- Учителю
- Розробка уроку мислення в природі за твором В. О. Сухомлинського «Матвіїв дуб»
Розробка уроку мислення в природі за твором В. О. Сухомлинського «Матвіїв дуб»
Розробка уроку мислення в природі за твором
В.О.Сухомлинського «Матвіїв дуб»
Вчитель: Сізько Т.О.
Клас: 4А
Тема: «Дуб - символ довголіття»
Мета:
- формувати навички сприймати та аналізувати текст;
- вчити складати словосполучення, правильно підбирати слова для опису;
- збагачувати словниковий запас;
- розвивати образне, критичне мислення, пам'ять, увагу, спостережливість;
- сприяти розвитку творчої уяви;
- виховувати уміння сприймати красу;
- виховувати бережливе ставлення до природи;
- виховувати високі моральні якості, бажання приносити щастя іншим людям;
- підвищувати рівень екологічної культури.
Місце проведення: галявина з деревами
Хід заняття
-
Створення проблемної ситуації.
-
Сьогодні ми отримали лист, здогадайтеся, від кого? «Весною звеселяє, влітку - прохолоду дає, восени - годує, взимку - жар дарує»
-
( Ліс)
-
Чому,поясніть. Як може звеселити ліс навесні?
-
Що дає прохолоду в лісі влітку?
-
Як ліс може восени годувати? Що дає ліс восени?
-
Чому взимку ліс може подарувати жар? Як саме?
-
Які дерева можна зрубати на дрова?
-
Що ж, прочитаємо листа?
«Дорогі мої друзі, запрошую вас до себе в гості. Ви дізнаєтесь про одне дерево, у якого є своя історія, будете вчитись підбирати слова-родичі, складати словосполучення, речення. Ви вивчите пісню про це дерево і навіть будете вчитись складати колаж.»
-
Приймаємо запрошення лісу?
-
Хочете дізнатись, яке дерево чекає на нас? Відгадайте загадку:
-
«Живе один батько і тисячу синів має. Всім шапки справляє , а сам не має» (Дуб і жолуді).
-
Які слова допомогли відгадати загадку?
-
Чому дерево названо батьком?
-
Організований перехід до галявини, де росте дуб.
-
Правила поведінки в природі:
-
-
Давайте пригадаємо правила поведінки в природі, тому що ми вирушаємо в гості до дерев.
-
Не ламати гілки кущів і дерев;
-
Не зривати гриби;
-
Не руйнувати мурашники;
-
Не знищувати, не чіпати пташині гнізда;
-
Не чіпати павуків;
-
Не розпалювати вогонь;
-
Не смітити.
-
Не шуміти.
2.2 Гра «Пошуки птахів».
Діти ідуть парами і по дорозі шукають птахів. Кожна пара має своє завдання : відшукати птахів, які
-
Летять в повітрі;
-
Літають зграями;
-
Стрибають,чіпляючись за кору дерев;
-
Сидять на гілках;
-
Щось їдять,
-
Мають яскраве пір'я;
-
Ходять або бігають по землі.
-
Заняття біля дерева.
-
Гра «Знайомство з деревом».
-
-
Діти, станьте навколо дерева, візьміться за руки, притуліться, обніміть дерево, спробуйте підняти.
-
У кого більше сили, у нас чи у дерева?
-
Де воно бере сили?
-
Доторкніться до дерева щокою, закрийте очі, погладьте дерево, понюхайте. Що ви відчуваєте?
-
Утворення ланцюжка слів. Створення колажу.
-
Друзі, давайте спробуємо підібрати до слова «дуб» слова - родичі.
(дубок,дубочок,піддубник,дубовий,дубина,дубняк…)
-
А зараз підберіть і запишіть слова, щоб описати дуб. Який дуб?
-
( Діти пишуть слова на заготовлених паперових листочках, гілочках, стовбурі дерева, )
(Могутній,міцний,кремезний,сильний,високий…)
-
Стовбур який? (Жорсткий,товстий,з потрісканою корою,темно-сірий…)
-
Гілки які? (Міцні,товсті,вузлуваті…)
-
Листя яке? (вирізне, зелене,гладеньке,вкрите воском,тому крапельки води не залишаються, виробляють кисень,очищують повітря від бактерій…)
-
Хто знає, скільки живе дуб? (500-1000 років)
-
Чим корисний стовбур цього дерева?(Його стовбур- гарний будівельний матеріал, дуже міцний. Зробити щось із дубового дерева зовсім не просто, але все зроблене прослужить довго. Використовували дуби з давніх - давен у будівництві, для виготовлення меблів , кору дерев використовували для виготовлення ліків. Шанують це дерево у народі. Кажуть про когось сильного і високого «Міцний ,як дуб».
-
Вправа «Послухай тишу»
-
Прислухайтесь, які звуки ви почуєте за хвилину? (Назвати всі почуті звуки: шелест листочків, кування зозулі і т.д.)
-
Наш дуб хоче розповісти вам одну цікаву історію. Послухайте, про кого вона?
3.4 Робота з твором В.О.Сухомлинського «Матвіїв дуб»
- Послухайте назву, як ви думаєте, що може означати назва, про кого буде розповідатися?
- Хто може бути Матвієм?
- Чому дуб Матвіїв?
(Читання 1,2 абзацу)
-
Ким виявився Матвій?
