- Учителю
- Конспект уроку з теми 'Способи творення прислівників' (7кл.)
Конспект уроку з теми 'Способи творення прислівників' (7кл.)
Тема. Способи творення прислівників.
Мета: домогтися усвідомлення учнями основних спо-
собів творення прислівників; формувати вмін-
ня визначати спосіб творення прислівників та
утворювати прислівники самостійно, удоскона-
лювати вміння здійснювати морфемний та сло-
вотвірний аналіз прислівників; виховувати лю-
бов до природи.
Хід уроку
I. Актуалізація опорних знань учнів
1. Перевірка домашнього завдання.
§15,16 правила впр.149(І),150(І)*,
Впр.154(І),156(І,ІІІ)*
Завдання учням.
- Пригадайте способи творення слів. Наведіть власні приклади.
II. Повідомлення теми та мети уроку
III. Мотивація навчальної діяльності школярів
Бесіда
- Що таке прислівник і на які питання він відповідає? (Прислівник (Наречие -рус.яз.) - це незмінна частина мови, що виражає ознаку дії, стану або ознаку іншої ознаки (надто повільний, повернути праворуч). Питання: як?,коли?,де?,куди?,навіщо?,з якою метою?,якою мірою?,тощо.)
- Які морфологічні ознаки має прислівник? (Прислівник не змінюється ні за числами, ні за відмінками, не має він також і ознак роду. У реченні прислівник здебільшого вживається в ролі обставини: Зимою(обставина часу) світить сонце,та не гріє.)
- На які розряди за значенням вони розподіляються? (способу дії,місця,часу,причини,мети,міри і ступеня,ознаки)
IV. Опрацювання нового матеріалу
Пояснення вчителя з використанням таблиці
Способи творення прислівників
(Стор. 82)
V. Закріплення вивченого матеріалу
Впр. 162 стор.83
З'ясувати способи творення поданих нижче прислівників (усно)
Угору, вдвоє, наполовину, дбайливо, гаряче, сьогодні, миттю, часто-густо, по-батьківськи, обіруч, внічию, навприсядки.
Замінити словосполучення прислівниками. Скласти 2 реченння з прислівниками. Визначити спосіб творення прислівників.
З р а з о к: кожного понеділка - щопонеділка. Щопонеділка ми ходимо на екскурсії.
1.З далеких країн
2.з усіх місць
3.кожного разу
4.українською мовою
5.в три рази
6.не зовсім прокинувшись
7.не розміркувавши
8.дуже розсердившись
9.всупереч кому- чому-небудь
10.з певним наміром
Д л я д о в і д о к: 10)навмисно, 9)наперекір, 3)завжди, 1)здалеку, 8)зопалу, 2)повсюду, 7)згарячу, 4)по-українському, 5)втроє, 6)спросоння.
Творче конструювання
За допомогою додавання словотворчих суфіксів і префіксів,(суфікси:-о,-е,-ому,-у,-ки,-і. префікси:-по,-на.-в,-з,-за,-о), утворити прислівники. Назвати способи їх творення.
Тихий,новий,двоє,голос,гора,низ,ручний,мій,очі,привабливий,мовчати,весна,український,перший,далекий,бій,північ,верх,хотіти.
Відновити фразеологізми,уставивши з довідки потрібні за змістом прислівники. Пояснити значення. (усно)
Бачити…
Під стіл…ходити
…було повернутися
Звалити все…
Перевертати…дном
Держати…носа
Видимо і …
…літати
Довідка:наскрізь,високо,докупи,пішки,невидимо,ніде,вверху,угору
Робота з підручником
165 стор.84
166(усно)
VI. Підбиття підсумків уроку
Гра «Хто швидше».
Утворити прислівники префіксальним способом:
вдень, вголос, вплав, вниз, предобре, прегарно, пребагато, превесело, прерадісно, відколи, наперед, пречисто, заново, напам'ять.
VII. Домашнє завдання
§17-правила; впр 168.
Написати твір-мініатюру «Мій робочий день», використавши слова звечора, щоразу, щодня, вранці, швидко, відразу, день у день, опівдні, дружно, ввечері.*
Додаток
(тема: прислівник, ступені порівняння прислівників)
До поданих дієслів за зразком дібрати прислівники,різні за значенням.
Зразок:прийти-прийти швидко (спосіб дії);прийти надвечір(час дії);прийти здалеку(місце дії);прийти наперекір(мета дії)
Слухати,міркувати,жити,усміхатися,працювати.
Замінити фразеологізми близькими за значенням прислівниками з довідки. Указати на їх розряд за значенням.
До прислівників дібрати антоніми.
1.Одна нога тут,а друга там.
2.Ніс у ніс.
3.До останньої нитки.
4.Голкою ніде ткнути.
5 Бурмотіти під носа.
6.На одній ноті.
7.Знати як облупленого.
8.На власні очі.
9.З першого слова.
10.Слово по слову.
11.Як сніг на голову.
Довідка:раптово,швидко,дуже тісно,тихо,особисто,близько,поступово,відразу,дуже добре,монотонно,наскрізь.
Тренувальні вправи.
Від поданих слів утворити прислівники вищого й найвищого ступенів (усно).
Скоро (скоріше,якнайскоріше)
Важко (важче,найважче)
Зрозуміло (зрозуміліше, найзрозуміліше)
Погано (гірше,найгірше)
Корисно (корисніше,найкорисніше)
Впевнено (впевненіше,найвпевненіше)
Відновити й записати прислів'я,утворити від прислівників,що в дужках,просту форму вищого ступеня порівняння. Розподілити прислівники вищого ступеня порівняння на 2 гр.:
а)утворені за допомогою суфікса -іш-
Б)утворені від прислівників з іншим коренем.
1.Порожня бочка (голосно) дзвенить.
2.(Мало) слів,а (багато) діла.
3.Нема (багато) глухого од такого, що хоче слухати.
4.Чим (криво),тим (смішно).