7


  • Учителю
  • Синоніміка односкладних і двоскладних речень

Синоніміка односкладних і двоскладних речень

Автор публикации:
Дата публикации:
Краткое описание:
предварительный просмотр материала

Урок Синоніміка односкладних і двоскладних речень


МЕТА: навчальна: узагальнити та систематизувати відомості про односкладні речення, їх групи та види; удосконалювати вміння визначати тип односкладних речень, спосіб вираження в них головного члена, правильно використовувати у мовленні вивчені види односкладних речень;

розвивальна: розвивати вміння аналізувати та узагальнювати вивчений матеріал; розвивати вміння створювати синонімічні форми односкладних і двоскладних речень, розвивати мовну, комунікативну компетентності;

виховна: виховувати мовленнєву культуру, формувати моральні норми, прищеплювати почуття прекрасного з метою естетичного розвитку учнів.

ОБЛАДНАННЯ: ілюстрації, фото із зображенням пір року, етапами життя людини, картки із завданнями, діаграма Вена, тексти для роботи, таблиці,

Тип уроку: урок формування практичних умінь і навичок на основі набутих знань

Жанр уроку:

Методи і прийоми: робота в парах, діаграма Вена, творче моделювання, метод «Незакінчене речення», творча лабораторія, прийом фундамент.

Очікувані результати: учні знають види речень, типи речень, розрізняють види односкладних речень, виділяють односкладні речення з-поміж інших видів речень;
визначають види односкладних речень (у тому числі в складних
реченнях); наводять синонімічні приклади речень; аналізують художні твори синтаксично; формування мовленнєвої, мовної, комунікативної, пізнавальної компетентностей;
оцінюють виражальні можливості і роль односкладних речень у текстах художнього стилю.


План уроку: 1. Організаційний момент. 2. Перевірка домашнього завдання. 3. Актуалізація опорних знань. 4. Цілепокладання. 5. Сприймання та первинне усвідомлення матеріалу. 6. Підсумки уроку. 7. Домашнє завдання.


ПЕРЕБІГ УРОКУ


1. Організаційний момент

Привітання, знайомство, побажання хорошого настрою.


2. Перевірка домашнього завдання

  • Робота з класом. Перевірка есе «Кожна пора року прекрасна»

3. Актуалізація опорних знань

1. • Метод «Незакінчене речення»

  1. Двоскладне речення…

  2. Односкладне речення…

  3. Типи односкладних речень….

  4. Синоніми …

2. Робота в парах

  • Пари отримують картки із реченнями, які треба проаналізувати, визначивши види запропонованих речень


Картка №1

Запишіть речення. Підкресліть головні члени речення. Охарактеризуйте дані речення

  1. Потемніло, завітрило, гримнуло ближче. (С. Васильченко)

  2. Якось осінньо тут, тривожно. (О Гончар)

  3. Світало по-березневому рано. (З. Тулуб)


Картка №2

Запишіть речення. Підкресліть головні члени речення. Охарактеризуйте дані речення

  1. Зима. Холоднеча, засніжений ліс. (М. Стельмах)

  2. Весна, весна! Яка блакить. (П. Тичина)

  3. Холодний день. Обвітрена блакить (М.Луків)


Картка №3

Запишіть речення. Підкресліть головні члени речення. Охарактеризуйте дані речення

  1. Первоцвітом виникаю з веснами на світ. (П. Воронько)

  2. Люби природу не для себе, люби для неї. (М. Рильський)

  3. Послухаю цей дощ. (Л. Костенко)


Картка №4

Запишіть речення. Підкресліть головні члени речення. Охарактеризуйте дані речення

  1. Мене везуть у царство трав, річок і таємничих озер (О.Довженко)

  2. Лікарські рослини вживають у вигляді відварів, настоїв і трав'яних чаїв (Із журналу)

  3. Уже закінчили жито жати (Є.Маланюк)


Картка №4

Запишіть речення. Підкресліть головні члени речення. Охарактеризуйте дані речення

  1. Бур'ян знищиш - урожай підвищиш (Народна мудрість)

  2. Взимку літа не здоженеш. (Народна мудрість

  3. Не чекай од осені сонця(Народна мудрість)


Картка №5

Запишіть речення. Підкресліть головні члени речення. Охарактеризуйте дані речення

  1. Осінь усьому рахунок веде.

