- Учителю
- Конспект урок української мови «Розділові знаки в реченнях з різними видами зв’язку» (9 клас)
Конспект урок української мови «Розділові знаки в реченнях з різними видами зв’язку» (9 клас)
Бердянська загальноосвітня школа І-ІІІ ст. №1 Бердянської міської ради Запорізької області
Компетентісно-орієнтований урок української мови в 9-А класі
Лінгвістична тема: «Розділові знаки в реченнях з різними видами зв'язку».
Соціокультурна змістова лінія: «Я як особистість» (Життєвий вибір особистості).
Підготувала вчитель української мови та літератури Баранова Л.В.,вища категорія, «методист»
Мета:
Навчальна: формувати предметні компетентності:
-
комунікативно-мовленнєву - удосконалення вміння слухати й висловлюватися;
-
лінгвістичну - уміння правильно писати слова й розставляти розділові знаки в реченнях;
-
граматичну - здатність правильно будувати складні синтаксичні конструкції , зокрема складні речення з різними видами зв'язку;
-
стилістичну - уміння аналізувати мовний матеріал;
-
інтелектуальну - уміння працювати в умовах пошуку, дослідження;
-
креатину - уміння розв'язувати завдання творчо.
Розвивальна: розвивати ключові компетентності:
-
соціальну - уміння працювати в групі, спілкуватися;
-
самоосвіти й саморозвитку - навички пошукової діяльності;
-
здоров'язберігаючу - формувати й розвивати навички збереження здоров'я.
Виховна: виховувати в учнів активну громадянську позицію.
Цілі уроку:
Учні повинні знати: складне речення з різними видами зв'язку, смислові відношення між його компонентами, правила постановки розділових знаків у ньому.
Учні повинні вміти: працювати з мовним матеріалом: ставити розділові знаки в реченнях із різними видами зв'язку, правильно встановлювати смислові відношення між компонентами, розрізняти види зв'язку, правильно будувати складні синтаксичні конструкції.
Учні повинні розуміти: роль складних речень із різними видами зв'язку в мовленні.
Тип уроку: узагальнення й систематизація знань.
Міжпредметні зв'язки: українська література, риторика.
Внутрішньопредметні зв'язки: синтаксис, пунктуація, граматика, стилістика й культура мовлення, робота з текстом (риторичний аспект).
Наочність та обладнання: мультимедійний екран, картки з дидактичним матеріалом, імпровізована схема очікуваних результатів «Сонечко».
Методи, прийоми й форми роботи:
Методи: «мозковий штурм», «незакінчене речення», рольова гра «Я - учитель».
Прийоми: епіграф, зв'язок із життям; формулювання очікуваних результатів; відповіді на запитання щодо змістового аспекту уроку;
Форми: колективна, групова, індивідуальна; самооцінювання.
Епіграф: Щастя - це коли ти потрібний людям.
О. Халімов
Хід уроку
І. Орієнтація, мотивація діяльності (підготовка до активної навчальної діяльності).
Слово вчителя: Сьогодні на уроці ми з вами заглибимося в дивовижний світ мови й разом із цим поговоримо про щастя, про життєвий вибір особистості.
Епіграфом до нашого уроку я взяла слова О.Халімова «Щастя - це коли ти потрібний людям». В.Гюго стверджує, що «найбільше щастя у житті - це впевненість, що тебе люблять». Я маю надію, що сьогоднішній урок не тільки поглибить ваші знання з мови, а й допоможе визначитися з таким нелегким питанням «Що ж таке щастя?».
ІІ. Цілепокладання.
-
Повідомлення теми, мети, завдань уроку.
Слово вчителя: Цілі й ключові завдання уроку, на якому ви покажете свої знання з теми «Розділові знаки в реченнях з різними видами зв'язку», я попрошу озвучити керівникам груп (завдання випереджальне).
І група: Визначити, що після сьогоднішнього уроку ви повинні знати.
ІІ група: Визначити, що після сьогоднішнього уроку ви повинні вміти.
ІІІ група: Визначити, що після сьогоднішнього уроку ви повинні розуміти.
(Керівники озвучують цілі й ключові завдання уроку. Учитель пропонує порівняти їх зі своїми. Робота з «Сонечком», мультимедійною дошкою).
-
Мотивація навчальної діяльності.
Слово вчителя: В.Стопчинський сказав: «Звичайна смертна людина створює щасливі миті сама. Наприклад, у підлітка, який тільки починає жити, - це може бути здійснення заповітного бажання чи мрії, у школяра - це хороша позитивна оцінка». Я бажаю вам усім отримати сьогодні гарні оцінки за глибокі знання з теми, які знадобляться вам і під час написання контрольної роботи, і в процесі здачі ДПА, і в подальшому становленні вашої мовної особистості. Нехай це стане для вас хоч і невеличким, але все ж таки щастям.
-
Визначення очікуваних результатів.
Слово вчителя: Перед вами на столах лежать імпровізовані квіточки. На їхніх пелюсточках напишіть, будь ласка, чого ви очікуєте від уроку, й озвучте. Нехай керівники груп прикрасять «Сонечко»(воно сьогодні буде для нас символом щастя) весняним віночком із ваших квіточок.
