7


Урок Зима щедра святами

Автор публикации:
Дата публикации:
Краткое описание:
предварительный просмотр материала

Тема: Зима щедра святами

Мета:

  • розширити та уточнити знання дітей про зимові свята: день Святого Миколая, Новий рік, Різдво Христове;

  • ознайомити з українськими народними традиціями святкування зимових свят;

  • залучити учнів до самостійної творчої діяльності;

  • розвивати логічне та критичне мислення, увагу, спостережливість, акторські здібності учнів 2 класу;

  • сприяти формуванню національної свідомості молодшого школяра;

  • виховувати повагу до українських традицій і народних звичаїв.

Обладнання: мультимедійний проектор, виставка малюнків дітей, календар, зображення Святого Миколая, ілюстрації зимових свят.

Література:

1. Програма для середньої загальноосвітньої школи. 1-4 класи. - К. : Початкова школа, 2006.

2. Бібік Н.М., Коваль Н.С. Я і Україна. Підручник для 2 класу. - К.: форум, 2002

3. Березіна О. М., Павловська Т. О. Мовні ігри та забави: Навч.-метод. Посібник. - Т.: Мальва ОСО, 2002.

4. Саратова О. О. Сценарії свят. Для роботи з дітьми 5 - 7 років. - Х.: Ранок, 2008.

5. Січовик І. Словограй. Ігри з буквами та словами: Навчальний посібник. - Т.: Навчальна книга: Богдан, 2004.

6.Уколова Н. О. Практика виховання у початковій школі: сценарії, розробкі уроків, дидактичний матеріал. Випуск 1. - Х.: Основа, 2004.


Тип уроку: вивчення нового матеріалу


Хід уроку:

  1. Організаційний момент.

    1. Привітання.

От і знову дзвоник лунає,

Мелодійно і срібно звучить.

Він до класу дітей скликає,

Щоб успішно всього навчить.

Підросли ви всі й зміцніли,

І цікавістю очі горять.

Тож бажаю здоровья і сили,

Щоб багато нового пізнать.

  1. Посадка за парти.

- Погляньте, які гарні сьогодні дівчата, а які стрункі наші хлопці. Сідайте, діти.

I. Актуалізація опорних знань.

2.1. Загадка.

- Діти, послухайте і відгадайте загадку:

Чудо-сани прилетіли,

Скакуни в тих санях білі.

В санях тих сидить цариця - білокоса, білолиця.

Рукавом махає, сріблом все вкриває.

- Молодці! Відгадали.

- Зима! Зима! Усякий знає,

Вона холодною буває.

2.2 Асоціативний кущ

- Коли ви думаєте про зиму, які асоціації у вас виникають?

ЗИМА


III. Повідомлення теми і мети.

  • Зима дуже красива пора року, діти з нетерпінням чекають її приходу, бо є можливість пограти у сніжки, покататися на ковзанах. Та найбільше діти чекають зимових свят. І сьогодні на уроці ми дізнаємося про звичаї нашого народу святкування дня Святого Миколая, Нового року, Різдва Христового.

  • Тож будьте уважні, активні на уроці, щоб змогли розповісти своїм близьким та рідним про цікаві обряди зимових свят і навіть відсвяткувати в родині за народними традиціями Новий рік чи Різдво.


IV. Робота над новим матеріалом.

4.1. Розповідь вчителя з елементами бесіди.

- У народі кажуть: «У грудні що не день, то свято».

- Скажіть, яке свято відзначають 19 грудня?

Маємо чого радіти,

Добре знаєте ви, діти!

Долетіла до нас вість, що до нас в дорозі гість.

Хто це? Кожен пам'ятай.

Це святковий Миколай!

- Найбільшою пошаною в народі користувалося свято Миколи, який вважається покровителем усіх бідних і знедолених та заступником рибалок і моряків. Не було в Україні жодної хати, де не було б ікони святого Миколая. Народ шанує його, та найбільше його люблять діти, для яких він є почесним охоронцем.

