- Учителю
- Урок 'Біблійні притчі. Десять заповідей. Притча про блудного сина, притча про сіяча. Використання біблійних тем, сюжетів у світовій літературі'
Урок 'Біблійні притчі. Десять заповідей. Притча про блудного сина, притча про сіяча. Використання біблійних тем, сюжетів у світовій літературі'
Розгорнутий конспект уроку
Клас: 9
Тема: Біблійні притчі. Десять заповідей. Притча про блудного сина, притча про сіяча. Використання біблійних тем, сюжетів у світовій літературі.
Мета уроку: ознайомити школярів з біблійними притчами, поглибити їх знання про біблійні легенди та притчі, їх особливості та повчальний характер,
вдосконалювати навички ідейно-художнього аналізу притч; розвивати культуру спілкування, вміння аналізувати, спостерігати, робити висновки; збагачувати словник учнів; формувати їх кругозір, світогляд;
виховувати почуття поваги до Святого Письма та духовної спадщини народу, любов і повагу до краси рідного слова; доброту, чуйність, працьовитість, скромність, простоту, риси чесності, порядності, скромності, любові до ближнього.
Методи і прийоми: евристична бесіда, слово вчителя, виразне читання, робота в групах, робота на картках
Обладнання: тексти творів
Тип уроку: комбінований
Література: Черсунова Н. І. Українська література. 9 клас. Хрестоматія / Н. І. Черсунова. - Х. : ФОП Співак В. Л. - 2012. - 528 с.;
Перебіг уроку
Біблія не антична, не сучасна,- вона вічна.
Лютер
Написана сорока людьми, перекладена сотнями,
надрукована тисячами. Прочитана мільйонами.
Теодор Василіан
1.Організаційний момент
2. Актуалізація опорних знань
Евристична бесіда:
-
Що таке Біблія ? - Яка мова Святого письма? - Яка структура Біблії?
-
Про що йде мова у Старому Заповіті? - Що покладено в основу Нового Заповіту?
-
Хто переклав Біблію українською мовою?
-
Кількість авторів, що брали участь у створенні світового шедевра
-
Тривалість написання Біблії
3. Повідомлення теми, мети уроку та очікуваних результатів
Слово вчителя: Сьогодні ми продовжуємо подорожувати сторінками Біблії, знайомлячись з її легендами. Кожна з них містить ґрунт для засвоєння моральних повчань, духовних цінностей, є справжньою скарбницею.
Минуло більше двох тисячоліть з часу написання перших рядків Книги Книг. Але нічого нового немає під Сонцем. Від гріхопадіння Адама і Єви вся історія зводиться до протиборства Добра і Зла. Проте цей шлях позначений складними і болючими процесами самопізнання і морального вдосконалення людства. Біблія не лише відтворює, а й намагається спрямувати цей шлях.
4. Основний зміст уроку
4.1.
4.2. Виразне читання учнями десяти Божих заповідей.
Словов вчителя:
4.3. Евристична бесіда:
- Які із заповідей ви віднесли б (за призначенням) віруючим, а які - всім людям?
- Які із заповідей ви вважаєте суто необхідними для людського суспільства, найважливішими? Чому саме?
- Чи дотримуються цих заповідей у вашій родині, чи говорять вам про них ваші батьки, дідусі, бабусі?
Слово вчителя: Біблія, Євангеліє (гр. - добра звістка) - звістка про народження Бога на землі, який має заснувати вічне царство добра і миру, характеризується використанням притч, найвідоміші з яких - Притча про блудного сина та Притча про сіяча та ін.
4.4. Словникова робота (учні записують у зошит подані відомості)
Притча - повчальне оповідання із яскраво вираженою мораллю без конкретних дійових осіб та хронотопних параметрів. Сюжет у притчі наявний, але він цілком підкорений моралізуючій частині твору, часто служить розгорнутою алегорією.
5. Аналіз художнього твору
5.1.
Бесіда за змістом твору:
-
Якими були сини в батька? - Що попросив молодший син у батька? Чи мав він на це право?
-
У чому звинувачував себе блудний син? Чи можна вважати це за покаяння?
-
Як батько зустрів сина, коли той повернувся додому?
-
Якою була реакція старшого брата на повернення молодшого?
-
Яке враження справила на вас притча? Чому саме? - Яка ідея твору?
-
Чи згодні ви з її мораллю? Свою думку обґрунтуйте
Слово вчителя: Притча про блудного сина - один із найвідоміших біблійних творів цього жанру. Вона написана дохідливо й лаконічно. При вдумливому прочитанні притчі привертають увагу чотири сюжети: боговідступництво як наслідок гріха; покаяння; невичерпна любов Бога Отця; розрахована й «розважлива» любов старшого брата. На прикладі цієї притчі Господь розкрив нам таємницю безкінечної любові Бога до свого творіння, усепрощаючої любові батьків до своїх дітей.
У творах художньої літератури мотив повернення блудного сина нерідко набуває філософського змісту і трактується як повернення людської душі до предковічних істин, витоків. Прикладом такого переосмислення може служити вірш Івана Драча «Матері від блудного сина».
5.2. Робота в групах:
Творче завдання: скласти міні-твір, який стосувався би продовження змісту притчі, висловлюючи думку про подальше життя братів.
5.3.
Евристична бесіда.
- З яких двох виразних частин складається притча?
-
Від чого залежить урожай?
-
Яким повинен бути ґрунт для зерна, щоб отримати гарний результат?
-
Хто у творі є сіячем? Якими якостями він наділений?
-
Чому зерна, які потрапили в добрий ґрунт, принесли «плід одні в стократ, другі в шістдесят, інші ж в тридцять»?
-
Яке символічне значення має образ зерна?
-
У чому полягає алегоричний зміст притчі?
-
Чого навчає вас цей твір?
-
З якими моральними настановами сучасності можна співвіднести мораль цієї притчі?
6.
6.1.
6.2. Робота на картках
7. Підсумок уроку
8. Оголошення результатів навчальної діяльності
9. Домашнє завдання
Підготувати повідомлення про життя і діяльність Нестора Літописця, скласти питання для дискусії до змісту історичної книги «Повість минулих літ».