ІІІ. Цілереалізація.
-
Відтворення й корегування опорних знань, умінь і навичок.
Слово вчителя: Як ви вже зрозуміли, ми будемо працювати в групах. Аби актуалізувати раніше отримані знання, пропоную всім завдання:
І група: Лінгвістична гра «Доміно» (робота біля дошки над проектуванням таблиці «Різновиди складних речень із різними видами зв'язку»).
ІІ група: Лінгвістичне упорядкування інформації за даним блоком запитань.
ІІІ група: Перевірка виконання домашнього завдання у формі інтерактивної рольової гри «Я - учитель» (керівник групи - учитель, інші - учні).
(Після перевірки роботи ІІ групи звітує І група).
-
Узагальнення й систематизація понять, засвоєння системних знань, їхнє застосування для пояснення нових фактів і для виконання практичних завдань.
-
Колективна робота з таблицею. Завдання для груп:
Прочитати перше речення , пояснити розділові знаки.
-
Робота в групах:
І група: Провести аналітичну роботу з реченням №2.
ІІ група: Провести аналітичну роботу з реченням №3.
ІІІ група: Провести аналітичну роботу з реченням №4.
-
Колективна робота з текстом таблиці. Лінгвістичне дослідження. Дати відповіді на запитання:
-
Чи є дана група речень текстом? Аргументувати свої відповіді.
-
Релаксація. Мультимедійна презентація «Щастя».
-
Засвоєння провідних ідей і теорій на основі широкої систематизації знань.
-
Робота в групах. Записати речення, поставити розділові знаки, пояснити пунктограми.
ІІ група: Відчуваю себе щасливим коли наді мною твориться диво хтось ніби невидимим смичком торкається білих хмар і вони бринять у твоїй душі.
І група: І здається що якщо настане смуток на допомогу прийде звичайна усмішка вона врятує і принесе промінчик щастя.
ІІІ група: Як добре почуваєшся коли щасливий серце співає і світ весь радіє.
-
Інтерактивна вправа «Знайди помилку».
-
Аналітична вправа-трансформація (опрацьовані речення трансформувати в текст).
-
Творча робота в групах. Скласти речення з різними видами зв'язку з ключовим словом «щастя».
ІV. Рефлексивно-оцінюючий етап.
-
Підведення підсумків уроку.
Відповіді на запитання щодо змістового аспекту уроку:
-
Наскільки корисним є вивчений на уроці матеріал і де його можна застосувати?
-
Повідомлення домашнього завдання.
Повторити розділові знаки в РзРВЗ. Виписати висловлювання видатних людей про щастя у формі РзРВЗ.
Скласти невеликий твір-роздум «Що є щастям для мене?» або прокоментувати письмово висловлювання О.Халімова «Щастя - це коли ти потрібний людям». - в.р.
-
Рефлексія.
За допомогою методу «Незакінчене речення» продовжіть висловлювання:
На уроці ми…
-
узагальнили й систематизували знання про…
-
сформували вміння й навички…
-
удосконалили вміння…
Слово вчителя: На початку уроку ви оголосили, чого від нього очікуєте. Якщо ваші сподівання справдилися, нехай наше «Сонечко» посміхнеться (робота зі схемою очікуваних результатів).
-
Цінування, оцінювання.
Коментування роботи учнів на уроці, обговорення оцінок (форма - само- оцінювання).
Заключне слово вчителя: Ви сьогодні почули чимало думок про те, що ж таке щастя.
Підсумовуючи сказане, хочу запитати, що ж є щастям для вас?
(Учні дають відповідь на запитання).
Я вам усім бажаю щастя. Воно прийде, якщо ви будете завжди пам'ятати слова Шопенгауера: «Те, що є в людині, безсумнівно, важливіше за те, що є у людини».
Додаток до уроку
Завдання для І групи. Гра «Доміно».
Заповнити таблицю: Речення. Різновид. Графічна схема речення.
Речення для таблиці:
-
Певен, що кожна людина гідна щастя, але воно не приходить саме по собі.
-
Щастя - це як бажання: усі його прагнуть, усі його хочуть, але не всі на нього заслуговують.
-
Одні щасливі тому, що живуть гідно, з гордо піднятою головою; інші вважають, що щастя - це це коли тебе розуміють.
-
Я ж упевнений у тому, що щастя в усіх різне: комусь достатньо ковтка води в спекотний день, а комусь і моря мало в оксамитовий сезон.
Різновид: Речення зі сполучниковим сурядним і сполучниковим підрядним зв'язком.
Речення з безсполучниковим і сполучниковим сурядним зв'язком.
Речення з безсполучниковим і сполучниковим підрядним зв'язком.
Речення з безсполучниковим, сполучниковим сурядним і сполучниковим підрядним зв'язком.
Схеми:
1. [ … ] ( що…) але [ … ].
2. [ … ] [… ] [… ] але [ … ].
3. [ … ] (що …) [… ] (що…).
4. [ … ] (що… ) [… ] а [… ].