- Учителю
- Конспект уроку на тему Види складних речень. Основні пунктограми в складному реченні (11 клас)
Конспект уроку на тему Види складних речень. Основні пунктограми в складному реченні (11 клас)
ТЕМА. ВИДИ СКЛАДНИХ РЕЧЕНЬ.
ОСНОВНІ ПУНКТОГРАМИ В СКЛАДНОМУ РЕЧЕННІ
МЕТА: повторити та узагальнити знання учнів про види складних речень, їх ознаки
та особливості будови, про основні пунктограми в них; вдосконалювати
вміння знаходити в тексті складні речення різних видів, розрізняти їх від
простих ускладнених; розвивати синтаксичні навички учнів; виховувати в
учнів любов і пошану до матері, своєї родини, до батьківщини
ТИП УРОКУ: закріплення набутих знань
ОБЛАДНАННЯ: підручник, схеми, таблиці
ХІД УРОКУ
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
Учитель. Здрастуйте, діти! Сідайте. Посміхніться один одному і мені, і будемо
працювати. Епіграфом до сьогоднішнього уроку будуть слова Т. Нещерет
За всі мої і радощі, і болі,
За те, що я живу на світі цім,
Благословенним будь, світанок долі,
Мій добрий, незабутній, отчий дім.
Уважно розгляньте цю синтаксичну конструкцію і визначте тип речення.
Відповіді дітей
ІІ. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ
Учитель. Отже, на уроці ми будемо говорити про складне речення, його ознаки та
особливості будови, про розділові знаки в складному реченні.
Відкрийте зошити, запишіть сьогоднішнє число _____________________,
нижче - «Класна робота», тему уроку: «ВИДИ СКЛАДНИХ РЕЧЕНЬ.
ОСНОВНІ ПУНКТОГРАМИ В СКЛАДНОМУ РЕЧЕННІ»
У кінці уроку ви на комп'ютерах пройдете тестування з опрацьованої теми й
кожен отримає оцінку.
ІІІ. СПРИЙНЯТТЯ Й ЗАСВОЄННЯ УЧНЯМИ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ
1. «МОЗКОВИЙ ШТУРМ»
А щоб узагальнити все, що нам відомо про складне речення, розділові знаки в
ньому, ви попрацюєте в групах. Застосовуємо технологію «Мозковий штурм».
Перша група дає поняття про складне речення і його інтонаційне оформлення,
друга - про складносурядне речення, третя - складнопідрядне, четверта -
безсполучникове, п'ята - складні речення різними видами зв'язку. Під час
свого виступу користуйтесь, будь ласка, таблицею. Розвернулися один до
одного, обговорюємо свою тему.
♫ А. МАЛИШКО. «ПІСНЯ ПРО РУШНИК»
Хто доповідає?
Виступи учнів
І
Учитель.
Спишіть речення, вставляючи розділові знаки. Поясніть пунктуацію цих речень.
Коли неждано вдарять в дзвони далі
Тоді на все на все знайдеться час.
Але не сльози не вінок печалі
Уже ніщо не виправдає нас.
ІІ
Учитель.
Виразно прочитати легенду «Коли Бог творив маму». Визначити складносурядні речення.
/Додаткові тексти лежать на кожній парті/
Учні.
Одного разу добрий Бог вирішив створити... маму. Шість днів і ночей Він роздумував та експериментував. Та ось з'явився ангел і каже:
- Ти стільки часу тратиш на неї!
- Так... Але чи ти читав вимоги замовлення? Мама повинна складатися зі 180 рухомих частин, а її поцілунок має лікувати все - від зламаної ноги до розчарування в коханні. А ще вона мусить мати шість пар рук.
Ангел похитав головою і недовірливо спитав:
-
Шість пар рук?
-
Не в руках проблема, - відповів Бог, - а в трьох парах очей, що вона повинна мати.
-
Аж стільки?! - скрикнув ангел.
Бог ствердно кивнув, потім додав:
- Одну пару - щоб бачити через зачинені двері, коли питає: «Що ви там робите, діти?», навіть якщо вона вже знає, що вони роблять. Іншу пару - на потилиці, щоб бачити те, що не мала би бачити, але що обов'язково має знати. Ще іншу пару - щоб таємно сказати синові, який попав у халепу: «Розумію, сину, і люблю тебе».
