7


  • Учителю
  • урок по украинскому языку на тему 'Степени сравнения прилагательных'

урок по украинскому языку на тему 'Степени сравнения прилагательных'

Автор публикации:
Дата публикации:
Краткое описание: Урок усвоения новых знаний. Для проведения урока используются активные методы обучения, приведены различные приемы и методы для усвоения новых знаний,которые базируются на ранее изученном материале.Для закрепления учащимся предлагаются творческие задания, работы в г
предварительный просмотр материала

Урок української мови 6 класі

Тема Ступені порівняння прикметників

Мета

  • поглибити знання учнів про ступені порівняння прикметників та їх творення, правильно їх вживати в усному та писемному мовленні.

  • розвивати увагу, логічне мислення, удосконалювати вміння учнів розппізнавати та утворювати ступені порівняння прикметників

  • виховувати повагу до усної народної творчостінароду, його духовної скарбниці.

Тип уроку: засвоєння нових знань з опорою на раніше вивчене

Очікувані результати: учень визначає ступінь порівняння прикметників, пояснює утворення вищого ступеня порівняння, а також способи утворення простого і складного найвищого ступеня порівняння; вживає ступені порівняння відповідно до їх значення, мети, умов і завдань спілкування.

Обладнання:підручник, таблиці.

ПЕРЕБІГ УРОКУ:

І. Організаційний момент

ІІ. Оголошення теми та мети уроку. Мотиваці навчальної діяльності. Проблемне запитання до учнів

Діти, перевіряючи роботу одного шестикласника , я прочитала таке : «Цукерки сама солодка ласощ у світі». Чи правильно учень висловив свою думку? Яких правил не знає учень?

Сьогодні на уроці ви поглибите знання свої знання про ступені порівняння прикметниківта їх творення , правильно їх вживати в усному та писемному мовленні.

ІІІ..Опрацювання навчального матеріалу

Актуалізація опорних знань: щоб згадати матеріал попереднього уроку проведемо гру.«Швидка конячка»

1.«Швидка конячка» її умови:

Оберіть будь який предмет чи істоту і охарактеризуйте її, використовуючи 5 прикметників. (Наприклад: МАМА- гарна, усміхнена, розумна, лагідна, привітна)

2.Розповідь вчителя

Ступені порівняння - це така форма якісних пикметників, що означають різну міру вияву ознаки, якості чи властивостів предметі. Так, при порівняннів одних предметах ознака виступає меншою мірою, а в інших- більшоюмірою, ще в інших якнайбільшою.

3. Вчитель пропонує учням виконати завдання, використовуючи таблицю утворення вищого та найвищого ступеня порівняння прикметників, яку вони склали на попередньому уроці.

Робота в парах.

1. Людина міцніша за кремінь і слабша за мушку.

2. Найкраще зерно ховається на дно.

3. Каша смачніша від балачок.

4. Свій хліб більш ситний.

5. Як коротші кроки, то довше життя.

6. З усієї рідні мати найбільш рідна.

7. З усіх скарбів найбільш цінним є молодість.

8. Солодший за все плід праці.

Після виконання завдання учні перевіряють роботу один одного і виправляють знайдені помилки.

4. Усвідомлення знань і вироблення вмінь*

Перепишіть прислів'я. Від поданих у дужках прикметників
утворіть вищий ступінь порівняння. Виділіть суфікси.
1. Ранок (старий) за вечір, вечір (молодий) від дня.

2. Ранок вечора (мудрий), а трава за солому (смачна).

3. Близька соломка (рідна) від далекого сінця.

4. Що ніч (темна), то день (видний).


Прочитайте вірш Т. Коломієць. Визначте прикметники найвищого ступеня порівняння. Розкажіть про їхнє творення, визначте префікси.
У вітру - найспритніші

Веселі вихорці.

У сонця найясніші

Гарячі промінці.

Лиш райдуга у небі

Не вихваля синів -

Такі вони у неї,

Що не потрібно слів:

Аж сім найяскравіших,

Аж сім найвеселіших,

Аж сім найкрасивіших

На світі кольорів!

5. Чи можна утворити ступені порівняння від прикметників: ранковий, вечірній, небесний, сонячний? Чому?

6.Фізкультхвилинка

Встаньте , діти, усміхніться,
Землі рідній поклоніться.
І до сонця дотягніться.
Веретенцем покрутіться.
Потанцюйте ,пострибайте,
Рухи дружно повторяйте.
Раз - присядьте, два - присядьте
І за парти знову сядьте.

ІV. Закріпленнявивченого, виконання практичних завдань

1. Прочитайте. Виберіть і запишіть лише прикметники складеної форми найвищого ступеня порівняння.
Найбільш переконливий, найдобріший, найлагідніший, найменш цікавий, найвитриваліший, найстрункіший, найдрібніший, найменш спритний.
2.Прочитайте. Визначте прикметники вищого і найвищого ступенів порівняння. Які з них утворені від прикметників з іншим коренем?
1. Відпливуть за обрій темні хмари, стане більший, веселіший день. (О. Лупій).

2. Із Каліфорнії секвоя - найбільше дерево Землі. (М. Доленго)

3. Я вже не можу бути кращим, та гіршим теж не можу буть. (В. Крищенко). 4. Найгірше лихо, коли б'ються рідні брати. (В. Шелестюк).

5. Люди - прекрасні. Земля - мов казка. Кращого сонця ніде нема. (В. Симоненко).

6. А у скарбниці людських почуттів найкращий скарб - повага до людини. (Н. Забіла).

3.Перепишіть. Прикметники найвищого ступеня порівняння розберіть за будовою. Визначте префікси, що вживаються для підсилення значення найвищого ступеня порівняння.
1. Щонайбільший досвід - це поразка не чужа, а власна. (О. Лупій).

2. Заздрість - якнайогидніше з усіх відчуттів. (О. Яворська).

3. Затишна ясна долина щонайкраща для спочину. (Я. Забіла).

4. Які тобі, друже, які тобі, брате, якнайвеселіші пісні? (А. Бортняк).

4.Перепишіть, від поданих у дужках прикметників утворіть вищий або найвищий ступені порівняння. Вимовте звуки, які чергуються за такого творення.
1. Добре ім'я (дороге) за великі багатства, а доброзичливість цінніша за срібло та золото. (З Біблії). 2. Для того, хто деревце посадив, земля стає і (близька), і рідніша. (Е. Саталкіна). 3. Минає вічність, як тимчасовість, закон (високий) у серці - Совість. (Т. Мельниченко).

5. Спробуйте розв'язати мовну задачу:

Який якісний склад прикметників не може мати ступенів порівняння ?

V. Рефлексія.

Інтерактивна вправа «Мікрофон»

  • На уроці я навчився (навчилася)

  • На уроці мені більше всього запам'яталося

. Домашнє завдання

  1. Вивчити правила та виконати вправи.

  2. Вияви ступінь обізнаності й запиши питання для однокласників за темою «Ступені порівняння прикметників»

Література

1.Державний стандарт базової повної і середньої освіти

// Дивослово.-2012-№№4.-3-56.



 
 
X

Чтобы скачать данный файл, порекомендуйте его своим друзьям в любой соц. сети.

После этого кнопка ЗАГРУЗКИ станет активной!

Кнопки рекомендации:

загрузить материал