- Учителю
- Урок з української мови з елементами інтеграції для 5 класу «Однорідні члени речення»
Урок з української мови з елементами інтеграції для 5 класу «Однорідні члени речення»
Тема. Речення з однорідними членами. Кома між однорідними членами речення
Тема - девіз: Знай свій рід до сьомого коліна.
Мета: поглибити знання учнів про однорідні члени речення, розділові знаки при них, вчити використовувати у мовленні члени речення.
Розвивати культуру усного і писемного мовлення, логічне мислення, пам'ять, увагу, уяву, спостережливість, творчі здібності учнів.
Виховувати любов, повагу до родини.
Тип уроку. Формування нових знань
Обладнання: підручник, презентація, робочий зошит
Хід уроку
І. Організаційний момент.
-
Вступне слово вчителя.
Добрий день! Прошу, сідайте.
Зошити ви розгортайте.
Проведу урок вам я,
Лариса Сергіївна.
Вже 12 листопада
Бачити вас всіх я рада.
Попрацюєм плідно ми,
Число тільки запиши.
* Запис числа у зошит.
* Рефлексія. Позначте, з яким настроєм ви прийшли на урок
ΙΙ Мотивація навчальної діяльності
-
Елемент інтеграції з англійською мовою. Подивіться уважно на малюнок. Перекладіть українською мовою. (mother -мама, father- батько, son- син, daughter- донька, grandmother- бабуся, grandfather -дідусь).
-
Як їх можна назвати одним словом? (Сім'я, родина).
-
А яких ви ще знаєте родичів? (тітка-aunt, дядько - uncle, сестра -sister, брат-brother )
-
Лексична робота. Підберіть спільнокореневі слова до слова «рід».
(Рід - родина, родовід, однорідний, родичі, народження, споріднений, поріднитися, рідний).
-
Яке значення мають слова? (якщо родичі, то мають щось спільне)
Чи знаєте ви?
Род або Рід - за часів язичництва у слов'ян вважався Творцем Всесвіту, Богом над Богами. Найдавніші зображення Рода відомі археологам - це невеличкі скульптурки, які, вірогідно, мала кожна сім'я. Збереглися вони також і на вишиваних рушниках, писанках. Це широковідомі мотиви Дерева Життя (Дерева Роду). Давні слов'яни вважали, що Род править долею людини, відміряє їй строк для життя. Род - «батько» всього видимого і невидимого. Коли народжувалася дитина, її майбутня доля записувалася до книги Роду. Звідси вираз: «На ро ду написан о».
-
Асоціативний кущ.
-
Мозковий штурм.
-
Зверніть увагу: ми з вами підбирали до одного слова групи слів, які відповідали на одне питання. Отже, слова відносяться до одного слова і відповідають на одне запитання.
-
Діти, а може хто з вас скаже, як називаються ці слова?(Це однорідні члени речення)
ΙΙΙ Повідомлення теми, мети, завдань уроку
-
Отже, тема нашого уроку « Однорідні члени речення. Кома між однорідними членами речення» (Запишіть, будь ласка, в зошит).
Сьогодні на уроці ми будемо визначати однорідні члени речення, правильно читати речення з однорідними членами, ставити розділові знаки в реченнях з однорідними членами.
ΙV Сприйняття й усвідомлення учнями навчального матеріалу
* Робота з підручником. Опрацювання теоретичного матеріалу (с.40). Робота з таблицею (стор. 40).
* Завдання. Прочитайте вірш. Назвіть однорідні члени речення разом зі словами, яких вони стосуються. Вкажіть засоби зв'язку однорідних членів речення.
Хата моя, біла хата,
Рідна моя сторона.
Пахне любисток і м'ята,
Мальви цвітуть край вікна.
В хаті спокійно й затишно,
Вечір заходить в сім'ю.
Мати задумливо й ніжно
Гладить голівку мою.
В'ється дорога далека
В хату крізь синю парчу.
Мамо, до вас, як лелека
В горі і щасті лечу.
Д.Луценко.
Словникова робота. Парча́ - художньо-декоративна тканина з шовковою основою, яка складається у пітканні (рідше - у основі) металічні нитки із золота, срібла (або імітуючими їх матеріалами).
Золоті і срібні нитки в парчі у давнину робилися з чистого дорогоцінного металу, пізніше із сплавів з незначним вмістом дорогоцінних металів . Зазвичай металічною стрічкою обвивають шовкову або бавовняну нитку, за рахунок чого досягається необхідна гнучкість тканини та достатня масивність і блиск. Парча часто використовується у церковних православних вбраннях.
Любисток лікарський - багаторічна рослина з прямим, порожнистим, циліндричним, угорі галузистим пагоном заввишки до 2-х метрів. Листки досить великі, блискучі, пірчасто-розсічені, зубчасті. Квітки дрібні, ясно-жовті, зібрані в складний зонтик. Цвіте в червні-серпні. Смак коренів пряний. Вся рослина має своєрідний запах що нагадує запах селери (сельдерея)
Мальва (синонім - Калачики) - рід квіткових рослин.
