7


  • Учителю
  • Урок по украинской литературе. Фольклорне тло повісті М. М. Коцюбинського 'Тіні забутих предків'

Урок по украинской литературе. Фольклорне тло повісті М. М. Коцюбинського 'Тіні забутих предків'

Автор публикации:
Дата публикации:
Краткое описание:
предварительный просмотр материала

Фольклорне тло повісті М. М. Коцюбинського «Тіні забутих предків».Образи та символи у творі. Образи Івана та Марічки як втілення романтичної ідеї незнищенності кохання.


Мета:
розкрити образи та символи твору, опрацювати його художні особливості
розвивати творче мислення учнів, вчитися давати оцінку художньому твору;
формувати любов до мистецтва, прищеплювати почуття зацікавленості до звичаїв, обрядів та етнокультури загалом гуцульського народу.


Хід уроку


  1. Інтерактивна хвилинка

гра "Мікрофон"
- Що мені відомо про М.М. Коцюбинського як про письменника?

( діти згадують біографію письменника. Кожен по одному реченню)


2. тестові завдання.


Розмістити етапи життя і творчості М.Коцюбинського в правильній хронологічній послідовності (діти отримують листочки з тестом)


А.Знайомство з М. Горьким в Італії

Б. Робота в земській управі м. Чернігова

В. Навчання в Шаргородському училищі

Г.Вихід поезії «Наша хата»

Д. Участь в урочистостях з нагоди відкриття пам'ятника І. Котляревському в Полтаві.

А -

Б -

В -

Г -

Д -


3. Бібліографічні знахідки

А) Гуцульщина - гордість Прикарпаття.


( на карті України показати цю місцевість, потім група учнів « географи» представляють гуцульський край з географічної точки зору.)


Б) Як працював Коцюбинський над назвою повісті?


Автор відвідав гуцульське село Криворівню, захопився карпатським краєвидом, самобутністю краю. Вивчав традиції, звичаї, обряди, легенди , повір'я, бував у мандрівках , у горах, полонинах.

Крім особистих вражень, працюючи над твором, користувався фольклорно - етнографічними збірниками В.Гнатюка, І.Франка.

Коцюбинський перебирав різні варіанти назви повісті, але вони не вдовольняли митця

(на дощці плакат із варіантами назв повісті « В зелених горах», « Тіні минулого», «Голос віків», «Відгомін передвіку», «Подих віків», « Голоси передвічні», « Спадок віків», « Дар предків забутих», «Голос забутих предків», « Слідами предків», « Сила забутих предків», « Тіні забутих предків».

( учні доходять висновку, що останній варіант є найбільш вдалим , бо

перша назва - «В зелених горах» не мала в собі міфологічного світу, заглиблення в давнину, яка оживає на сторінках повісті. Так автор добирав найвлучнішу назву і це йому вдалося. «Тіні забутих предків»- саме ця назва говорить нам про те , що предки вже забуті, але їх проблеми, радощі живуть і повторюються в сучасному житті гуцульських родин. Назва повісті містить натяк на загадковість, казковість)

В) Традиції та звичаї гуцулів

( учні зачитують заздалегідь приготовлений матеріал. Наприклад, похоронний звичай має філософський зміст, показує тріумф життя над смертю. Гуцули не хочуть довго замислюватися над смертю людини, оплакувати померлого.

Головним заняттям гуцулів було скотарство та вівчарство. Маржину (худобу) доглядали, охороняли від злого Духа, на неї ворожили. На Маланки , за їхніми переконаннями, заходив сам Бог. )


4. Аналіз творів ( компаративний )

В. Шекспір "Ромео і Джульєтта" -
М. Коцюбинський "Тіні забутих предків"

Діаграма Вена (група учнів готували заздалегідь)


У Шекспіра: мотив самогубства- кохання молодих людей;

малює непереборну силу кохання


у Коцюбинського: Марічка йде з життя випадково;

Іван одружився з Палагною( дівчиною, яку він не кохав);

Іван гине через несилу перенести смерть коханої;

автор змальовує таємничий казковий світ.