4.2. Передбачення.

- Як ви думаєте, яка це людина? Давайте спробуємо її намалювати словами.

4.3. Розповідь вчителя.

- А зараз послухайте уважно і дізнайтесь, чи правильні були ваші міркування.

Історія свідчить, святий Миколай довгі літа був священиком. Усе своє життя він присвятив творенню милосердя, за це його називали батьком сиріт, вдів та бідних, він був і є великим чудотворцем.

Всі чекають на зимову ніч, з 18 на 19 грудня, святий Миколай спускається на срібній вервечці з неба. Сивобородий, у довгій золотистій накидці він заходить до кожної хати, розкладає подарунки: чи то під подушечки, чи у черевичок. Не обминає він жодної дитини. А неслухняним дітям святий приносить різочки, які лишає у куточку.


4.4. Бесіда за малюнком. (показ малюнка).

- Зверніть увагу на зображення Святого Миколая.

- Чи співпав наш словесний опис з зображенням? Чому?

- Чи подобається вам Святий Миколай?


4.5 Відкритий мікрофон «Листи до Святого Миколая»


- Уявіть, що зараз у вас є можливість звернутися із звуковим листом-проханням до Святого Миколая.

- Що ви чекаєте від нього?

1 уч. Я ляльок багато маю,

Але попрошу Миколая,

Щоб приніс мені новеньку,

Кучеряву і гарненьку.

2 уч. А я завжди прошу

Не цукерок і не грошей,

А здоров'я мамі й тату,

Миру, щастя в нашу хату,

Слави й волі всій родині,

Нашій рідній Україні.

3 уч. Буду щиро Миколая я також просити,

Щоб зіслав із неба ласку

На вкраїнські діти.

Святий отче Миколаю,

Просим тебе щиро:

Єдність дай у ріднім краю,

Злагоди і миру!


4.7. Захист творчих робіт. (малюнки на тему «Мої добрі справи»)

  • А за що Святий Миколай дарує подарунки? (За добрі справи).

- А подивіться, які добрі справи чинили ви протягом цього року.

- Дійсно, за такі вчинки отримують тільки гарні подарунки.

  • Давайте всі разом пообіцяємо Миколаю що:

  • Будемо гарно вчитися (Всі хором: «Обіцяємо»)

  • Будемо добрими та чесними.

  • Будемо допомагати друзям та іншим незнайомим людям.

  • Не будемо вживати лихих слів.

  • Не ображати молодших, поважати старших.

  • Шанувати родину.

  • Будемо хорошими людьми.

- Гадаю, що із сьогоднішнього дня ростиме добро в ваших вчинках щодня.

4.8. Розповідь вчителя в елементами бесіди.

- Взимку скільки днів, стільки й свят.

  • Яке наступне зимове свято найбільше очікують діти? (1 січня - Новий рік (малюнок).

- Улюблене свято дітей - Новий рік. До свята в родині прикрашають ялинку і з нетерпінням чекають Діда Мороза та Снігуроньку.

- А раніше в Україні замість ялинок на стіл ставили Дідуха. Його робили з першого чи останнього обжинкового снопа. Із стеблин обрядового снопа формували кілька пучечків, обов'язували їх соломинками чи кольоровими нитками. Потім такі дольки складали докупи й обкручували стрічками. Прикрашали Дідуха виробами із соломи та фігурками з глини. Дідух був не тільки прикрасою до свята, а ще й символом шанування пращурів. Дідух - це дух дідів. За уявою предків, душі родичів повинні зійтися, щоб разом повечеряти. Тому цей давній обряд свідчить про те, з якою великою шаною ставилися пращури до свого родоводу.

- А як святкують Новий рік у ваших родинах?

Фізхвилинка

Був маленький сніговик.

В правий бік і в лівий бік

Тулуба він повертав,

Руки вгору підіймав

І стрибав на двох ногах

І казав він на словах:

« Так роблю, діти, зарядку,

Щоб усе було в порядку».

