7


  • Учителю
  • Презентація та конспект уроку '«Пісенна творчість Андрія Малишка» 11 клас

Презентація та конспект уроку '«Пісенна творчість Андрія Малишка» 11 клас

Автор публикации:
Дата публикации:
Краткое описание:
предварительный просмотр материала

Безіменська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів


Розробка відкритого уроку

з української літератури

11 клас

«Пісенна творчість

Андрія Малишка»


Вчитель української

мови та літератури

ІІ категорія

Навізінська Н.В.



2012

Тема уроку: Пісенна творчість Андрія Малишка.

Мета: відтворити в пам'яті та збагатити знання учнів про Андрія Малишка, підвести їх до цілісного уявлення про нього як людину, митця, громадянина;

вміти визначати та коментувати основні мотиви віршів, що стали піснями;

розкрити глибокий ліризм, символічність образів пісень на слова А.Малишка;

розвивати мислення за допомогою логічних узагальнень, набувати навички аргументовано висловлювати свої думки; виховувати почуття гордості за Україну, наш народ, щиру синівську любов до батьків, високі естетичні смаки.


Обладнання: твори письменника, презентації, записи пісень.

Тип уроку: засвоєння нових знань.

Пісню покотив, -

Сам знайшов мотив, як вітер,

Книгу не верстав, -

Сам навіки став між літер.

А. Малишко


Хід уроку

І. Організаційний момент.

- Добрий день, я дуже рада бачити вас! Діти, ви звернули увагу, що урок у нас не такий як завжди, тому я хочу, перш ніж ми почнемо працювати, щоб ви одним дієсловом охарактеризували свій емоційний стан.

З'ясування емоційної готовності учнів до уроку(за допомогою дієслів учні визначають свій емоційний стан - хвилююся, сподіваюся, радію, тривожуся, очікую….). Побажання отримати лише позитивні емоції.

ІІ. Мотивація навчальної діяльності .

  1. Вступне слово вчителя.

  • Справжня поезія народжується з великої любові або такої ж великої ненависті. Коли душа співає від великого щастя чи плаче від тяжкого болю, вона викрешує у слові такі діаманти, що кожен поетичний рядок стає дивовижною коштовністю.

ІІІ. Оголошення теми, мети уроку.

  1. Слово вчителя

  • Наш сьогоднішній урок особливий. Ми продовжуємо вивчати творчість письменників першої половини ХХ століття і будемо говорити про Андрія Самійловича Малишка, чиє ім'я по праву вписане в історію української літератури . Ви, напевно, не раз задумувалися, чому із мільярдів людей, які жили на Землі, згадують лише небагатьох. Чому так відбувається? (роздуми учнів)

Ці люди горіли служінням іншим. Саме до таких людей, як кажуть, з великої літери, належить А. Малишко. З творчістю цієї людини ви вже знайомі - у попередніх класах ви вивчали і біографію, і творчість поета. Сьогодні ми маємо відтворити в пам'яті та збагатити ваші знання про Андрія Малишка, підвести їх до цілісного уявлення про нього як людину, митця, громадянина. Пояснення епіграфа . (Записали в зошит число, тему уроку)

IV. Сприйняття та засвоєння навчального матеріалу

У цьому році, а саме 14 листопада ми відзначали ювілейну дату - 100 років із дня народження митця. Також нещодавно в усьому світі святкували День матері. Ми прослідкуємо, чи є щось спільне між двома цими датами. На сьогоднішній урок ви отримали випереджувальне домашнє завдання - дібрати матеріал, щоб пригадати те, що ми знаємо про Андрія Малишка, сподіваюсь, ви виконали його на високому рівні.

Давайте розпочнемо наш «Інформаційний флешмоб».


ПРЕЗЕНТАЦІЯ «ЖИТТЯ А.МАЛИШКА» СЛ 1-2

1 Учень - На землі, де в «шовковій мові виростають діти», а саме в Обухові на Київщині , 14 листопада 1912 року народився А.Малишко, творчість якого є вагомою сторінкою в історії української літератури. СЛ 3-4


2 Учень - Дитинство Андрія , як й інших дітей із селянської родини, проходило в нестатках, у суворих умовах трудової сім'ї , де шматок хліба добувався наполегливою працею і цінився , як найвищий дар.


