- Учителю
- Конспект урока по украинскому языку в 5 классе по теме 'Лексикология'
Конспект урока по украинскому языку в 5 классе по теме 'Лексикология'
5 клас
Тема. Подорож материком « Лексикологія»
Мета. 1. Повторити й узагальнити набуті знання з теми « Лексикологія».
2. Навчити дітей визначити лексичне значення слова.
3. Ознайомити їх з тлумачним, іншомовним, перекладним словниками.
4. Розвивати навички роботи зі словниками, дати поняття про словникову статтю.
5. Формувати вміння правильно, точно й доречно підбирати слова, уникаючи лексичних
помилок.
6. Розкрити роль слова в житті людини, його красу й значення.
7. Виховувати любов до рідної мови.
Тип уроку за дидактичною метою: повторення й систематизація вивченого.
Тип уроку заформою проведення: урок - подорож.
Обладнання: зошити , комп `ютери, виставка слоників, кольорові заставки, підготовлена програма, оформлена дошка, таблиця із зображенням мети уроку.
Хід уроку
Слова, слова… Вони в собі всі різні :
тривожні й тихі, радісні й сумні, є
терпеливі , є жорстокі й грізні, лукаві й
чесні, мудрі і смішні…
М. Ткач
I. Організаційний момент.
II. Постановка мети й завдань уроку. Мотивація навчальної діяльності учнів.
1. Вступне слово вчителя.
З дитинства ми засвоюємо багато слів, і так звикаємо до них, що нам здається, наче ми вже все знаємо. Але чи відомо вам, що слово - це чарівник, який має могутню силу. Воно здатне вилікувати людину, зробити її сміливою і навпаки. Тож сьогодні на уроці ми поговоримо про слова, що вони означають; як правильно використовувати цей дивний скарб. А ще ми дізнаємось, де живуть слова і завітаємо до них у гості.
Я запрошую вас у подорож на один із континентів рідної мови, де править королева Лексикологія.
III. Актуалізація опорних знань.
-
Як ви думаєте , чим керує Лексикологія? ( словами).
1. Погляньте на карту материка: на старті ви бачите вітрильник з запнутими вітрилами. І перша зупинка - перепона - мілина Безсистемності, яку можна обминути, впоравшись із тестами.
2. А тепер ми перевіримо свої відповіді , зупинившись у князівстві Контролю.
( діти перевіряють відповіді, ставлять бали у свої листки оцінювання)
3. Тепер ми можемо продовжити подорож і наступна наша зупинка - півострів Скарбів. Кожне слово щось означає , тобто має лексичне значення. Наприклад, що означає слово учень, Київ, країна, урок, лексика? ( діти відповідають, ставлять бали в листок оцінювання).
IV. Застосування знань і вмінь у новій ситуації.
1. Добре, а тепер погляньмо на екрани комп ютерів . Перед вами речення. Чи можете ви пояснити виділені слова? ( Ні)
1) Варто було образити горобця, як він миттєво шаленів, перетворюючись на тигра.
2) Цього разу він друкувався під автонімом.
2. Так, іноді ми не знаємо значення якогось слова , тому саме час завітати на ярмарок Знань.
Учитель презентує словники - тлумачний, іншомовний, перекладний.
3. А тепер повернемось до наших речень.
- У якому словнику будемо шукати значення слова шаленів? ( тлумач.)
- А тепер давайте перекладемо це слово, який словник стане в нагоді?
( переклад.) Запишіть переклад у зошиті.
4. Слово автонім - іншомовне , тому його значення потрібно шукати в словнику іншомовних слів. Хто швидше знайде?
Фізична розминка
V. Контроль засвоєння знань, обговорення припущених помилок і їх корекція.
1. Погляньте наш вітрильник прибув на причал Помилковий . Ось перед нами речення із помилками. Хто швидше відшукає помилку і виправить, скориставшись словником?
1) І тільки бліда луна освітлювала сонну землю.
2) Увімкнений телевізор мішав зосередитись на уроках.
3) Це була стара людина похилого віку. ( а що ж неправильно тут?)
2. Щоб остаточно вирватись із тенет Помилок, знайдіть у перекладному словнику слово баня і складіть з ним речення. ( діти читають речення, отримують бали в листки оцінювання.)
3. Нарешті ми пливемо далі. І наближаємось до Країни Пісенності. Перед вами рядки з відомої пісні , які тільки тоді зазвучать , коли ви швидко й правильно поясните виділене слово, скориставшись словником. А в зошити запишіть синоніми до цих слів.
Живе старенька мати у господі,
Невтомні руки, серце золоте.
Щодня і дітям , і онукам годить,
Хоч рідко хто з них дякує за те.
( Діти зачитують значення слів і звучить пісня).
VI. Підведення підсумків проведеної роботи.
1. Ось ми і дісталися останньої зупинки - берегів Кресляндії . Королева Лексикологія просить допомоги. Складіть схему до теми « Словники», щоб у ній був відображений увесь ваш запас набутих сьогодні знань (діти самостійно креслять схему).
2. Представлення і захист схем.
*Найкраща схема роздруковується всім.
VII. Рефлексія.
-
Скажіть, будь ласка, яка зупинка в нашій подорожі вам сподобалася найбільше і чому?
-
Який вид роботи сьогодні на уроці був найцікавішим?
-
Що нового ви відкрили сьогодні для себе?
VIII. Оцінювання на листках оцінювання, підведення підсумків роботи на уроці.
IX. Домашнє завдання. Написати відгук про сьогоднішню подорож.