* Пояснювальна робота. Випишіть однорідні члени речення разом зі словами, яких вони стосуються. Складіть схеми. (Робота біля дошки)
1. Шануй батька й неньку, буде усе гладенько. 2.Материн гнів, як весняний сніг: рясно випаде, та скоро розтане. 3.За науку цілуй батька й матір у руку. 4.Мати сама не з'їсть, а дітей нагодує. 5.Рідну землю люблять і пташка, і комашка. 6.Свого гнізда і слова не цурайся.7. Своє гніздо і найтепліше, і наймиліше, і найрідніше (Народна творчість.)
* Спостереження. Як ви вважаєте, чому в 1,3,6 реченнях не стоять коми, а в 2,4,5,7 коми стоять між однорідними членами речення?
* Робота з підручником. Опрацювання теоретичного матеріалу (с.42). Робота з таблицею (стор. 42).
* Пояснювальна робота. Прочитайте речення. Розставте розділові знаки.
Зробіть синтаксичний розбір 4 речення (робота біля дошки)
1.Мати однією рукою б'є, а другою гладить. 2.Як матір покинеш, то й сам загинеш. (Народна творчість.) 3.Бути добрими дітьми для своїх батьків означає приносити в родину тільки мир і спокій, радість і щастя. Не приносьте батькам тривоги, горя, прикрості, ганьби! Турбота про мир і спокій в родині, про радість і щастя батьків повинна стати головним бажанням вашого життя (В.Сухомлинський).
* Фізкультхвилинка (інтеграція з англійською мовою). ( Clap, clap, clap your hands…)
* Проблемне питання. Чому не потрібні коми між однорідними членами, хоч сполучник «і» тут вживається двічі?
Мамину пісню знають і співають у рідному краю і на чужині.
* Творча робота в групах. Використовуючи епітети з довідки, складіть речення з однорідними означеннями про своїх рідних (робота за варіантами)
(1група) Мій татусь - ____________________________
(2 група) Моя бабуся - ___________________________
(3 група) Мій дідусь - ___________________________
Слова для довідки: весела, добра, заклопотана, кохана, ласкава, ніжна, рідна, сердечна, сива, сивоволоса, турботлива, усміхнена, щаслива.
Веселий, великий, високий, єдиний, коханий, кремезний, лагідний, ласкавий, могутній, мудрий, надійний, працелюбний, сивий, чесний.
Тато, батечко, татусь, татунечко. Мати, матір, мама, ненька, матуся, матінка.
* Творча робота. Використовуючи матеріал з попереднього завдання, складіть сенкан (Моя матуся).
Сенкан - це вірш, що складається з п'яти рядків. Слово "сенкан" походить від французького слова "п'ять" і позначає вірш у п'ять рядків.
Перший рядок має містити слово, яке позначає тему (звичайно це іменник)
Другий рядок - це опис теми, який складається з двох слів (два прикметника)
Третій рядок називає дію, пов'язану з темою, і складається з трьох слів (звичайно це дієслова).
Четвертий рядок є фразою, яка складається з чотирьох слів і висловлює ставлення до теми, почуття з приводу обговорюваного.
Останній рядок складається з одного слова - синоніма до першого слова, в ньому висловлюється сутність теми, ніби робиться підсумок
Приклади.
Матуся.
Рідна, кохана.
Допомагаєш, оберігаєш, підтримуєш.
Мене ти з малечку плекаєш.
Матінка.
V.Закріплення матеріалу.
*Бесіда.
-
Які члени речення називаються однорідними? Навести приклади.
-
Які члени речення можуть бути однорідними?
-
Як поєднуються між собою однорідні члени речення?
-
Які розділові знаки ставляться між однорідними членами речення?
-
З якою інтонацією вимовляються речення з однорідними членами?
*Творча робота . Скласти речення з однорідними членами за поданими схемами:
1) О, О, О...
2) О, а (але, та) О...
3) О, і О, і О...
4) О, О і О...
VІ. Домашнє завдання.
Вивчити правило с.40,42. Виконати вправу 84.
Скласти родинне дерево (заповнити шаблон)
Слово вчителя. В народі кажуть: знай свій рід до сьомого коліна. А ви добре знаєте свій рід?
Чи знаєте ви?
Для нареченої з боку чоловіка:
Свекруха - мати чоловіка.
Свекор - батько чоловіка.
Золовка, зовиця - сестра чоловіка
Дівер, діверко - брат чоловіка.
Для чоловіка з боку нареченої:
Тесть - батько дружини.
Теща - мати дружини.
Своячка, своячениця, своякиня - сестра дружини.
Шурин, свояк, шуряк - брат дружини.
VІ І. Підбиття підсумків уроку.
*Інтерактивна вправа «Мікрофон»
Сьогодні на уроці я дізнався ….
Я зрозумів….
Мене здивувало…
Мені було важко…
*Рефлексія. Чи змінився ваш настрій? Оберіть картинку.
КАРТКА САМООЦІНЮВАННЯ
(оцініть себе за кожним із визначених напрямків від 0 до 2 балів)
Критерії оцінювання
Оцінки
1. Я ретельно працював над завданнями
2. Я брав активну участь у творчій роботі на уроці
3. Я допомагав іншим
4. Я плідно працював у парі
5. Я вдало узагальнював думки інших, робив висновки
Підсумковий бал
Урок закінчився, але пам'ятайте
Кожної миті, кожного дня,
Що головний скарб учня-набуті знання.