- Учителю
- Разработка урока по украинскому языку на тему Види і типи односкладних речень
Разработка урока по украинскому языку на тему Види і типи односкладних речень
Урок № 11 клас
Тема. Види і типи односкладних речень.
Мета: узагальнити знання учнів про односкладні прості речення; удосконалювати вміння визначати вид односкладного речення; розвивати зв'язне мовлення, логічне мислення; виховувати відповідальне ставлення до навчання.
Очікувані результати: учні систематизують знання про види односкладних речень, удосконалять уміння розпізнавати односкладні речення, поглиблять культуру мовлення.
Основні поняття: односкладні речення з головним членом у формі присудка, підмета.
Обладнання: підручник, дидактичний матеріал, схема.
Тип уроку: узагальнення та систематизація знань.
ХІД УРОКУ
-
Організаційний момент
-
Актуалізація опорних знань учнів
-
Перевірка домашнього завдання.
-
Бесіда.
-
Яке речення називається простим?
-
Якими бувають види речень за наявністю головних членів?
-
Як називаються речення, в яких наявні як головні, так і другорядні члени речення?
-
Чим можуть ускладнюватися прості речення?
-
Практична робота.
Завдання: зробити повний синтаксичний розбір речення.
Поволі, нога за ногою, пливе валка битим шляхом у безлюдній пустелі.
-
Мотивація навчальної діяльності школярів.
Оголошення теми та мети уроку
-
Проблемне запитання.
- Чи завжди для розуміння речення потрібні підмет і присудок?
-
Сприйняття й засвоєння учнями навчального матеріалу
-
Робота з підручником.
(Учитель може запропонувати учням ознайомитися з теоретичним матеріалом підручника.)
-
Робота зі схемою.
означено-особове
- неозначено-особове
- узагальнено-особове
- безособове
-
Закріплення вивченого матеріалу
-
Робота з підручником.
(Учитель пропонує учням виконати вправи з підручника.)
-
Практична робота.
- Запишіть речення, визначте, чим виражений головний член речення, назвіть тип одно -
складного речення.
1.Смутку вчуся в колискових матері, впертості учуся у води. (Б. Чіп) 2. Запала, мій вогнику крилатий,полум'ям привітним і незлим. (А. Малишко).3. Посадили над козаком явір та калину. (Т. Шевченко) 4. Не пнись бути найвищим, а вчись бути корисним. (Нар. тв.) 5. Добро роби, скільки можеш, від того ніколи не знеможеш. (Нар. тв.) 6. З природою треба поводитись обережно, розумно, економно. (Ю. Збанацький) 7. І раптом десь угорі загуло, зарокотіло, заграло - величаво, могутньо. (Олесь Гончар) 8. Довгі, непомірно довгі зимові вечори. (Гр. Тютюнник)
-
Робота біля дошки.
1) Утворіть з поданих двоскладних речень односкладні, визначте їх тип, підкресліть голов -
ний член речення.
1.Снігова пороша покривала чорну, натруджену від роботи і клопотів землю. (І. Цюпа) 2. Вітер тихо обносить безсонне цвітіння черемух.(К. Герасименко ) 3. Я хотів би вітром бути наддніпрянським. (М. Рильський) 4. Пахне любисток і м'ята. (Д. Луценко)
2) Складіть і запишіть неозначено-особові речення, вживаючи дієслова-присудки в усіх можливих формах. Укажіть особу і час присудка.
Перемагати, вести, шанувати, читати.
-
Розподільний диктант.
- Запишіть речення у чотири колонки: I - означено-особове; II - неозначено-особове;
III - узагальнено-особові; IV - безособові.
1.Опадаємо листям, переходимо в землю, доростаємо до коріння.. 2. Пахне димом усе ненависне, пахне сонцем все любе мені. 3. За все відповідати треба нам: за світ у хаті і за світ без меж. 4. Вслухаюся ночами в дощ, в громів гортанні перегуки. (За тв. П. Осадчука)
5. За одного вченого дають десять невчених. (Нар. тв.) 6. Людей підняли по тривозі за кілька хвилин і вишикували вздовж огорожі. (В. Козаченко) 7. Не вчи орла літати, а соловейка співати. (Нар. тв.) 8. Навряд чи десь по інших країнах співають так гарно, як у нас на Україні. (О. Довженко)
VI. Підбиття підсумків уроку
-
Проблемне запитання.
- Як ви розумієте прислів'я «Учись не до старості, а до смерті»?
VII.Домашнє завдання
-
Повторити матеріал про складне речення та його види.
-
Скласти невелике оповідання «Учись не до старості, а до смерті», або виконати вправу з підручника (на вибір учителя).