7


  • Учителю
  • Урок по украинскому языку на тему «Узагальнення й систематизація знань про прийменник» (7 класс)

Урок по украинскому языку на тему «Узагальнення й систематизація знань про прийменник» (7 класс)

Автор публикации:
Дата публикации:
Краткое описание: План-конспект уроку + презентація з української мови в 7-А класі з теми «Узагальнення й систематизація знань про прийменник»Соціокультурна змістова лінія: Духовна сфера особистості. Прагнення до самовдосконалення.Тому, хто ходить до школи й прагне стати людиною освічен
предварительный просмотр материала

Бердянська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №1

Бердянської міської ради Запорізької області

Методичний кабінет



План-конспект

компетентнісно орієнтованого уроку української мови в 7-А класі

з теми

«Узагальнення й систематизація знань

про прийменник»


Соціокультурна змістова лінія: Духовна сфера особистості. Прагнення до самовдосконалення.

Підготувала вчитель

української мови та

літератури

Баранова Л.В.,

вища категорія,

методист

2015 р.

Мета:

навчальна: формувати предметні компетентності:

  • мовленнєву - удосконалення вміння будувати усне й писемне висловлювання;

  • орфографічну - удосконалювати вміння правильно писати слова;

  • граматичну - удосконалювати здатність розуміти й виражати граматичне значення слів;

  • інтелектуальну - удосконалювати вміння працювати в умовах пошуку;

  • особистісну - формувати навички дотримання правил співробітництва;

розвивальна: розвивати ключові компетентності:

  • соціальну - удосконалювати вміння працювати в парах і групах;

  • творчо-діяльнісну - розвивати асоціативне мислення, стимулювати дітей до творчості; розвивати активність пізнавальних процесів учнів;

  • полікультурна - долучати учнів до світової культури;

  • здоров'язберігаючу - забезпечити психологічний мікроклімат на уроці;

виховна: виховувати духовне здоров'я школярів, прагнення їх до

самовдосконалення.

Цілі уроку:

Учні повинні знати:

  • що таке прийменник;

  • його морфологічні ознаки;

  • синтаксичні функції;

учні повинні вміти:

  • заходити прийменник у реченні;

  • відрізняти його від інших частин мови;

  • самостійно будувати конструкції з прийменниками;

учні повинні розуміти:

  • роль прийменника в усному й писемному мовленні.

Місце уроку в системі уроків даного розділу: узагальнювальний урок із теми «Прийменник як службова частина мови».

Зміст навчальної діяльності - практичний (знання в дії).

Тип уроку: урок узагальнення й систематизації знань.

Методи, прийоми й форми роботи: REAL-методика(ноосферна технологія), технологія розвитку критичного мислення, ігрові технології; робота з навчальним мислеобразом (образоном), епіграф, «Закінчи речення», формування очікуваних результатів, зв'язок із життям, відповіді на запитання щодо змістового аспекту уроку, «Шкала ефективності»; робота в парах, у групі.

Обладнання: ноутбук, телевізор, «Трансформер», роздатковий матеріал.

Міжпредметні зв'язки: російська мова, риторика.

Хід уроку

І. Орієнтація, мотивація діяльності.

Слово вчителя: Тому, хто ходить до школи й прагне стати людиною освіченою, вихованою, духовно й фізично здоровою, хочу нагадати, що «людське життя - це постійний рух до вічної мети» (Сократ). Про яку мету йдеться? Відповісти на це запитання нам допоможе епіграф до уроку:

Найважчий труд - це створення

самого себе.

М.Лемберська

Отож сьогодні ви зможете хоч на крок наблизитися до своєї мети. Сократ сказав: «Пізнай себе - і ти пізнаєш світ».

ІІ. Цілепокладання.

1. Повідомлення теми, мети, завдань уроку.

Слово вчителя: Що ви знаєте, що розумієте і що можете, визначимо на сьогоднішньому уроці, темою якого є узагальнення й систематизація знань про прийменник. Закінчіть речення:

  • Я знаю…

  • Я вмію…

  • Я розумію…

Тож метою нашого уроку є:

  • поглиблення знань про прийменник;

  • удосконалення вміння правильно будувати власне висловлювання, використовуючи прийменники;

  • удосконалювати навички правопису прийменників;

  • розвивати усне й писемне мовлення.