спільне :ворогуючі родини( Монтеккі - Капулетті, Палійчуки - Гутенюки);

у ворогуючих родин є діти, які кохають одне одного;

головні герої гинуть;

обидва твори - гімн коханню.


5. Робота в групах
Довести, що конфліктами твору є:


( діти працюють у парах, говорять про те, як розв'язав той чи інший конфлікт Коцюбинський, а також шукають власний вихід з конфліктної ситуації )


6.Записати образи у дві колонки ( їх значення у творі)


Образи - символи Міфічні істоти

Ватра Чугайстер

Сонце Нявка

Вода Арідник, Щезник

( на дошці словникова робота)


Мольфар - чарівник; нявка - лісова міфічна істота у вигляді дівчини, в якої зі спини видно внутрощі .

Арідник - злий дух; чорт, дідько.

Щезник - за давніми віруваннями гуцулів чорт, що раптово з'являється, раптово зникає, і скликає всіх міфічних істот у танок.

Чугайстер - веселий , життєрадісний, оброслий чорною або білою шерстю лісовик із блакитними очима. Він танцює, співає, полює на мавок, які заманюють молодих лісорубів та пастухів у нетрі й гублять їх.

Ватра - вогнище( найщиріший людський помічник)

Вода- може бути доброю, а може - смертоносною ( під час повені гине Марічка), згадується на сторінках повісті 113 раз

Земля - нейтральний образ,проте іноді ніби передбачає ще не існуючі події

( Юра - мольфар робить ляльку із глини, яка символізує Івана)


(діти роблять висновок, що міфічні істоти роблять повість загадковою, казковою. Гуцули знають світ духів і вміють ворожити, вірять в чародіїв, які спроваджують бурю, град, грім. Ці знання не залишки минулого, а справжнє світосприйняття гуцула - сучасника Коцюбинського.)

7. Образи - персонажі у повісті.

Іван Палійчук (презентація )


- «Іван був дев'ятнадцятою дитиною в гуцульській родини Палійчуків»

- З самого дитинства починає пізнавати Іван оточуючий світ, пірнаючи у казкові нетрі міфів, у дивовижний всесвіт природи

- Велике горе сталося в Івана: забито батька у боротьбі, у давній ворожнечі двох родів - Палійчуків та Гутенюків. Але ця бійка подарувала майбутньому «Ромео» зустріч з першим і єдиним коханням - з Марічкою Гутенюк.


- І отут виявляється усе багатство душі Івана Палійчука - й у взаєминах з Марічкою, й у відчутті природи, і в грі на флоярі

- І в полонині, де він пас вівці, вартував вогонь, ми бачимо нерозривну єдність Івана і природи. А ще там, у полонині, розквітло кохання до Марічки, набуло іншого змісту. Зрозумів Іван, що більше без своєї коханої він не може жити.

- Образ Івана Палійчука - це образ людини, для якої кохання найголовніше в житті, яка утверджує любов як джерело духовності.


Марічка Гутенюк

( на дошці кадри з кінофільму С.Параджанова «Тіні забутих предків».

діти зачитують цитати, висловлюють своє бачення цього образу)


Складають сенкан (наприклад)


Марічка

Щира, добра

Співає, складає коломийки, щиро кохає Івана

Сіє добро на землі

Квітка

8.Рефлексія

Чому кохання - вічна таїна?


( кохання , проходячи через життєві випробовування, не втрачає своєї сили, не нищиться, не зникає, а навпаки, загартовується, стає міцнішим, щоб поєднатися в смерті.)


9.Домашнє завдання

1 група Усний твір Образи Івана та Марічки як втілення романтичної ідеї незнищенності кохання.

2 група Як Параджанов Сергій Йосипович пов'язаний з творчістю М.Коцюбинського




 
 
X

Чтобы скачать данный файл, порекомендуйте его своим друзьям в любой соц. сети.

После этого кнопка ЗАГРУЗКИ станет активной!

Кнопки рекомендации:

загрузить материал