- Учителю
- Конспект уроку на тему Написання похідних прийменників 7 клас
Конспект уроку на тему Написання похідних прийменників 7 клас
Тема: Написання похідних прийменників.
Мета:
-
поглибити знання учнів про похідні прийменники, способи їх творення; ознайомити учнів із способами написання похідних прийменників;
-
формувати орфографічні навички, навички лінгвістичного аналізу тексту; розвивати вміння працювати з орфографічними, перекладними та іншими словниками, з Інтернет-ресурсами;
-
виховувати любов до природи, до музики.
Тип уроку: комбінований.
Обладнання: презентація Power Point, книжкова виставка (словники та довідкова література), електронний орфографічний словник (CD), електронний орфографічний словник в режимі on-lain, російсько-українські словники, роздатковий дидактичний матеріал, сигнальні картки.
ХІД УРОКУ
-
ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ,
Добрий день діти!
Сьогодні ми продовжимо віртуальну подорож планетою Лінгвістика. До складу нашої туристичної групи входить дослідницький відділ і довідкове бюро.
-
АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ.
Давайте згадаємо , де ми знаходимося.
-
Бесіда
1. Що таке лінгвістика?
2. Що вивчає морфологія?
3. Дайте визначення прийменника.
4. Давайте звернемося до карти нашої подорожі.
-
утворення похідних прийменників
зв'язок прийменника із самостійними частинами мови
-
Перевірка домашнього завдання _________________________________.
-
Гра «Світлофор». Користуючись сигнальними картками, показати похідні й непохідні прийменники:
По, край, в, коло, між, внаслідок, під час, над , відповідно до, згідно з, поруч, навколо.
-
МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ ШКОЛЯРІВ.
Перш, ніж ми продовжимо подорож, давайте прочитаємо лист, який ми отримали від уряду країни Прийменник:
Шановні семикласники!
Раді вітати вас у країні Прийменник.
Ми звертаємося до вас по допомогу. У нас сталося лихо. Із палацу Похідний, у якому мешкають родини прийменників на ім'я Разом, Через Дефіс, Окремо, зникла малеча. Скоріш за все, вони заблукали в зимовому лісі. Допоможіть, будь ласка, знайти малюків.
Їхні імена розміщені на деталях їхнього одягу. Це допоможе вам повернути їх батькам.
Додаємо фотокартки малюків.
З повагою Уряд країни Прийменник.
Ми вже знаємо похідні прийменники і зможемо їх
знайти, але про нам треба дізнатися, щоб повернути їх
батькам?
ЗНАЮ: правила написання похідних прийменників разом, окремо, через дефіс.
РОЗУМІЮ: коли похідні прийменники пишуться разом, окремо, через дефіс.
ЗАСТОСОВУЮ: правила написання похідних прийменників разом, окремо, через дефіс.
-
ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ УРОКУ.
-
ЗАСВОЄННЯ НОВИХ ЗНАНЬ.
-
ФОРМУВАННЯ УМІНЬ ТА НАВИЧОК.
Ми згадали з вами які прийменники є похідними, розглянули правила написання похідних прийменників разом, окремо, через дефіс і можемо відправлятися до зимового лісу на пошуки малюків. Але, щоб потрапити до лісу, відгадайте 3 загадки:
Ой, немає їм ціни!
По льоду біжать вони -
Швидконогі…
(Ковзани)
Їхала пані в білому вбранні,
Як посипалось убрання -
Всю землю вкрило.
(Зима)
Їхала пані в білому вбранні,
Як посипалось убрання -
Всю землю вкрило…
(Сніг)
-
Поринемо в зимову атмосферу, подивіться фрагмент і подумайте, які відчуття почуття у вас виникли (відеокліп «Зима»).
(Учні розповідають про свої відчуття і почуття).
У цьому відео фрагменті прозвучала музика Петра Ілліча Чайковського «Пори року. Січень». Давайте звернемося до довідкового бюро і дізнаємося про цього композитора.
-
Повідомлення учня:
Петро́ Іллі́ч Чайко́вський народився .25 квітня 1840р. у їВ'ятській губернія, Російської імперії - помер 25 жовтня 1893р. у Санкт-Петербурзі. Петро Ілліч - російський композитор, диригент і педагог українського походження.
Походив з українського роду Чайок. Прадід композитора, Федір Опанасович Чайка, походив з-під Кременчука, у ранзі козацького сотника брав участь у битві під Полтавою й помер від ран. Його син, Петро, народжений на Полтавщині (дід композитора), навчаючись у Києво-Могилянській академії, прийняв прізвище Чайковський. Пройшовши російсько-турецьку війну та відслуживши полковим лікарем, став городничим Слободського та Глазова у В'ятській губернії, а 1785 року був приписаний до дворян Казанської губернії.
Хоча провідними сферами творчості були опера та симфонія, Петро Ілліч Чайковський писав музику майже у всіх жанрах. Його музиці властиве мелодичне багатство, пов'язане з інтонаціями народної пісні і міського романсу. Разом з тим, Чайковський вважається одним з найбільших симфоністів романтичної епохи.
Видатний є внесок Чайковського у розвиток концертного жанру. Його фортепіанні та скрипковий концерти поєднують симфонічний розмах з віртуозністю, темпераментністю і яскравістю колориту.
-
Звернемося до робочих матеріалів і виконаємо завдання № 1.
Завдання 1. Прочитайте текст. Вставте пропущені букви. Запишіть прийменники, знявши риску. Доберіть до тексту заголовок.