2. Мотивація навчальної діяльності.

Слово вчителя: Від того , як ви засвоїли тему, залежатиме, як напишете контрольну роботу, а в майбутньому, - наскільки наблизитеся до власної мети - «створення самого себе».

3. Визначення очікуваних результатів.

Слово вчителя: Перед вами на столах лежать «візитівки». Уявіть, що вони ваші. Намалюйте свій настрій і напишіть, чого очікуєте від сьогоднішнього уроку. Розмістіть «візитівки» в будиночку під назвою «Школа».

ІІІ. Цілереалізація.

Слово вчителя: Сьогодні ми працюємо в парах і групі. Не забудьте, що в кінці уроку ви повинні будете виставити собі оцінки. Після класної роботи залиште рядок, де ви самостійно фіксуватимете бали за правильні відповіді (+ - правильна відповідь, - - неправильна).

Проведемо гру «Так - ні». Це колективна робота. Якщо ви вважаєте, що висловлювання правильне - встаньте, якщо ні, то сидіть.

  • Прийменник- це звук.

  • Прийменник - це слово.

  • Прийменник - це самостійна частина мови.

  • Прийменник виражає залежність іменника, займенника й числівника від інших слів у словосполученні й реченні.

  • Прийменник є членом речення.

  • Прийменник уживається з іменниками, займенниками й числівниками.

  • Прийменник є членом речення.

  • Прийменник - диво калинове.

Це чудова службова частина мови.

2. Узагальнення й систематизація понять, засвоєння системних знань і їхнє застосування для пояснення нових фактів і виконання практичних завдань.

Слово вчителя: Давайте повернемося до нашого «будиночка», у якому ми навчаємося. А ми з вами знаємо ще один, де мешкає хто?

Робота з «Трансформером»:

  • Скільки в ньому поверхів?

  • Хто мешкає на І поверсі?

  • Хто на ІІ?

  • Хто на ІІІ?

  • Хто на ІV?

  • Хто на V?

Робота в парах, групі. Учні отримують завдання на картках.

Пари працюють біля дошки з «Трансформером», група - учні з середнім рівнем навчальних досягнень - на місці).

І пара: Гра «Плутанина». Мешканці будиночка розбіглися по сусідніх поверхах - перемішалися. Поверніть їх додому.

ІІ пара: Гра «Шерлок Холмс». Прийменники - гостинний народ. З ними в країні, яка називається Службові частини мови, проживають Сполучники й Частки. Вони завітали в гості до Прийменників. Знайдіть їх.

ІІІ пара: Гра «Миротворець». Прийменники, як і люди, інколи сваряться, бо не знають, хто повинен служити іменнику, числівнику чи займеннику, але

насправді вони такі ж дружелюбні, як і ми. Тож треба їх помирити.

ІV пара: Гра «Запрошення». Самостійні частини мови мають свій клопіт. Вони люблять запрошувати до себе на роботу Прийменників. Але не завжди знають, як правильно звернутися до них. Виберіть правильні варіанти написання слів.

Група працює над проектом «Я знаю!».

3. Релаксація.

4. Засвоєння провідних ідей і теорій на основі широкої систематизації знань.

* Колективна робота. Гра «Схованки». Похідні прийменники люблять погратися з людьми в схованки. Давайте їх знайдемо. Але для цього вам доведеться ще й перекласти речення з російської мови. (Завдання на слайді).

  • Я люблю родной край.

  • Около речки цветет калина.

  • Мы встретились около десяти утра.

  • Колективна робота (творча). Гра «Навпаки». Складіть тепер речення так, щоб слова «край», «коло», «близько» відповідно виступали в реченнях прийменником, іменником, прислівником.

  • Колективна робота. Вправа «Лінгвістичне дослідження» (робота з текстом). Замість крапок вставити необхідні слова. Знайти в реченнях прийменники й пояснити їх написання.

На… до своєї мети багато перешкод, але, щоб удосконалити

себе, треба йти на…мрії, не…на всі складності життя.

  • Перевірка домашнього завдання (творчий рівень).

