7


  • Учителю
  • Урок української мови на тему 'Рід іменників' (6 клас)

Урок української мови на тему 'Рід іменників' (6 клас)

Автор публикации:
Дата публикации:
Краткое описание:
предварительный просмотр материала

Українська мова 6 клас

Автор:Шовкопляс О.В. - учитель української мови та літератури

Запорізької ЗШ № 65

РІД ІМЕННИКІВ. ІМЕННИКИ СПІЛЬНОГО РОДУ

Мета: повторити й поглибити знання учнів про іменник як частину мови,

сприяти зміцненню навичок визначення роду іменників, сформувати поняття про іменники спільного роду; розвивати загальнопізнавальні вміння знаходити іменники чоловічого, жіночого, середнього і спільного роду у висловлюванні, визначати їх роль у реченнях; удосконалювати творчі вміння використання іменників спільного роду у власних текстах; за допомогою мовленнєво-комунікативного дидактичного матеріалу виховувати любов і повагу до батьків, домівки, рідного краю.


Тип уроку: урок засвоєння нових знань (формування мовної компетенції).

ХІД УРОКУ

  1. Організаційний момент.

  2. Перевірка домашньої роботи .

Бліц - опитування «Хто швидше?»

- Що означає іменник?

- Які іменники належать до істот? Наведіть приклади.

- Які іменники належать до неістот? Наведіть приклади.

- За якими принципами поділяють іменники на назвиістот - неістот?

- Що означають конкретні іменники, а що - абстрактні?

- Які назви предметів називаються загальними?

- Які назви предметів називаються власними?

- З якої букви пишуться власні назви?

- У яких випадках ставимо лапки у власних назвах. Наведіть приклади.

  1. Мотивація навчальної діяльності . Повідомлення теми і мети уроку.

  2. Актуалізація опорних знань

Пригадайте , які є роди ?

Робота з підручником стор 22 вправа 47 (усно)

2. Визначте рід виділеного іменника.

Усі радісно вітали листоношу.

- Отже, тих знань, що ви маєте, для визначення роду іменника недостатньо. Тому потрібно поповнити знання про категорію роду іменника, навчитися самостійно безпомилково його визначати.

  1. Повідомлення теми, мети й завдань уроку. Мотивація навчальної діяльності.

  2. Сприймання й усвідомлення учнями нового матеріалу

Коментар учителя. Кожному іменникові властивий граматичний рід. У назвах людей і тварин за допомогою роду розрізняють стать і вік істот: хлопець - дівчина, голуб - голубка - голубеня. Проте є багато назв тварин, у яких розрізнення родових іменникових форм відсутнє: оса, синиця, білка, -:жайворонок, короп. Це пов'язано з тим, що людина не мала потреби розрізняти стать таких істот.

У назвах неістот рід не має реального значення, бо ми не можемо пояснити, чому одні іменники належать до певного роду: понеділок, середа, клен, 6ереза, смуток, радість, захоплення.

Крім жіночого, чоловічого, середнього роду, іменники можуть належати со спільного роду: бідолаха, нероба, сирота, базіка, шульга. У реченні вони виступають то як іменники чоловічого роду, то як іменники жіночого роду: Який ти плакса, Петре! Не будь плаксою, Оленко!

Деякі іменники належать лише до чоловічого роду, але можуть позначати осіб чоловічої і жіночої статі: Валентина Іванівна - досвідчений лікар. Це назви професій , наукових звань, посад

Робота з підручником стор 23 -24 правило

  1. Вправа 50

  2. Виконання пізнавального завдання аналітичного характеру

Записати іменники. Визначити рід кожного. Аргументувати свій вибір.

Жайворонок, перепелиця, муха, посуд, дочка, син, середа, вільха, осика, жаль, кума, невістка, зять, піч, річ, холод, сирота, граб.

  1. Творчий диктант

Прочитати. Замінити словосполучення і речення іменниками спільного роду.

Роботяща, працьовита людина. 2. Людина, яка говорить багато і беззмістовно. 3. Неуважна людина. 4. Людина з дефектом мови, що полягає у невмінні правильно й чітко вимовляти деякі слова чи звуки. 5. Той, хто навчився чого-небудь самостійно, без систематичного навчання, без керівника. 6. Той, хто мешкає поруч, поблизу кого-небудь. 7. Службовець пошти, який розносить кореспонденцію адресатам.

Матеріал для вчителя: листоноша, сусіда, самоучка, роззява, пустомеля, недоріка, роботяга.

  1. Виконання вправ із підручника № 52, 53.

  1. Закріплення матеріалу.

Вправа № 1

Перекладіть українською мовою подані словосполучення . Чи збігаються рід іменників у російській і українській мовах ? Які ви знаєте аналогічні приклади ?

Свежий картофель ,Восточная Сибирь, широкая степь, высокая насыпь, далёкий путь, злая собака, горькая полынь, десятичная дробь, острая боль, последняя запись,затяжная корь.

Як називається фонетичне явище , що відбувається при зміні слів дріб, кір?

Вправа № 2

Запишіть іменники за родами. Якщо ви правильно виконали завдання, то з перших літер прочитаєте початок прислів"я "… не страшний"

Двір, роман, четвірка, естакада, вікно, учень, живопис, родина, насип, олово, іней, вапно, економіка, діжа, йод, ілюзія, кошеня.

(Череді дружній вовк…)

Подумати й дати відповіді:

  1. Як визначати належність іменників до одного з трьох родів?

  2. Чи змінюються іменники за родами? Свою думку довести на прикладах.

  3. Що нового ви дізналися про роди іменників?

  4. Назвіть приклади паралельних форм вживання роду іменників.

  5. Що слід пам'ятати про іменники спільного роду?

  6. Навести приклади речень з іменниками спільного роду.

  1. Підсумок уроку . Метод «Мікрофон»

  • На сьогоднішньому уроці я дізнався (лася)…

  • Що було легко? А складно?

  1. Домашнє завдання

Вивчити теоретичний матеріал СТОР 23 -24 , виконати вправу № 49


Українська мова для загальноосвіт. навч. закл. з навч. рос. мовою: підруч.для 6 кл. загальноосвіт.навч. закл./ О.В.Заболотний, В.В.Заболотний.-К.: Генеза, 2014.





 
 
X

Чтобы скачать данный файл, порекомендуйте его своим друзьям в любой соц. сети.

После этого кнопка ЗАГРУЗКИ станет активной!

Кнопки рекомендации:

загрузить материал