  2. Облітають квіти, обриває вітер пелюстки печальні в синій тишині. ( В. Сосюра)

  3. Білесенькі сніжиночки, вродились ми з води. (М. Вороний)


  • Запропоновані мною речення були за будовою? (односкладні і двоскладні)

  • Яка тема об'єднувала ці речення? (пори року). Зверніть увагу на ілюстрації на дошці, вони теж об'єнані однією темою: картини природи у різні пори року.

  • Назвіть, будь ласка, пори року в тому порядку, в якому вони є. Пригадайте назви місяців.

  • Які види речень ви використовували, щоб назвати пори року, дати

назву місяцям?

  • А чому ви вважаєте, що ці речення односкладні?


3. Підведення підсумків даного етапу уроку - заповнення діаграми Вена (на клейких папірцях подано характеристики речень, розподілити їх на групи)


3. Цілепокладання

  • Висунення гіпотези.

Проаналізувавши повторений мовний матеріал, визначимо тему й завдання уроку. Скористаємося при цьому карткою.

Наскільки, на вашу думку, матеріал, що будемо закріплювати, важливий для вас?

КАРТКА


Соціокуль-

турна лінія

Мовна тема

Тип уроку

Мета

Що потрібно знати?

Я і природа

Синоніміка односкладних і двоскладних речень, правильне використання їх у мовленні

урок формування практичних умінь і навичок на основі набутих знань

узагальнити та систематизувати відомості про односкладні речення, їх групи та види; удосконалювати вміння визначати тип односкладних речень, правильно використовувати у мовленні вивчені види односкладних речень;

розвивати вміння аналізувати та узагальнювати ; розвивати вміння створювати синонімічні форми односкладних і двоскладних речень, виховувати мовленнєву культуру, формувати моральні норми і якості, прищеплювати почуття прекрасного з метою естетичного розвитку

види речень, типи речень, розрізняти види односкладних речень, виділяти односкладні речення з-поміж інших видів речень;

визначати види односкладних речень (у тому числі в складних

реченнях); наводити синонімічні приклади речень; аналізувати художні твори синтаксично;

оцінювати виражальні можливості і роль односкладних

речень у текстах художнього, розмовного, публіцистичного стилів


  • Діти виступають, доводять свою думку, наводять приклади.

4.Сприймання та первинне усвідомлення матеріалу

  • Метод «Незакінчене речення»

  1. Односкладне речення …

  2. Двоскладне речення …

  3. Синоніми …

  • Творче моделювання

Подані односкладні речення перетворіть на двоскладні

Зима - Ось і надійшла білокоса зима.

Вулиці -

Мороз -

Небо -

Дерева -


Фізкультпауза. Хвилинка релаксації

Я запрошую вас у сад. Це ваш сад. Легкий вітерець розвіває ваше волосся та одежу. Лагідне сонце грає на вашому обличчі, заглядає під повіки. Погуляйте вашим садом. Які дерева у вашому саду?

Ваш сад - це прекрасний райський куточок. А це ваше улюблене дерево. Торкніться щокою його стовбура. Прислухайтеся. Воно вдячне вам. Погладьте кору дерева. На душі стає легко, радісно, солодко. Це подарунок дерева. Подякуйте йому за це. Вам легко, добре сьогодні, завтра й завжди…

  • У ваших творах ви порівнювали пори року із періодами життя людини. (Звернення до ілюстрацій) Які асоціації виникають у нас із кожною порою

Дитинство - весна (ріст, розвиток)

Юнацькі роки - літо (навчання, набуття першого досвіду)

Зрілі роки - осінь (певний досвід, підбиття підсумків)

Похилий вік - зима ( спокій, безпорадність)

  • У своїй книзі Марія Матіос «Чотири пори життя» розповідає про життя, порівнюючи їх із періодами доби: дитинство - ранок життя, юнацькі роки - день, період зрілості - осінь, старість - ніч.