4.10. Розповідь учителя з елементами бесіди.

- Січень на свята багатий. Наступне свято 7 січня. Як називається це свято?

4.11. Робота за підручником.

- Розгорніть підручники на с. 97. Уважно прочитайте статтю «Різдво» і скажіть, що роблять у різдвяні дні колядники? Починає читати _______, достатньо, продовжує____________.

- Що роблять у різдвяні дні колядники?

  • А чи знаєте ви, як називаються вітальні слова колядників?

4.12. Слухання колядки.

- А зараз я прпоную вам послухати одну з таких колядок.

4.12. Інсценізація.

  • До нас сьогодні теж завітали маленькі колядники. Їм слово.(виступ дітей).

В хаті пораються господар і господиня. Поряд стоїть син.

МАТИ. Ой, ой, треба стіл прибрати.

СИН. Мамо, коли ви кутю готувати будете, сьогодні ж святий вечір ?

МАТИ. Авжеж, синку, час готувати.

СИН. Мамо, а чому саме 12 страв готувати на свят - вечір?

МАТИ. А тому, що присвячені вони 12 апостолам та 12 місяцям.

СИН. Ви, мамо, вже, мабуть, стомилися, я чув ви так рано встали.

МАТИ. Це щоб вчасно впоратись. Ось і піч розпалювала, як і належить, в 12 полін, тому вже й справи готові.

Стук у двері .Заходять діти - колядники.

ДІТИ. Добрий вечір, пане - господарю, з Різдвом поздоровляємо.

ГОСПОДАР. Дай, Боже, здоров'я. Заходьте, заходьте.

1УЧЕНЬ. Зійшла вже зоря на небозводі

Промінням ясне на землю шле.

Мудреців зі сходу, царів богатих

До Віфлієму вона веде.

2УЧЕНЬ. Нова радість стала,

Якой не бувало.

Над вертепом зірка ясна

На весь світ засіяла.

3УЧЕНЬ. Ой, прийдуть до тебе три празники разом

Радуйся, ой радуйся земле

Син Божий народився.

А за ці колядки дайте шоколадки

Радуйся, ой радуйся земле

Син Божий народився.

ГОСПОДАР. Дякую вам, діти, що завітали до нас , за це вам ось гостинці.(Кладуть гостинці в торбу.)

4.13. Вивчення колядки (наочність)

- До свята Різдва колядками прийнято вітати своїх хрещених, родичів, сусідів. Щоб ви також змогли привітати своїх близьких зі святом, вивчимо зараз одну із них.

(Розказує вчитель, повторює по фразам, закріплює вивчене)

4.14. Робота в зошитах.

- Розгорніть робочі зошити на сторінці 22. Розгляньте малюнки.

    • Назвіть зображені зимові свята.

  • Візьміть ручки, підпишіть під малюнком назву свята.

  • Якого свята не вистачає? (Святого Миколая)

  • Який подарунок ви хотіли б отримати в день Святого Миколая? Намалюйте його вдома.

5. Підсумок уроку.

5.1 Рефлексія. Шкатулка -чарівниця.

- Чого очікують люди від Святого Миколая?

  • Ви сьогодні теж отримаєте подарунки календарики.

  • Подивіться на календарики і скажіть яке свято наближається до нас?

  • А яке наступне свято? (Новий рік)

- Яке ж наступне свято? (Різдво)

- Якого числа?

- Я вам бажаю бути здоровими, веселими, щедрими на добрі вчинки, і не забувати наші обіцянки святому Миколаю.

6. Домашнє завдання.

  • А зараз розгорніть щоденники та запишіть домашне завдання. У зошитах намалюйте свято, що подобається вам найбільше.




 
 
X

Чтобы скачать данный файл, порекомендуйте его своим друзьям в любой соц. сети.

После этого кнопка ЗАГРУЗКИ станет активной!

Кнопки рекомендации:

загрузить материал