ІV. Рефлективно-оціночний.

  1. Повідомлення домашнього завдання.

  • Повторити параграфи

  • Написати твір-мініатюру «Людина сама себе творить», використовуючи прийменники різних типів

або

- скласти речення з прийменниками (проілюструвати мешканців усіх

5-ти поверхів).

2. Підведення підсумків уроку (прийом: відповідь на запитання щодо змістового аспекту уроку).

- Наскільки корисним є вивчений матеріал?

- Де можна застосувати вивчений матеріал у мовній практиці?

3. Рефлексія (прийом «Шкала ефективності»).

- Чи справдилися ваші очікування?

- Оцініть ці очікування за 12-бальною шкалою.

4. Цінування та оцінювання.

Слово вчителя: Урок закінчено, але життя продовжує навчати:

Працюй! Хто не буде щодня навчатися, буде ледачим -

піде по дорозі вбогості, а хто постійно працюватиме, -

збагатиться й зможе створити самого себе, досягти успіху

в житті й стати щасливим.


Завдання для пар і групи

І пара

Завдання 1. Гра «Плутанина»

Мешканці будиночка розійшлися по сусідніх поверхах - перемішалися.

5 поверх: під час, з метою, в наслідок

4 поверх: посеред, між, з над, від

3 поверх: за, між, із-за, біля, з

2 поверх: щодо, коло, попід, крізь, до

1 поверх: у, під, на, понад, о, об

Завдання 2. Гра «Схованки»

Перекласти речення з російської мови. Знайти в них похідні прийменники.

  1. Я люблю свій родной край.

  2. Около речки цветет калина.

  3. Мы встретились около десяти утра.


ІІ пара

Завдання 1. Гра «Шерлок Холмс»

Прийменники - гостинний народ. З ними в країні, яка називається Службові частини мови, проживають ще й Сполучники та Частки. Вони завітали в гості до Прийменників. Знайдіть їх:

за допомогою, край, біля, при, і, над, та, не, що, від, коло.

Завдання 2. Гра «Схованки»

Перекласти речення з російської мови. Знайти в них похідні прийменники.

  1. Я люблю свій родной край.

  2. Около речки цветет калина.

  3. Мы встретились около десяти утра.


ІІІ пара

Завдання 1. Гра «Миротворець»

Прийменники частенько сваряться. Їх треба помирити. Знайдіть у реченнях помилки в уживанні прийменників і виправте:

  1. Повага до людей виявляється у вмінні слухати.

  2. Уміння слухати - незамінне у культурі людини.

  3. Щоб пізнати себе, заглянь в дзеркало душі.

  4. Чемно поводься з старшими.

  5. Говорити із людьми треба лише тоді, коли у вас є що сказати.

Завдання 2. Гра «Схованки»

Перекласти речення з російської мови. Знайти в них похідні прийменники.

  1. Я люблю свій родной край.

  2. Около речки цветет калина.

  3. Мы встретились около десяти утра.

ІV пара

Завдання 1. Гра «Запрошення»

Прийменників постійно запрошують до себе Іменники, Займенники та Числівники, але як правильно написати ім'я того чи іншого Прийменника, не завжди знають. Виберіть необхідні варіанти:

з-поміж - зпоміж - з поміж

із за - ізза - із-за

завинятком - за-винятком - за винятком

нарівні з - на рівні з

унапрямі до - у напрямі до

Завдання 2. Гра «Схованки»

Перекласти речення з російської мови. Знайти в них похідні прийменники:

  1. Я люблю свій родной край.

  2. Около речки цветет калина.

  3. Мы встретились около десяти утра.

Група

Завдання 1. Робота над проектом «Я знаю!»

Записати на аркушах паперу можливі характеристики прийменників. «Прикрасити» ними імпровізоване дерево.

Завдання 2. Перекласти речення з російської мови. Знайти в них похідні прийменники:

  1. Я люблю свій родной край.

  2. Около речки цветет калина.

  3. Мы встретились около десяти утра.




 
 
X

Чтобы скачать данный файл, порекомендуйте его своим друзьям в любой соц. сети.

После этого кнопка ЗАГРУЗКИ станет активной!

Кнопки рекомендации:

загрузить материал