7


  • Учителю
  • Урок 'Особливості відмінювання іменників, що вживаються лише у множині'

Урок 'Особливості відмінювання іменників, що вживаються лише у множині'

Автор публикации:
Дата публикации:
Краткое описание:
предварительный просмотр материала

Кіровський районний відділ освіти

Донецька загальноосвітня школа І -ІІІ ступенів № 98









Особливості відмінювання іменників, що вживаються тільки у множині.



Матеріали до проведення уроку української мови у 6 класі

учителя української мови та літератури

Сотникової Юлії Геннадіївни




















2006рік

Тема: Особливості відмінювання іменників, що вживаються тільки у множині.

Мета: повторити й поглибити знання учнів про іменники, які вживаються тільки у множині, з`ясувати особливості відмінювання цих іменників; сприяти виробленню в учнів навичок правопису відмінкових закінчень, виховувати в них кмітливість, уважність.

Обладнання: підручник, зошити, таблиця, карта України, маршрутний лист, конверти з завданнями, великий кросворд, сніговий ком, Дід Мороз з кишенею, сніжинки.


Перебіг уроку

І. Оголошення теми та мети уроку.

ІІ. Актуалізація опорних знань учнів

  1. Повторення ознак відмін.

    • І - жіночого, чоловічого та спільного роду на - а, - я.

    • ІІ - чоловічого роду на - о або з основою на приголосний; середнього роду на - о, - е, - я, крім іменників із суфіксами - ат-, - ят - , - ен - при відмінюванні

    • ІІІ жіночого роду з основою на приголосний і слово мати

    • ІV середнього роду на - а (після шиплячих) і - я із суфіксами

    • - ат-, - ят - , - ен - при відмінюванні


  1. Творчий диктант

* Записати іменники в чотири колонки за відмінами:

Грім, обгортка, казка, дитя, якість, ріг, увага, ім.`я, Любава, сухість, апельсин, яєчня, бар`єр, тем`я, любов, рукавиця, индича, иржа, лице, авантюрність, інститут.


І відміна ІІ відміна ІІІ відміна ІV відміна

обгортка грім якість дитя

казка ріг сухість ім.`я

увага апельсин любов тем`я

Любава бар`єр авантюрність индича

яєчня лице

рукавиця інститут

иржа


Для того щоб перевірити правильність виконаного вами завдання, необхідно прочитати з перших букв стовпчиків слова, що утворились.

Учні записують ці слова на дошці.


  1. Створення проблемної ситуації.

    • До якої частини мови відносяться записані нами слова? (Іменники).

    • Визначте рід та відміну цих іменників ( Це не можливо зробити)

    • Як ви гадаєте чому не можливо визначити рід та відміну записаних іменників? ( Тому що це іменники, що вживаються тільки у множині).

ІІІ. Сприйняття й засвоєння учнями навчального матеріалу.

  1. Слово вчителя.

Діти, ви вже знаєте, що в українській мові є іменники, які вживаються лише у множині ( діти, люди, гуси, Карпати, сани тощо). І ми тільки що з вами з`ясували: іменники, що вживаються лише у множині, не мають роду і не належать до жодної відміни. Але іменникам, що вживаються лише у множині властиві ті ж форми відмінювання, що й іменникам І,ІІ, ІІІ, ІV відмін.

Я пропоную вам сьогодні стати мандрівниками і відправитися у подорож за скарбами до країни "Іменників". Ми з вами помандруємо територією нашої батьківщини, спробуємо подолати високі гори, зробимо кілька зупинок у містах України, заглянемо до сусідів.

Кожен мандрівник повинен бути обізнаним, тож давайте підготуємося до подорожі - вивчимо як відмінюються іменники, що вживаються лише у множині, бо без цього ніяк.


  1. Знайомство з таблицею.

Я пропоную вам розглянути таблицю - помічницю.

ВІДМІНЮВАННЯ ІМЕННИКІВ,

ЩО ВЖИВАЮТЬСЯ ЛИШЕ У МНОЖИНІ


Відмінки


Чари


Двері


Н.

Р.

Д.

З.

О.

М.

Кл.


  • и

  • ів

  • ам

  • ами

  • ах

  • и


  • і

  • ей

  • ям

  • і

  • ями (-ми)

  • ях

  • і


Розгляньте таблицю відмінювання іменників, що вживаються лише у множині.

Зверніть увагу, що ці іменники у родовому відмінку мають нульове закінчення ( ножиць, грабель, вил, Лубен); закінчення - ей (дітей, людей, гусей);закінчення - ів (наймів, сходів, окулярів);а у іменниках з закінченням на (Ї) у родовому відмінку пишеться - їв (Гімалаїв).

