- Учителю
- Українська мова, 10 клас. Тема: Лексикологія.
Українська мова, 10 клас. Тема: Лексикологія.
Українська мова, 10 клас
Тема: Лексикологія.
Мета: узагальнити й систематизувати знання учнів про слово, склад лексики, групи слів за значенням, лексикографію;
розвивати зв'язне мовлення, уміння користуватися словником, додатковою літературою;
виховувати повагу до української мови, пошану до слова.
Тип уроку: урок узагальнення й систематизації знань.
Обладнання: блок-схема «Лексикологія», словники, роздруковані завдання, узагальнюючі таблиці, картки з міжмовними омонімами.
Хід уроку
-
Увідно-мотиваційний етап.
«Слово - найтонше доторкання до серця, воно може стати і ніжною запашною квіткою, і живою водою, що повертає віру в добро, і гострим ножем, і розжареним залізом, і брудом».
Хочу, щоб від нашого уроку залишилися приємні враження. Хай ваші серця повняться добром, щирістю, любов'ю, новими знаннями.
Епіграфом нашого уроку є слова В. Гезлітта: «Слово - єдине, що буде жити вічно».
-
Повідомлення теми уроку (запис у зошитах).
-
Формування учнями мети уроку.
Узагальнимо й систематизуємо знання про слово, склад лексики, розвиватимемо зв'язне мовлення.
-
Мотивація.
Для чого потрібні знання цієї теми?
Щоб збагачувати своє мовлення, покращувати його, вживати слова у властивому їм значенні.
Працюватимемо в групах, кожна група отримуватиме своє завдання, роздруковане на аркушах.
-
Робота за темою уроку.
-
Складіть усно словник понятійно-термінологічного поля, пов'язаний із темою сьогоднішнього уроку.
А тепер давайте поглянемо на узагальнюючу блок-схему, яка допоможе нам на уроці. Може, ще якісь поняття забули назвати?
2) Визначення основних понять теми.
Що називається лексикою?
Що називається лексикологією?
Що називається лексикографією (теорія і практика складання словників)?
Що таке слово (одна з основних одиниць мови)?
Подивіться у тлумачний словник і скажіть: «Поняття «слово» однозначне чи багатозначне?».
Більшість слів укр. мови багатозначні, на цій основі виникають слова з прямим і переносним значенням.
-
Завдання на протиріччя.
1 група.
До поданих словосполучень доберіть такі, які вживалися б у переносному значенні (у зошиті).
2 і 3 група.
Завдання на вибір:
а) скласти два речення, щоб в одному з них словосполучення вживалося в прямому значенні, а в іншому - в переносному;
б) скласти чотиривірш, використавши будь-яку пару словосполучень.
сміявся хлопець
черствий хліб
теплий одяг
прозоре скло
біжить спортсмен
Продовжіть відповідь: «У художніх творах перенос значень служить для створення художньої виразності (епітетів, метафор, уособлень, метонімії)».
-
Назвіть групи слів за значенням.
В 11 кл. ми будемо вивчати п'єсу М.Куліша «Мина Мазало», у якій слову, його емоційним барвам і відтінкам приділяється багато уваги. Пропонуємо вам подивитися уривок із цього твору і відповісти на питання (питання на зворотній дошці справа):
- яка мовна проблема, окреслена в цьому уривку, актуальна і сьогодні? (проблема чистоти української мови);
- яке багатозначне слово зустрічається в тексті, з якою метою вживається? (бринить, посилює образність мови);
- які слова допомагають запобігти невиправданих повторів? (синоніми, до слова «бразолійний» - темно-синій).
-
Повторення про міжмовні омоніми.
Завдання на виявлення суперечностей і формування проблеми.
Яка чудесна кожна мова!
Але слова мотай на вус,
Як неуважний ти до слова,
То може трапитись конфуз.
Бо є омоніми міжмовні,
Відомі вченим з давнини:
Слова однакові назовні,
Та різні значенням вони.
(Дмитро Білоус)
3 група. Перше завдання (на аркушах).
1 і 2 група (працюємо на магнітній дошці). Підібрати до наведених слів міжмовні омоніми.
Вживання міжмовних омонімів у літературі може бути одним із засобів творення комічного.
-
Повторення про пароніми.
Дайте визначення паронімам (слова, схожі за звучанням, але різні за лексичним значення).
3 група працює над редагування тексту.
