7


  • Учителю
  • Урок з української мови на тему 'Прикметник, загальне значення, морфологічні ознаки, синтаксична роль ' (6 клас)

Урок з української мови на тему 'Прикметник, загальне значення, морфологічні ознаки, синтаксична роль ' (6 клас)

Автор публикации:
Дата публикации:
Краткое описание:
предварительный просмотр материала

Українська мова 6 клас

Автор:

Шовкопляс О.В . - учитель української мови

та літератури Запорізької ЗШ № 65

Тема уроку. Прикметник як частина мови: лексичне значення, морфологічні ознаки, синтаксична роль.

Мета уроку. Поглибити знання учнів про прикметник як частину мови, вдосконалювати їхні вміння розпізнавати прикметник у тексті, визначати їх морфологічні ознаки, синтаксичну роль; виховувати любов і повагу до народних символів; розвивати творчі здібності учнів.

Тип уроку: комбінований.

Обладнання : підручник , дидактичний матеріал,таблиця

Хід уроку

І . Організаційний момент . Перевірка домашньої роботи

ІІ. Актуалізація опорних знань

Порівняйте подані парами слова . До яких частин мови вони належать ? Яка між ними різниця?

Сміливий - сміливець , добрий - добряк, хитрий - хитрість , холодний - холод, зелений - зелень.

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності . Повідомлення теми і мети уроку.

За кількістю слів , які людина використовує , прикметник посідає третє місце після іменника і дієслова. Чи знаєте ви, що назва "прикметник" вперше з'явилася в підручнику Я. Головацького «Грамматика русского языка» (Львів, 1849 рік).

ІV. Сприйняття і засвоєння учнями матеріалу.

  1. Слово вчителя.

Прикметник - самостійна змінна частина мови

Загальне значення

На які питання відповідає

Морфологічні ознаки


Синтаксична роль -


ознака предмета (колір, смак, просторові й часові ознаки, належність комусь, зовнішні та внутрішні прикмети людей і тварин).

який? чий? яка? чия? яке? чиє? які? чиї?


постійні: розряд (якісні, відносні, присвійні); ступінь порівняння (вищий, найвищий); форма (коротка й повна); непостійні: рід (в однині), число, відмінок.

означення, присудок.


  1. Робота з підручником . Прочитайте самостійно матеріал на стор 66 .

Про що не було сказано у моєму поясненні?

  1. Вправа №1 / дидактичний матеріал

Прочитайте текст. Поширте речення словами , що називають ознаки.

Одного ранку ми пішли до лісу . Сонечко вже частіше зʹявлялося на небі, все довше пестило землю ,ніби намагаючись розбудити її. Але вона ще міцно спала, вкрита покривалом , вколисана вітрами.

У лісі панувала тиша. Дерева стояли в снігу,занімілі від холоду.

  • Простежте , як змінюється зображувана картина.

  • Яка частина мови найчастіше вживається поруч з іменником?

  • Яка роль прикметника в нашому мовленні?

Висновок: прикметники в мові відіграють велику роль: вказуючи на ознаки предметів,вони роблять мову багатшою ,точнішою,більш зрозумілою. Особливу роль прикметники відіграють у художній мові,де виступають епітетами.

  1. Проблемне питання. «Мікрофон» Що треба знати про прикметник для того , щоб доречно і правильно вживати його в мовленні?

  2. Вправа № 2

З поданими прикметниками , іменниками утворіть можливі словосполучення , добираючи до них слова із дужок

1.Дубовий (бір, ліс),вродлива (дівчина , сукня); пташине (кубло, гніздо); журавлина (зграя, отара) ; робочий (гуртожиток, одяг).

- Чому ці прикметники поєднуються не з усіма іменниками?

2. Зелений (сад, хустка) ; білий ( сніг, морозиво).

3. Річка, лісом, степу,ланами (широкий).

Зробіть висновок , від чого залежить рід, число , відмінок прикметника.

  1. Вправа № 3

Спишіть і відгадайте загадки . Визначте , якими членами речення виступають прикметники.

1.Поля скляні, межі деревʹяні . 2.Буркотливий,вайлуватий, ходить лісом дід лахматий, одягнувся в кожушину , мед шукає і ожину. 3 .У воді купався - сухим зостався.

(Вікно, ведмідь , гусак)

V. Закріплення матеріалу.

1. «Я редактор»

У цьому тексті є зайві прикметники . Перепишіть текст ,пропускаючи їх. Чому вони зайві? Визначте число , рід і відмінок прикметників.

Восени в саду красуються красиві розлогі гіллясті яблуні ,обсипані румʹяними рожевощокими згустками сонця. Так рясно їх вродило ,що рясне гілля довелося попідпирати кілками ,щоб важкою вагою не поламалось . Зірвеш соковите яблуко . надкусиш - сік так і бризне тобі з - під зубів.

2 . «Весела вікторина» / виконання вправи № 182

1.Якого каміння немає в морі ?

2. Якого полотна не можна пошити сорочку?

3. Якою стане біла хустинка, якщо її викинути в Чорне море?

4. Яку бочку не можна налити води?

5. Яких подій не було вчора і не буде завтра?

2.Бліц - опитування .

  • Яке загальне значення мають прикметники? (ознака).

  • Що таке прикметник?

  • Які морфологічні ознаки має прикметник? ( рід, число, відмінок).

  • Від чого залежить рід, число, відмінок прикметників?

VІ. Підсумок уроку «Мікрофон».

  • На сьогоднішньому уроці я дізнався (лася)…

  • Що було легко? А складно?

VІІ. Домашнє завдання. Вивчити §21. Виконати вправу №183(А)

Українська мова для загальноосвіт. навч. закл. з навч. рос. мовою: підруч.для 6 кл. загальноосвіт.навч. закл./ О.В.Заболотний, В.В.Заболотний.-К.: Генеза, 2014.



 
 
X

Чтобы скачать данный файл, порекомендуйте его своим друзьям в любой соц. сети.

После этого кнопка ЗАГРУЗКИ станет активной!

Кнопки рекомендации:

загрузить материал