______________________________
Дбайливою господинею пр..йшла до лісу зима. У важкі снігові шуби одягла вона ялини й сосни, до самих брів насунула їм білосніжні шапки, навіть про гілочки не забула: дала їм пухові рукавиці. І горобині подарунок - біла шаль. (З/під) ________ неї грона ягід, немов червоні с..р..жки, в..дніються. Ось (із/за) ______ сірої хмаринки виз..рнуло сонечко, і не пізнати знайому галявину. Здригнулися і потяглися до сонця волохаті гілочки ялинок. Усе (на/в/коло) _______________ дерев бл..щить і сяє.
Іскриться сніг на полях. Дерева (по/над) _____________ річкою і ліс блищать сріблом. Узимку річка не завжди замерзає. (Під/час) ____________ потепління від неї піднімається туман, і дерева, кущі, які р..стуть (в/здовж) ____________ берегів, вкриваються білим кошлатим інеєм.
Земля, вода і ліс - усе вкрите снігом. Здається, усе навкруги занурилося в сон. Завмерли трави, кущі й дерева. (По/під) ________ сніговою ковдрою все зачаїлося, залягли в зимову сплячку деякі тварини. Добре тому, у кого тепле, зат..шне лігво, барліг, нірка чи гніздо. Добре тому, у кого запасів повна комора. Поїв, згорнувся калачиком - спи міцно, дивись солодкі сни.
(Незважаючи/на) ________________________ мороз легко дихається в зимовому лісі. Зима - пр..красна пора року.
-
Визначте кількість букв і звуків у виділених синім кольором словах.
-
Виконайте синтаксичний розбір виділених курсивом речень.
Про яке дерево згадується у тексті ? (горобина). Давайте дізнаємося про це дерево.
-
Повідомлення учня:
Із часів сивої давнини горобина користується любов'ю і повагою.
Важко назвати дерево, яке б користувалося такою ж популярністю, як
горобина. Люди щиро вірили, що вона приносить щастя, складали про
неї пісні, легенди і міфи. Багато віршів присвятили їй поети.
Скромна красуня - горобина з її яскравими оранжево-червоними
плодами - символ дівочої краси, нерозділеної любові і нещасливої
жіночої долі. її витончена краса зігріває серця людей. Вона служила
і служить джерелом натхнення для тих, хто вміє цінувати красу
природи.
Горобина має багато унікальних властивостей, зокрема здатність
передбачати погоду. Цвіте ця порода пізно - осінь буде довга. Дуже
рясний урожай плодів - чекай восени дощової погоди, взимку сильних
морозів, а наступне літо буде вологим. Взаємозв'язок між цвітінням
і урожаєм горобини та наступним характером погоди вчені поки що
пояснити не можуть.
Для овочівників горобина також прикметна: з'явилися на ній квіти -
значить можна сіяти огірки і саджати помідори. Вона тоді розкидає
свої квіти-парасольки, коли встановлюється тепла погода.
-
Дослідницький відділ дослідив похідні прийменники в цьому тексті. Дізнаємося про результати їхньої роботи: (Додаток 2).
-
Отже, ми знайшли прийменники, які загубилися? Давайте повернемо їх батькам.
-
ЗАКРІПЛЕННЯ.
-
Виконання завдань в групах:
Дослідницький відділ.
ЛІНГВІСТИЧНЕ ДОСЛІДЖЕННЯ
</
-
Прочитайте речення. Запишіть прийменники, знявши риску (ліва колонка). Порівняйте правопис співзвучних прийменників в українській та російській мовах.
Російська мова
Встає хмара з/за _________ лиману (Тарас Шевченко).
Из-за мыса, рассекая волны, выплыл пароход (Максим Горький).
По/над __________ ставом вітер віє…(Тарас .Шевченко).
По-над Доном сад цветёт (Алексей Кольцов).
Вини на мить зупинились, кинули далекий погляд у простір, по/за стіни, по/за _________ хату (Михайло Коцюбинський).
В садочке по-за тыном что-то
зашуршало (Владимир Короленко).
Отже, написання прийменників, що утворилися поєднанням прийменників З, ІЗ з іншими прийменниками співпадає в українській і російській мові: вони пишуться ____________________________.
Написання співзвучних прийменників понад, поза відрізняється.
В українській мові вони пишуться _______________________, а в російській мові _______________________.
Завдання 2.
Редактор
Виправте допущені помилки.
Згідно розпорядження директора, в залежності від погоди, на протязі року, п'ять хвилин сьомого, відповідно наказу, ускладнення в наслідок хвороби, вирізнятися зпоміж дітей.
Завдання 3.Лінгвістичні пазли
Перепишіть, вставляючи з довідки потрібні прийменники, поясніть їх написання. Визначте відмінки вжитих з прийменниками слів.
-
Бурульки виглядають …. даху і плачуть від яскравого сонечка.
-
Лі і … нього все біле-біле.
-
Здається, дорого чорною змією звивається … високими будинками у білосніжних шапках.
Довідка: по/між, на/в/коло, з/під.
Перекладач
Завдання 4.
Перекладіть українською мовою. Зіставте вживання прийменників в українській і російській мовах.
Согласно приказу, пропустить по болезни, на протяжении месяца, соответственно условиям, во время отдыха, за исключением выходных, ошибиться из-за невнимательности.
-
ПІДСУМКИ.
Отже, про що ми сьогодні дізналися, що зрозуміли і чи навчилися застосовувати?
___________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
-
ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Вивчити правило і виконати завдання № 5 (робочі матеріали).
8