В орудному відмінку іменники, що вживаються лише у множині, мають закінчення - ами, - ми (Карпатами, граблями, саньми). Деякі іменники в орудному відмінку мають паралельні форми (дверми і дверима, грішми і грошима).

У знахідному відмінку іменники, що означають назви неістот, мають форму називного відмінка: ворота, сани, ясла. Іменники, що називають істоти, можуть мати форму родового відмінка або паралельні форми (людей, дітей, гусей - гуси, курей - кури).

(Для українського класу сторінка 170 підручника закріплення почутого).

Готові? Тож вирушаймо в дорогу.


ІV. Тренувальні вправи на осмислення завдань уроку; формування умінь і навичок.

  1. А ось і маршрутний лист. А на ньому конверт від Діда Мороза з під номером 1, в якому вміщено завдання, що ми повинні виконати, щоб розпочати нашу подорож.


  • Виправте помилки і тоді "ваші сани їхатимуть самі", а хто знайде помилку першим отримає сніжинку.

Н. сани

Р. санів (саней)

Д. саням

З. сани

О. санями, саньми

М. на сани (на санях)

Кл. сани ( сані )


  1. Перше завдання від Діда Мороза ми з вами виконали тож вирушаймо далі до станції під номером 2 . Що ж тут за завдання залишив нам Дід Мороз?

    • Ось вам віршик, що склав учень 6 класу, але в ньому не вистачає слів. Додайте слова у текст. Запишіть його у зошити. Знайдіть іменники, що вживаються лише у множині, визначте їх відмінок.


Сонечко в піжмурки грає

Із-за хмарки __________.

Дітлахам не в радість це -

Бо зиму ___________.

Лижі, сани, ________ -

Вже давно готові.

Та немає ще _______

Дітям просто горе.

Сонечко в піжмурки грає

Із-за хмарки виглядає.

Дітлахам не в радість це -

Бо зиму чекають.

Лижі, сани, ковзани -

Вже давно готові.

Та немає ще зими

Дітям просто горе.

Піжмурки - З.в.

Дітлахам - Д.в.

Сани - Н.в.

Дітям - Д.в.


  1. Ой які ви молодці, все визначили правильно. Вирушаймо далі, до третього конверту.


  • Любі дітки, я знаю, що ви полюбляєте грати в сніжки. Може пограємо? Але наші сніжки не прості, вони сніжки - перекладачі.

Высокая дверь - високі двері

Мягкая мебель - м`які меблі

Настольные часы - стільний годинник

Густая конопля - густі коноплі

Длинные волосы - довге волосся

Жидкие белила - жидке білило

Конторские счёты - конторська рахівниця

Синие чернила - синє чорнило

Целые сутки - цілу добу

Предпраздничные хлопоты - передсвяткові турботи


  1. Трошки погралися тож давайте відпочинемо. І заглянемо до наступного конверта під номером 4. В ньому Дід Мороз пропонує нам розгадати кросворд.

  1. Місто, в якому є каси (Черкаси).

  2. " Від Києва до Лубен насіяла конопель" (Лубни)

  3. Це іменник, який вживається тільки в однині. Це назва міста, що знаходиться на Західній Україні. У ньому 5 букв, починається на "Л". (Львів).

  4. Де люблять відпочивати іноземці? (Карпати).

  5. Місто, що знаходиться на Півночі України і в якому народився президент. (Суми).

Відповідь - Альпи.


5. Прямуємо до 5 конверта.


  • Провідміняти іменники, що вживаються лише у множині : радощі, сходи, Афіни, гроші, Карпати, ножиці. Обмінятись зошитами. Користуючись таблицею, перевірити завдання.

(Перші 2 - 3 зошити перевіряє вчитель).


6.А ось і останній конверт.

  • Діти, ви подолали всі перешкоди, які зустрічалися на вашому шляху, пройшли успішно весь маршрут. Час відправлятися додому. Тож задаю вам домашнє завдання.

Скласти твір - мініатюру "Зимонька - зима" з використанням іменників, що вживаються лише у множині.

(український клас Вправа 331 (І варіант), вправа 335 (другий варіант).


V. Підсумок уроку.

Кожен сьогодні працював як міг, докладав багато зусиль, щоб зібрати побільше сніжинок. Тож давайте підрахуємо наші скарби. Згадаємо все з чим познайомились поки подорожували.



 
 
X

Чтобы скачать данный файл, порекомендуйте его своим друзьям в любой соц. сети.

После этого кнопка ЗАГРУЗКИ станет активной!

Кнопки рекомендации:

загрузить материал