1 і 2 група - робота з підручником (впр. 154, с.82, бліц-турнір).
(перевіряємо роботу 3 групи).
-
як називається помилка, коли слово вживається у невластивому йому значенні?
-
що дає мовцеві засвоєння лексичних норм? (забезпечує вживання слів із властивим їм значенням, доречне поєднання слів у мовленні).
-
Слова за особливостями вживання.
-
із якими поняттями асоціюється у вас тема: «Слова за особливостями вживання»?
Жаргонізми - це слова, характерні для певної групи людей. Це соціальний діалект, відрізняється від літ. мови спеціальною лексикою і вимовою, але не має власної фонетичної і граматичної системи.
Макаронічна мова - механічна суміш слів чи висловів або переінакшення їх на іноземний лад («Енеус ностер магнус панус» - з лат.).
Уявіть, що ми отримаємо, якщо перемішаємо зерна злакових культур, наприклад, пшениці і жита (суміш, яка називається суржиком) - на дошці.
Змішуючи дві мови, отримаємо суржик - мовну мішанину, із якою треба боротись.
Синхронний переклад.
«Смешение языков - признак низкой культуры. И поэтому нужно стремиться к чистоте, точности, грамотности речи. Как сказал К. Паустовский, языку мы учимся и должны учиться непрерывно до последнего дня своей жизни».
-
Лінгвістичне повідомлення на тему «Професіоналізми».
3 група. Завдання на вибір (міні-твір «Усі професії прекрасні, а обрана мною - найкраща», діалог «Моя майбутня професія», сенкан, реклама).
2 група. Скласти словник термінів, що використовуються на уроках технологій або скласти сенкан.
1 група. Завдання на коректну постановку умови (пояснення про діалектні слова).
-
у якому стилі функціонують терміни? (науковий, офіційно-діловий)
Аналіз діалогу (продемонстрували належний рівень мовленнєвої культури, уміння формулювати думки, обґрунтували їх власним життєвим досвідом; структура діалогу, мовне оформлення відповідає нормам; додержувались правил мовленнєвого етикету).
Аналіз твору (комунікативне завдання враховане, висловлено власну думку; тему пов'язано із власним життєвим досвідом, дібрано переконливі докази для обґрунтування своєї позиції, висловлювання в цілому відзначається багатством словника, стилістичною єдністю).
-
Походження слів.
-
які бувають слова за походженням? (власне українські слова - виникли в укр. мові в період її самостійного існування: гай, паляниця, січень, мрія; іншомовні слова);
-
як розпізнати іншомовні слова? (ознаки поєднані у слові «аерофільтр» + незмінні слова).
3 група - впр. 49, стор. 30. Прочитайте усмішку Федора Лузана і виконайте завдання (на аркуші).
2 група - впр. 49, стор. 30. Виписати із листа іншомовні слова, дати тлумачення двох (на вибір).
1 група - підберіть до іншомовних слів українські відповідники.
горизонт
ілюстрація
аплодисменти
антракт
реєстрація
оптимістичний
Перевірка роботи 3 групи. Прочитайте усмішку.
-
це приватний чи офіційно-діловий лист?
-
у якому стилі пишуться приватні листи?
-
що таке дисонанс?
-
у чому виявляється стилістичний дисонанс? (у відсутності єдності стилю)
-
з якою метою автор використовує іншомовні слова? (щоб створити комічне і показати недоречність вживання іншомовних слів, канцеляризмів у розмовному стилі)
-
визначте сферу функціонування запозичень
По можливості прочитайте текст у виправленому вигляді.
Не знайшовши консенсусу (с.299) - не дійшовши згоди.
Конфронтація (с.303) - розбіжність у поглядах.
Консорціум (с.300) - об'єднання, поступки.
Альтернатива - заміна.
Брифінги (с.63) - бесіда із журналістами.
Рейтинг (с.474) - показник.
Прийдеш до конверсії (с.298) - поміняєш своє рішення.
Плюралізм (с.435) - свобода.
Консолідація (с.300) - об'єднання.
О'кей.
-
Підсумок. Виставлення оцінок.
-
чому навчилась на уроці кожна група?
3 група. Повторили тему «Лексикологія», розвивали зв'язне мовлення, редагували текст, перекладали.
1 і 2 група.
- які завдання для вас були важкими?
Кожний виставте собі оцінку за урок.
Гра «Вірю-не вірю» (один біля дошки).
