- Учителю
- Розробка уроку на тему: 'Написання НЕ з іменниками'.
Розробка уроку на тему: 'Написання НЕ з іменниками'.
РОЗРОБКА УРОКУ З УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ
6-тий клас школи з українською мовою навчання
Тема: НЕ з іменниками.
Мета: пояснити учням правила написання НЕ з іменниками (разом і окремо);
допомогти засвоєнню учнями цих правил;
формувати уміння застосовувати правила на практиці;
виховувати в учнів любов до праці, навчання.
Перебіг уроку
І. Організаційний момент.
Сьогодні у нас не зовсім звичайний урок. Ми будемо працювати в групах: група під назвою «Розумники» та група під назвою «Всезнайки». Чим активніші будуть члени кожної з груп, чим більше будуть давати вірних відповідей, тим більше балів отримуватиме група. Їх ми фіксуємо на дошці. Наприкінці уроку ми підрахуємо зароблені бали, і група-переможець отримає заслужену нагороду.
Діти, уважно прочитайте записані на дошці слова. Визначте, якими частинами мови вони є? Спробуйте самостійно визначити, яку орфограму ми будемо вивчати на уроці.
Невід, немовля, несправедливість, неволя.
(На дошці записані іменники. На уроці будемо вивчати правила написання НЕ з іменниками)
Вірно. А як ви гадаєте, для чого ми маємо знати ці правила?
(Щоб бути грамотними. Не робити помилок на письмі)
Молодці! Ви правильно самостійно визначили мету нашого уроку. Сьогодні ми будемо вивчати правила написання НЕ з іменниками, вчитися застосовувати ці правила на практиці для того, щоб не робити помилок на письмі.
ІІ. Актуалізація пізнавальної діяльності.
Оскільки ми будемо сьогодні працювати з іменниками, давайте пригадаємо, що ми знаємо про цю частину мови. А для цього кожна група складе зараз гроно граматичних ознак іменника. Ключове слово - «ІМЕННИК».Після виконання представник кожної групи захищатиме своє гроно на прикладі одного іменника.
Та перш, ніж ви почнете працювати, відкрийте ваші зошити і покладіть їх, будь ласка, на край парти. Я перевірю ваші домашні завдання.
Дякую, починаємо працювати. У вас - 3 хвилини.
(Перевірка. Виконані завдання закріплюються на дошці (див. додаток №1). Учні захищають роботи, пояснюючи зображене.)
Діти, я перевірила, як ви виконали домашнє завдання і побачила, що ви всі впоралися з ним. Молодці. Оскільки ускладнень немає, переходимо до вивчення теми сьогоднішнього уроку.
ІІІ. Сприйняття та усвідомлення навчального матеріалу.
Ми пригадали все, що знаємо про іменник. А тепер давайте з'ясуємо, як пишеться НЕ з іменниками. Для цього розглянемо таблицю на дошці. Такі ж таблички ви маєте на столах (Див. додаток 2).
(Пояснення вчителем таблиці)
А тепер давайте на прикладах спробуємо закріпити ці правила.
-
Для цього виконаємо словниковий диктант. Запишіть, будь ласка, наступні слова:
Недолік, негода, нездара, нежить, не друг, а ворог, недооцінка, нещастя, неправда, ненависть.
Тепер я буду показувати вам картки з цими словами, а ви перевіряєте себе. Хто знаходить помилку, піднімає руку. Ми всі разом знаходимо причину помилки і, користуючись правилами, виправляємо її.
(Перевірка. Пояснення)
-
Зараз ви можете спробувати себе в ролі вчителя. Коментоване письмо.
(По 2 учня з кожної групи пояснюють орфограми в реченнях)
Неправдою світ пройдеш, а назад не вернешся. Не краса красить, а розум. Чує серце недоленьку, сказати не вміє. Ситий голодному не товариш.
-
Молодці, діти. Наступний етап нашої роботи - розумовий штурм.
За 1 хвилину треба записати найбільше іменників, які пишуться з НЕ разом. Робота в групах. Яка група запише найбільше прикладів, отримає додатковий бал. Почали.
(Музичний фон)
Час вичерпано. Перевіряємо. Виправляємо помилки.
(Підраховується кількість і правильність)
-
Тепер виберіть із записаних вами іменників тільки ті, що без НЕ не вживаються, і підкресліть їх.
(Перевірка.)
-
Тепер складіть з одним із іменників, що без НЕ не вживається, речення.
(Перевірка.)
-
Продовжуємо працювати. Підготуйтесь до розподільного диктанту.
Вам треба іменники з префіксом НЕ- записати в одну колонку, а з префіксом НЕДО- - у другу.
Недокрів'я, недоліток, недоля, незручність, необачність, неохайність, непорядок, нелюд, недобір, недоїдок, недолюдок.
(Перевірка правою та лівою рукою.)
-
Зараз давайте попрацюємо з підручником
(Усне виконання вправи за темою уроку)
-
Тепер вам треба продовжити протиставлення, що ви бачите на дошці, пояснюючи правила написання.
Не воля, а…, не правда, а…, не спокій, а…, не слава, а…
ІV. Рефлексія.
Молодці, діти. Зараз давайте перевіримо, наскільки добре ви засвоїли правила.
-
Кожна група отримує аркуш, на якому іменники з НЕ написані окремо. Перегляньте всі слова і там, де треба, з'єднайте НЕ з іменником. Ця робота виконується «ланцюжком» по одному слову. Яка група закінчить раніше, отримає додатковий бал.
Не мовля, не ук, не воля, а рабство, не віглас, не друг, не до оцінка, не воля, не друг, а ворог, не терплячка, не дорід, не щастя, а горе, не слава.
(Перевірка. Пояснення)
-
Молодці, діти. Тепер я пропоную вам творче завдання: спробуйте у вигляді малюнка зобразити вивчені сьогодні правила. Члени групи «Розумники» розглядають випадки, коли НЕ пишеться разом з іменником, а «Всезнайки» - коли окремо. Малюнки мають бути досить лаконічними, оскільки на їх виконання у вас небагато часу. Потім представник групи має пояснити малюнок.
(Муз.фон під час виконання роботи)
(Діти захищають малюнки. Можливі варіанти: НЕ на санчатах котиться з гірки до частинок слів: -друг, -здара, -дооцінка; їжачок на колючках уносить НЕ від слів: …друг, а ворог,… товариш бідний багатому)
V. Висновок.
Молодці, діти. Сьогодні ви гарно попрацювали, вивчили правила написання НЕ з іменниками і навчилися застосовувати ці правила на практиці.
VІ. Домашнє завдання (варіативне)
(Підраховується кількість балів, отриманих групами, визначається група-переможець, яка нагороджується. Проводиться оцінювання роботи кожного учня. Варіанти домашнього завдання пропонуються залежно від рівня знань учнів.)
Давиденко О.М.,
учитель української мови та літератури
ЗОШ № 18 м. Шахтарська
Додаток № 1
Додаток № 2
Написання НЕ з іменником