- Учителю
- Урок з української мови в 4 класі Тема: Відмінювання прикметників жіночого роду. Родовий відмінок.
Урок з української мови в 4 класі Тема: Відмінювання прикметників жіночого роду. Родовий відмінок.
Урок з української мови
в 4-Г класі, проведений 15 березня 2005 р.
Тема: Відмінювання прикметників жіночого роду. Родовий відмінок.
Мета: Формувати вміння правильно вживати граматичні форми прикметників в усному мовленні і на письмі, удосконалювати орфографічну грамотність, виховувати любов до народної творчості.
Обладнання: малюнки дівчини - України, ведмедиці, книга "Первоцвіт", запис пісні, схема закінчення прикм. ж. р.
Хід уроку
1. Сприйняття на слух. "Легенда про пісню". ст. 171 кн. "Первоцвіт"
-
Якими талантами нагородив Бог дітей світу?
-
Кого побачив Господь у куточку?
-
Про що запитав він дівчину?
-
Який же неоціненний дарунок дав Бог дівчині - Україні?
2. Хвилина каліграфії. Запис в зошитах дати.
-
ня піс да ген ле
-
Пісня ні в добру, ні в злу годину не покидає людину.
Діти складають слова, записують, складають речення із словом пісня; читають прислів'я, пояснюють його зміст.
-
Які народні пісні ви знаєте?
3. а) Слухання пісні "Ніч яка місячна"
-
Який характер у цієї пісні, яка вона?
(тиха, лагідна, сумна, спокійна, ніжна...)
б) Запишіть словосполучення: пісня тиха, вечірня (ж.рід, одн.)
-
Визначте рід прикметників, число, закінчення.
4. Новий матеріал
а) Оголошення теми і мети уроку
-
Сьогодні ми вияснимо, яке закінчення мають прикметники ж.р. в Р.в., будемо знаходити їх, вчитися правильно вживати їх в реченнях, текстах.
б) Відмінювання прикм. за таблицею. Ст. 100 впр. 218. Учні вголос відмінюють словосполучення пісня тиха вечірня
-
Чому в слові вечірньої на письмі вживаємо Ь?
-
Яке ж закінчення мають прикм. ж.р. в Р.в.?
в) Порівняння рос. і укр. словосполучень
рос. укр.
холодной зимы холодної зими
ранней весны ранньої весни
горячей поры гарячої пори
-
Прочитайте рос. словосполучення, визначте відмінок прикм.
-
Прочитайте укр. словосполучення, визначте відмінок.
-
Порівняйте закінчення і зробіть висновок.
г) Схема на дошці : прикм. ж.р.
Р.в. ої
5) Закріплення
а) Вчитель читає речення, учні виписують прикм. ж.р. в Р.в.
Для рідної матусі вишию рушник.
Цікаві зразки народної вишивки зібрала Олена Пчілка.
З калинових вуст молодої дівчини злітає задушевна пісня.
Прислухайся до дружньої поради.
Дідусь випив джерельної води.
-
Що ви скажете про закінчення прикм. ж.р. в Р.в.?
б) На дошці записані речення із прочитаних творів. Завдання : усно дописати закінчення, визначити, з яких творів ці речення.
-
Вийшли невільники з вежі холодн... (Маруся Богуславка. Р.Завадович)
-
Розказав він, як квіти рідн.. землі йому силу і відвагу дали. (Вишивані квіти . Л.Храплива)
-
Тоді вони схожі на жмутки ватки, в яку ввіткнули ягідку червон.. калини. (Снігобородьки. І Компанієць)
-
...Не покине країни рідн..,
Не боїться зими навісн..,
Жде, що знову прилине весна. ( Мамо, іде вже зима. Л Українка)
в) Фізхвилина "Хто як спить?"
г) - А чи знаєте ви, як спить ведмідь? А коли з'являються у ведмедиці ведмежата? Давайте про це дізнаємось, коли виконаємо вправу 220.
Після розбору дати записують самостійно. Перевірка. Висновок.
д) Робота з прислів'ями.
Сьогодні на уроці ми вже згадували такі види усної народної творчості, як казка, легенда, пісня. Існує ще один вид народної творчості - це прислів'я. На дошці записані прислів'я, ваше завдання - поставити прикметники в потрібному відмінку.
-
З (мала) хмари великий дощ буває.
-
Зі (зла) трави лихе сіно.
-
З (чорна) кішки (біла) не зробиш.
-
Дарма з (суха) криниці воду брати.
-
Із (маленька) іскра великий вогонь буває.
-
(Сьогоднішня) роботи не відкладай на завтра.
На вибір спишіть 3 прислів'я.
Висновок.
е) Усна робота із малюнками до казок.
-
З якої казки дід і рибка? (...із "Золотої рибки")
-
З якої казки вовк? (...із "Червоної шапочки")
-
З якої казки герої ? (...із "Снігової королеви")
Висновок
6) Підсумок уроку.
Діти отримують картки з питаннями, на які дають відповідь.
-
Яку тему вивчали?
-
Які закінчення мають прикметники ж.р. в Р.в.?
-
Що треба запам'ятати про написання прикметників з основою на м'який приголосний?
-
До якої школи ви ходите? (середньої, спортивної, музичної, севастопольської)
-
З якої школи черговий витирає запис?
-
Від якої зими ховаються звірі, птахи?
7) Оцінювання
8) Д/З ст. 101 впр.222 (а)