-
лексика - це словниковий склад мови +
-
усі терміни - багатозначні слова -
-
у реченні «Сумують ластівки в садах» слово «сумують» ужите в пер. значенні +
-
слова «велетень, титан, гігант» - синоніми +
-
слова «удень - уночі, гарячий - холодний» - омоніми -
-
у реченнях «Учитель використовує ефективні методи викладання» та «Моя сестра - ефектна дівчина» вжито пароніми +
-
слова «отпад, о'кей, бабло» - жаргонні +
-
слова «ґазда, ґринджоли, вуйко» - діалектні +
-
слова «високо-низько, радість-горе» - синоніми -
-
слова «фосфат, горизонт» - власне українські -
-
слова «городина, паляниця» - запозичені слова -
-
запозичені слова функціонують у науковому стилі +
В одній із легенд говориться: «Слово, воно що яблуко: з одного боку зелене, з іншого червоне, тільки вмій його повертати». Головна думка в останніх словах - умій володіти словом, правильно користуйся багатством мови та її лексичним різнобарв'ям.
Кажімо більше ніжних слів
Кажімо більше ніжних слів
Знайомим, друзям і коханим,
Нехай комусь тепліше стане
Від зливи наших почуттів,
Нехай тих слів короткий мед
Чиюсь загоїть рану.
(Чи перший біль, чи то останній)-
Коли б то знати наперед!
Кажімо більше ніжних слів,
Комусь всміхаймось ненароком,
То не життя людське коротке,
Короткі в нас слова черстві.
Кажімо більше ніжних слів…
І.Вовк
-
Домашнє завдання диференційованe (на картках).
Додатки до уроку.
1 група
Тема:
Лексикологія.
-
1. Згрупуйте подані слова в такому порядку:
Діалектизми: _______________________________________________________
Професіоналізми: ___________________________________________________
Жаргонізми: ________________________________________________________
Кльовий, синус, ґазда, леґінь, файний, сервер, дискримінант, лаве, круто, хавчик.
-
2. Підберіть до іншомовних слів українські відповідники, запишіть:
горизонт- ___________________________________________________________
ілюстрація-__________________________________________________________
аплодисменти-_______________________________________________________
антракт- ___________________________________________________________
реєстрація- _________________________________________________________
оптимістичний- _____________________________________________________
-
Домашнє завдання
Вправа 184 стор. 96.
2 група
Тема:
Лексикологія.
-
1. Виконайте одне із завдань на вибір:
-
складіть словник термінів, які використовуються на уроці технологій:
___________________________________________________________
___________________________________________________________
___________________________________________________________ -
скласти сенкан на тему: «Професія».
-
-
2. Випишіть із листа іншомовні слова (вправа 49 стор.30)
-
Домашнє завдання
-
Підготувати теоретичний матеріал із теми: «Активна, пасивна лексика», проілюструвати прикладами.
Вправа 181 стор.94 .
3 група
Тема:
Лексикологія.
-
1. Відновіть пушкінські і шевченківські рядки із словом «луна», поясніть уживання розділових знаків у другому реченні:
«___________________________________ сквозь тучи мрачные желтела» (А.С. Пушкин)
«Защебетав соловейко - __________________________________________» (Т.Г.Шевченко)
-
2.Редагування тексту:
Дрібні хвилі-бриджі тихо накочувалися на берег, лагідно пестячи ноги дівчини у світлих брижах.
На цьому місті буде закладено перший висотний будинок нашого міста.
- Поясніть значення слів -паронімів.
-
3. Завдання на вибір:
а) міні-твір на тему: «Усі професії прекрасні, а моя - найкраща»;
б) діалог на тему: «Моя професія»;
в) сенкан із словом «професія»;
г) прорекламуйте свою майбутню професію.
-
4. Вправа 49 стор.30. Прочитайте усмішку Ф.Лузана. Дайте відповіді на питання:
-
що таке дисонанс?
-
у чому виявляється стилістичний дисонанс?
-
це приватний чи офіційно-діловий лист?
-
у якому стилі пишуться приватні листи?
-
з якою метою автор використав іншомовні слова?
-
визначте сферу функціонування запозичень в українській мові?
-
замініть по можливості іншомовні слова українськими відповідниками.
-
-
Домашнє завдання
-
Підготувати теоретичний матеріал із теми: «Активна, пасивна лексика», проілюструвати прикладами;
Вправа 181 стор. 94.
6