7


  • Учителю
  • Разработка урока по украинскому языку на тему'Складнопідрядні речення з підрядними означальними та з'ясувальними' (9 клас)

Разработка урока по украинскому языку на тему'Складнопідрядні речення з підрядними означальними та з'ясувальними' (9 клас)

Автор публикации:
Дата публикации:
Краткое описание:
предварительный просмотр материала

Тема: Складнопідрядне речення з підрядними означальними й

підрядними з'ясувальними

Мета: навчити учнів розпізнавати СПР з підрядними означальними і з'ясувальними; удосконалювати навички визначати головні і підрядні частини, складати схеми таких речень; розвивати логічне мислення; виховувати пошану до хліба, цікавість до прислів'їв.


Обладнання: підручник, таблиця «Складне речення», таблиця «Складнопідрядне речення», хліб, сніп.


Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.

Епіграф

А я стою, похилившись, думу гадаю,

Як тяжко той насущний люди заробляють

( Т. Шевченко)

Хід уроку


І. Перевірка домашнього завдання.


ІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів.


1. Вступне слово вчителя

- Доброго дня, діти. Прошу зібрати всю свою енергію, думки, щоб провести

цікавий урок мислення, урок розвитку ваших знань, вмінь і водночас

опрацювати навчальний матеріал. Готові?


2. Розподільний диктант

- Запишіть слова, розподіляючи їх у три стовпчики за частинами мови ( 1-

іменники, 2- дієслова, 3- прикметники)


Натхнення, клонився, осінньої, кохана, перлина, людська, читав розумний,

злющий, садівник, денна, спіши, великі, горбочок, крайній.


- Підкресліть в кожному слові четверту літеру і прочитайте вислів.


-1-

Іменник Дієслово Прикметник


Натхнення Клонився Осінньої

Перлина Читав Кохана

Садівник Спіши Людська

Горбочок Розумний

Злющий

Денна

Великі

Крайні


Хліб наш насущний


(Відповідь:'' Хліб наш насущний…)

- Звідки взято ці рядки? (З молитви) Хто бажає прочитати молитву?


Отче наш, що єси на небесах, хай святиться ім'я Твоє, Хай прийде царство Твоє,нехай буде воля Твоя як на небесах, так і на землі. Хліб наш насущний дай нам сьогодні. І прости нам борги наші, як і ми прощаємо боржників наших. І не введи нас у спокусу, але визволи нас від лукавого.

Бо Твоє є царство, і сила,і слава Отця,Сина і Святого Духа нині, повсякчас і на віки вічні. Амінь.


III Активізація пізнавальної діяльності учнів.

1.Слово вчителя.


  • За всіх часів і в усіх народів найбільшою святинею вважався хліб. Про нього писали поети і мислителі, він прославлявся у піснях і думах. Коли його не ставало - приходило лихо. Недарма людина, творячи щоденну молитву, просить Бога: ''Хліб наш насущний дай нам сьогодні...'' Ота святість, пошана до хліба передавалася з покоління в покоління дітям й онукам.


  • Спробуймо з'ясувати лексичне значення слова хліб


Словникова робота


  • Зерно, яке перемелюють на борошно;

  • Випечений виріб із борошна, продукт харчування;

  • Рослини в полі (ярові, озимі)

  • Хлібне поле;

  • Заробіток, засіб існування (відібрати останній хліб, жити на чужих хлібах)

-2-

IV. Активізація опорних знань учнів.

  1. Слово вчителя.

  • Тож давайте і ми, віддаючи шану хлібові, спробуємо сьогодні виростити символічний колосок хліба. У народі кажуть: «Посієш вчасно - збереш рясно». Тож посіємо зернятко. А щоб воно проросло, виконаємо завдання.

Робота біля дошки. Записати речення, вказати їх вид, побудувати схеми.

  1. Земля-годівниця аж парує, та людям хліб дарує. - (Складносурядне)

  2. Грім гримить - хліб буде родить. - (Безсполучникове)

  3. Як у травні дощ надворі, то восени хліб у коморі. - (Складнопідр. Умови)

  4. Риба - вода, ягоди - трава, а хліб усьому голова. - (Мішаний зв'язок )


  1. Метод «незакінчене речення». Вчитель читає початок речення, а учні його продовжують. Кожна правильна відповідь учня створює схему на мультимедійній дошці.

    1. За кількістю граматичних основ речення бувають (прості і складні)

    2. Складні речення поділяються на (сполучникові і безсполучникові)

    3. Сполучникові складні речення бувають (складносурядні і складнопідрядні)

    4. Сполучники сурядності є (єднальні, розділові, протиставні)

    5. Назвіть сполучники сурядності єднальні (і, й, та, ні…ні)

    6. Назвіть сполучники протиставні ( а, але, зате)

    7. Назвіть сполучники розділові (або, чи, то…то)

    8. Прості речення пов'язуються у складнопідрядних та сурядних за допомогою (сполучників і сполучних слів)

    9. Відмінність між сполучниками і сполучними словами полягає в тому, що (сполучні слова є членами речення)

    10. Є такі види складнопідрядних речень (означальні, з'ясувальні, обставинні)

    11. Які відношення мають частини складносурядного речення (рівноправні, але зі смислового боку не самостійні)

    12. Які відношення між частинами у складнопідрядному реченні (одна підпорядковується іншій)


Після утворення схеми, з'являється поле з колосками пшениці.

