- Учителю
- Урок з української літератури 'Значення творчості Г. Сковороди' (9 клас)
Урок з української літератури 'Значення творчості Г. Сковороди' (9 клас)
Тема. Значення творчості Григорія Сковороди.
Мета: сприяти формуванню осмислених систематичних знань про життєвий і творчий шлях Г.Сковороди, показати, що життєві переконання письменника, педагога, філософа невіддільні від його творчості, оцінити внесок Сковороди в розвиток світової культури; розвивати навички проектно-дослідницької роботи, уміння самостійно працювати з різними джерелами інформації, визначати провідні ідеї ліричних, байкарських та філософських творів, зіставляти їх із власним життєвим досвідом, спостережливість, формувати світогляд школярів; виховувати прагнення добра, справедливості, бажання пізнавати світ, повагу до надбань минулих поколінь і почуття відповідальності за власне життя.
Цілі
Учні знатимуть: цікаві факти біографії Г.Сковороди, зміст, проблеми поетичних творів, байок та філософських творів, факти про вшанування пам'яті українського Сократа.
Учні вмітимуть: висловлювати власні міркування щодо проблем, порушених у творах Г.Сковороди, усвідомлювати роль і значення творчості Г.Сковороди в Україні і світі.
Тип уроку: узагальнення й систематизація знань (урок-презентація пошуково-дослідницьких робіт)
Обладнання: збірки творів Г. Сковороди, презентації, опорні мультимедійні схеми.
Методи, прийоми і форми роботи: асоціювання «Незакінчене речення», робота в групах, учнівські пошуково-дослідницькі роботи, метод «Пелюстки щастя»
Хід уроку
І. Організаційний етап уроку
ІІ. Мотивація діяльності Фрагмент відеопісні «Всякому місту звичай і права».
Слово вчителя
Історія повсякчас ставить перед людиною проблему подолання часу з його вічною тривалістю. Одні пристосовуються до часу, у якому живуть, - і щезають безслідно; інші намагаються змінити його, перебороти - таким судилося безсмертя, вони випереджають свої епохи, належать прийдешнім поколінням, їм судилася вічність. Так приходять до нас з античного світу Сократ і Платон, пробиваються крізь товщу століть титанічні постаті Мікеланджело й Шекспіра…
Із-поміж великих імен, якими пишається український народ, поряд із Т. Шевченком та І. Франком, називаємо ім'я Григорія Сковороди, Першого нашого філософа. Це ім'я добре знають в Україні - воно давно стало символом мудрості.
Філософ, поет, оригінальний і незалежний мислитель, мандрівник і мудрець, учитель і бунтар думки й самого способу життя… Саме цій видатній людині ми сьогодні присвячуємо урок-дослідження, на якому, аналізуючи його творчість, спробуємо розібратися, хто ж такий Григорій Сковорода? З яких незамулених джерел можна найвірогідніше дізнатися про нього - людину, що не належала своєму часові? Чому не перестають досліджувати життя й творчість поета й мислителя? Отже, який він - Григорій Сковорода?
ІІІ. Цілевизначення і планування
-
Представлення теми уроку.
Сьогодні у нас урок-презентація пошуково-дослідницьких робіт. Тема нашого уроку «Григорій Сковорода - найвидатніша постать давньої української літератури».
-
Ознайомлення із цілями уроку, доповнення власними.
-
Вибір цілей із запропонованих учителем, узгодження їх з власними.
Перед вами цілі нашого уроку. Але в кожного на сьогоднішній урок є ще свої. . Запишіть власні цілі в зошит.
IV. Основний зміст уроку
Представлення презентації вчителя…..
Готуючись до сьогоднішнього уроку, клас було об'єднано у 5 груп, кожна з яких отримала завдання.
-
Дослідити основні положення педагогіки Г.Сковороди.
-
Визначити особливості збірки «Сад божественних пісень», її популярності та новаторство Сковороди як поета.
-
Проаналізувати байкарську спадщину Григорія Савича та визначити її джерело.
-
Визначити суть філософської концепції Сковороди.
-
Представити факти, відомості про вшанування пам'яті Г.Сковороди та висвітлити значення його творчості.
Зараз ви маєте змогу представити свої дослідження. Після захисту однієї з груп учасники інших груп задають запитання, які у них виникли під час презентації виконаної роботи (попередньо записавши їх у зошити). Крім того, тези прослуханого запишіть у свої зошити. У кінці уроку дамо відповідь на питання «Чому Г. Сковороду можна назвати найвидатнішою постаттю давньої української літератури».
Оцінювати роботу груп буде журі, записуючи результати у протоколи.
Перш, ніж розглядати постать Григорія Сковороди як письменника, варто зрозуміти, що це за людина, чому саме він єдиний у ті часи зміг стати настільки видатним, що його мали за велику честь бачити у себе викладачем кращі навчальні заклади Європи, якою потужною внутрішньою енергетикою він володів, що вабив до себе і простих людей, і освічених своїх земляків а також усіх повсюди - де б не мандрував
І група. «Педагогіка й Г.Сковорода» (представляє група «Науковці»)
Людське життя, подібно до пісні,
гарне не тривалістю, а чесністю.
Г. Сковорода
Давайте подивимось, чи вдалось поету залишитися чесним перед читачами і чому його ліричні твори були так популярні серед народу.
ІІ група «Поетична творчість Г.Сковороди» (презентує група «Поетична лабораторія»).
На уроках ми з'ясували, що Григорій Савич був не тільки талановитим ліриком, а й видатним байкарем. Давайте дізнаємося, що стало джерелом для їх створення.