-
Господи, - сказав ангел, - вже пізно, йди відпочивати.
-
Не можу, - відповів Господь, - вже майже закінчую.
Ангел поволі обійшов навколо моделі матері, а Господь милувався своїм створінням.
-
Надто ніжна, - сказав, зітхаючи.
-
Але витривала! - відповів Господь із запалом. - Ти не можеш уявити собі того, що може зробити чи перетерпіти мати.
-
Вміє думати? - спитав ангел.
-
Не тільки думати, а вміє також дуже добре користуватися своїм розумом і пристосовуватися до обставин.
Тоді ангел схилився над моделлю, доторкнувся пальцем до її обличчя, і на його руці з'явилася прозора краплина.
-
Тут щось стікає, - сказав здивовано.
-
Так, це - сльоза, - відповів зі смутком Бог.
-
А для чого вона? - спитав ангел.
-
Щоб висловити радість, смуток, розчарування, біль.
-
Господи, Ти - справді геній! - вигукнув захоплено ангел.
Тихим меланхолійним голосом Бог прошепотів:
- Правду кажучи, це не Я створив... ту сльозу...
ІІІ
Учитель.
Діти, прочитайте за особами розмову матері з сином. За матір читає _________________, за сина - ________________. Знайдіть СПР і визначіть вид підрядної частини.
Учень
Розкажіть мені, мамо, про вишні.
Їх було так багато в саду?
Мама
Були, сину, морози невтішні.
А вони, кого хочеш, зведуть.
Учень
Розкажіть мені, мамо, про зорі.
Чи такими були і колись?
Мама
А той, сину, що виріс у горі,
Не часто на зорі дививсь. .
Учень
Розкажіть мені , мамо, про долю.
Чи людині підвладна вона?
Мама
Наша доля, мій сину, як море.
Той пливе, хто лиш має човна.
Учень
Розкажіть мені, мамо, про роки.
Чи спливають помітно вони?
Мама
Роки, мій сину, помітні, допоки
Матерів пам'ятають сини.
(М. Довнич)
Учні зачитують речення і визначають вид підрядних частин.
Учитель.
Наведіть приклад СПР з кількома підрядними
ІV
Учитель.
Прочитайте наступну групу речень. Які з них безсполучникові?
Ти бачив: прилетіли журавлі.
Це - незрадливі наші обереги.
Вони завжди вертають з чужини,
Несуть тепло до рідної оселі.
……………………………………
Й коли на перехресті бід-доріг
Ти чув величне, щире й тепле слово,
То розумів: найвищий оберіг -
Це є страждання та безсмертна мова.
Ти бачив: повернулись журавлі!
Це добрий знак! І є чому радіти,
Бо обереги рідної землі
Найкращим спадком лишаться на світі.
(Л.Андрела. «Рідні обереги»)
Мій тато добрий і ласкавий,
Всміхнеться - сонце гріє,
Він різні гарні гри-забави
Придумати уміє.
V
Учитель.
Проблемне запитання
Запишіть на дошці і в зошитах речення. Чи правильне ствердження: «Це СПР з кількома підрядними»?
Немає в світі кращих друзів,
Як я й мій рідний тато:
Ми любимось так дуже-дуже,
Що й годі розказати!
Очікувана відповідь
Ні, бо між ІІ і ІІІ частинами безсполучниковий зв'язок. А значить це складне речення з різними видами зв'язку.
2.
Діти, у вас на партах лежить додатковий матеріал. Перший варіант працюватиме з текстом №1, другий варіант - №2, третій - №3, четвертий - №4.
Завдання:
Прочитати текст. Виписати складні речення, розставляючи розділові знаки. Визначити вид складних речень.
</ І
Хато моя рідна батьківська хато! Усім найкращим що є в моїй душі завдячую тобі. Ти навчила мене змалку поважати старих шанувати батька й матір бути терплячим, чесним і роботящим. Рідна хато моя! Давно я пішов від твого батьківського порога. Але ніколи не забуду твоєї стріхи твоєї чистої стелі бо хіба може порядний син забути свою матір свій дім у якому вперше глянув на світ? Будь благословенна хато моя! (За І. Цю-пою)
ІІ
Найдовша і найважча дорога дорога в життя у великий світ який бере початок з материнського серця. Через усе життя протоптана босоногим дитинством та перша стежина що озивається в пам'яті дзвоном чистих криниць теплими та студеними росами, скрипом хвіртки хатнім порогом звивистою річкою ставком за городом обсадженим вербами. З надією смутком і сподіваннями мати-матінка-матуся завжди дарує своїй дитині в дорогу науку жити по-божому вишитий рушник-оберіг хліб-сіль та сорочку-вишиванку з червоними і чорними нитками. А собі залишає посаджені біля хати чорнобривці щоб не загубився по усіх тих дорогах-стежках слід родоводу щоб не потьмарився.
