- Учителю
- Конспект уроку з української літератури для 5 класу 'Урок з позакласного читання'
Конспект уроку з української літератури для 5 класу 'Урок з позакласного читання'
СКОБЛЕЙ ЛІДІЯ СТЕПАНІВНА
Учитель української мови та літератури,
учитель вищої категорії,
учитель методист
Урок позакласного читання в 5 класі
з використанням інтерактивної дошки
Тема: Іван Андрусяк «Стефа і її Чакалка». Дівчача повістина.
Мета: Розширити знання учнів про сучасну українську літературу (зокрема книг, виданих видавництвом «Грані-Т»). Познайомити учнів із змістом повісті Івана Андрусяка «Стефа і її Чакалка». Працювати над покращенням якості та ефективності в процесі читання, над підвищенням культурного рівня читання учнів, працювати над збагаченням словникового запасу учнів, над розвитком зв'язного мовлення учнів, над вмінням виражати власні думки щодо прочитаного. Розвивати життєві, комунікативні, соціальні, творчі компетентності. Виховувати справжніх юних громадян України.
Тип уроку: Урок засвоєння нових знань, умінь і навичок учнів (із використанням елементів уроку-проекту)
Методи і прийоми: Розповідь учителя, презентація, метод «Мікрофон», виразне читання, бесіда, релаксація, рольова гра, рефлексія «Трансформер», проект.
Обладнання: портрет І.Андрусяка на мультимедійній дошці, епіграф до уроку, музичне оформлення, ілюстрації до змісту повісті, відгуки учнів, презентації.
Очікувані результати:
Після уроку учні зможуть:
-
розповідати зміст повісті І.Андрусяка «Стефа і її Чакалка»;
-
розкривати і пояснювати головні думки твору;
-
висловлювати власну точку зору на головні проблеми твору.
Орієнтований план уроку:
-
Організаційний момент
-
Мотивація навчальної діяльності:
-
Робота з епіграфом
-
Технологія «Світлофор»
-
Повідомлення теми і мети уроку
-
Очікувані результати
-
Робота над темою уроку
-
Вступне слово вчителя
-
Бесіда за змістом
-
Презентація проектних робіт
-
Метод «Гронування»
-
Літературний диктант
-
Аукціон
-
Інсценізація
-
Підсумок уроку. Рефлексія
-
Домашнє завдання. (На вибір)
Перебіг уроку
Сім'я-це те первинне середовище,
де дитина повинна вчитися робити добро.
В. Сухомлинський
Дива трапляються тільки
в дитинстві.
В.Гжегорчик
-
Організаційний момент. Вітання класу (очима один одного, бажають про себе всім усього доброго)
-
Мотивація навчальної діяльності учнів.
-
Робота з епіграфом
-
Технологія «Світлофор»
Кожен учень має картки трьох кольорів (червоний, зелений, жовтий). І ними показують емоціональну готовність учнів до уроку (готові - зелений колір картки, частково - жовтий колір, ні - червоний колір )
-
Повідомлення теми і мети уроку.
-
Очікувані результати
-
Від зустрічі з творчістю І.Андрусяка я очікую…
(Учитель запитує ланцюжком)
ІІІ. Робота над темою уроку
-
Вступне слово вчителя
Світ навколо нас дуже цікавий і дивний, казковий, а інколи дивовижний.
Він кожен день змінюється, наповнюється чимось новим, непередбачуваним. Інколи хочеться відпочити десь на природі наодинці зі своїми думками. Але можна розрадити себе захоплюючою книжкою. Вона завжди нас заспокоїть, нагадає про минуле, перенесе в дитинство.
Отже, сьогодні ми спробуємо зануритися з головою у світ сучасної української прози.
(Заздалегідь учні об'єднались у групи:
-
«Маленькі біографи»
-
«Цікаві літературознавці»
-
«Дослідники»
-
«Українські театрали»
-
Бесіда за змістом.
-
Хто є головною героїнею повісті «Стефа і її Чакалка»?
-
Чому повість так називається?
-
Про що розповідається в книзі І.Андрусяка «Стефа і її Чакалка»?
-
Чи подобається вам поведінка дітей?
-
Чому?
-
Хто така Чакалка?
-
Як би ви назвали цей твір?
-
Презентація першої групи «Маленькі біографи» (Проект «Як усі діти»)
Йде презентація біографії І.Андрусяка (Учень розповідає, відповідає на запитання однокласників.)
-
Практична робота другої групи «Літературознавці»(Проект «Творчість письменника-диво»)
(Про творчість письменника)
Йде презентація про творчість І. Андрусяка. Учні задають запитання, інші відповідають.
-
Метод «Ґронування»
І.Андрусяк як особистість-це…
(Учні відповідають ланцюжком ).
-
Літературний диктант (правильні відповіді перевіряємо за мультимедійною дошкою)
-
Скільки років було старшій сестрі Лізі? (10 років)
-
Що Стефа називала авторитетом у тата? (Животик)
-
Чого боїться Стефа? (Висоти і стоматолога)
-
Ким працює мама Стефи? (Учителькою вчителів)
-
Як називала Ліза Стефку, коли та підійшла під час заучування вірша напам'ять? (Малявка)
-
Коли прийшла Чакалка до Стефи? (Серед ночі)
-
Чому Чакалка забрала дітей? (Бо нікого не слухали)
-
Де жила Чакалка? (У лісовій школі)
-
Яке завдання поставила перед собою Чакалка вранці? (Виховання невихованих дітей)
10) Хто розбудив Стефу вранці? (Хрущ)
11) Чим годували дітей в їдальні Чакалки? (Сухарики, чіпси, батончики)
12) Що дозволяється в школі Чакалки? (Все, що хочеш)
13) Яка іграшка була в тата? (Комп'ютер)
-
3 група «Дослідники» (Розповідають цікаве в змісті)
Аукціон речей
За столом розташовуються учні в костюмах Чакалки і Стефи.
Перед ними-велика дзиҐа , а навколо предмети, що «продаються». Покупці, охочі придбати даний предмет, повинні вказати його зв'язок із навчальним предметом.
Точніше-із вивченого твору. Називають по черзі; ведуча після кожної відповіді голосно рахує: раз, два, три. Виграє той, хто до рахунку «три» останнім дасть відповідь.
-
Речі на аукціон
-
Копійка. З чим вона пов'язана?
-
Книга Щевченка.
-
Мішок.
-
Пістолет.
-
Футболка з надписом «Школа не вовк, у ліс не втече»
-
Окуляри.
-
Компас.
Про зміст (питання до учнів)
-
Інсценізація уривку із «Стефа і Чакалка» «Українськими театралами»
Розмова Стефи, Сіяра, Ірці в Чакалки.
-
Підсумок уроку.
-
Рефлексія
-
Чи справдилися ваші очікування від знайомства із творчістю
-
І. Андрусяка?
-
«Релаксація»
-
Передайте настрій від прочитаного (кольорами на мультимедійній дошці )
-
Що взяли для себе з уроку?
-
(Метод «Трансформер»)
-
Які запитання ви хотіли б ще поставити автору? Домашнє завдання (на вибір).
Написати:
-
Відгук до твору
-
Сенкан про зміст твору
-
Придумати рекламу до твору