- Учителю
- Урок 'Вставні слова (словосполучення, речення) . Розділові знаки при них'
Урок 'Вставні слова (словосполучення, речення) . Розділові знаки при них'
Розгорнутий план-конспект уроку з української мови
Клас: 8
Тема: Вставні слова (словосполучення, речення). Розділові знаки
при них
Мета: розвивальна - ознайомити учнів з відомостями про вставні
слова (речення, словосполучення), їх роллю в мовленні
навчальна - формувати вміння знаходити речення із
вставними елементами, відрізняти їх від речень з
однозвучними невставними словами
виховна - виховувати в учнів культуру мовлення, уміння
правильно й доречно вживати вставні слова в мовленні
Методи і прийоми: розповідь учителя, бесіда, робота з
таблицею, виконання вправ
Обладнання: таблиця " Групи вставних слів і сполучень слів за
значенням"
Тип уроку: урок засвоєння нових знань
Література: Біляєв О.М. Підручник для 8 класу загальноосвітніх закладів з російською мовою навчання, -К.: Афон,2004 - С.75-80
ХІД УРОКУ
-
Організація класу
На дошці запис "Класна робота". Учні підготували робочі місця.
-
Вітання
-
Доброго ранку, діти. Сідайте, будь-ласка. Бачу, у вас чудовий настрій і ви готові розпочати урок
-
Перевірка присутності учнів
-
Повідомлення теми і мети уроку. Мотивація навчальної діяльності
-
Діти, сьогодні на уроці ми дізнаємось деякі таємниці про культуру спілкування, і навчимось за допомогою певних слів виражати своє ставлення до того, що ми повідомляємо. Якщо ми не тільки запам'ятаємо ці слова, але й зрозуміємо їх роль у мовленні, то з вами буде приємно спілкуватись
3. Актуалізація опорних знань
Для того, щоб розпочати урок, хочу почути відповідь на декілька питань
-
Що ви знаєте про вставні слова?
Давайте подивимось на вправу 177 на стор. 75.
Прочитайте виразно, визначте вставні слова, словосполучення та речення.
1. Поміж людьми, як кажуть, добре й нам. 2. Чого, подумаєш, на світі не буває. 3. Земляк хороший, що й казати, на все умів розумну раду дати. 4. Вовк, може, їсти захотів! 5. Усе народ, як бачите, такий. добрячий та плохий. 6. Почув він (мабуть, од сороки), що соловейка хвалить всяк. 7. Раз - чи само або підмовив хтось - надумалось воно все стадо насмішити. 8. А Вовк, неначе комісар, кричить ( він, щоб присікаться, знайшов причину )
-
Як ви вважаєте, яка їх роль у реченні?
4. Вивчення нового матеріалу
1. Слово вчителя
- Ну а тепер давайте ближче підійдемо до теми нашого сьогоднішнього уроку. Вставні слова - це такі слова, за допомогою яких мовець може висловити додаткові повідомлення, побічні зауваження або уточнити основну думку речення.
2. Робота з таблицею " Групи вставних слів і сполучень слів за значенням"
Давайте роздивимось таблицю на стор. 76, і дізнаємось які вставні слова та сполучення слів і що вони позначають. Будь-ласка, зачитайте. (Дод.1)
- Тепер давайте ознайомимось із правилом:
1) що таке вставні слова?
2) Що вони позначають?
Зверніть особливу увагу, що в усному мовленні вставні слова виділяються інтонацією - паузами і порівняно швидкою вимовою, а на письмі - звичайно комами. Якщо вставні слова виражають додаткове зауваження чи пояснення, то вони відокремлюються дужками, рідше - тире. Наприклад: Якщо сім'я обідає і вечеряє разом (а цього треба прагнути), ви не маєте права взяти ложку, доки її не взяли бабуся чи дідусь.
-
Але потрібно наголосити, що вставні слова слід відрізняти від однозвучних з ними слів, які є членами речення.