-
Як ви розумієте вислів «Немічний став»?
-
Хто проходив біля діда?
-
Що вони несли?
-
Куди діти несли саджанці?
-
Де вони їх взяли?
-
Для чого садять дерева?
-
Як ви думаєте, що буде далі?
(Читання 3 і 4 абзацу)
-
Навіщо дідові потрібен дубок?
(Читання 5 абзацу)
-
Що зробив дід з дубком?
-
Чи відгадали ви?
-
Де він його посадив?
-
Чому біля дороги, як ви думаєте?
-
Що робив дід після того, як
посадив деревце?
-
Як ви думаєте коли дід поливав дубок, розпушував землю, про що він думав, чого він хотів?
-
Чи про себе він думав, чи про когось?
(Читання 6 абзацу )
-
Що могло статися з дубком?
(Читання 7 абзацу )
-
Чи виправдалося ваше передбачення?
-
Чому всі пам'ятали про Матвія?
-
Чого чоловіка названо «добрим»?
(Читання 8 абзацу )
-
Чого навчає нас ця історія?
-
Про що треба думати?
-
Гра «Бджілка добра».
-
Діти стають у коло. Один - «бджілка»- в центрі . Бджілка по черзі кладе в долоньки дітям колечко. Кому поклали, повинен сказати, що він зробив хорошого,доброго, приємного для когось сьогодні, або може зробити завтра.
-
-
Робота над піснею про дубок
-
-
Дубок наш пропонує познайомитися з піснею і трошки потанцювати.
(Діти слухають пісню,супроводжуючи слова рухами, далі працюють над текстом пісні)
На дубових вітах
Листячко тріпоче,
Бо його вітрисько
Позривати хоче
П - в:
Жовте листячко тріпоче,
Долу падати не хоче.
Ой тріпоче, ой шепоче
Долу падати не хоче.
Міцно - міцно кожен
Держиться листочок,
Це тому що дуже
Любить свій дубочок.
П -в.
-
Діти,яка пора року описана в цій пісні?
-
Як ви здогадалися?
-
Коли падає листя з дуба?
-
Які плоди у цього дерева?
-
Хто може в лісі поласувати жолудями?
-
-
Завдання.
-
-
Відшукайте жолуді під цим деревом. Вдома посадіть їх у землю.Коли виростуть саджанці , після четвертого класу посадимо їх у парку і у нас з'явиться дубовий гайок.
-
-
Імітаційна вправа.
-
-
Нам треба повертатися до класу. Але перед цим давайте подякуємо лісу за гостинність і дамо клятву.
-
Всі ми - діти Землі і неба! ( Руками вказують на себе, опускають їх вниз,піднімають вгору).
-
Всі, хто маленький, хоче рости! «Чисті повітря й водичку нам треба», - просить із нас кожен : і я, і ти. (Через сторони руки опускають, нахиляючись до «водички». Схрещуючи їх перед собою, знову піднімають вгору. Роз'єднуючи руки над головою,опускають через сторони вниз, на слово «я» - руками вказують на себе, на слово «ти»- на товариша).
-
Хочемо ми, щоб сонце світило! (Руками показують на себе, потім піднімають їх вгору)
-
Хочемо ми, щоб поле родило (Руками показують на себе, потім на поле).
-
І щоб навколо квіти цвіли! (Руками обводять навколо себе).
-
Хочемо,хочемо,хочемо ми! (Плескають у долоні)
-
Хочемо ми, щоб красень цей - ліс, з нами угору ріс і ріс! (Присідають, повільно піднімаються, показуючи як ростуть дерева).
-
Хочемо ми, щоб у мирі завжди, люди, тварини й рослини жили! (Руки розводять в сторони, схрещують перед собою).
-
Ми - крапельки природи, її творіння - ми. Повітря, Землю й воду ми будем берегти! (Крокують на місці, руками вказують на себе, повітря, Землю,воду; схрещують руки перед грудьми).
-
Повернення до класу. Рефлексія.
-
Закінчіть наступні фрази:
-
« На цьому уроці я дізнався…»
-
« Мені цікаво було…»
-
«Найбільше мені сподобалось…»
-
« Я зробив висновок, що…»
Текст твору «Матвіїв дуб»
-
Жив у нашому селі дід Матвій. Сповнилося йому вісімдесят років. Немічний став дід.
-
Прийшла весна. Сидить дід біля хати на лавочці. Зі школи ідуть діти. Несуть саджанці дуба.
-
- Дайте й мені один дубок,- просить дід матвій.
-
Дали діти дубок дідові. Пішли та й думають: « Що ж робитиме дід із дубком?
Адже він такий старий , немічний.
-
А дід Матвій зібрав свої останні сили , посадив дубок над дорогою. Посадив і доглядав його ціле літо. Поливав і землю розпушував навколо нього. Зеленіє дубок і тягнеться до сонця.
-
Восени дід Матвій помер.
-
Діти, які дали дідусеві саджанець, доглядають тепер той дубок.
Минуло десять років. Дерево підросло. Але всі пам'ятають Матвіїв дуб. Думають про дерево, думають про доброго чоловіка, покійного діда Матвія.
-
А думати про людей - то священно. Якби кожен думав про те, щоб принести щастя іншим людям, не було б нещасливих.