- Учителю
- Ознайомлення з життям М. Підгірянки.
Ознайомлення з життям М. Підгірянки.
Клас 1-2 Дата ____/____/___________
Тема: Ознайомлення з життям і творчістю Марії Підгірянки. Вірші М. Підгірянки "Ліс", "Прийшла осінь".
Мета: формувати в учнів навички правильного виразного читання віршованого тексту; розширювати уявлення про красу природи восени; розвивати зв'язне мовлення, творчу уяву і фантазію; виховувати любов до природи.
Обладнання : дидактичний матеріал.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. МОВЛЕННЄВА ГІМНАСТИКА
- Почнемо наш урок із гімнастики, що допоможе підготувати органи мовлення до роботи протягом уроку.
1. Вправи для очей, губ і язика
• швидко розплющити і заплющити очі;
• колові оберти очима;
• поглянути вдалину;
• дістати язичком носа і підборіддя;
• допомогти пір'їнці підлетіти
• усміхнутися відкритим і закритим ротом.
-
Артикуляційні вправи
- Як гуде жук? (Жу-жу-жу!)
- Як шумить вітер? (Ш-ш-ш!)
3. Заучування скоромовки
На горішку горішина горішками обвішана
ІІІ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
Девізом нашого уроку є вислів: «Осінь - окраса року», а краще це зрозуміти допоможуть вірші Марійки Підгірянки.
Будемо правильно та виразно їх читати
- Давайте вирушимо у невелику подорож в осінь за допомогою фотоілюстрацій. (На ілюстраціях зображена природа ранньої, золотої та пізньої осені.)
- Яку пору року зображено?
- Які кольори переважають? Який настрій викликають ці малюнки?
ІV СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
Біографічна розповідь про М.Підгрірянку
Народилася майбутня поетеса у селі Білі Ослави на Івано-Франківщині. Там ще дитиною навчилася вона розуміти мову природи. І коли вітер гомонів зі сме¬реками, їй здавалося, що він розповідає казки, співає пісень... До всього дівчинка придивлялася, любила слухати людей, які знали пісні, казки, легенди. У тринадцять років почала записувати свої перші вірші. Марійка Підгірянка майже 40 років працювала вчителькою у школах Галичини і Закарпаття. Діти різних поколінь залюбки читають її цікаві вірші. Багато творів поетеси покладено на музику.
РОБОТА НАД ВІРШЕМ
«ПРИЙШЛА ОСІНЬ»
1. Виразне читання вірша вчителем
- Де настала осінь?
2. Словникова робота
Довідкове бюро
Оксамит - тканина з густим коротким ворсом.
Читання слів «луною» за вчителем
Позолотила, осінь-мальовничка, помалювала, завивала, прикрасила, на потіху.
3. Читання вірша учнями «ланцюжком» за строфами
- Які слова надають віршеві ніжного забарвлення?
- Прочитайте виділені рядки. Як ви їх розумієте?
4. Гра «Земля - небо»
За командою «земля» - діти нахиляються до книжки і читають вірш. За командою «небо» піднімають голови вгору, прибираючи вказівки від тексту. Знову - «земля» - учні очима знаходять, де вони припинили читати.
5. Гра «Добери словечко»
Сливи... (завивала). Груші... (позолотила). Садочок... (прикрасила). Яблучка... (помалювала).
- Чому осінь можна назвати золотою, щедрою, жовтогарячою, багряною, золотокосою?
6. Гра «Добери рими»
Мила - позолотила; потіху - тиху; мала - помалювала; мальовничка - личка; позирала - завивала; робити - оксамити; ходила - прикрасила; тиху - потіху.
РОБОТА НАД ВІРШЕМ
Опрацювання вірша М. Підгірянки «Ліс» (с. 22)
1) Виразне читання вірша вчителем.
- Які картини постали у вашій уяві, коли ви слухали вірш?
2) Словникова робота.
Довідкове бюро
Галузка - гілка, гілочка.
Ярок, яр - глибока довга западина.
Мугикати - стиха, невиразно наспівувати.
Читання слів «луною» за вчителем
Буйний, свище, воркотять, шепоче, в галузках, шапочки, вітрець.
3) Читання вірша учнями хором.
- Як поетеса говорить про шум лісу? Які дерева згадує?
4) Читання вірша учнями «ланцюжком» за строфами.
- Що йдеться у вірші про пташок?
- Які пестливі слова вживає поетеса в своєму вірші?
- Як ви розумієте виділені рядки?
5) Гра «Диктор телебачення».
Читати вірш, періодично відриваючи погляд, щоб поглянути на глядачів.
6) Гра «Добери риму».
Ліс - (дрізд), буки - (голубки), по верхах - (в галузках), листки - (шапочки), ласці - (у казці).
7) Робота за ілюстрацією.
- Розгляньте малюнок. Знайдіть рядки вірша, що проілюстрував художник.
VI. Підсумок уроку
- З творчістю якої поетеси ознайомилися на сьогоднішньому уроці?
- Що дізналися про неї?
- Які вірші вивчали?
3