Порівняйте:
вставні слова члени речення
Гори, здавалось, стояли День здається таким
тут поруч (О.Гончар) коротким (Ю.Смолич)
5. Узагальнення і систематизація вивченого
1. Виконнання тренувальних вправ
Я хочу, щоб ви навчились розрізняти вставні слова та однозвучні з ними. Давайте усно виконаємо вправу 178 стор.78. Скажіть мені. коли виділені слова є вставними, а коли - членами речення. Та поясніть, які розділові знаки треба поставити
Володя видно перевіряв мої кавалерійські здібності. Стало зовсім видно. На щастя її запросила до себе на село наша старша тітка. Відчиняли люди широко ворота поливали на щастя дорогу щоб завжди таким багатим був двір. гафійці здавалось що то він про неї говорить. Здавалось загримів десь на небі грім.
З вправи 179 випишіть речення, у яких виділені слова є вставними. Обгрунтуйте свій вибір
Бувало, що ти мені пособляв. Цілими днями, бувало, просиджує хлопець над книжкою. Видно, дуже неприємно було їй переказувати це доручення. У світлиці стало видно, хоч голки збирай. Відома річ, кого вогнем пече. тому скрізь вода мріється. Керував студією відомий письменник. - Ви, діточки, не скучайте за братиком, - почала було мати... І не доїм, і не досплю; усе, було, тружусь. Головне реченя завжди провідне в складнопідрядному. Головне, не слід зупинятися на досягнутому.
Вправа 3
Переписати речення, розставляючи потрібні розділові знаки, а потім інтонаційно правильно їх прочитати
Сміх акжуть віку додає. На думку Федоренка до ворожої застави лишилося яких-небудь півтораста кроків. Я почав латати дірки. Та їх наче на зло було безліч. В туніч чули дівчата плакала Маша в наметі. А в сина бачу нема любові до лісу, око в нього сліпе до дерева.
. Пояснювальний диктант
Ну добре, давайте закріпимо практичну частину нашого уроку. Зараз ми напишемо з вами пояснювальний диктант. Вам треба буде записати текст, назвати вставні слова, пояснити їх використання у тексті.
А коли казати правду, то в школяра теж чимало турбот, чимало прикрощів, чимало й горя. Гадаєте, так уже й хочеться хоч одному школяреві відставати, одержувати двійки? Кажуть, ніби найвідсталіші учні звикаютьдо всьго, для них, мовляв, одержати двійку чи п'ятірку - однаково. Але, як на мій погляд, то це неправда.
6. Підсумок уроку
1) Виставлення оцінок з коментарем
Сьогодні на уроці я поставила вісім оцінок. Найактивніші учні, Тетяна та Марійка, отримають по 10 балів, вони чітко та правильно коментували виконання вправ, та обгрунтовували свої відповіді. Івану я ставлю лише 8 балів, бо він допустився двох суттєвих помилок при роботі з вправою та невірно визначав деякі вставні слова у роботі з класом, ...
2) Підсумок уроку
- Діти, мені б хотілося, щоб ви запам'ятали в яких випадках доречно вживати вставні слова і при нагоді користувалися ними, бо вони роблять наше мовлення яскравішим. Мені цікаво, які висновки ви винесете з цього уроку? Чого ви навчились?
7. Завдання додому
1) Інструктаж. Запис завання в щоденники
Диференційоване домашнє завдання
- Діти, відкрийте щоденники та запишіть домашнє завдання - § 11, впр.188. Ця вправа обов'язкова для всіх. Вам треба буде переписати, виділяючи розділовими знаками вставні слова, словосполучення та речення. Та вставити пропущені букви. Для тих, хто хоче покращити свої оцінки чи заробити додаткові бали, зробити впр.184. Уявіть, що ви берете участь у дискусії на тему "Щаслива людина. Хто вона?". Введіть у свої висловлювання вставні слова
2) Прощання
- До побачення, діти. Дякую за роботу на уроці