  • Здавна говорять, що людина за своє життя повинна зробити три речі: посадити дерево, побудувати будинок, народити дитину. Сьогодні ми спробуємо з вами це зробити. Дерево ми уже посадили в нашому уявному саду під час релаксації. А зараз ми з вами перемістимося у творчу лабораторію.

  • «Творча лабораторія»

Подумайте і скажіть у яких стилях найчастіше використовуються односкладні речення?


Тип речення

Сфери вживання

Називні речення

вживаються у художньому, публіцистичному та розмовному стилях мовлення

Означено-особові речення

часто вживаються в розмовному мовленні, в художніх текстах, часом у публіцистичному та науковому стилях. Вони більш лаконічні й динамічні, ніж двоскладні

Неозначено-особові речення

поширені в розмовному та художньому стилях, рідше в публіцистиці та в наукових текстах

Безособові речення

поширені в розмовному, художньому, науковому стилях


  • Досліджуючи творчість Івана Драча, літературознавці дійшли висновку, що у своїх творах він віддавав перевагу односкладним реченням. Перед вами таблиця із відсотковим використанням речень. Давайте переглянемо її:

Односкладні особові речення у творах І. Драча

Тип особового

речення:

кількість

%

Приклади

Означено- особові

179

83%

Візьми його, не дай на зваду славі;

Себе вже бачу першим музикантом

Неозначено -особові

33

15%

Не онімечили святої, не спольщили, хоча б могли.

Узагальнено- особові

3

2%

За все платіть серцем, за суперсучасні швидкості…

усього

215

100%

  • А тепер ви на хвилину станете поетами і спробуєте відновити поезію Івана Драча, переробивши двоскладні речення на односкладні:


… Я не знаю, де хвилі

Стають золоті, де багряно-тривожні,

Я не знаю, де міра вготована силі

Й на що мої клекоти дикі спроможні.

Я не знаю. Я не відаю. І я колінкую

Перед відомим (відомим для кого?).

Своєму коневі кую я свою збрую

І в губи я цілую зорю на дорогу.

Крапчасті напасті, роковані роки,

Чоласті незвідані вади «не знаю».

Я не знаю, де блиснуть вогнем мої кроки

І що принесе мені пам'ять з Дунаю.

Та я знаю: мене колисала калина

В краю калиновім тонкими руками,

І кров калинова, як пісня єдина,

Горить в моїм серці гіркими зірками.


Оригінал

Калинова балада

… Не знаю, де хвилі

Стають золоті, де багряно-тривожні,

Не знаю, де міра вготована силі

Й на що мої клекоти дикі спроможні.

Не знаю. Не відаю. І колінкую

Перед відомим (відомим для кого?).

Своєму коневі кую свою збрую

І в губи цілую зорю на дорогу.

Крапчасті напасті, роковані роки,

Чоласті незвідані вади «не знаю».

Не знаю, де блиснуть вогнем мої кроки

І що принесе мені пам'ять з Дунаю.

Та знаю: мене колисала калина

В краю калиновім тонкими руками,

І кров калинова, як пісня єдина,

Горить в моїм серці гіркими зірками


  • Художники створюють свої твори з допомогою фарби, а чи мають кольори слова? Якого кольору буде поезія І. Драча?

5. Підсумки уроку


  • Молодці, ви сьогодні добре попрацювали і виконали майже всі поставлені завдання: посадили уявне дерево,дали життя гарним поезіям. Нам залишилося лише закласти фундамент для нашого майбутнього будинку. І зробимо ми це за допомогою прийому фундамент. Перед кожним із вас паперові цеглинки. Напишіть на них побажання собі і своїм друзям на майбутнє, використавши односкладні речення (наприклад, творіть добро, любіть, працюйте, мрійте, змінюйтесь на краще, відпочивайте)

  • Ну що ж давайте будувати фундамент (зачитують і прикріплюють або складають. А ось і моя цеглинка - ніколи не опускайте руки!

  • Умотивоване оцінювання


6. Домашнє завдання

Повторити теорію с. 200-205, виконати тестові завдання за варіантами


7




 
 
X

Чтобы скачать данный файл, порекомендуйте его своим друзьям в любой соц. сети.

После этого кнопка ЗАГРУЗКИ станет активной!

Кнопки рекомендации:

загрузить материал