3 Учень - 1932 рік - закінчив Київський інститут народної освіти, працює вчителем в Овручені, 1 рік армії, потім переїжджає до Харкова і працює журналістом. СЛ 5

4 Учень - Протягом 1935-1940 років видає багато збірок, серед яких «Народження синів», «З книги життя»., 1941-1944 - служить військовим кореспондентом у газетах «Красная армія», «За честь Батьківщини». СЛ 6


5 Учень - У 1944-1947 роках - відповідальний журналу «Дніпро». У 1947 - за поему «Прометей» отримав Сталінську премію. У 1950 році з'явилася збірка «За синім морем» , після відвідин поетом Канади та США і наступного року отримав за неї також Сталінську премію. Малишко був нагороджений ще кількома преміями та у 2003 році НБУ випустив ювілейну монету.СЛ6

З роками голос Малишка міцнів, наливався силою, поет починає пильніше придивлятися до життя, зосереджується на найскладніших філософських проблемах буття, дошукується першопричин, витоків усього того, що діється в світі. СЛ 7


6 Учень - Новий і чи не найбільш продуктивний етап у творчості поета починається із середини 50-х років. Він видає збірку «Що записане мною» (1956р), де містяться тексти відомих пісень А.Малишка. Протягом 1961-1970 років виходять ще збірки автора. А 17 лютого 1970 року А.Малишко помер.


Вчитель : А. Малишко прожив насичене, цікаве життя. У своїх віршах він торкався різних тем. Давайте спробуємо з'ясувати, що ж чи хто вплинув на світогляд цієї людини.


ПРЕЗЕНТАЦІЯ «СВІТОГЛЯД А.МАЛИШКА» СЛ 1-2

1 Учень - Народився письменник в родині малоземельного селянина, який, крім хліборобської праці ще займався шевцюванням. Сім'я була велика - 11 дітей, батько, мати та старенька бабуся. Батько - Самійло Микитович був людиною крутої вдачі. СЛ 3


2 Учень - Зі спогадів про батька : Самійло Микитович , по-народному мудрий чоловік, високий, ставний, з розкішними вусами, спостерігає синове життя і бачить : бути поетом не так легко. В хвилини, коли синові дуже важко, скаже: «Ні, вже краще чоботи шити!» - і жартома розповість, як колись побив на синові свій чоботарський ретяг, щоб відвадити його від науки. Але не допомогло. СЛ 4


3 Учень - На світогляд та любов до пісні Малишка вплинула його мама, Ївга Остапівна. «Вона була жінкою м'якої вдачі, великого серця» - згадував про неї сам поет. Саме мати вчила малого Андрія розуміти красу слова, а насамперед - красу людської душі.

3 Учень - Хлопець із захопленням слухав пісні, що співала матуся, що чув на вечорницях. Він сам змінював у піснях кінцівки, щоб щасливими вони були. СЛ 5


4 Учень - У текстах своїх пісень Малишко вкладав частку себе, свого серця, спогади дитинства, юності, розуміння зрілого життя. Тож поезії Андрія Самійловича не просто неперевершені твори, це - життя самого автора.

Слово вчителя: Життя, творчість Андрія Малишка були зразком відданого служіння своєму народові. Поезія А. Малишка - глибоко лірична, щира, безпосередня. Поет гли­боко переживає те, про що пише. Його творам притаманна ліричність, емоційність, простота, прозорість змісту. Тому однією з особливостей поезії А. С. Малишка є її музикальність. Поет був сам музично обдарова­ною людиною, мав чудовий голос (баритон), добре співав. На слова А. Малишка написано понад сто пісень композиторами О. Білашем, Платоном та Георгієм Майбородами. Що ж дізнаємося ми про вірші, які стали піснями?

Повідомлення учнів

1 Учень - Ще коли ми розпочали в школі вивчати творчість А. Малишка, вчителька сказала, що ми добре знаємо твори цього видатного українського поета.


2 Учень - Щиро здивувались ми, коли дізнались, що Малишко є автором пісні, яку ми чуємо 1 вересня, у День учителя, на Останньому дзвонику. Ця пісня звучить і на випускному вечорі.


3 Учень - На все життя зберіг Малишко у своєму серці глибоку любов і повагу до вчителів. «Я шаную і люблю ,- писав він ,- найбільше три професії - хлібороба, вчителя і лікаря. Без хлібороба не може існувати людина, без вчителя вона буде темною і весь світ темний, без лікаря - цього бога здоров'я - коротким і невтішним стало б її життя». Зворушливою піснею «Вчителько моя» поет низько вклонився всьому вчительству за його плідну роботу.