ІІІ група «Байкарська спадщина Г.Сковороди» (група «Літературознавці»)
Я знаю, як кохать до згину
Я знаю чорне, біле і рябе,
Я знаю, як Господь створив людину,
Я знаю все й не знаю лиш себе.
Франсуа Війон.
Ці рядки з «Балади прикмет» провісника епохи Відродження геніального французького поета перегукуються з віршем Григорія Сковороди «Всякому городу нрав і права…», головна думка якого - пізнання навколишнього світу і себе самого у ньому. Його завжди цікавило, у чому сенс життя? Що таке щастя? Дати відповідь на ці питання допоможе нам IV група «Філософів» познайомивши з результатами своєї роботи «Філософська концепція Г.Сковороди».
Метод «Пелюстки щастя»
Відчуймо себе часточками колективу, краю, держави, Всесвіту. Перед вами - різнокольорові пелюстки. Що для вас найголовніше в житті, ми дізнаємося, коли ви складете квітку, а на її пелюстках запишете виписані вами тези про щастя.
Vгрупа «Значення творчості Сковороди» ( група «Критики»)
Слово вчителя..
Чи багато ми дізналися про Григорія Сковороду? І так, і ні. По-перше, нам стало зрозуміло, що це чи не найвидатніша постать не тільки в давній українській літературі, а й узагалі в колі видатних людей України і людства. Втім ми за короткий час знайомства зі Сковородою тільки ледь торкнулися часточки його незвичайного розуму й духу. По-друге, кожен бере з духовної скарбниці людства лише те, що може взяти й осягнути: це так, як піднімати тягар: хтось може підняти більше, хтось - менше. Можливо, комусь із вас у житті ще доведеться повернутися до спадщини - до її цілющого джерела - і ви тоді зрозумієте і відкриєте для себе набагато більше. Він став Учителем не тільки для свого покоління, а й для всіх наступних.
Була у Сковороди своя політична мрія - «Горная Республика», держава вільних, щасливих своєю «сродною» працею людей, яким не знайома жадоба багатства й розкоші, безмежної влади над людьми. Та вона ще не здійснилася.
Пророче передбачаючи майбуття, а в ньому долю свого народу, великий письменник і філософ - писав: "Ми створимо світ кращий. В майбутній Україні бачу все нове: нових людей, нове творіння і нову славу". Можливо, ми українці ХХІ століття, є тими людьми, які творять нашу нову славу, нашої оновленої землі, на цій землі завжди житиме в серцях вдячних правнуків легендарний любомудр, наша гордість і слава - Григорій Сковорода.
V. Рефлексійно-оцінювальний етап.
-
Перегляд цілей, поставлених на початку уроку.
- Як ви вважаєте, чи досягли ми цілей?
2. Написання есе «Чому Григорій Сковорода - найвидатніша постать давньої української літератури».
-
Самооцінювання. Закінчіть речення: «Я сьогодні молодець, бо…». У робочому зошиті поставте собі оцінку за роботу в групі.
-
Оцінювання роботи груп (виступи членів журі, аргументування оцінок)
VI. Домашнє завдання
На 7-9 б. Скласти узагальнюючу схему «Значення творчості Г.Сковороди» за підручником ст.99-100, використавши тези сьогоднішнього уроку.
На 10-12б.
Уявіть себе філософом - учнем Григорія Сковороди і напишіть свій трактат про щастя (технологія РАФТ: роль - філософ; адресат - ваші сучасники; форма - трактат; тема - щастя).
Протокол оцінювання роботи груп
Види завдань
Науковці
Поетична лабораторія
Літерату-рознавці
Філософи
Критики
Презентація (6б.)
-
Оформлення (1б.)
-
Змістова наповню-ваність (2б.)
-
Захист - 3 б.
Додаткові запитан-ня (2б.)
Написання есе (4б.)
Аргументованість, висновок, мовне оформлення
Всього балів
Картка самооцінювання в групі «Науковці»
Вид завдань
К-ть балів
Оцінювання
Презентація
- Мій внесок у створення презентації
- Виступ під час захисту
1-2-3
1-2-3
Додаткові запитання
1-2
Написання есе (5-6 речень)
Аргументованість, висновок, мовне оформлення
1-2-3-4
Всього балів
12б.
Картка самооцінювання в групі «Поетична лабораторія»
Вид завдань
К-ть балів
Оцінювання
Презентація
- Мій внесок у створення презентації
- Виступ під час захисту
1-2-3
1-2-3
Додаткові запитання
1-2
Написання есе (5-6 речень)
Аргументованість, висновок, мовне оформлення
1-2-3-4
Всього балів
12б.
Картка самооцінювання в групі «Літературознавці»
Вид завдань
К-ть балів
Оцінювання
Презентація
- Мій внесок у створення презентації
- Виступ під час захисту
1-2-3
1-2-3
Додаткові запитання
1-2
Написання есе (5-6 речень)
Аргументованість, висновок, мовне оформлення
1-2-3-4
Всього балів
12б.
Картка самооцінювання в групі «Філософи»
Вид завдань
К-ть балів
Оцінювання
Презентація
- Мій внесок у створення презентації
- Виступ під час захисту
1-2-3
1-2-3
Додаткові запитання
1-2
Написання есе (5-6 речень)
Аргументованість, висновок, мовне оформлення
1-2-3-4
Всього балів
12б.
Картка самооцінювання в групі «Критики»
Вид завдань
К-ть балів
Оцінювання
Презентація
- Мій внесок у створення презентації
- Виступ під час захисту
1-2-3
1-2-3
Додаткові запитання
1-2
Написання есе (5-6 речень)
Аргументованість, висновок, мовне оформлення
1-2-3-4
Всього балів
12б.