ІІІ
Стоїть на землі Мати вища і святіша від усіх богинь. Ота що слово і пісня. Ота що земля і хліб. Ота що перша ластівка в небі і веснянка в гаях. Ота що правда і любов. Ота що просто Мати.
Ота що живе в нас і в наших дітях та внуках в усьому нашому роді і береже нас та благословляє на добро. Найбільше тривожить її доля синів та дочок. Хай ростуть вони чемними і добрими працьовитими і побожними вона ж так старалась їх такими виховати!
Перевірка роботи
3. Дібрати з тексту речення, що відповідають поданим схемам.
/СХЕМИ РЕЧЕНЬ РОЗТАШОВАНІ НА ДОШЦІ/
-
Без кореня не можна залишитись,
Чи це весна, чи вже на скронях сніг.
У птахів треба вірності учитись,
Не забувати до гнізда доріг.
П. Воронько
-
Заниє жаль у щедрім слові «мамо»,
І чайкою здригнеться синя вись.
-
О, не сумує мій веселий рід,
Що не вертають літ у гості коні.
-
Так хочеться всіх ніжно обійнять
(Моє багатство - пісня мого роду)
За те, що вміли в серце переллять
Нев'янучу красу мого народу.
(О.Соловей)
-
Від найменшого до найстаршого -
Всім ти зичила щастя-добра,
Щоб не зрадили роду нашого,
Щоб для кожного - в небі зоря.
-
Щоб і сіялось, і родилося,
Наче зерен у колоску,
Щоб усе материнське згодилося
На життєвім, на довгім віку.
-
Людське безсмертя з роду і до роду
Увись росте з корінням родоводу,
І тільки той, у кого серце чуле,
Хто знає, береже минуле
І вміє шанувать сучасне, -
Лиш той майбутнє вивершить прекрасне!
-
Якщо шануємо і множим
Свою сім'ю і родовід,
То передати дітям зможем
Цю шану в спадок - заповіт.
-
Світилась хата батьківським теплом
І рушниками - рукотворним дивом,
Тим материнським пристрасним добром,
Де горе-щастя злиті воєдино.
4. Записати речення, зробити його синтаксичний розбір.
Бажаєм, дорога матусю,
Прожити Вам в здоров'ї довгий вік,
Щоб ми збирались в рідній хаті
Й не розлучалися повік!
5. Тестування на комп'ютері.
ІІІ. ОЦІНЮВАННЯ. РЕФЛЕКСІЯ.
ІV. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Учитель.
«Кожна травинка на своєму корені росте», - говорить народна мудрість. Так і людина, наче корінням, серцем приростає до роду свого, батьківської хати, рідного краю. Отож, якщо сьогодні на уроці ви змогли зачерпнути водиці із джерела роду нашого і, звернувшись до народної мудрості, начилися шанувати батьків своїх, що життя нам подарували, і рідну землю, до якої приросли корінням, то не зачерствіє душа ваша, як окраєць прогірклого хліба, а пісня у серці від діда-прадіда буде захищати від злоби людської і зрад. Мені б хотілося, щоб робота на цю тему продовжилася вами і вдома. Відкрийте щоденники і запишіть домашнє завдання /за вибором/:
-
СКЛАСТИ ТВІР-МІНІАТЮРУ НА ОДНУ З ТЕМ, ВИКОРИСТОВУЮЧИ СКЛАДНІ РЕЧЕННЯ
-
УРОК ЖИТТЯ, ОДЕРЖАНИЙ В СІМ'
-
ТІЛЬКИ РОДИНА, ЯК ЗІРКА ЄДИНА,
ТВІЙ ПОРЯТУНОК, НАДІЙНИЙ ПРИЧАЛ
-
З РОДИНИ ЙДЕ ЖИТТЯ ЛЮДИНИ