Слово вчителя

- Ви добре попрацювали, наше поле зазеленіло. «За посівами догляд ходить, сам по собі хліб не родить.»

V. Повідомлення теми та мети уроку.

Слово вчителя

- Сьогодні на уроці, спираючись на ваші знання, будемо працювати над темою «Складнопідрядні речення з підрядними означальними і з'ясувальними »

1).З'ясуємо ознаки означальних та з'ясувальних речень

2).Будемо розпізнавати такі речення і використовувати їх у власному мовленні.

- Зараз ви поділитесь на три групи. Опрацювавши теоретичний матеріал підручника, створите схеми означального та з'ясувального речень.

Метод «моделювання - дослідження».

Група № 1 досліджує складнопідрядні означальні речення, а потім представляє його перед класом.

Група №2 досліджує складнопідрядне з'ясувальне речення.

Група №3 досліджує такі речення на прикладах .

Vl Вивчення нового матеріалу.

Слово вчителя.

  • Колос росте, соку наливається. У народі казали.. «Поле полоти - руки колоти, а не колоти - то й хліба не молоти».

  • А зараз - проблемне запитання. Зверніть увагу на епіграф нашого уроку, вкажіть, яке це речення за будовою?

Запишіть речення собі в зошити.

А я стою, похилившись, думу гадаю,

Як тяжко той насущний люди заробляють.

Слово вчителя.

  • Аналізуючи речення ви довели, що воно складнопідрядне. Визначте підрядну частину речення, яке питання ставимо від головної частини до підрядної? (Яку?)

  • Який член головного речення пояснюють? (додаток думу, виражений іменником).

Отже, це речення підрядне означальне.

Слово вчителя .

  • Мудрі люди помічали:" Якщо добре працюватимеш, честь, славу і хліб матимеш ".

  • А ви сьогодні молодці, працюєте добре.

    1. Схематичний диктант

Прочитати речення, накреслити схеми, з'ясувати вид речень.

Учні працюють за варіантами, а представники обох варіантів будують схеми біля дошки.

  1. Усі шляхи мене ведуть в той край, де колоситься хлібна нива. - (означальне)

  2. Нам дуже хочеться, щоб люди цінували працю хлібороба. - (з'ясувальне )

  3. Вірю, що уквітча нашу землю жито молоде. - (з'ясувальне)

  4. Без хліба люди-сироти, а земля-страдниця . - (сурядне)

  5. Люблю ту пору, коли в повітрі пахне скошеною пшеницею. - (означальне)

  6. Спитаю в господині, як хліба пекла. - (з'ясувальне)

Vll Закріплення вивченого матеріалу.

Слово вчителя.

"Згайнуєш у жнива хвилину - втратиш не одну зернину."

- Прочитайте текст , дайте йому заголовок.

- Серед поданих речень знайдіть СП з підрядними означальними.

- Знайдіть СП з підрядним з`ясувальним .

- Побудуйте схему до складних речень .

1.Хліб на столі.2.Коли заходиш до хати, возрадуйся йому.3.Віддай шану тим , хто зростив його , зібрав і змолов.4.Подякуй рукам , котрі подарували тобі духмяний свіжий хліб .5Працюй , щоб він завжди був на твоєму столі .

2.Коли ( ) , [ ]

3.[ ] , хто ( )-з`ясувальне

4.[ ] , котрі ( )- означальне

5.[ ] , щоб ( )


VІІl. Підсумок

Рефлексія

-Що нового ви дізналися на уроці?

-Чому навчилися?

Що сподобалося?

-Які прислів`я про хліб запам`ятали ?

lX Оцінювання.

Заключне слово вчителя

- Мені сподобалось , як ви сьогодні працювали.

Сьогодні кожен , хто працював , виростив колос , що символізує працю . Збираємо всі колоски до купи - і маємо дідух . Нехай вас не дивує , що збір врожаю і посіву озимих вже завершено , а ми ведемо мову про хліб . Саме восени людина підбиває підсумки своєї праці , усвідомлює чи сита буде родина до нового врожаю . І саме восени , 24 листопада , вся Україна відзначатиме скорбну дату - день пам`яті жертв голодомору 1932-1933років. Тоді крихта хліба цінувалася дорожче , ніж золото. Бережіть хліб!

З хлібом у нас зустрічають гостей,

Хліб на весіллях цвіте в коровай .

І кращих немає на світі вістей ,

Аніж - хліб уродився у рідному краї

(П.Воронько)

X . Д/З * Скласти твір - мініатюру "Батьків хліб не навчить , як треба жить" (вис. рів)

Виписати з худ.літ. З речення з підряд. означальними і 3 з підряд. з`ясу вальними на хлібну тематику. (дост. рів)

11 ст 85-88 вив.прав.) вправа 121


Словник


Дідух - сніп із колисками , який за давнім звичаєм , ставляють на покуті перед Різдвом

Покуття - куток в українській хаті по діагоналі від печі , що мав ритуальне значення.

Вікно , що знаходиться в хаті проти столу.

Коровай - великий круглий пухлий хліб з прикрасами з тіста , який

печуть на весілля та

деяких інших святах




 
 
X

Чтобы скачать данный файл, порекомендуйте его своим друзьям в любой соц. сети.

После этого кнопка ЗАГРУЗКИ станет активной!

Кнопки рекомендации:

загрузить материал