіда з учнями.
- Що вивчали на попередньому уроці?
- Що таке однорідні члени речення?
- Які розділові знаки ставляться при узагальню вальних словах:
- перед однорідними членами речення?
- після ОЧР?
- між ОЧР та УС ?
2.Практична робота з картками. «Чарівна торбинка Діда Мороза».
(Учитель бере з-під ялинки чарівну торбинку,з якої діти по черзі витягують картки з реченнями.)
Завдання:Розставити розділові знаки. Зробити синтаксичний розбір. Накреслити схеми речень.
Картка №1. Все міняється навколо небо ліс і поле.
Картка №2. Оркестр і пісня все злилось.
Картка №3. І земля і небо і люди все тут було прекрасне.
Картка №4. Природа люди пісні все тут було прекрасне.
Картка №5. Все природа люди пісні було тут прекрасне.
Картка №6. На берегах Дніпра розташовано багато міст Київ Черкаси Запоріжжя Херсон.
ІІІ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ ШКОЛЯРІВ.
1.Відео привітання з Новим Роком.
Учні прослуховують відео привітання і визначають тему уроку.
2.Визначення теми уроку.
3.Очікувані результати.
Учні записують на ялинкових паперових іграшках що вони очікують від уроку,об'єннуються у групи за кольором або формою іграшок,а в кінці уроку,якщо результати справдились прикрашають іграшками ялинку.
ІУ. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ.
1.Колективна робота.
а) Рольова гра.
Прослухайте діалог.
-
Добридень,Михайлику!
-
Привіт,лікарю!
-
Як самопочуття?
-
Все класно!
-
Температура не підіймається?
-
Ні,все окей!
-
Ну,бувай,не хворій. На все добре!
-
Чао - какао!
б) Бесіда з учнями.
- Що в діалозі вам видалося недоречним чи смішним?
- Про що забув один із співрозмовників?
2.Слоникова робота у групах.
Завдання: знайдіть значення слова «етикет»:
І група У тлумачному словнику.
ІІ група. В етимологічному словнику.
3.Дослідницьке спостереження.
а) Виразне читання поезії Д.Білоуса « У спілкуванні людям личить те, що народ від серця зичить».
б) Бесіда з учнями.
4.Робота з підручником та додатковим матеріалом.
І група Опрацювати матеріал підручника. Розповісти у формі
вистави.
Приблизна відповідь:
1 учень.
Я- звертання,що називає того,до кого звертається. Наприклад:Вийди,вийди,сонечко, на дідове полечко. Я не являюсь членом речення. Я можу бути непоширеним і поширеним,якщо при мені є пояснювальне слово. Наприклад:Молодий козаче,чого зажурився?Козаче( який?)молодий.
2 учень.
Воно може стояти на початку,у середині та в кінці речення.
3 учень.
Звертання відокремлюється комами. На початку речення може відокремлюватися знаком оклику, якщо вимовляється з окличною інтонацією.
ІІ група Опрацювати матеріал підручника. Заповнити таблицю.
Приблизна відповідь:
В українській мові звертання має форму кличного відмінка.Форми
іменників
Іменники чоловічого і жіночого роду із закінченнями -а,- я
у називному відмінку
Іменники
чоловічого
роду - о, -е та нульовим закінченням
у називному відмінку
Іменники
жіночого роду з
нульовим закінченням
у називному відмінку
Закінчення
кличного
відмінка
-
О
-
Е
-
Є
-
Ю
-
У
-
Е
-
Ю
-Е
ПРИКЛАДИ
Мама -
Микола -
подруга -
Катря -
зоря -
земля -
Марія -
Соломія -
мрія -
бабуся -
Оля -
Ганнуся -
Тато -
син -
товариш -
Богдан -
хлопець -
друг -
лікар -
водій -
учень -
Ніч -
радість -
любов -
Любов -
осінь -
5. Практична робота. Гра «Редактор».
Завдання:Перебудуйте речення так, щоб у ньому виділене слово було звертанням.
І група П'ятикласники відвідають льодову виставу у Донецьку.
ІІ група На святковий концерт було запрошено шановних гостей.
6.Гра «Хто швидше?»
Завдання:Утворити від іменників у Н.в. слова-звертання у кличному відмінку.
І група Соловей - Юля -
край - Данило -
дядько - Вікторія -
дощик - Оксана -
бабуся - Світлана -
Павло - Любов -
ІІ група Дід - Олексій -
матуся - Соня -
голуб - Тетяна -
доня - Володимир -
матінка - Лілія -
Катерина - Олена -
7. Рухавка.
8. Моделювання речень.
Завдання:Прочитати прислів'я і приказки. Списати,вставляючи слова-звертання.
І група. 1.Стримуй,…, у всьому,а найбільше - у словах.
2.Слухай багато,а говори мало, … .
3. …,не все говори,часто треба й промовчати.
ІІ група. 1.Тримай слово за зубами,… .
2.Слухай,…,і мовчи.
3. …,якщо б ти помовчав,ти залишився б мудрим.
9. Творча робота. «Вітання з Новим роком».
Завдання:Написати вітання з Новим роком,використовуючи
слова-звертання.
УІ. ЗАКРІПЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ.
Складання опорного конспекту.
Називає Членом речення
того,до кого не
звертаються є
Відокремлюється Може бути:
комами або непоширеним
знаком оклику ЗВЕРТАННЯ поширеним
Стоїть Має форму
на початку, кличного відмінку
в середині та із закінченням:
в кінці речення. -О,- Е, - Є, - Ю,- У.
УІІ. ОЦІНЮВАННЯ навчальних досягнень учнів.
1.Оцінювання.
2.Очікувані результати.
УІІІ. ПІДСУМОК УРОКУ.
Рефлексія. Метод «Мікрофон.»
- Що сподобалося на уроці?
- Чому?
- Що найбільше запам'яталося?
ІХ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ.
Підручник,17,вивчити правила,вправа172(письмово),
Вправа 174(творче завдання).
УПРАВЛІННЯ ОСВІТИ АДМІНІСТРАЦІЇ
АМВРОСІЇВСЬКОГО РАЙОНУ
5 КЛАС
УКРАЇНСЬКА МОВА
Тема уроку. Звертання. Розділові знаки при звертаннях.
Підготувала:учитель української
мови
Кравцова Галина
Василівна
</
9