(Звучить уривок пісні «Вчителько моя»)


4 Учень - З колискової пісні починається світ людини до добротворення й наснаги… У пісні над колискою дитини мати виражає свої почуття. У ній звучить найглибше та найтепліше - безмежно материнська любов. В усі віки, в усіх народів були колискові пісні, бо завжди і скрізь є діти й матері, а найсильнішим людським почуттям є любов матері до дитини. Колискова, як жодна інша пісня , передає багатющий світ своїх материнських почуттів, безмежну любов до своєї дитини.

(Звучить уривок пісні «Колискова»)

5 Учень - Материнське серце. Чи є у світі щось ніжніше за нього? Завжди лагідне і добре, завжди стривожене за долю своїх дітей. Воно відчуває щастя і біду, радість і печаль, і кожної миті ладне летіти за тисячі кілометрів до своєї дитини.

Материнська любов дарує людині крила. Не раз вона оспівана в піснях, віршах, легендах. Та кожен митець знаходить свої слова, щоб подякувати матері за життя і за любов. Знайшов їх і Андрій Малишко. Його «Пісня про рушник» стала народним гімном усім матерям, які чекають своїх дітей з далеких і близьких доріг.

(звучить уривок «Пісні про рушник»)


6 Учень - Догорало чисте багаття життя поета. Фізичні сили покидали Малишка, а розум, поетична пристрасть палахкотіли вогнем слова. І здається, не випадковим, що останнім твором поета, написаним у лікарні за тиждень до смерті, була славнозвісна «Стежина», в якій він роздумує над людським життям, згадує рідну стежину, що веде до домівки, до батьків.

(звучить уривок пісні «Стежина»)


Слово вчителя: Я дякую вам за повідомлення. Хочу додати, що поезії Малишка не можна просто читати, слухати, вивчати, їх неможливо осягнути лише розумом, а треба відчути душею, глибоко зріднитися зі світом поетових дум, почуттів, прагнень, поривань.

На парті в кожного з вас лежить картка оцінювання. За виконання домашнього завдання поставте собі бал.

V. Узагальнення та систематизація.

Слово вчителя : Для того, щоб систематизувати та узагальнити почутий матеріал пропоную вам виконати завдання.

1 «Відчуй себе вчителем»

Кожна група готує 2 питання за своїм матеріалом і ставить їх іншим групам.

Відповідає та група, що перша подасть сигнал готовності.

(ставимо бал у картку оцінювання).

2 «Загадковий сенкан»

Кожна група отримує на листочку іменник-тему сенкану.(3-4 хв)

Склавши сенкан, учні читають його без 1 рядочка, групи повинні відгадати слово.

(ставимо бал у картку оцінювання)

3 Виконання тестових завдань.

Вчитель роздає кожному учневі на листочку тести, ті їх виконують, потім на мультимедійну дошку виводяться правильні відповіді, учні перевіряють, ставлять бал.

VI. Підсумок уроку

1 Вправа «Слон»

Малюємо слона. Великі вуха - ви уважно слухали, сприймали матеріал на слух; очі - уважно дивилися, сприймали візуально урок; хобот - це ваші знання, які ви отримуєте; голова - це процес мислення (подивіться на співвідношення голови та тіла); ноги - тонкі - невпевненість і навпаки.

2 Асоціативний кущ для вчителя.

Ви сьогодні добре попрацювали. Для мене на уроці ви були :

М- мрійливими

А- активними

Л- ліричними

И(І)- інтелектуальними

Ш - шанобливими

К - креативними

О - оригінальними

Підрахуйте у своїх картках кількість балів, що отримали на уроці. У вас є ще один стовпчик, що залишився порожнім. Це бал за активність на уроці. Учитель називає учнів, що заслуговують на цей бал.

А тепер назвіть оцінку, яку ви отримали за урок.


VII Домашнє завдання.

Поясніть, як ви розумієте слова М. Рильського про пісенну творчість А. Малишка: «Спасибі йому! Він гріє нам серце своїм гарячим серцем, і пісня його живе в народі, як народ живе в його душі».






 
 
X

Чтобы скачать данный файл, порекомендуйте его своим друзьям в любой соц. сети.

После этого кнопка ЗАГРУЗКИ станет активной!

Кнопки рекомендации:

загрузить материал